

A mogyoró- és égerfélék virágzásával már kora tavasszal beindul az allergiaszezon, amitől majd csak szeptemberben vehetünk búcsút. A szénanátha kellemetlen tünetei, az orrdugulás, az orrfolyás, a szem irritációja sokak életét hónapokra megkeseríthetik.
Az allergia valójában téves immunválasz következménye: a szervezet túlzott reakciója olyan anyagokra, amelyek normál esetben ártalmatlanok lennének. Az indokolatlan ellenanyagtermelés gyulladásos folyamatokat indít be, amelyek orrdugulást, orrfolyást, könnyezést, tüsszögést okozhatnak. Az allergiás hajlamot génjeinkben hordozzuk, de hogy kit és milyen mértékben érint a betegség, azt a környezeti hatások is befolyásolják.
hirdetés
Orrdugulástól szenvednek a legtöbben
A pollen- vagy állatszőr-allergia leggyakoribb velejárója az orrdugulás. A magyarázat egyszerű: a szervezet heves immun-
reakciója nyomán hisztamin szabadul fel, ami vérbőséget okoz, ennek hatására pedig megduzzad az erekkel gazdagon átszőtt orrnyálkahártya. Ezáltal a légutak beszűkülnek, ami megnehezíti a légzést. Az éjszakára sem enyhülő orrdugulás megzavarja az alvást, tartós fennmaradása álmatlansághoz, állandósult fáradtsághoz, a teljesítőképesség csökkenéséhez vezethet.
Az orrdugulás enyhítésén sokat segít a rendszeres folyadékfogyasztás. A bőséges folyadék ugyanis fokozza az orrnyálkahártya működését, ezáltal segíti a váladék gyorsabb kiürülését, s ezzel együtt az irritációt okozó anyagok mielőbbi távozását. Súlyos esetben orrcsepp, orrspray átmeneti használatára is szükség lehet. A kezelés kiegészítésére érdemes kipróbálni a sós vizes orröblítést vagy a száraz sókamrakúrát is.
Civilizációs betegség?
Az allergia immár népbetegségnek számít, valamely formája minden ötödik embert érinti Magyarországon. Ennek civilizációs okai is vannak: életünk során egyre több új anyaggal, vegyszerrel, tartósítószerrel, szintetikus vegyülettel találkozunk, amelyek megzavarhatják az immunrendszer működését. Emellett a különféle környezetszennyező anyagok – például az ólomszemcsék – sokszor megkötik és a felületükön koncentrálják azokat az allergéneket, amelyek normál esetben gyorsan lebomlanának. Másrészt a túlzott higiéné, a környezet folyamatos fertőtlenítése is hozzájárulhat az immunrendszer egyensúlyának felbomlásához.
Szerdahelyi Krisztina