

Válaszol: Fróna Erika addiktológiai konzulens, a Baptista Tevékeny Szeretet Misszió Szociális Szolgáltató Központ Szenvedélybetegek Nappali Intézményének vezetője
A tünetek mindenkinél másként jelentkezhetnek, nagyon sokfélék lehetnek, de nem szabad a legsúlyosabbakat megvárni – amikor azért iszik valaki mindennap, hogy ne legyen rosszul. Nézzük meg röviden, milyen tünetek esetén lehet már szenvedélybetegségről, alkoholizmusról beszélni.
Az alkohol károsítja a májat, a szívet, az érrendszert és az agyat. Nemcsak a testi egészség romlását idézi elő, hanem tönkreteszi a lelket, a gondolkodást, és megjelenik a viselkedésben, a kommunikációban is. Ha az alkoholbeteg huzamosabb ideig van jelen egy közösségben (családban) az eltorzult érzelmi, értelmi, gondolkodásbeli működés megmérgezi a környezetet, és ez a patológiás működési mód generációkon keresztül öröklődik. Nagyon fontos, hogy a felépülés során az alkoholista családtagjai is kapjanak segítséget.
A tapasztalatom az, hogy az emberek általában magukra maradnak problémájukkal. A szégyen érzése olyan erős, hogy inkább egyéb megoldásokat keresnek a problémára: nem vesznek tudomást a problémáról vagy felmentik a szenvedélybeteget: „mások is isznak”, „sokat dolgozik, megérdemli” stb. Ez természetesen nem hatékony.