

A tél a megfázás és az influenza évszaka. A köhögés, a torokfájás, a rekedtség, a bedugult orr ellen sok gyógynövény nyújthat hathatós segítséget, lerövidítve így a kellemetlen tünetekkel járó betegség lezajlását.
Az immunerősítéssel csökkenthető a meghűlés kockázata, de a betegséghez sokszor elég egy vírusfertőzés is, ami ellen sokat nem lehet tenni. Ilyenkor minél hamarabb szeretnénk talpra állni, ennek érdekében pedig a természetes gyógymódokkal is kiegészíthetjük a gyógyulás folyamatát.
Kakukkfű: az immunrendszer védelmében
A kakukkfű nem csak a konyhában tesz jó szolgálatot, hanem akkor is, ha megfázásról van szó. Fertőtlenítő, immunerősítő tea készíthető belőle, mely egyúttal javítja a vérkeringést és a vérszegénység remek ellenszerének is bizonyul. A köhögés, torokfájás, orrdugulás ellen is bevethető, inhalálás után nyákoldó, köptető hatásait élvezhetjük.
Bodza: a felső légúti megbetegedések ellenszere
A bodza már az ókorban is ismert és használt alapanyag volt. Hurutos megfázásra alkalmazták, és ez a jótékony hatása máig népszerű. Napi két-három csésze bodzatea a felső légúti megbetegedéseket okozó vírusok remek ellenszere. Nem csak megfázásra, hörghurutra érdemes fogyasztani, hanem izzasztó és immunrendszert serkentő hatásai is ismertek.
Csipkebogyó: a C-vitamin pótlásához
A csipkebogyó sok C-vitamint tartalmaz. Azonban, hogy az megmaradjon a teában, hideg kivonatot kell készíteni a csipkebogyóból. Tegyük az alapanyagot körülbelül négy óra hosszára hideg vízbe, majd fogyasszuk el. Érdemes langyosan fogyasztani, úgy még jobban kihasználhatjuk a C-vitamin jótékony hatásait.
Gyömbértea: az igazi csodaszer
A gyömbér a távol-keleti konyha kedvelt fűszernövénye, de nem csak főzéshez érdemes használni. A gyömbért felszeletelve, vagy lereszelve kitűnő tea alapanyag. Erősíti az immunrendszert, jótékony hatással van az emésztésre és baktérium- és vírusölő tulajdonságai is ismertek. Akár ízesítés nélkül is finom - bár kicsit csípős -, de jól megy hozzá a méz is.
Vöröshagyma: köhögés ellen
A megfázással gyakran jár együtt a köhögés. Nem ritka, hogy hetek múlva sem enyhül, de sok vírusfertőzés is együtt jár az elmulaszthatatlannak tűnő problémával. Megnehezíti a mindennapokat az állandó köhögés, így célszerű hatékony megoldást találni arra. A vöröshagymából készült tea tipikusan ilyennek számít. Héjastól főzzünk meg néhány vöröshagymát, majd az elkészült, igen ízletes teát kortyolgassuk. A hatás azonnal érezhető.
Édesgyökér: Ázsia egyik legkedveltebb gyógynövénye
Segítséget jelent torokfájásra, a köhögés enyhítésére, és egyéb, légzőszervi problémák esetére is. Köptető hatású, antimikrobális és gyulladáscsökkentő hatása van. Az édesgyökérből bepárolt kivonatot, vagyis fekete színű medvecukrot készítenek.
Hárs: hatásos megfázásra
Akár egy kellemes illatú tea, akár cukorka formájában fogyasztható, hiszen az egész testre jó hatással lesz. Hatóanyagait alkalmazhatók lázas állapotban izzasztóként és lázcsillapítóként, de sokat segíthet a légúti megbetegedéseknél, mint köhögéscsillapító, nyákoldó és köptető. A gyomrot sem nem irritálja, jótékony hatással van rá.
Vad kakukkfű: kiváló fertőtlenítő
Tea készíthető belőle, illóanyaga mellett flavonoidokat, cserzőanyagokat és fahéjsav-származékokat is tartalmaz, amely hatásos a gyulladásos és hurutos légúti megbetegedések esetén is.
Borostyánlevél: a köhögés ellen a leghatásosabb
Felveszi a harcot a légúti hurutok ellen. Köptető és nyákoldó hatású, gyulladáscsökkentő, de vírusellenes, gombaölő és erős antioxidáns tulajdonságai is vannak.