• 2025. április 24., csütörtök

Hő és hullámok, avagy klimax nyáron


2024.06.18

A változókorba lépve sokan tartanak a melegebb időjárástól, hiszen panaszaik a hőségben felerősödhetnek. Érdemes időben végig gondolni, mit tehetünk azért, hogy elviselhetőbbé tegyük a kánikulát.


A klimax utáni évek a szervezet teljes egészére hatással vannak


A kánikulában a változókori hormonhiánnyal járó panaszok - az alvásproblémák, hangulati ingadozás, fáradékonyság, koncentrációzavarok - fokozódhatnak, hiszen a nagy meleg még azokat is megviseli, akiknek máskülönben nincsenek ilyen problémáik. A változókorban lévő nőknek ráadásul a lelki élet zavarai és a szellemi teljesítmény csökkenése mellett az éjjel és nappal egyaránt előforduló hőhullámokkal is számolniuk kell: a statisztikák szerint legalább minden második változókorú nő tapasztalja ezt a kellemetlenséget. Hogyan lehet elviselni a nyarat klimax idején? Erre kerestük a választ.

Kor és nem kór
A klimax görög eredetű szó, jelentése csúcs, tetőfok. Miként jelölheti pont ez a szó a változókor kihívásokkal teli életszakaszát? Ha visszatekintünk eddigi életünkre, talán megszámolni sem tudjuk, hányszor értünk aktuális teljesítőképességünk tetőfokára, testi-lelki csúcsteljesítménnyel. Most pedig itt egy mérföldkő, és ahogyan elkezdjük ezt a szakaszt, az meghatározza majd további életünk minőségét is. Hőhullámok, hangulatváltozás, vérzészavar, a változókorban lévő nőknek nemcsak ezekkel a kellemetlen tünetekkel kell megküzdeniük. A klimax utáni évek a szervezet teljes egészére hatással vannak. A menopauza kezdete átlagosan az 51. év körüli időszakra tehető. Korai klimaxról beszélünk, ha a tünetek a 40. év előtt jelentkeznek.

Az életmód is segíthet
Klimax idején a kötőszöveti rendszer átalakulása miatt a bőr és a haj szárazabb lesz, a körmök töredezetté válhatnak, és megváltozik az anyagcsere is, így ugyanannyi étel elfogyasztása súlygyarapodáshoz vezethet. Egyidejűleg jelentkezhetnek a jól ismert fizikai tünetek, a hőhullám, kipirulás, izzadás, fejfájás.
A sokat emlegetett egészséges életmód a változókorban is nagyon fontos, ez magában foglalja a pihentető alvást, a rendszeres testmozgást és a tudatos étkezést - zöldségek, gyümölcsök és teljes kiőrlésű gabonafélék mellett az étrendet érdemes kiegészíteni hidegen sajtolt búzacsíra-, lenmag-, és máriatövismag-olajjal. A zsíros halak D-vitaminban gazdagok, a D-vitamin pedig nagyon fontos ahhoz, hogy a kalcium megfelelő módon beépüljön a szervezetünkbe. A hőhullámok egészséges hideg italokkal, vízzel csillapíthatók. Az alkohol és a koffein azonban éppen ellenkező hatást vált ki.

Csak természetesen!
Sokan úgy gondolják, hogy a hormonterápia egészségtelen, ám ha a kezelésnek nincsenek ellenjavallatai, például trombózishajlam, akkor ezek a készítmények nagy segítséget jelenthetnek, ráadásul több tanulmányban is bebizonyították, hogy így a csontritkulás mértéke is csökkenthető- magyarázta lapunknak korábban Dr. Várbíró Szabolcs szülész-nőgyógyász, endokrinológus szakorvos.
A gyógynövények közül az orbáncfű nagyon hatásos idegnyugtató és az alvászavarok ellen is kiváló, a hőhullámok ellen vörösherét szoktak javasolni, a jamgyökér pedig a klimax szinte összes tünetét enyhíti. Érdemes könnyű, jól szellőző, természetes anyagból, pamutból és lenből készült ruhákat, minőségi fehérneműket választani, hiszen nyáron megnő az intim fertőzések esélye is.

Dózsa-Kádár Dóra

 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Idén is az endometriózis elleni küzdelem mellé állt a Béres Gyógyhír Magazin

A traumás élmények növelik az endometriózis kockázatát Gyógyhír Magazin

6 önellenőrzés, amit minden nőnek el kellene végeznie Gyógyhír Magazin

Nagy veszélyeket rejt a kezeletlen hüvelygyulladás Gyógyhír Magazin

Késik a menstruáció? Ilyen okai lehetnek Gyógyhír Magazin

Menopauza világnap: megfelelő életmóddal csökkenthetők a kellemetlen tünete... Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája