

Év elején az iskolában és a munkában is jól kell teljesíteni. Nem tud koncentrálni? Megmutatjuk, mit tegyen, hogy ez megváltozzon! Persze nemcsak saját „kútfőből” vagyunk okosak, hiszen a témában sok szakember, sőt újságíró is végzett kutatást.
Régi igazság, hogy aki nem teljesít, az lemarad, legyen szó munkáról vagy tanulásról. Az év végi fáradtság, kimerültség kipihenésére nincs sok idő, alkalmat erre az ünnepek nemigen adnak. Bár okosabb „ünnep szervezéssel”, jobb időbeosztással nagyobb esélyünk van arra, hogy ne kimerüljünk, hanem inkább feltöltődjünk. És hogy hogyan jutunk el oda, hogy év végére elhagy az erőnk? Kik vagy inkább mik az igazi „energiavámpírok” ? Lássuk:
A legfőbb koncentráció-gyilkosok
1. A közösségi média: veszélyes, mert könnyű kapcsolódni hozzá, csak egy mozdulat „ránézni” a barátokra és máris kiestünk a munkafolyamatból. Ha mégis ellenállhatatlan vágyat érzünk, hogy szétnézzünk a „kibertérben”, azt csak munkaközi szünetben tegyük! Az sem rossz ötlet, ha úgy állunk ellen a kísértésnek, hogy olyan helyen ülünk le dolgozni vagy leginkább tanulni a laptopunkkal, ahol nincs wifi.
2. E-mail: nyilván a legtöbb bejövő levél hétköznap a munkával kapcsolatos, ennek ellenére, ha a folyamatosan érkezőkre azonnal válaszolunk – az kizökkent bennünket a gondolatmenetből. Kényszerítsük rá magunkat, hogy ne nézzünk rá folyton a „bejövő” dossziéra, határozzuk el, hogy például csak óránként csak egyszer tesszük ezt.
3. Mobil: nem szabad mindig minden hívást fogadni. A telefonhívás nem csak időt vesz el, de megrekeszti a munkánk tempóját és lendületét is. Nézzük meg, ismerős-e a szám, névvel elmentettük-e , mérlegeljünk, hogy muszáj-e most beszélnünk a hívóval, vagy nem lehet probléma egy későbbi visszahívás. Ha komoly „gondolatmenetben” vagyunk, jobb a mobilt lehalkítani vagy kikapcsolni. Persze ezt nem tehetjük meg, ha kisgyermekünk van, akinek mindig rendelkezésre kell állnunk. De tartsuk magunkat ahhoz az elvhez, hogy bár nem kapcsoljuk ki a mobilt, de munka közben csak a gyereknek vesszük fel.
4. Multitasking : több dolgot csinálni egyszerre – azt az érzetet adja , hogy „én erre is képes vagyok”. Becsapós dolog ez, mert miközben azt érezzük, hogy egyszerre több dologgal is végzünk, de a feladatok közti váltás időveszteséggel jár. Egyes tanulmányok szerint három dolog egyszeri végzése több időbe kerül, mintha egymás után csinálnánk őket. Ha csak lehetséges, egyszerre, csak egy dologra figyeljünk! Különösen, ha fontos és koncentrációt igénylő feladatról van szó.
5. Unalom: egy „lapos” feladat elvégzése közben kalandozik el legkönnyebben a figyelem. A legjobb trükk, ha kitűzünk egy célt: ha például rávesszük magunkat, hogy az „unalmas” feladatot intenzív, egy órán át végezzük, akkor az óra elteltével 10 perc élvezetes szünetet iktatunk be, mozgással, egy pohár narancslé elfogyasztásával. De akár elhelyezhetünk magunk előtt egy szelet finom csokit, amit abban a 10 percben fogyasztunk majd el…
6. A „fehér elefánt”-effektus: nehéz koncentrálni, ha más gondolatok foglalkoztatnak. Ne gondolj a fehér elefántra – de ha ezt mondjuk, lehetetlenség betartani. Ha a házimunkára, egy tegnapi beszélgetésre gondolunk, elvégzendő munkánkban nagyon sok hibát véthetünk. Nagyanyáink ezt úgy mondták: „nincs ott az eszünk”. Legyen mellettünk egy kis jegyzetfüzet, emlékeztető szavakat jegyezzünk fel, és a munka végeztével gondoljuk át, melyek a „maszek” feladataink, mikor kell menni a tisztítóba, vagy diákként hogyan hozzunk össze egy jó szülinapi bulit.
7. Fáradtság: így nem lehet koncentrálni, dolgozni, tanulni. Az alvás fontos! A legjobb, ha sikerül napi 7-9 órát aludni, és azt megkezdeni még éjfél előtt! Igyekezzünk este 10 körül ágyba kerülni, ez ugyanis a pihentető, kielégítő alvás egyik kulcsa.
9. Éhség: üzemanyag nélkül nem forog az agy. Ne hagyjunk ki az étkezést, különösen ne a reggelit! Reggelire érdemes magas fehérjetartalmú ételeket enni. Ilyenek a sajt, a diófélék. Tartózkodjunk a sok szénhidráttól! Kerüljük az édességet, a fehér kenyeret!
V. K.