• 2025. április 24., csütörtök

Diétával a tüdőrák ellen


2019.11.12

Az amerikai Vanderbilt Egyetemi Orvosi Központ kutatóinak sikerült kimutatni, hogy csökkent a tüdőrák kockázata azoknál, akik több rostot és joghurtot fogyasztottak.



Már korábban kimutatták, hogy a sok rostot és joghurtot tartalmazó diétának jótékony hatása van szív- és érrendszeri betegségek illetve gyomor- és béldaganatok esetén. Az Vanderbilt University Medical Center kutatói 1,4 millió amerikai, ázsiai és európai felnőtt adatait elemezve arra a következtetésre jutottak, hogy ez a diéta a tüdőrák esetében is hatásos lehet. Az erről szóló tanulmányt a JAMA Oncology folyóiratban tették közzé – számol be a ScienceDaily tudományos ismeretterjesztő portál. 

Így készült a kutatás
A kutatásban részt vevőket öt csoportba osztották aszerint, hogy mennyi rostot fogyasztottak. Azok esetében, akik az élen álltak, 33 százalékkal alacsonyabb volt a tüdőrák kockázata azokhoz képest, akik nem fogyasztottak joghurtot, és élelmi rostból is a legkevesebbet vették magukhoz

„Tanulmányunk alátámasztja azt, hogy joghurtban és élelmi rostban gazdag diétát kell folytatni. Az étkezés és a tüdőrák közötti kapcsolat nagyon erős, és nem befolyásolja sem a nem, sem a kor, sem a társadalmi háttér, sem az, hogy valaki dohányzott-e valamikor, vagy nem” – mondta a tanulmány egyik vezető szerzője, Xiao-Ou Shu, a Vanderbilt-Ingram Rákközpont munkatársa. 

A szakember szerint az ok valószínűleg ezen élelmiszerek pre- és probiotikus tulajdonságaiban gyökerezik. Önállóan, vagy egymás hatását erősítve kedvezően alakítják át a bélflórát. 

Daganatos megbetegedések Magyarországon 
A Nemzeti Rákregiszter 2004-ben 11 176 tüdőrákos beteget tartott nyilván, 2013-ban pedig 11 654-et. Ugyanebben az időszakban 8260 beteg halt meg tüdőrákban, 2013-ban pedig 8591. 

A KSH azt vizsgálta, évente hány új tüdőrákos beteget diagnosztizáltak, és egy riasztó tendenciára is rámutatott. 2004-ben százezer lakosra vetítve 108,6 új tüdőrákos betegséget diagnosztizáltak, míg 2016-ban 130,8-at. A férfiak esetében nagyobb volt a bázis (150,7-ről 160,1-re nőtt szám), a nők esetében viszont sokkal nagyobb volt az emelkedés (70,6-ról 104-re). 

Vámos Éva


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Nemzeti Rákellenes Nap: fiatalon is figyeljünk! Gyógyhír Magazin

Segítség, csomót tapintok ki a bőröm alatt! Gyógyhír Magazin

Új vodcast cáfolja a tévhiteket a daganatokról Gyógyhír Magazin

Testünk tünetek formájában küld értesítéseket Gyógyhír Magazin

Tudatosság a rákbetegségek megelőzésében Gyógyhír Magazin

Az étrend is segíthet a rák megelőzésében Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája