• 2025. április 24., csütörtök

Ne adja szájról szájra!


2020.03.06

Télen és a tavaszi vitaminhiányos hónapokban többeknél alakul ki apró, égő fájdalommal járó fekély a szájban. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának okát azonban még nem tudják az orvosok, bár összefüggésbe hozzák az immunrendszer gyengülésével.



Az ajkak, a fogíny és a száj nyálkahártyája igen érzékeny terület. A legkisebb sérülés vagy fertőzés okozta sebesedés is kellemetlen. Az étkezés és a szájápolás ilyenkor fájdalommal jár, súlyosabb esetben láz és levertség is kíséri a tüneteket. Szájüregünk a külvilággal közvetlenül érintkezve veszélynek van kitéve, hiszen a különböző kórokozók könnyen bejuthatnak. Számba vettük a fog és száj körül leggyakrabban előforduló betegségeket:
 
Parázs a szájban
Az önmagában vagy csoportosan felbukkanó apró, sárgásfehér fekélyek leggyakrabban az ajkak vagy az orca belső oldalán alakulnak ki. Gyakori, hogy megfázással, influenzás fertőzéssel egy időben bukkan fel a betegség. Aftára hajlamosít a stressz, a vitamin, pontosabban a C-, a B12-vitamin hiánya, a folsav- és vashiány. Megjelenése társítható bizonyos ételallergiákhoz: csokoládé, kávé, mogyoró, olajos magvak, málna, eper, gluténtartalmú gabonatermékek vagy tej fogyasztásához. Okozhatják szintetikus élelmiszer-színezékek, gyógyszermellékhatások. Mivel az afta kialakulásának valódi oka ismeretlen, elsősorban tüneti kezeléssel lehet rajta segíteni, ami gyorsítja a seb gyógyulását.
 
Hatásosan a herpesz ellen
Ha egyszer már tapasztaltuk a szánkon megjelenő hólyag viszkető-égő fájdalmát, sajnos számíthatunk rá, hogy később is felbukkan a betegség. A herpeszt olyan vírusok okozzák, amelyek mindannyiunk bőrén és nyálkahártyáján megtalálhatók. Akkor váltanak ki panaszt, ha szervezetünk ellenálló képessége gyengül, esetleg lázas betegség támadott meg, vagy nagyobb stresszhatás ért. 
 
Akkor is fertőz, ha a seb már hegesedik, sőt, akkor is tovább lehet adni a betegséget, ha az éppen lappangó fázisban van, vagyis nincsenek látható jelei – mondja dr. Csernus Krisztina bőrgyógyász. Végleges ellenszere sajnos egyelőre nincs, a tünetek enyhítésére átlátszó gélt, kenőcsöt, illetve tablettát rendelnek az orvosok. A gyógyulásig érdemes kerülni a napfényt, és fontos, hogy cseréljünk fogkefét, ha a tünetek elmúlnak. 
 
Visszatérő ínygyulladás
Ha a vérzik és gyulladt a fogínyünk, szinte természetes a reakció: óvakodunk az alapos fogmosástól. Ezzel azonban csapdába kerülünk… Tény, hogy kellemetlen ilyenkor a fogkefe dörzsölése, tudni kell azonban, hogy a panaszok kialakulásáért elsősorban a lepedék a felelős, vagyis a fogak felszínén megtapadt ételmaradék. Éppen ezért a megfelelő technikájú és gyakoriságú fogtisztítás nélkülözhetetlen, hogy megelőzzük a problémát. Lelkiismeretes fogmosás mellett is bárkit utolérhet az ínygyulladás, ha sérülés vagy fertőzés áll a háttérben, leggyakrabban mégis a szájüregben elszaporodó baktériumok hibáztathatók érte.
 
Fontos jelzés: a szájzugberepedés
A száj sarkának száraz, fájdalmas repedéseit soha ne hanyagoljuk el! A tünet nemcsak kellemetlen, de figyelmeztető jelzés is. Érdemes ellenőriztetni a vércukorszintet, mert a cukorbetegség egyik jellegzetes tünete a szájszárazság és a repedezett szájszél. A panasz vitamin- és ásványianyag-hiányra is felhívhatja a figyelmet. A szájüreg és az ajak fertőzéseinek kezelésekor ne elégedjünk meg a gyors fájdalomcsillapítással, mindig nézzünk a tünetek mögé, hiszen valódi gyógyulást csak az okok megszüntetésétől remélhetünk.
 
Dózsa-Kádár Dóra

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Koronavírus - alacsony a halálozási arány Gyógyhír Magazin

A szájnak „ingere”... Gyógyhír Magazin

Ajakherpesz – csúnya és fáj… Gyógyhír Magazin

Afta, herpesz gyors kezelése Gyógyhír Magazin

Tudta? Az utazási betegség több mint émelygés Gyógyhír Magazin

9 ok a véraláfutás hátterében Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája