• 2025. április 24., csütörtök

Időskori székrekedés – életmódváltással enyhíthető


2019.11.09

A 60 év feletti korosztály több mint 30 százaléka küzd székelési panaszokkal. Szokványos táplálkozás mellett a legfeljebb napi három és legalább heti három székelés tekinthető normálisnak.



Székrekedésről akkor beszélünk, ha heti háromnál kevesebbszer van spontán székletürítés. Számos betegségen kívül, az étkezés, mozgásszegény életmód, gyógyszerek és az időskori biológiai változások is állhatnak a hátterében. 

A 65 év felettiek székrekedésének leggyakoribb oka a csökkent kalóriabevitel, a könnyen elérhető és egyszerűen elkészíthető szénhidrátdús étrend és a csökkent fizikai aktivitás. Az sem segít a helyzeten, hogy kedvességből és udvariasságból a fiatalok kiszolgálják az idősebbeket, mivel így a mindennapi élet provokálta mozgástól is megfosztjuk őket. Sok gyógyszer is okoz mellékhatásként székrekedést, mint például az altatók, nyugtatók, antidepresszánsok vagy fájdalomcsillapítók.

Az életkor előre haladtával csökken a bélfalak rugalmassága és az izomerő, így a hatékony székletürítéshez elengedhetetlen hasprés ereje is. Ezért a ki nem ürült salakanyag felhalmozódik a belekben, a szervezet még több vizet szív vissza belőle és egyre töményebbé, keményebbé válik, tehát még nehezebb lesz megszabadulni tőle.

Rostbevitel és folyadékpótlás
A székrekedés kezeléséhez elengedhetetlen az életmódváltás. Napi 2-6 g élelmi rost elfogyasztása javasolt. A rostoknak nagy a vízmegkötő kapacitásuk, ezáltal növelik a széklet tömegét, ez pedig fokozza a bél perisztaltikus mozgását és elősegíti a salakanyag végbélnyílás felé történő haladását. Azonban a folyadékpótlásról se feledkezzünk meg, ugyanis ennek hiányában nem tudják a hatásukat kifejteni. 

A rostokhoz hasonlóan a sós és ozmotikus hashajtók is a széklet tömegét növelve fejtik ki hatásukat. Utóbbiak szorbitolt vagy laktulózt tartalmaznak, és hatékonyan lágyítják a székletet. Szirupformájuknak köszönhetően könnyen adagolhatók és esetleges hasi puffadáson kívül más mellékhatás nemigen jellemző rájuk.

dr. Zahorán Éva
szakgyógyszerész


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Mikor elég és mikor nem a lactobacillus kúra? Gyógyhír Magazin

Hogyan jelzi a bajt a hasnyálmirigy? Gyógyhír Magazin

Így lesz egészséges a bélflóra Gyógyhír Magazin

Ártatlan és kezelendő okok a puffadás mögött Gyógyhír Magazin

A hasfájást kiváltó okok Gyógyhír Magazin

A gyomorégés többféle betegséget jelezhet Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája