• 2025. április 24., csütörtök

Régi idők karácsonyai


2018.12.05

Aprószentek-hordás, kóringyálás, parázsolás – csak néhány azon szokások közül, amelyekkel a karácsonyi időszakot ünnepelte őseink népi kultúrája. E hagyományok többségét ma már csak a néprajz tudományának művelői tartják számon, ám létezik olyan karácsonyi szokás, ami évszázadok alatt sem változott Magyarországon.



Kezdjük az alapokkal: a karácsony a kereszténység egyik legnagyobb ünnepe, amikor a hívek Jézus születésére emlékeznek. Az ókori források szerint a 4. században, I. Gyula pápa idején kezdték december 25-ét Krisztus születésnapjaként ünnepelni, a szokás innen terjedt el szerte a világon. Mint sok keresztény ünnep esetében, ezúttal is igaz, hogy a dátum kiválasztásában a korábbi pogány szokások is szerepet játszottak: korábban e napon, vagyis a téli napforduló környékén tartották a Római Birodalomban Sol Invictus, azaz a legyőzhetetlen Nap ünnepét. Talán érthető, hogy a természetnek nálunk sokkal kiszolgáltatottabb eleink bizony találtak ünnepelnivalót a tényen, hogy végre elérkezett a tél leghosszabb éjszakája (azaz onnantól egyre hosszabbak lesznek a nappalok), egyben pedig az új év kezdete is a naptárukat a Naphoz igazító népeknél.

Magyar népszokások
A magyar néphagyományok egyik legfontosabb kézikönyve, a Magyar Néprajzi Lexikon számos szócikke örökíti meg az ünnepkörhöz kapcsolódó magyar tradíciókat. Ezek között sok olyan rítust találunk, amelyek célja a következő esztendő bő termésének elősegítése volt. Így például egyes falvakban az állatok itatásakor piros almát és ezüstpénzt tettek a vályúba, hogy a jószágok szépek legyenek, mint a piros alma, és értékesek, mint az ezüst. Hasonló logikát követve a karácsonyi étkezést megelőzően a családtagok megmosakodtak, a mosdóvízbe pedig nem egy helyen szintén ezüstpénz, piros alma került, hogy a következő esztendőt mindnyájan egészségben és szerencsésen éljék meg. 

Zajkeltés és kóringyálás
Szintén a bőséges szaporulat biztosítását célozta az úgynevezett zajkeltés: karácsony estéjén a pásztorok szerte az országban ostort pattogtatva, kolompolva, kürtöt fújva vonultak végig az utcákon: meggyőződésük szerint így sikerrel tarthatták távol a rájuk bízott állatoktól a gonosz erőket. Ugyancsak a termékenység növelésével függött össze az úgynevezett aprószentek-hordás. Ennek során a pásztorok december 24-én egy-egy vesszőcsomóval járták végig a házakat. A házban köszöntőt mondtak, majd a gazdasszony kihúzott pár szálat a vesszőkötegből, azzal megverte a pásztorokat, majd ajándékot adott nekik. A vesszőköteg egyrészt a Heródes által megöletett gyermekekre (az úgynevezett aprószentekre) utaló jelképként szolgált – innen a szokás neve. Másrészt viszont 
a vessző, a rügyező ág a tavaszi és téli ünnepkör idején Európa-szerte fontos szerepet játszott: a karácsonyi jókívánságokkal együtt az állatok megszaporodását is szolgálta.
Kedves karácsonyi szokás volt a kóringyálás (más neveken: mendikálás, pásztlizás, parázsolás stb.) is. Ilyenkor köszöntők jártak házról házra a faluban, akik  karácsonyi énekeket adtak elő a házigazdáknak. Szokás szerint először engedélyt kellett kérniük, hogy bemutassák tudományukat, ezt követően pedig az ablak alatt vagy a házban előadtak egy vagy több karácsonyi éneket. A mutatványt adománnyal illett jutalmazni.

Az ünnepi asztal
Természetesen része volt az ünneplésnek a bőségesen terített karácsonyi asztal (ennek egyes fogásairól és a nekik tulajdonított hatásról lásd keretes írásunkat), továbbá az ünnepi ételek fogyasztásához kapcsolódó előírások és tilalmak. 
Az asztalra könyöklés például ilyenkor az egész országban tiltottnak számított: a szokás ellen vétőknek pedig kelésekkel kellett számolniuk, illetve azzal, hogy a következő évben nyomorult csirkék kelnek ki a tojásokból. Azt gondolták, hogy ha az asszonyok nem ülik végig a jeles vacsorát, akkor nem ül jól a kotlóstyúk az új esztendőben. 
Nos, manapság talán hajlamosabbak vagyunk elnézni a könyöklést, és senki nem kényszerül végigülni az esetleg több órásra nyúló lakomát. Az viszont biztos nem változott, hogy karácsony környéke továbbra is az év egyik leginkább gyomorpróbáló időszaka...
Papp György


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Nyaki nyirokcsomó-mintavétel: erre készüljön Gyógyhír Magazin

Mi a különbség a merev és a rugalmas lúdtalp közt? Gyógyhír Magazin

Makacs szemölcs a gyermek talpán? Gyógyhír Magazin

„Több színből állok össze, többféle napom van nekem is” Gyógyhír Magazin

Újra és újra el kell mesélni… Gyógyhír Magazin

5 tipp viszonylag gyors fogyáshoz Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája