• 2025. április 24., csütörtök

Visszatérő baj – a húgyúti fertőzés


2018.02.13

Szerte a világon a nők mintegy 60%-a életében legalább egyszer, míg 15%-uk minden évben átesik húgyúti fertőzésen. A férfiaknál sokkal alacsonyabb az esetszám. Melyek a betegség jellegzetes tünetei, és mit tehetünk ellene?



Húgyúti fertőzésnek azt nevezzük, amikor a kiválasztó szervrendszer egyes részei gyulladt állapotba kerülnek. A betegséget legtöbbször a bélflóránkban élő baktériumok okozzák, ritkábban más baktérium, illetve gomba vagy vírus. Az alsó húgyutak fertőzése a húgyhólyag- vagy húgyvezeték-gyulladás, a felsőké a vese- vagy vesemedencegyulladás. Jellemzően a betegség lentről felfelé terjed.
Az alsó húgyutak fertőzésére utalhat a szokottnál sűrűbben jelentkező vizelési inger, a vizeléskor érzett égető fájdalom, illetve ha a vizelet kellemetlen szagú, esetleg zavaros. A vesemedence és a vese gyulladására a fentieken kívül alhasi fájdalom és láz, alkalmanként hányás, émelygés is figyelmeztet.

Az áfonyafélék hatékonyak
A fertőzést leggyakrabban antibiotikumokkal gyógyítják, a hüvelyi fájdalmat esetenként krém alkalmazásával csökkentik, a lázas betegeknek ezen kívül lázcsillapítót írnak fel. Ahogy már szó volt róla, nagyjából minden 6. nő évente egyszer átesik a betegségen, nekik különösen érdemes odafigyelniük a megelőzésre. Egyrészt az érintetteknek fokozottan ügyelniük kell arra, hogy hidegben alaposan öltözzenek fel, és lehetőleg rétegesen, hogy elkerüljék a leizzadás okozta felfázást. Jó időben kockázatot jelenthet, ha strandolás után nem szabadulunk meg mielőbb a vizes fürdőruhától, vagy ha mezítláb sétálunk hideg felületen.
Egyes áfonyafélék hatékonysága is igazolt a prevencióban. Így például a vörösáfonya (Vaccinium vitis-idaea) rendszeres fogyasztása igazoltan csökkentheti a betegség előfordulását azoknál, akik gyakran szenvednek a fertőzéstől. A vörösáfonya újvilági rokona, az ételként és fűszerként is népszerű amerikai tőzegáfonya (Vaccinium macrocarpon) szintén bevett eszköz a húgyúti fertőzések megelőzésére.

A vörösáfonya nagy mennyiségben tartalmaz olyan, polifenolnak nevezett szerves vegyületeket, amelyek akadályozzák a fertőzésért felelős kórokozók megtelepedését a húgyútban.

P. Gy.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Ne adja szájról szájra! Gyógyhír Magazin

Koronavírus - alacsony a halálozási arány Gyógyhír Magazin

A szájnak „ingere”... Gyógyhír Magazin

Ajakherpesz – csúnya és fáj… Gyógyhír Magazin

Afta, herpesz gyors kezelése Gyógyhír Magazin

Tudta? Az utazási betegség több mint émelygés Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája