• 2025. április 24., csütörtök

Amit a felfázásról tudni érdemes


2024.09.27

A hólyaghurut vagy közismert nevén a felfázás, húgyúti gyulladás következménye, és elsősorban valamilyen bakteriális fertőzés  eredménye. A húgycsőbe, illetve a húgyhólyagba került idegen kórokozók megtelepednek, elszaporodnak és gyulladást okoznak.



A felfázás mindkét nemet érinti, azonban sokkal gyakoribb a nőknél, mint a férfiaknál. Ennek oka az anatómiai felépítésből ered. A női húgycső sokkal rövidebb, mint a férfi, valamint a húgycső külső nyílása, a hüvelybemenet és a végbélnyílás is sokkal közelebb helyezkedik el egymáshoz. Ezáltal a női nemi szervek és a húgyutak sokkal sérülékenyebb rendszert alkotnak, így a baktériumok könnyeben átjuthatnak, és elszaporodva gyulladást okozhatnak. Menopauza alatt, a női hormonok szintjének csökkenésével a szövetek rugalmassága csökken, ezáltal még átjárhatóbbak lesznek a baktériumok számára.

Megelőzése
Strandolás, úszás, izzasztó sportolás után mihamarabb vegyünk száraz ruhát. A napi tisztálkodás folyamán a zuhanyozás előnyösebb, mint a kádfürdő. Kerüljük genitális tájékon a túl sok tisztálkodószer használatát, valamint az illatosított szerek és betétek alkalmazását. Ne tartsuk vissza a vizeletet, ugyanis a húgyhólyagban pangó vizelet kiváló környezetet biztosít a baktériumok szaporodásához. Nagyon fontos a szexuális kapcsolat utáni vizeletürítés is.

A felfázás tünetei:
• A megszokottnál gyakoribb vagy állandó vizelési inger
• Vizeletürítés közben jelentkező égő, csípő érzés, fájdalom
• Gyakori, de csak kis mennyiségű vizelet
• A vizelet zavaros, sötét színű vagy erős szagú
• Alhasi nyomás vagy fájdalom
• Véres vizelet

Kezelése
Igyon napi 2-3 liter folyadékot és csökkentse a szénhidrátfogyasztást. Az alábbi gyógynövények kifejezetten jó hatással vannak a húgyutakra: tőzegáfonya, medveszőlő, aranyvessző, kamilla, cickafark, 
csalán, mezei zsúrló, apróbojtorján. Szedhetjük akár kapszula formájában, vagy készíthetünk belőlük teát is, sőt kombinálhatjuk is egymással őket. 

Mikor forduljunk orvoshoz?
Ha a tünetek 2-3 napos kezelés után sem enyhülnek, illetve ha a fájdalom fokozódik, esetleg láz vagy a vizeletben vér jelenik meg, minél hamarabb forduljon szakorvoshoz! 

dr. Zahorán Éva
szakgyógyszerész


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Túlsúlyunk árát veséink fizethetik meg Gyógyhír Magazin

Gyengeség, hányás, só utáni sóvárgás lehet az Addison-kór tünete Gyógyhír Magazin

Az 5 legfontosabb dolog, amit érdemes tudni a krónikus vesebetegségről Gyógyhír Magazin

Hazánkban 1,5 millió embert érint az idült vesebetegség Gyógyhír Magazin

Amit az inkontinenciáról tudni kell Gyógyhír Magazin

Fázás - felfázás? Készüljünk az őszre! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája