• 2025. április 24., csütörtök

Túl sokat evett? Így segíthet rajta


2024.12.18

Megesik, hogy a karácsonyi ünnepek idején többet eszünk a kelleténél, s ezzel túlterheljük az emésztőrendszerünket. Ha megtörtént a baj, a következő tanácsok segíthetnek a gyomor- és bélrendszer egyensúlyának helyreállításában.



Mindannyian egyedi bélflórával születünk, amelynek összetétele az idő múlásával, az életmódunk függvényében változik. Számos kutatás rávilágított, hogy a bélrendszer állapota a szervezet egészére – az immunrendszerre, az alvási ciklusra, az idegrendszerre, sőt a mentális egészségre is – hatással van. A bélben élő mikroorganizmusok elpusztítják a szervezetbe kerülő kórokozókat, segítik a nehezen emészthető tápanyagok lebontását, részt vesznek a vitaminok (B-vitaminok és K-vitamin), valamint a szervezetünk számára energiaforrásként szolgáló rövid szénláncú zsírsavak szintézisében, illetve a bélfal felszínét bevonó nyák termelésében. Érthető, hogy manapság sokat hallunk a bélrendszer egyensúlyáról, amely a túlzásba vitt étkezések következtében is felborulhat.

Fogyasszon teljes értékű, rostban gazdag ételeket
A teljes értékű, rostban gazdag étrend az egyik legjobb módja annak, hogy rendben tartsuk a bélrendszerünket. Ilyen élelmiszerek a zöldségek és gyümölcsök, a diófélék és magvak, valamint a teljes kiőrlésű gabonafélék. Ezzel szemben a rostszegény, telített zsírsavakban gazdag és finomított élelmiszerek bizonyítottan megnehezítik az emésztőrendszer munkáját. A természetes probiotikumok fogyasztásával is a jótékony bélbaktériumok segítségére lehetünk: együnk erjesztett élelmiszereket, például savanyú káposztát, kefirt, joghurtot vagy kombuchát.

Mozogjon
Napi rendszeres testmozgással szintén elősegíthetjük a bélrendszer egészségét. Tanulmányok igazolták, hogy a testmozgás hozzájárul a mikroflóra sokszínűségének fenntartásához, a gyomor-bélrendszeri zavarok enyhítéséhez. Kiderült, hogy a testmozgás és a bélmikrobiom közötti kapcsolat fordítva is működik: amikor sportolók emésztőrendszeri gyulladását csökkentették, javult a sportteljesítményük.

Kezelje a stresszt
Egy 2020-as pszichiátriai elemzés szerint a stressz és a depresszió negatívan befolyásolja a bélbaktériumok összetételét, ami tovább fokozhatja a mentális tüneteket. A bélrendszer egészségének javításához tehát kulcsfontosságú a stresszcsökkentés – legyen az mély légzés, zenehallgatás, kézműves tevékenység, szabadban való tartózkodás vagy akár egy kis szundikálás.

Mérsékelje az alkoholfogyasztást
Sokan tudják, hogy az alkohol káros lehet a májra, amely fontos szerepet játszik az emésztésben. Ugyanakkor az alkohol a gyomor és a bélrendszer nyálkahártyáját is károsíthatja, és befolyásolhatja a tápanyagok felszívódását. Kutatások kimutatták, hogy az alkohol szivárgó bél szindrómához vezethet, amely összefüggésbe hozható az alkohollal kapcsolatos rákos megbetegedések kialakulásának fokozott kockázatával.

Értékelje a gyógyszereit
Ha gyógyszereket szed, érdemes megbeszélni az orvosával, hogy azok befolyásolhatják-e a bélflórát. Ez különösen igaz az antibiotikumok használatára, hiszen azok a káros baktériumok mellett a bélrendszerben élő hasznos baktériumok egy részét is elpusztítják. Ezért antibiotikumok szedésével egy időben szükség lehet probiotikus élelmiszerek (kefir, savanyú káposzta stb.) vagy probiotikum-készítmények fogyasztására.

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin

Mi történik velünk szénhidrát nélkül? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája