

Sajnos számítanunk kell arra, hogy a megfázás, nátha, köhögés vagy súlyosabb esetben az influenza nem várt vendégként nálunk is megfordul majd. Mit tehetünk ellene? Miháldy Kinga, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezésegészségügyi Intézet dietetikusa, élelmiszerminőségbiztosító agrármérnök elmondja.
- Válasszunk a boltban olyan teakeveréket, amelynek alkotóelemei között csipkebogyó, hibiszkusz, bodza, lándzsás útifű, kamilla, kakukkfű, echinacea és hársfavirág kap helyet. A csipkebogyó és hibiszkusz rendkívül magas C-vitamin tartalommal bír. Ez az antioxidáns hatású vegyület csökkenti a szabadgyökök számát a szervezetünkben, gyulladáscsökkentő és segíti a sejtek regenerációját is. Erősíti a szervezet védekező rendszerét.
A lándzsás útifű elmulasztja a köhögést, felszakítja a váladékot, bevonja a nyálkahártyát antibakteriális hatású összetevőivel.
A bodza izzasztó hatású, a szervezet méregtelenítését segíti elő és hozzájárul a lázas állapotok megszűnéséhez. Köptető és gyulladáscsökkentő.
A kamilla gyulladást csökkentő hatását talán egyik gyógynövényünk sem múlja felül.
A hársfavirág enyhíti a felső légúti megbetegedéssel járó gyulladásokat, elősegíti a váladékképződést és annak távozását is.
A kakukkfű görcsoldó hatású, így köptető hatása mellett megakadályozza köhögőrohamok kialakulást, nyugtató hatásával pihentető álmot biztosít. Sergítségével megelőzhetjük, hogy megfertőzzünk másokat.
A bíbor kasvirág (echinacea) az egyik legerősebb immunrendszer-erősítő gyógynövény. Molekulái hozzákötődnek az adott vírushoz vagy baktériumhoz, majd felhívják a fagocitáink figyelmét – hahó, itt vagyunk, ide gyertek! Fokozza a falósejtek aktivitását és erejét is.
A tízóraihoz küldjünk teát a gyerekkel az iskolába, és ha igen, milyet?
- Bár a mai szülők gyermekkorában ez nem volt még divat, napjainkban már sokszor okoz gondot, hogy mit igyon gyermekünk az iskolában, óvodában. Sajnos a mai fogyasztóközpontú világban a gyermekekre is mindenhonnan áramlanak a reklámok, és mivel ők sokkal védtelenebbek, mint a felnőttek, bizony könnyen elcsábulhatnak. A szénsavas üdítőitalok, a palackozott gyümölcslevek – bár finomak, nem mindig jelentenek megfelelő választást. Gyakran az egészségesnek mondhatónál sokkal több cukrot, színezéket és más szintetikus adalékanyagot tartalmaznak, és természetes összetevőik aránya igen kicsi.
Jobban tesszük, ha vásárolunk a gyermeknek egy mutatós és vagány kulacsot (lehetőleg tényleg olyat, amelyért mindenki irigyelni fogja), és otthonról küldünk vele olyan italokat az iskolába, amelyekről biztosan tudjuk, hogy jók és egészségesek. Ezek közül a különféle, gyermekeknek szóló, tehát koffeinmentes, és nagyon erőteljes gyógyhatású hatóanyagot sem tartalmazó teák, teakeverékek képezik az egyik legjobb, legízletesebb, és legváltozatosabb választást. A teát cukor helyett ízesíthetjük mézzel vagy természetes édesítőkkel, mint xilit vagy az erithrit.
A szellemi teljesítmény növeléséhez milyen gyógynövényeket ajánl?
- 12 éves kor felett belecsempészhetünk a keverékekbe olyanokat, amelyek javítják az agy vérellátását, mint például a ginkgo, fehér fagyöngy, galagonya, tyúkhúr, orvosi veronika. Jó szolgálatot tehet a teakeverékekben megjelenő levendula, amely nem csak ellazít és nyugtat, de természetes antibiotikumként is viselkedik. A narancs olaja is nyugtató, sőt az idegesség szellemi stressz tüneteinek csökkentésére is használják.