• 2025. április 24., csütörtök

Ne legyen csípős az ősz!


2018.09.05

Hűvös a reggel, csípős az este – lassan újra beköszönt az ősz, és vele együtt a tipikus őszi betegségek szezonja. De vajon valóban tipikus tünetekkel jelentkezik az esetleg legyengült immunrendszer és egy aktív kórokozó csatája? Az ismétlődő felfázás jeleit észlelve tanácstalanok lehetünk, hogy panaszaink hátterében az elégtelen folyadékfogyasztás, egy újabb fertőzés, valamilyen krónikus betegség vagy „egyszerű” megfázás áll. 



Amilyen lassan dobják le a fák őszi leveleiket, olyan fokozatosan, szomorú szívvel válunk meg mi is a lenge nyári ruháinktól. Nem beszélve a szezonális lábbelikről, melyek az egyre kedvezőtlenebb időjárás ellenére is tartják magukat. Persze nem „igazságos” csak a balerinacipők és a papucsok számlájára írni a nők tipikus betegségét, de tény, hogy a vakációnak búcsút mondva könnyebb felfázni, mint a nyári hónapokban. Az immunrendszer a hűvös időben legyengülhet, ugyanis, amikor a vérerek összehúzódnak, a keringés lelassul. A szervezet ilyenkor nehezebben tud ellenállni a különböző kórokozók támadásának, így ősszel könnyebben alakulnak ki húgyúti fertőzések, köztük a felfázás is. Ennek hátterében legtöbbször a húgyhólyag-gyulladás vagy a hólyaghurut áll, amelyek bakteriális eredetű betegségek. 

Tüneteként tapasztalható a gyakori vizelési inger. Ilyenkor a beteg úgy érzi, hogy nagyon sokszor kell WC-re mennie. Az ürítés legtöbbször csípő, égő érzéssel, a végén pedig görcsös alhasi fájdalommal járhat. Ebben az esetben mindenképpen orvoshoz kell menni, hiszen a kezeletlen felfázás akár komolyabb problémákat is okozhat. Bár a felfázás mindkét nemet érintheti, a női nemi szervek és a húgyutak sérülékenyebb rendszert alkotnak, mint a férfiaké, így ez a betegség a hölgyeket nagyobb számban érinti. 
Görcsös felhasi fájdalom esetén epehólyag-gyulladásra is gondolhatunk, melynek tünete még a láz és esetleg a hányás. Hasi fájdalmat okozhat az epekövesség, ami a felfázáshoz hasonlóan szintén gyakoribb a nők körében, többek között azért mert a terhesség is hajlamosít a kialakulására. Ha arra gyanakszik, hogy ez lehet panaszai oka, forduljon orvoshoz!

Ne diagnosztizálja magát, hiszen hasonló tüneteket okozhat a hasnyálmirigy-gyulladás, a vakbélgyulladás és a fekély. Említsünk meg még egy női problémát: körülbelül minden negyedik nőt érint a görcsökkel és gyengeséggel járó menstruáció (dysmenorrhoea). Ha az organikus okok kizárhatóak, akkor ezt a pszichoszomatikus zavarok közé kell sorolni, és a „gyógyítást” is ennek megfelelően kell megkezdeni. 

Mit tehetünk? 
A felfázásnak nehéz elébe menni, hiszen akár a túlzásba vitt hüvelyöblítéstől, a szappanhasználattól vagy éppen a méhen belüli fogamzásgátló eszközök használatától is kialakulhat. Fontos figyelni arra, hogy sportolás után ne maradjunk sokáig átnedvesedett ruhában, és uszoda után is alaposan törölközzünk meg. A vesék és a húgyutak tisztításának legjobb és legegyszerűbb módja a bőséges folyadékpótlás. Napi 2-2,5 liter víz a hidegben is elengedhetetlen az egészséges szervezet számára. Emellett együnk rendszeresen pro- és prebiotikumot tartalmazó élelmiszereket – natúr joghurtot, lágy sajtokat, hagymát, diót – és C-vitaminnal is töltsük fel raktárainkat.
Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Túlsúlyunk árát veséink fizethetik meg Gyógyhír Magazin

Gyengeség, hányás, só utáni sóvárgás lehet az Addison-kór tünete Gyógyhír Magazin

Az 5 legfontosabb dolog, amit érdemes tudni a krónikus vesebetegségről Gyógyhír Magazin

Hazánkban 1,5 millió embert érint az idült vesebetegség Gyógyhír Magazin

Amit az inkontinenciáról tudni kell Gyógyhír Magazin

Fázás - felfázás? Készüljünk az őszre! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája