• 2025. április 24., csütörtök

Az úszás oldja a feszültséget és jót tesz a mentális egészségnek


2024.10.18

Az úszás szinte mindenkinek ajánlható. Az egészséges embereknek, azoknak, akik valamilyen mozgásszervi betegségben szenvednek és azoknak is, akik nagy túlsúllyal küzdenek és szeretnének lefogyni, hiszen az úszás egyáltalán nem viseli meg az ízületeket.



Nemcsak a fizikai egészségnek tesz jót a rendszeres úszás, hanem akkor is nagyon hasznos, ha szeretnénk kicsit jobb kedvre derülni, ugyanis az úszás mint sport a mentális egészségre is nagyon pozitívan hat. Oldja a stresszt és a szorongást, valamint boldogsághormonokat szabadít fel a szervezetben. Miért válasszuk ezt a mozgásformát és miért ússzunk rendszeresen, azaz heti 2-3 alkalommal?

Testsúlycsökkentő hatású

Nyáron is van egy pozitívuma az úszásnak, mégpedig csökkenti a testünk hőmérsékletét. Éppen emiatt is figyelmeztetnek bennünket arra, hogy felhevült testtel csak óvatosan menjünk hideg vízbe, mert ez hirtelen görcsös állapotot is okozhat.

Az úszás tehát nagyon hatékony lehet a testsúlycsökkentésben, illetve ha már elértük az ideális testsúlyunkat, akkor az optimális testsúly fenntartásában. Az úszással nemcsak kalóriát égetünk, hanem azt is elérhetjük, hogy egyre kevesebb zsírsejt rakódjon le a testünkben, ami ismételten csak fogyást eredményez.

Az úszás aerob edzésnek tekinthető, ami csökkenti a szervezetben a feszültséget és a stresszhormonok szintjét, mindemellett viszont megemeli az energiaszintet. Sokan számoltak be arról, hogy stresszes állapotban keresik fel az uszodát, de miután távoznak onnan, mintha csak kicserélték volna őket, hiszen úszás hatására boldogsághormonok, azaz endorfinhormonok szabadulnak fel a szervezetben és ez okozza a pozitív változásokat.

Egészségmegőrző szerepe is van

A rendszeres úszás nem csupán a szív egészségének tesz jót, hanem alapvetően az izomerő növeléséhez és fejlesztéséhez is aktívan hozzájárul. Mindemellett a sérült izmok regenerálódását is elősegíti, ha rendszeresen úszunk.

Az úszás egyáltalán nem egy megerőltető sport. Éppen ezért javasolják azoknak, akik valamilyen mozgásszervi betegségben szenvednek. Az úszással enyhülhet a hát- és derékfájdalom, illetve a végtagok fájdalma, továbbá csökken az ízületi gyulladás és a csontritkulás kialakulásának kockázata is.

A vízalapú testmozgás segíthet az ízületi gyulladásban szenvedőknek. A reumatoid artritiszben szenvedő betegek több javulást mutattak a hidroterápiában való részvételt követően, mint más kezelésekkel. A vízalapú testmozgás ugyanis javíthatja az érintett ízületek mozgékonyságát és csökkentheti az ízületi gyulladás által generált fájdalmat.

Pozitív hatások

Az úszás a hangulatra is pozitív hatást gyakorol. A fibromyalgiában szenvedő betegeknél az úszás csökkentheti a szorongást, illetve a meleg vízben végzett testmozgás mérsékelheti a depressziót és javíthatja a hangulatot.

Az úszás előnyös lehet az idős személyek számára is, hiszen hatására javul az életminőségük, mégpedig a fogyatékosság kockázatainak csökkenésével. Az úszás javíthatja azon nők csontjainak egészségét, akik a posztmenopauza szakaszába léptek.

Vízi gyógytorna terápia

 A vízi torna során a vízben testsúlyunk kb. 90%-al csökken, így csupán 10%-nyi terhelés marad az ízületeken elosztva. Ez nagyon hasznos például ízületi kopásos megbetegedések esetében, mint amilyen a csípő- és térd artrózis, vagy a gerinc degeneratív betegségei. Így a vízben való mozgással az ízületek könnyedén átmozgathatóak, az izmok erősíthetőek, a terhelésből adódó fájdalom csökkenthető. Ezáltal megfelelő terápia lehet a különböző mozgásszervi műtétek utáni rehabilitációra, reumatológiai betegségekre.
A víz nem csak a mozgások megkönnyítésére, de nehezítésére is alkalmas, attól függ, hogyan használjuk ki a víz ellenállását. A vízben végzett gyakorlatok erőssége függ a mozgás tempójától, irányától és az esetlegesen használt eszközök nagyságától, felületétől, formájától. A gyógytornász szakemberek tisztában vannak a víz fizikai törvényszerűségeivel és ezeket kreatívan fel tudják használni a mozgásszervi panaszok kezelésében, mindig a páciens szükségleteinek figyelembevételével. 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Bütyök - a lúdtalp és a rossz cipő is hozzájárul a kialakulásához Gyógyhír Magazin

Vállfájdalom: ezért nehéz megtalálni az okát Gyógyhír Magazin

Mit lehet kezdeni a futótérddel? Gyógyhír Magazin

A regeneratív orvoslás milyen mozgásszervi fájdalmaknál segít? Gyógyhír Magazin

A vállfájdalom leggyakoribb okainál fontos lehet az ultrahangos képalkotás Gyógyhír Magazin

Őrizze meg ízületei egészségét télen is Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája