• 2025. április 24., csütörtök

Székrekedés – Mi állhat a háttérben?


2019.09.03

A székelési problémák nemcsak az idősebb korosztályt érintik, de kétségtelen, hogy jóval magasabb arányban jelentkezik a kor 

előrehaladtával és az életmód megváltozásával. A lassuló élettempó és a szinte száraz koszt elengedhetetlenül magával hozza a székelési nehézségeket.



Nem minden az, aminek látszik
Székrekedésről akkor beszélünk, ha széklet hetente kétszer (vagy ennél kevesebbszer) van, s az is nehezen távozik: kemény széklet ürül, vagy nem is teljesen ürül. Ha ezeket a tüneteket tapasztaljuk magunkon, keressük fel az orvost, mert a székrekedés komoly gondokat okozhat, és betegségeket is jelezhet.
 
Mitől alakul ki?
Akut székrekedés felléphet bélcsavarodás estén, műtétek után, vastagbélbetegségek (gyulladás, daganat) tüneteként, és aranyér következtében is. A krónikus, huzamosan fennálló problémát az egyre nehézkesebbé váló mozgás is előidézheti. A testmozgás hiánya és az étkezés rost- és folyadéktartalmának drasztikus (és sokszor észre sem vett) csökkenése tovább tetézheti a bajt. Az idős korban szedett gyógyszerek némelyike még tovább ronthat a helyzeten. Az altatók, a nyugtatók, a vérnyomáscsökkentők, a fájdalomcsillapítók, vagy a savlekötő gyógyszerek is összefüggésben állhatnak a székrekedés kialakulásával. Az idős korban is gyakori, különböző szorongásos betegségek is felelősek lehetnek a szorulásért. 

Mi történik az orvosnál?
A székrekedés diagnózisának felállítása orvosi feladat. A szakember kikérdezi a beteget székelési, életmódbeli, étkezési és mozgási szokásairól. A betegség hátterében álló okok feltárásához a has tapintása, sztetoszkópos meghallgatása, vagy vastagbéltükrözés is szükséges lehet. Ezeknél sokkal kíméletesebb diagnosztikai vizsgálatot jelent az úgynevezett hidrogén (H2) kilégzési teszt, ami a beteg által kilélegzett levegőben megjelenő hidrogén mennyiségének változása alapján segít diagnózishoz, eszközös beavatkozás nélkül.

Inni, mozogni, rostdúsan táplálkozni 
Idült székrekedés esetén a rostokban gazdag ételek, a napi ötszöri étkezés, a bőséges folyadékfogyasztás és a rendszeres testmozgás enyhítheti, de meg is szüntetheti a kínzó kellemetlenséget. Patikaszerek közül eredményesen alkalmazhatók a laktulóz tartalmú szerek. Klinikai vizsgálatok bizonyítják, hogy a laktulóz hatékonyan növeli a bélrendszerben lévő folyadék mennyiségét, ami enyhíti a székelési nehézségeket.

Bitter Noémi


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Mikor elég és mikor nem a lactobacillus kúra? Gyógyhír Magazin

Hogyan jelzi a bajt a hasnyálmirigy? Gyógyhír Magazin

Így lesz egészséges a bélflóra Gyógyhír Magazin

Ártatlan és kezelendő okok a puffadás mögött Gyógyhír Magazin

A hasfájást kiváltó okok Gyógyhír Magazin

A gyomorégés többféle betegséget jelezhet Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája