• 2025. április 24., csütörtök

Megelőzni a mozgásszervi bajokat


2025.02.24

A világon szinte mindenütt nő az emberek átlagéletkora, köszönhetően az orvostudomány haladásának. Ezzel párhuzamosan azonban egyre nagyobb figyelmet kell fordítani azon krónikus betegségekre, amelyek megjelenése az életkor előrehaladtával egyre valószínűbb. Ezek közé tartoznak a mozgásszervi betegségek is – mit tehetünk azért, hogy idős korunkban is aktívak maradhassunk?



Kezdjük néhány ténnyel: a nemzetközi adatok azt mutatják, hogy a mozgásszervi betegségek valamivel több mint 10, a daganatos betegségek pedig mintegy 11,5%-kal szerepelnek az összes betegségcsoport között, vagyis  nagyjából hasonló egészségügyi-gazdasági terhet ró-nak a társadalmakra. A mozgásszervi bajok szintén dobogós helyen szerepelnek a kereső- és munkaképtelenséget okozó egészségügyi problémák listáján: csak a heveny felső légúti, valamint a szív- és érrendszeri betegségek előzik meg ezeket. A szakértők a múlt évtized közepe táján például úgy becsülték, hogy hazánkban évi kb. 10 millió (!) munkanap kieséséért felelt a betegségcsoport mintegy 300 ezer érintett révén.

Az ízületek túlterhelése veszélyes
A mozgásszervi megbetegedések idősebbeknél nagyobb valószínűséggel alakulnak ki. Ugyanakkor az egyik leggyakoribb ilyen elváltozás, a kopásos ízületi megbetegedés (oszteoarthritisz; OA), miközben jeleit a 60 év felettiek 10%-ánál ki lehet mutatni, egyre fiatalabb korosztályoknál is jelentkezik. Különösen azok válhatnak érintetté, akik túlterhelik ízületeiket – akár munkájuk miatt, akár sportolással –, továbbá a túlsúlyosak.

Az is bizonyított, hogy a korábban elszenvedett porcsérülések is hajlamosítanak az OA kialakulására. 

A fentiekből az is következik, hogy a megelőzést is érdemes minél fiatalabb korban megkezdeni. Ahogy más egészségügyi problémák prevenciójában, úgy a mozgásszervi bajok esetében is alapvető, hogy igyekezzünk megőrizni optimális testsúlyunkat, akár dietetikus segítségét kérve. Sokan fogyasztanak rendszeresen olyan tápszereket, melyeket speciálisan a mozgásszervi bajok enyhítésére, illetve prevenciójára fejlesztettek ki.
Pap György


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Bütyök - a lúdtalp és a rossz cipő is hozzájárul a kialakulásához Gyógyhír Magazin

Vállfájdalom: ezért nehéz megtalálni az okát Gyógyhír Magazin

Mit lehet kezdeni a futótérddel? Gyógyhír Magazin

A regeneratív orvoslás milyen mozgásszervi fájdalmaknál segít? Gyógyhír Magazin

A vállfájdalom leggyakoribb okainál fontos lehet az ultrahangos képalkotás Gyógyhír Magazin

Őrizze meg ízületei egészségét télen is Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája