• 2025. április 24., csütörtök

Hogyan működik az éhséghormon?


2024.11.29

A jóllakottságot vagy az éhségérzetet hormonok is befolyásolják. Ilyenek például a leptin és a ghrelin, amelyek a zsírok raktározásában és az anyagcserében is fontos szerepet játszanak. De vajon mi az összefüggés az éhséghormonnak is nevezett ghrelin és a nemkívánt súlygyarapodás között?



A ghrelin létfontosságú a szervezetünk működéséhez. Az emésztőrendszerben termelődik, majd a véráramon keresztül jut el az agyba. Fő funkciója az étvágy növelése. Azonkívül, hogy táplálékfelvételre sarkall, befolyásolja az alvás–ébrenlét ciklust, a jutalomkeresési viselkedést, az ízérzést és a szénhidrát-anyagcserét is. Történetileg visszatekintve szerepet játszott az emberek túlélésben, hiszen az éhségérzet által segített fenntartani a mérsékelt testzsírszintet.

Hogyan működik?

A ghrelin akkor választódik ki, amikor a gyomor üres, étkezés hatására pedig csökkeni kezd a szintje. A véráramba kerülve hatással van az agy egy részére, a hipotalamuszra, amely segít szabályozni a hormonokat és az étvágyat. Minél magasabb a ghrelin szintje, annál éhesebbek vagyunk. De az éhséghormon nem csupán arra ösztönzi a szervezetünket, hogy kezdjen el zsírt raktározni, hanem hatására a zsírok lebontásának üteme is csökkenni kezd.

Hátráltatja a fogyást

Bár a ghrelin a szervezet egészséges működésének fontos része, a fogyókúrázók dolgát nem könnyíti meg. Kutatások szerint a fogyókúra megkezdése után egy napon belül már emelkedni kezd az éhséghormon szintje. Minél hosszabb a diéta, s ezáltal minél több testzsír és izomtömeg vész el, annál magasabbra emelkedik a ghrelinszint. Azt pedig már tudjuk, hogy ennek nyomán fokozódik az éhség, ami megnehezíti a diéta megtartását, illetve megindul a zsírraktározás, ez pedig gátolja a fogysát.

A ghrelin párja, a leptin

A teltségérzet kialakulásában is szerepet játszik a hormonális tényező. A zsírszövetben termelődő leptin egyik fő feladata, hogy üzenetet küldjön az agynak, ha már eleget ettünk. A magas leptinszint következtében jóllakottságot érzünk, de ha csak alacsony koncentrációban van jelen a szervezetünkben (például fogyókúra idején), akkor éhesek vagyunk.

Ugyanakkor a leptinszint az alvásminőséggel is összefügg: egy kutatás megállapította, hogy azoknál, akik csupán négy órát aludtak éjszaka, legalább húsz százalékkal csökkent az átlagos leptinszint, ami fokozott éhségérzetet eredményezett.

Így csökkenthető a ghrelin szintje

Vizsgálatok alapján úgy tűnik, hogy az éhséghormon szintjét gyógyszerekkel, diétával vagy étrend-kiegészítőkkel nem lehet közvetlenül szabályozni. Azonban van néhány dolog, amit bárki megtehet az egészséges szint fenntartásáért.
    • Étkezzen rendszeresen: A rendszeres étkezés az egyik legjobb módja a ghrelin csökkentésének. A lényeg, hogy beállítsunk egy olyan étkezési rutint, amit megszokhat a szervezetünk.
    • Tartsa fenn az egészséges testsúlyt: A drasztikus súlyváltozások és a jojó-diéta megzavarhatják a kulcsfontosságú hormonok, köztük a ghrelin működését.
    • Aludjon eleget: A rossz és kevés alvás növeli a ghrelin szintjét, és összefüggésbe hozták a fokozott éhséggel és a súlygyarapodással.
    • Egyen több fehérjét: A fehérjében gazdag étrend növeli a telítettségérzést, emellett csökkenti a ghrelinszintet.
    • Kerülje a feldolgozott élelmiszereket: Az adalékanyagokat és tartósítószereket tartalmazó, feldolgozott élelmiszerek fogyasztása kedvezőtlenül befolyásolja a ghrelin–leptin egyensúlyt és az általános egészséget, ezért ajánlatos kiiktatni az étrendből.

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Miért veszélyesek a csodadiéták? Gyógyhír Magazin

Fogyókúrás gyógyszert használ? Ügyeljen a fehérjebevitelre! Gyógyhír Magazin

A testsúly, a vérnyomás és a koleszterinszint is csökkentő így Gyógyhír Magazin

A fogyásban is segíthet a bélflóra helyreállítása Gyógyhír Magazin

Gluténmentes diéta: ne divatból kövesse! Gyógyhír Magazin

Az étrend nemcsak trend! Életet is menthet! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája