

Az Eurostat kutatása szerint ma négyből három magyarnak nincs elég pénze egészségügyi szolgáltatásokra. Ezzel szemben az Európai Unióban a háztartások közel háromnegyede könnyedén fizette ki az ilyen szolgáltatások költségeit. A statisztikában a sor végén kullogó Magyarország után a legrosszabb eredményt a görögöknél mutatott ki a szervezet, ahol tízből csak egy ember költ könnyedén egészségére. Hazánk Ciprussal (72%), Lettországgal (64%), Szlovákiával (61%) és Olaszországgal (56%) került egy mezőnybe. Ebben a hat tagállamban a háztartások több mint felének ütközik nehézségekbe e költségek kifizetése.
A statisztika persze olyan, mint a bikini: sok mindent megmutat, de a lényeget eltakarja… hiszen itthon mindenki számára ingyenesen elérhető a teljes egészségügyi paletta, igaz a szomorú valóságban a hálapénz rendszere sokakra ró nehezen elviselhető terhet. Ugyanakkor az állami egészségügy helyett egyre többen keresik a magánszektor szolgáltatásait, gyakran azok is, akik ódzkodnak a hálapénztől, „a gyógyítás szürke zónáitól” és számla ellenében „tudatos fogyasztóként” gyógyulnának. Egyre többen tartják nagyon fontosnak, hogy egészségügyi kiadásaik fedezete mindig biztosítva legyen.
A Pénztárszövetség felmérése alapján az aktív lakosságnak – a váratlan élethelyzetekre való felkészülés után –
ez a második legfontosabb megtakarítási célja. Tízből hat ember számára fontos előre takarékoskodni váratlan egészségügyi helyzetekre vagy szükség esetén magánorvosi ellátásra, és kiemelkedő, 70%-os arányban feleltek a kérdésre úgy, hogy a családjuk és saját gyógyszertári számláik fedezetét mindig biztosítva szeretnék tudni. Ám ma a dolgozók 63 százaléka nem rendelkezik egészségügyi megtakarítással. Az öngondoskodó egyharmad számára viszont a legnépszerűbb megoldás erre a problémára az egészségpénztári tagság.
Ez nyilván nem véletlen, és a népszerűség okai között minden bizonnyal szerepel az „állami akarat” is. Hiszen ennél az alapvetően egészségcélú megtakarítási formánál a saját befizetések után 20% adókedvezmény vehető igénybe, aminek a felső határa évi 150 ezer Ft lehet. Arra is lehetőség van, hogy a munkaadó is támogassa dolgozóját egészségpénztári számlájára történő befizetéssel, s aztán az így összegyűlt pénz meglehetősen sokféle célra felhasználható. Nemcsak a számla tulajdonosának, de megnevezett családtagjainak is fedezhetőek így a kiadásaik.
Miért nem törődünk az egészségünkkel?
Az okos egészségcélú megtakarításokra szükség is lenne, hiszen a napokban sokkoló statisztikai adatok láttak napvilágot a magyarországi halálozási adatokról. A diagramon látható, hogy a környező országokhoz képest is mennyire sokan halnak meg nálunk, tegyük hozzá: értelmetlenül. Nem arról van ugyanis szó, hogy Magyarországon arányaiban magasabb lenne az idősek száma, hanem arról, hogy nálunk kirívóan magas a munkaképes korúak halálozási rátája.
S ez, a szakemberek szerint főleg az életmódunkkal, a betegségmegelőzés hiányosságával – vagyis lényegében a nemtörődömségünkkel magyarázható.
Hollauer Tibor