• 2025. április 24., csütörtök

Mitől fáj?


2020.11.06

Akár ismerjük a fájdalom forrását, akár nem, az biztos, hogy szeretnénk tőle minél előbb megszabadulni. Néha nem is kell túl mélyre ásni: íme, néhány olyan tünet, amin fájdalomcsillapítással könnyen úrrá lehetünk.



Bár a fájdalom nem éppen kellemes élmény, esetenként figyelmeztet a veszélyre, ebből a szempontból hasznosnak tekinthetjük. Legtöbbször akkor érzünk fájdalmat, ha károsodás vagy sérülés érte valamelyik testrészünket, de kialakulóban lévő betegségek, szorongás, stressz vagy gyulladásos folyamatok is okozhatják. 

A fájdalomtípusok között aszerint is különbséget tehetünk, hogy mennyi ideje érezzük a panaszokat. Akut fájdalomról beszélünk, ha az rövid ideje áll fenn; a krónikus fájdalom pedig három hónapnál is hosszabban elhúzódik. Ez esetben nagyon fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés, hiszen a háttérben gyulladásos, degeneratív és daganatos betegségek is állhatnak.

hirdetés

Front közeleg?
Az akut panaszok egyik gyakori oka a frontérzékenység, ami a civilizációs életmód következtében egyre többeket érint. A páratartalom, a hőmérséklet vagy a légnyomás gyors változása erős terhelést jelent a szervezetnek. Hidegfront esetén csökken a hőmérséklet és a páratartalom, miközben nő a légnyomás – ekkor ízületi és reumás fájdalmak, gyomor-, vese- és epegörcsök, mellkasi panaszok vagy akár asztmás rohamok is jelentkezhetnek. Melegfront érkezésekor nő a páratartalom, csökken a légnyomás, és melegszik az idő, amire a szervezet egyből reagál – emiatt csökkenhet a vérnyomás, illetve migrénes tünetek is tapasztalhatók. Mindkét front esetében jelentkezhet fejfájás, levertség, nyugtalanság vagy ingerlékenység. Mivel az egészséges, kipihent szervezetet kevésbé viselik meg a hirtelen légköri változások, frontérzékenység esetén érdemes változtatni életmódunkon.

Mit ettem?
Gyakrabban szenvednek fejfájástól azok, akiknek emésztőszervi problémáik is vannak. Ha a fejfájás mellett hasfájás, puffadás, hasmenés, székrekedés jelentkezik, akkor ezt okozhatja például lisztérzékenység, irritábilis bélszindróma, Crohn-betegség vagy hisztamin-intolerancia is. 

Ugyanakkor a visszatérő fejfájás sok esetben egyszerű étrendi változtatásokkal orvosolható. A leggyakoribb kiváltó okok között találjuk az alkohol, a csokoládé, az érett sajtok, a jégkrém, a kinintartalmú üdítők, a koffein vagy a vörösbor fogyasztását. Az élelmiszer-adalékanyagok okozta fejfájást a koponya mindkét oldalán érezzük, eltérően a migréntől, amely egyszerre csak az egyik oldalt érinti. 

Menstruáció előtt és alatt
A PMS, vagyis a premenstruációs szindróma azoknak a kellemetlen testi-lelki tüneteknek az együttese, amelyek a menstruáció előtti egy-két hétben jelentkeznek. Ezek a fáradtság, a hát- vagy derékfájás, a fejfájás, az érzékeny mellek, az ingerlékenység. A vérzés megjelenése többnyire szintén fejfájással és súlyos menstruációs görcsökkel jár. 

Csillapítsuk a fájdalmat
Lehetőség szerint csillapítsuk a fájdalmat. A gyötrő érzés ugyanis elvonja a figyelmünket a feladatoktól, dekoncentrálttá tesz, és csökkenti a teljesítőképességünket. Elhúzódó esetekben pedig ingerültséget, feszültséget és stresszt okozhat, ami a munkahelyünkön vagy családi, baráti körben egyaránt konfliktusokhoz vezethet.

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Ezt a 7 fájdalomtípust komolyan kell venni Gyógyhír Magazin

Bélbetüremkedés - ultrahanggal jól látható a probléma Gyógyhír Magazin

Mikortól beszélhetünk krónikus fájdalom szindrómáról? Gyógyhír Magazin

Nem a hideg okozza a befagyott váll Gyógyhír Magazin

A stressz fokozott fájdalomérzéshez vezethet Gyógyhír Magazin

Köszvénynél az étkezés és az orvosi kezelés is fontos Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája