• 2025. április 24., csütörtök

Miért veszélyes a koszorúér meszesedés?


2024.07.05

Az úgynevezett érelmeszesedés a szív koszorúereit is érintheti, ami egyáltalán nem veszélytelen jelenség, ugyanis növeli többek közt a szívinfarktus és a stroke kockázatát. De vajon hogyan lehet egy alapvetően hasznos anyag, a kalcium veszélyes is egyben, és vajon csak ennek az anyagnak a lerakódása vezethet-e a plakkok kialakulásához? Dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa, belgyógyásza válaszolt a kérdésekre.



Nélkülözhetetlen és veszélyes is egyben: a kalcium
A kalcium egy nélkülözhetetlen ásványi anyag, amely természetes módon van jelen a szervezetben, elég csak a csontokra és a fogakra gondolni. Ez az az anyag, ami egyrészt biztosítja a csontok szilárdságát, másrészt szerepet játszik az idegek és izmok ingerelhetőségében, az izomszövet összehúzódásában, sőt a véralvadás folyamatában. Vagyis feltétlenül szükségünk van rá. A kalcium azonban nem csak a csontokban és a fogakban található meg, hanem egy egészen kis hányada, kb. 1%-a a vérben kering.

De vajon mi okozza a kalcium felhalmozódását az erek falában? Teljesen egzakt válasz még nem született a kérdésre, de kutatók szerint a szív artértiáiban az endothelsejtek károsodásakor szabadul fel, és további mechanizmusok következményeként lerakódik. Ezekből a lerakódásokból idővel „foltok” állnak össze, és kialakul a koszorúér meszesedés.

Mi a koszorúér meszesedés legnagyobb veszélye?
Ha a koszorúér elkezd meszesedni, az végső soron a plakkok kialakulását készítheti elő. A plakkok pedig megrepedve a véralvadási folyamatok beindulásával teljes elzáródást okozhatnak, aminek súlyos következménye lehet, ugyanis az érintett ér elzáródása az annak megfelelő szívizomterület teljes pusztulásához vezet, ezt nevezzük szívinfarktusnak.
- Ugyanakkor az érelmeszesedés megnevezés némileg megtévesztő, hiszen a plakkok nem csak kalcium lerakódásokból állnak össze – ismerteti dr. Jenei Zsigmond Máté, a KardioKözpont kardiológusa, belgyógyász.

– A plakkok ugyanis főként zsírból és koleszterinből állnak össze, melyek hosszú évek, sőt gyakran évtizedek alatt halmozódnak fel, és akadályozzák a véráramlást, súlyosabb esetekben teljesen el is zárhatják a vér útját, az ismert következményekkel. Mégis azért születhetett meg az érelmeszedés kifejezés, mert a plakkok idővel megkeményednek, szó szerint elmeszesednek.

A tünetek gyakran már nagy bajt jeleznek

A koszorúér jellemzően idősebb korban „tud” elmeszesedni, bár a folyamat már a 20-es években elkezdődhet. Férfiaknál kissé korábban, nőknél valamivel később, nagy valószínűséggel azért, mert a menopauza végéig a kalcium lerakódásától is véd az ösztrogén hormon (ahogyan a szívbetegségek ellen is védőfaktort jelent).

Az érelmeszedés folyamata azért is veszélyes, mert nagyon sokáig nem érezhető, nem okoz tünetet. Sokszor azért fedezik fel, mert egy, már tünetekkel járó szív-érrendszeri betegség miatt fordul egy páciens orvoshoz, és a kivizsgálás során az erek állapotának is utánanéznek. Idővel azonban az érelmeszesedés talaján is kialakulhat olyan állapot, amelyet már nem lehet figyelmen kívül hagyni, ugyanis mellkasi fájdalom, szorító érzés, légszomj utalhat a problémára. Mivel ez már súlyos állapotok előszobája is lehet, ilyenkor feltétlenül szükséges a kardiológiai vizsgálat, hogy megelőzhető legyen például egy szívroham.  

- Ha valakinél nagyon súlyos, előrehaladott koszorúér-meszesedést diagnosztizálunk, akkor gyorsan kell cselekedni – ismerteti Jenei doktor. – Amennyiben a diagnosztizálási célból történő szívkatéterezés során derül fény az érelmeszesedés miatt kialakuló szűkületre, akkor azonnal ki lehet támasztani az eret egy fémből készül hálóval, az úgynevezett sztenttel. Ha nem ennyire súlyos a helyzet, akkor gyógyszeres kezelést kell alkalmazni, amelynek célja a szív oxigénigényének mérséklése és/vagy az oxigénellátás javítása, összeségében a szívre háruló terhelés csökkentése. Mindezek mellett, és ideális esetben még jóval korábban fontos az életmódot is úgy alakítani, hogy minél inkább visszaszorítható legyen a plakkok kialakulása.

Hogyan lehet csökkenteni a kockázatot?

Jenei doktor arra hívja fel a figyelmet, hogy érelmeszesedés elleni leghatékonyabb védekezés az egészséges életmód kialakítása és fenntartása, valamint a már meglévő (kardiológiai és más jellegű) betegségek gondos kezelése. Előbbi célkitűzés miatt kiemelten hangsúlyos a megfelelő étrend, amely segít alacsonyan tartani, lejjebb vinni a rossz koleszterinszintet (LDL), vérzsírszintet (triglicerid), vércukorszintet, valamint a rendszeres mozgás, amely többek közt a fogyást is lehetővé teszi. A túlsúly magával hozza a többi rizikófaktort is (magas vérnyomás, magas koleszterinszint, cukorbetegség) így a túlsúlyos pácienseknek a normál testsúly elérése a cél, melyben az orvos és a dietetikus hatékony segítséget tud nyújtani.
A rendszeres orvosi ellenőrzésekkel, a pontos kezeléssel és a megfelelő életmóddal sokat lehet tenni a nyugati társadalmak egyik népbetegsége, az érelmeszesedés ellen.

Forrás: KardioKözpont

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Csökken a teljesítménye, szorít a mellkasa? Fontos a kivizsgálás! Gyógyhír Magazin

Vérszegénység: hogyan kerüljük el? Gyógyhír Magazin

11 érvédő hatású szuper élelmiszer Gyógyhír Magazin

Mellkasi fájdalomnál fontos vizsgálat a szívultrahang Gyógyhír Magazin

A szívünkbe lát a mesterséges intelligencia Gyógyhír Magazin

Minden második ember ebbe a betegségbe hal bele Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája