• 2025. április 24., csütörtök

Hangulatjavító tippek depresszió ellen


2025.03.25

A leggyakoribb mentális betegség, a depresszió világszerte mintegy 250 millió embert érint. Súlyos állapot, amely orvosi kezelést igényel, de bizonyos életmódbeli változtatások is segíthetnek a tünetek enyhítésében.



Nevessen minél többet

A nevetés serkenti a jó közérzetet előidéző szerotonin hormon termelését, így rossz hangulat esetén érdemes tudatosan nevetni. Nevetés közben a szokásosnál jobban együttműködik a jobb és a bal agyfélteke, kibontakozik a lelkünk mélyén rejtőző gyermek, előbújik a játékosság, a kreativitás, háttérbe szorulnak a negatív érzelmek, a harag, az irigység, az elégedetlenség, a félelem és a düh.

A nevetés ópioidszerű (érzéstelenítő) hatást vált ki az agy élményközpontjában. A kutatások alapján azoknak a betegnek, akik rendszeresen nevetnek, viccelődnek, megnő a fájdalomküszöbük, így a fájdalommal járó betegséget is jobban viselik. Egy japán vizsgálat szerint a kevesebbet nevetők között 60 százalékkal nagyobb a stroke és 21 százalékkal a szív- és érrendszeri megbetegedések kockázata, mint a sokat mosolygók körében. Emellett a nevetésnek köszönhetően javulnak a kognitív készségek, jobb lesz a hangulat, és csökken a depresszió kialakulásának kockázata.

Sajnos felnőttkorára az emberek többsége alig-alig nevet, pedig ma már egyértelműen bizonyított, hogy a nevetés a stressz és a borús hangulat természetes ellenszere. Aktívan is érdemes tenni a nevetésért: ha érezzük, hogy erőt vesz rajtunk a rossz hangulat, nézzünk meg egy vígjátékot, hallgassunk meg egy stand-up előadást, vagy lapozzunk fel egy vicces könyvet.

Töltsön időt a barátaival

A rendszeres társas kapcsolatok erősíthetik az önbizalmat, és olyan tevékenységekre ösztönöznek, amelyek segítenek a depresszió leküzdésében. Ilyen lehet például a közös kirándulás, egy új edzésprogram, az utazás vagy a múzeumlátogatás.

Vegyen igénybe masszázst

Akár szakember végzi, akár valamelyik családtagot kérjük meg rá, együttes testi-lelki hatása miatt a masszázs oldja a depressziót. Hasonló eredményt hozhat a meditáció és a művészetterápia is, érdemes ezeket a tevékenységeket beiktatni a mindennapokba.

Fogyasszon hangulatjavító ételeket

A dió, a kivi, a banán, a meggy, az ananász, a paradicsom és a szilva mind természetes szerotoninforrás, így fogyasztásuk hozzájárul a jó hangulat fenntartásához. A magas triptofántartalmú ételek szintén kedvező hatással lehetnek a depresszióra, a triptofán nevű esszenciális aminosavat ugyanis a szervezet szerotoninná alakítja. Általában olyan fehérjetartalmú élelmiszerekkel vehetjük magunkhoz, mint a pulyka, a hal, a csirke, a túró, a diófélék, a sajt, a tojás és a bab. Egy 2016-os tanulmány megállapította, hogy a triptofán szervezetből való kiürülése után nagyobb volt a depresszió kialakulásának kockázata.

Gondoskodjunk az omega-3 zsírsavak beviteléről is: a Harvard Medical School tanulmánya szerint a hangulatzavarok, például depresszió esetén az omega-3 zsírsavak két fajtája, az eikozapentaénsav (EPA) és a dokozahexaénsav (DHA) bizonyult a leghasznosabbnak. A hideg vízben élő halak, például a lazac és a makréla mellett az omega-3 zsírsavakban gazdag élelmiszerek közé tartozik a vesebab, a lenmag és a dió.

Szakadjon ki a napi rutinból

A változatosság, az új élmények kizökkenthetnek a hétköznapi rossz hangulatból. Vegyen ki szabadnapot, kiránduljon, esetleg fedezzen fel egy közeli várost. Az is segíthet, ha másik útvonalon megy a munkába, megváltoztatja a frizuráját, vagy a megszokottól eltérően öltözik fel. Mindegy, mit választ, a lényeg, hogy új élmények érjék, és maga mögött hagyja a hétköznapi rossz hangulatot.

Szerdahelyi Kriszta


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Veszélyek a munkahelyen: valóban egészséges környezetben dolgozunk? Gyógyhír Magazin

Hova forduljunk pszichiátriai jogsértés esetén? Gyógyhír Magazin

A szaglásterápia segíthet a depressziós betegeken Gyógyhír Magazin

A sötét, a hideg örömtelenné teszi? A szezonális depresszió létező jelenség Gyógyhír Magazin

Mi okozhatja az ünnepek utáni depresszív hangulatot? Gyógyhír Magazin

Blue Monday: mitől érezzük rosszul magunkat januárban? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája