

Az immunrendszer arra szolgál, hogy a szervezet képes legyen felismerni és megsemmisíteni az olyan idegen (és saját) anyagokat és sejteket, amelyek az egészséges működést veszélyeztetik. Bizonyos tényezők azonban felborítják az egyensúlyt, és legyengítik az immunrendszert.
Az immunrendszer rendkívül összetett. Bonyolult mechanizmusok szabályozzák, így minden külső változásra több pontban és különböző intenzitással reagál. Legyengült állapotára általában bizonyos betegségek – többnyire fertőzések – gyakori előfordulásából lehet következtetni. Sokszor az elsődleges, például influenzavírus okozta fertőzés annyira legyengíti a védekezőrendszert, hogy megnyílik az út más kórokozók megjelenése és elszaporodása előtt. Ezt hívjuk másodlagos fertőzésnek vagy felülfertőződésnek.
A legtöbb betegségnek tényleg lelki háttere van
Úgy tűnik, hogy az immunrendszer fontos láncszem a pszichés problémák és a testi tünetek között. Egyes kutatási eredmények szerint a betegségek döntő többségének feltételezhetően van valamiféle lelki háttere, s az érzelmi problémák hatása első körben a szervezet védekezőrendszerének gyengítésében jelentkezik. Ez magyarázza, hogy a hosszan tartó stresszhelyzet vagy a krónikus kimerültség fokozza a hajlamot a fertőző megbetegedésekre. További rizikófaktort jelentenek az olyan élettani állapotok, mint a várandósság, a változókor, az időskor; a környezeti terhelések (például vegyi anyagok, légszennyezés); illetve egyes gyógyszerek és élelmiszer-adalékok.
A legyengült immunállapot legfőbb okai
Hogyan támogassuk az immunrendszert?
A fenti kockázati tényezők közül némelyiket életmódváltással kiküszöbölhetjük: ha változtatunk az étrendünkön, abbahagyjuk a dohányzást, sportolni kezdünk, máris sokat tettünk az immunrendszerünkért. Más esetekben immunstimulánsokra is szükség lehet a szervezet védelmi vonalának támogatására. Általános szabály azonban, hogy ezeket ne szedjük három-négy hétnél tovább, ugyanis ennyi idő alatt érik el maximális hatásukat. Ha hosszabb ideig szedjük őket, a védekezőrendszer ismét gyengülni kezd, sőt az ellenálló képesség a normálisnál alacsonyabb szintre csökkenhet.
Szerdahelyi Krisztina