• 2025. április 24., csütörtök

Csíp, szúr a vizelet? Felfázás vagy valami más?


2024.09.28

Sok nő tapasztalja a hólyaghurut kellemetlenségeit, amit a legtöbben „felfázásként” ismernek, és a hideggel hoznak összefüggésbe. A vizelet kiválasztása és elvezetése a szervezeten belül zárt rendszerben történik, tehát egészséges emberben steril, azaz szinte elenyésző számú kórokozó van benne. A hólyaghurut (orvosi nevén cisztitisz) a húgyhólyag szöveteinek gyulladásos állapota, mely az esetek többségében valamilyen kórokozó, többnyire baktérium felszaporodásából származik.



Habár a népnyelv felfázásnak hívja a húgyúti betegségeket, voltaképpen a kapcsolat a hideg és a betegség között csak áttételes. Persze nem szerencsés, ha sokáig zokni nélkül szaladgálunk, vagy éppen üldögélünk a hideg padlón, de ettől még nem biztos, hogy másnap fájdalmas problémáink lesznek. Tény azonban, hogy ha áthűl a testünk, csökken védekezőképessége, és a kórokozó baktériumok könnyebben el tudnak szaporodni a húgyutak nyálkahártyáján. A hólyagban és a húgycsőben kialakuló gyulladás, hurut azonban nem csak „felfázás” következménye lehet, a hüvelyből, illetve a végbélből is átjuthatnak kórokozók – legegyszerűbben szex közben.

Nő az esély 
Bár a felfázás mindkét nemet érintheti, a női nemi szervek és a húgyutak sérülékenyebbek, így tízből akár nyolc nő is érintett lehet a betegségben élete során. A fertőzés télen a szorosabb ruházattal is összefüggésbe hozható, hiszen a nedves, meleg környezet kedvez a kórokozók szaporodásának. A változókor után még könnyebben kialakul a betegség, mivel a szövetek ekkorra elveszítik rugalmasságukat, és átjárhatóbbá válnak a baktériumok számára. A tünetek jellegzetesek: mindenképpen gyanúra ad okot például a sűrű, sürgető vizelési inger, miközben a vizelet nehezen távozik, a közben fellépő szúró, égő érzés, az alhasi, kismedencei fájdalom, amely súlyos esetben akár a deréktájon is jelentkezhet. Figyelmeztető jel lehet még a hányinger, hidegrázás, súlyos esetben a láz. A húgyutak gyulladásos megbetegedései ma már sokféle módszerrel kezelhetőek, de figyelni kell, mert a fertőzés könnyedén átterjedhet más szervekre, és akár vesemedence-gyulladást is okozhat.

A vese fontos méregtelenítő szervünk, az általa kiválasztott méreganyagok a vizelettel távoznak a szervezetből. Veséink munkájára egy életen át szükségünk van, hiszen a felhalmozódó méreganyagok nemcsak a vesét és hólyagot, hanem ízületeinket és egész szervezetünket károsítják. A vesemedence-gyulladást nőknél jellemzően a gyakori, kezeletlen hólyaghurut, a férfiaknál pedig a prosztata megnagyobbodása miatt pangó vizelet okozza. Fontos a megfelelő higiénia és a bőséges folyadékfogyasztás.

Három I
Hogyan előzhető meg a húgyúti fertőzés? Alapvető az intimhigiénia, az időjárásnak megfelelő öltözködés és az immunrendszer erősítése. Kerüljük a lúgos, fertőtlenítő hatású szappanokat, mert ezek csak elpusztítják a szervezet saját védekező rendszerét, helyette válasszunk inkább pH-semleges szappant. Ezen kívül fontos a megfelelő higiénés szabályok betartása WC-használat közben, mert ez szintén csökkenti a fertőzés kockázatát.

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Túlsúlyunk árát veséink fizethetik meg Gyógyhír Magazin

Gyengeség, hányás, só utáni sóvárgás lehet az Addison-kór tünete Gyógyhír Magazin

Az 5 legfontosabb dolog, amit érdemes tudni a krónikus vesebetegségről Gyógyhír Magazin

Hazánkban 1,5 millió embert érint az idült vesebetegség Gyógyhír Magazin

Amit az inkontinenciáról tudni kell Gyógyhír Magazin

Fázás - felfázás? Készüljünk az őszre! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája