• 2025. április 24., csütörtök

„Ha kutyával vagyunk, az emberek elfogadóbbak”


2020.08.03

Vakvezető kutyával mindannyian találkoztunk már, de jóval kevesebben tudnak arról, hogy okos, szakképzett kutyák a hallássérültek, mozgássérültek vagy pánikbetegek életét is teljesebbé tehetik. Mányik Richárddal, a NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesületet vezetőjével a hivatásos négylábú segítőtársakról beszélgettünk.


Fotó: NEO Magyar Segítőkutya Közhasznú Egyesület


Az a különleges az önök egyesületében, hogy a NEO-t hallás-, látás- és mozgássérült-segítő kutyák gazdái hozták létre.

- Valóban mindannyian érintettek vagyunk, az egyesületet egy nagy álmokkal teli kis baráti társaság alapította 2011-ben, és ma már ötven önkéntes vesz részt aktívan a működésében. Munkatársaink nagy része négylábú segítőtárssal rendelkező szakember, habilitációs kutyakiképző, gyógypedagógus-szociológus vagy pszichológus.

HIRDETÉS

Milyen típusú segítőkutyák képzésével foglalkoznak?

- Hallássérült-segítő (hangjelző), mozgássérült-segítő, rohamjelző (pl. cukorbetegeknek vagy epilepsziásoknak), személyi segítő (pl. látássérült-segítő, autistasegítő, pánikbeteg-segítő) és terápiás kutyák képzését végezzük. Magyarországon törvény szabályozza, hogy milyen segítőkutyák léteznek – ennek megvannak a maga előnyei és korlátai. Vakvezető kutyákat már a hatvanas-hetvenes években képeztek az országban. Időrendben őket követték a mozgássérült-segítő kutyák, ez a képzés 2000-ben indult el. A számok meglepően nagy különbségeket mutatnak: vakvezető kutyából 215, mozgássérült-segítőből 25, hallássérült-segítőből 9, rohamjelző kutyából pedig mindössze 4 van hivatalosan regisztrálva.

 

Miért ilyen alacsonyak a számok?

Bár rengeteg az új jelentkező, a rendelkezésre álló források szűkösek. Nagyon kevés az állami pályázati lehetőség, így erre nem lehet alapozni egy szervezet stabil működését. Maradnak a magánforrások, adományok. A NEO is önkéntes alapon működik, ami sajnos a képzési kapacitásunkban is megmutatkozik. Másfelől a köztudatban a segítőkutya azonos a vakvezető kutyával, ezért az egyéni támogatások az ő képzésükre koncentrálódnak. Mivel kevés az egyéb típusú segítőkutya, kevesen is tudnak róluk, így a képzésükre sem nagyon érkezik adomány. Ez egy 22-es csapdája – ezért is fontos számunkra az ismeretterjesztés.

 

Hogy képzeljük el az életet a segítőkutyával?

Én például kerekesszékkel közlekedem. Amikor megkaptam a mozgássérült-segítő kutyámat, akkor az lebegett előttem, hogy milyen fizikai segítségre számíthatok tőle. Például, ha leesik egy kulcscsomó vagy egy pénzérme, akkor a kutya felveszi, vagy ajtót nyit, lekapcsolja a villanyt és hasonlók. Tehát arra gondoltam, hogy ezekben az apró, mégis fontos dolgokban majd nem szorulok  rá a környezetemben lévőkre. Ez így is lett, ám valójában ennél jóval többről van szó: a kutya olyan kapcsolódási pontokat nyit nekem a társadalom felé, amire egy másik ember nem képes. A kutya tematizálja a sérült ember napját. Ha van egy kutyám, akkor ki kell mozdulnom. Ha pedig kimozdultam, akkor a kutya miatt az emberek sokkal nyitottabbak felém.

Korábban részt vettem egy kísérletben, amikor kutyával és kutya nélkül kellett segítséget kérnem. Számomra is megdöbbentő volt a különbség. Kiderült, hogy az emberek akkor tudnak hétköznapi módon viszonyulni a sérültségemhez, ha a kutya velem van. Ha nincs ott, akkor zavarba jönnek, én pedig elszigetelődöm. De ha kutyával vagyok, akkor odajönnek hozzám, mert a kutya is barátkozik velük. Ez nagyon fontos kapocs, ami bármelyik típusú sérültségre igaz. Gondoljunk például az autizmussal érintett gyerekekre, akiknél pont a szociális készség nem működik jól. A kutyákon keresztül számukra is megnyílik az út a kapcsolatokra. Ez nagyon látványosan tud javítani az életminőségen.

Ugyanakkor a kutya életmentő is lehet, és ez nemcsak a rohamjelzőkre igaz. A hallássérült-segítő például jelzi a tűzriasztót, vagy a mozgássérült-segítő odaviszi a telefont a gazdájának, ha mondjuk elesett a fürdőszobában, és segítségre szorul. Egy vércukorszint-jelző kutya gazdájának anyukája mondta nekem, hogy bár számukra nem a kutya a fő védvonal, mindenképpen plusz biztonságot ad. Volt olyan esetünk a képzés alatt, amikor a kutya jelezte, hogy baj lesz, de a készülék még nem mutatta ki az emelkedést. Nem nagyon hittünk a kutyának, mégis beigazolódott, hogy ő előbb jelzi a változást, mint a vércukorszintmérő.

 

A NEO készítette fel az első magyarországi gluténjelző kutyát is, Gofree-t.

- Gofree másfél éves képzést követően idén tavasszal tett sikeres házi vizsgát. Egy 11 éves cöliákiás (súlyosan gluténérzékeny) kislány mellett az a feladata, hogy az ételeket megszagolja, és jelezze, ha azok akár legminimálisabb mennyiségben is glutént tartalmaznak. A munkája azért is nélkülözhetetlen, mert sok, amúgy gluténmentes jelzéssel ellátott étel minimális mennyiségben tartalmazhat glutént, amitől a kislány rosszul lenne. Gluténmentesnek számít az a termék, amely 1 kg-ban kevesebb, mint 20 mg glutént tartalmaz. A kutya 10 mg-nál kevesebb glutén kiszagolására is képes, ami már a gluténmentesség határértéke alatt van. Magyarországon és Európában ő az első kutya, akit erre a speciális munkára képeztek ki.

 

A terápiás kutyákról még nem beszéltünk, mi az ő feladatuk?

A személyi segítőkutya egy embernek, a gazdájának segít. Ezzel szemben a terápiás kutya általában családi kutya, aki a gazdájával különféle foglalkozásokra megy, és ott egy szakemberen keresztül kapcsolódik be a munkába. A terápiás kutyák nagyon sokféle feladatot látnak el: részt vesznek friss gerincvelősérültek rehabilitációjában, gyerekek fejlesztésében, idősek támogatásában és így tovább. Mondok egy példát. Ha egy kisgyerek súlyosan megsérül, és a felépüléséz gyógytornára van szükség, ez hamar feladattá válik számára. De ha bevonunk egy kutyát, és azt mondjuk a gyereknek, hogy vele együtt kússzon, vagy a szoba túloldalán ott várja a kutya, akit megsimogathat, akkor a feladatból játék lesz.

 

Nemcsak a kutyák képzésével foglalkoznak, hanem a társadalmi szemléletformálásra is számos programjuk van.

Mivel azt vettük észre, hogy ha kutyával megyünk valahová, akkor az emberek elfogadóbbak, ezt szeretnénk átültetni a foglalkozásainkra. A cél az, hogy a kutyák segítségével oldjuk a tabukat, fejlesszük a nem fogyatékos gyerekek és felnőttek szociális készségét, empátiáját. Például, ha egy iskolás csoportban elmesélem, hogyan élek a kutyával, akkor a fókusz nem azon lesz, hogy kerekesszékben élek, hanem hogy kutyával élek. Ez a gyerekeknek élmény, ugyanakkor észrevétlenül segít az elfogadásban. Magyarországon nagyon kevés a kapcsolódási pont, ahol az emberek információhoz juthatnak erről a témáról. Azt szeretnénk bemutatni, hogy mi is ugyanúgy dolgozunk, sportolunk, családi életet élünk, kirándulunk, mint bárki más, velünk együtt kerek a világ.

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Az „Év gyógyszerésze 2021” és a „Kedvenc Patikám pályázat 2021” győztesei Gyógyhír Magazin

A Recyclomed-nyereményjáték nyertesei Gyógyhír Magazin

Szükség van a véradásra és a gyógyultak plazmaadására! Gyógyhír Magazin

Ezek voltak a 2021-es év legnagyobb egészségügyi kihívásai Gyógyhír Magazin

Íme az Év gyógyszerésze és Kedvenc Patikám pályázat 2021 győztesei Gyógyhír Magazin

Tegyünk a globális elhízás ellen! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája