

Amennyiben a fájdalom naponta jelentkezik, akkor krónikus fejfájásról beszélünk. Az nem olyan érzés, mint a migrén, mert ott a betegek fény-, hang- és szagérzékenységet tapasztalnak, illetve hányinger, szédülés és rendkívüli fáradtság is jellemzi őket.
A krónikus fejfájás kialakulásának kockázatát sok minden megnövelheti: krónikus fájdalom más testterületeken, túlzott mennyiségű koffein fogyasztása, stressz, szorongás, női nem, horkolás, elhízás.
A krónikus fejfájásban szenvedő betegek számára az egyik leghatékonyabb megoldás a napi rutin kialakítása következetes alvási minták, étkezési idők betartása, rendszeres testmozgás. Ezek segítenek szabályozni a test belső óráját, illetve elősegítik a belső egyensúly kialakítását.
Két óra fejfájásmentesség nyerünk
A borsmenta, mint gyógynövény is sokféleképpen működhet azok számára, akik krónikus fejfájástól szenvednek. Lehet alkalmazni teaként, aromaterápiás hatását is kiélvezhetjük, illetve hordozóolajjal összekeverve masszázsolajként is használhatjuk. Ha a fejünkön, nyakunkon alkalmazzuk az borsmentaolajat (illóolaj és hordozóolaj összekeverve), mintegy két óra enyhülést nyerhetünk ezzel a módszerrel.
A krónikus fejfájás során az agytörzsben és a környékén lévő erek kitágulnak és gyulladt állapotba kerülnek. Ha azonban hideg borogatást helyezünk a fejünkre, akkor ezzel tompíthatjuk a sok kellemetlenség, hiszen az erek ismét összehúzódnak, és ez csökkenti a gyulladást is. Tegyünk jégkockákat egy törülközőbe, majd helyezzük azt legalább 30 percre a homlokunkra, a nyakunkra és a halántékunkra. A fejfájás hamarosan enyhülni fog, de akár meg is szűnhet.
A kávé napközben segíthet a fejfájás elviselésében
A koffein is összehúzhatja a gyulladt ereket, vagyis mértékkel fogyasztva a kávé szintén sokat segíthet a csillapításban. A fejfájás ugyanis akkor fordul elő, amikor a szervezet hozzászokik a koffein fájdalomcsillapító hatásához. Ezen kívül a koffein vízhajtó hatású is, ami kiszáradást is okozhat és megzavarhatja az alvás minőségét és időtartamát, ami szintén oka lehet a fejfájás kialakulásának. Fontos, hogy a kávé mellé mindig igyunk sok vizet, illetve délután már ne fogyasszunk kávét.
Mi segíthet még a fájdalom csökkentésében?
Néhány életmódbeli változtatás segíthet csökkenteni a rohamokat, és ezek az életmódbeli módosítások krónikus fejfájás esetén is nagyon hatékonyak. Az egyik ilyen módszer nem más, mint a meditáció. A meditáció egy jól ismert eszköz a stressz kezelésére, ami különösen fontos lehet, hiszen alapja lehet a fejfájásnak. A meditáció rendszeres gyakorlása összefüggésbe hozható a krónikus fejfájás okozta rohamok csökkenésével és a megnövekedett fájdalomtűréssel.
Azok számára, akik hajlamosak a krónikus fejfájásra, javasolható az is, hogy minél kevesebb időt töltsenek el az elektronikai eszközök használatával, legyen szó televízióról vagy számítógépről. A vizuális koncentráció ugyanis szemfáradtságot és feszültséget okoz, ami pedig egyenes utat jelent a fejfájáshoz. Minél kevesebb időt töltünk ezen eszközök előtt, annál kevesebb ideig vagyunk kitéve az úgynevezett kék fénynek. A kék fény ugyanis több neuront aktivál az agyban, mint más fények színei, ez pedig irritálja a szemet. Nem mellesleg minél kevesebb időt töltünk a közösségi médiában, annál kevesebb stressz ér bennünket.
A rendszeres testmozgás is segíthet csökkenteni a stresszt, javítja az alvást, fokozza az agyban a vérkeringést, elősegíti az optimális véráramlást és oxigénellátást. Ez pedig segít a fejfájás kezelésében az érrendszeri egészség fenntartásával, a neurotranszmitterek szabályozásával és a gyulladás csökkentésével.
A „cluster” fejfájás és a migrén
A Neurology című szaklapban megjelent tanulmány eredményei szerint a „cluster” (a fájdalmak bizonyos periódusokban halmozottan, csoportosan, sorozatosan jelennek meg) fejfájásra és a migrénre is jellemzően cirkadián jellegű (vagyis erősen köthető egy élettani napszaki ritmushoz), de különösen igaz ez a cluster fejfájás esetében. Adataik megerősítik az agyban található, hypothalamus elnevezésű központ jelentős szerepére vonatkozó ismereteket, amelyek a cluster fejfájás és a migrén tekintetében már eddig is elfogadottak voltak. A hypothalamus az elsődleges biológiai óra „helyszíne” az agyunkban. Felmerülnek a kiváltó okok genetikai eredetére vonatkozó kérdések is, hiszen például az alvászavarok, amelyek gyakran együtt járnak a fejfájásokkal, a cirkadián ritmus rendellenességét jelzik – monda Dr. Jakab Gábor PhD neurológus.