• 2025. április 24., csütörtök

November a nemzetközi Tüdőrák Hónapja


2024.11.06

A tüdőrák- és a dohányzásellenes szervezetek világszerte minden év novemberében tartják a Tüdőrák Hónapját, hogy felhívják a figyelmet a betegséget okozó tényezőkre, az ellene folytatott küzdelemre, az új diagnosztikai eljárásokra, a gyógyulás esélyeire.



Atüdőrák a leggyakrabban előforduló rákbetegség hazánkban, de a terápiás lehetőségek jelentősen javulnak, és ennek jótékony hatása néhány év múlva egyértelműen megmutatkozik majd – mondja dr. Bartos Ágnes, az Uzsoki utcai Kórház Tüdőgyógyászati Osztályának osztályvezető főorvosa. Magyarország ugyan nem világelső az évente diagnosztizált új megbetegedések terén, de az élbolyba tartozunk. „Tényszerűen megállapítható, hogy a ’80-as évek óta nem volt ilyen kevés új tüdőrákos beteg, mint a múlt évben. 

A korábbi évek 4000 fölötti átlagához képest 2020-ban 3600 beteg került az egészségügyi ellátásba. Ez a csökkenés feltételezésünk szerint a COVID-hatás érvényesülése: a betegek nem mertek orvoshoz menni, vagy nem fogadta őket a rendszer. A férfi-nő arány folyamatosan kiegyenlítődni látszik, jelenleg 55-45 százalék. Tavaly összesen csaknem 22000 regisztrált tüdőtumoros beteget tartottunk nyilván. Az új betegek és az összes regisztrált tüdőrákos betegek esetében is érzékelhető csökkenés tapasztalható.

Megelőzés!
A nőknél a három leggyakoribb diagnózis évek óta az emlőrák (erről szóló cikkünk a 28. oldalon), a tüdőrák és a vastagbélrák. A férfiaknál a tüdőrák, a vastagbélrák és a prosztatarák áll az első három helyen. Bármennyire nehéz elhinni, a tüdőrák is kivédhető betegség, hiszen elsődleges rizikófaktora a dohányzás. Évekkel ezelőtt megszűntek a kötelező tüdőszűrések, amelyeket eredetileg a tbc korai felismerésére vezettek be, de a vizsgálat nem volt alkalmas a tüdőrák korai felismerésére. Ettől függetlenül a tüdőrákos esetek nagy részét ma is tüdőszűrésen fedezik fel. 

A korai diagnosztizálásra, illetve rizikócsoport szűrésére jóval alkalmasabb az ún. alacsony dózisú CT, mert ez sokkal pontosabb és részletgazdagabb képet ad a tüdő egészéről – magyarázta egy korábbi beszélgetésben Prof. dr. Polgár Csaba, az Országos Onkológiai Intézet főigazgató főorvosa.

Terápia:
A terápiás lehetőségek egyértelműen javulnak, és ennek jótékony hatása néhány év múlva biztosan megmutatkozik majd – véli dr. Bartos Ágnes. 40 éves kor alatt igen ritka betegség a tüdőrák, az életkor előrehaladtával növekszik az esélye, és a 60-69  év közötti korosztályban a legjellemzőbb. „A tüdőrák döntően az idősebb korosztály megbetegedése, ezért a várható átlagos élettartam növekedése is befolyásolhatja majd az arányokat. 

A pandémia abban is szerepet játszhatott, hogy korai stádiumban 120 beteggel kevesebbet emeltek ki, mint 2019-ben 
(a kötelező szűrés hiánya és az orvoshoz fordulás csökkenése miatt). Az úgynevezett evidencia alapú tüdőrákszűrés az alacsony dózisú rizikócsoportos mellkasi CT-vel lehetséges, ezt az úgynevezett HUNCHEST II. program keretében több hazai centrumban is használják. 

A betegek többsége sajnos még mindig előrehaladott stádiumban kerül orvoshoz, és ez a múlt évre különösen jellemző volt. A kezelési lehetőségek között a műtétek aránya éppen ezért nagyon kicsi, pedig, ha a betegség időben kiderül, gyógyítható lehet, illetve az 5 éven túli túlélés esélye is jelentősen megnőhet. Az előrehaladottabb betegség kezelésében több terápia szóba jöhet, köztük a kemoterápia, a sugárkezelés, az immunterápia. A terápiás lehetőségek fejlődésével a betegség krónikussá tétele reális cél az előrehaladottabb esetekben is. Éppen mint a cukorbetegség vagy a magasvérnyomás-betegség, mely tartós gyógykezeléssel éveken át kezelhető. A beteg számára évek nyerhetők jó életminőség mellett!” – hangsúlyozza a szakorvos.

Milyen tünetekre kell figyelni?
Nem szűnő, vagy megváltozott jellegű köhögés, vérköpés, mellkasi fájdalom, nehézlégzés, étvágytalanság, fogyás, tartós hőemelkedés vagy láz, csontfájdalom és erős, nem szűnő fejfájás már áttétes folyamatot is jelezhet – mondja a szakember, hozzátéve, hogy aki dohányzik és elmúlt 40 éves, annak ajánlott évente egyszer szűrésre menni, melyet a Tüdőgondozói szakellátásban végeznek. 

Az idei Tüdőrák Hónap üzenete, hogy fontos a megelőzés módjait és a korai diagnózis jelentőségét hangsúlyozni, több információval ugyanis több életet lehet megmenteni!

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Nemzeti Rákellenes Nap: fiatalon is figyeljünk! Gyógyhír Magazin

Segítség, csomót tapintok ki a bőröm alatt! Gyógyhír Magazin

Új vodcast cáfolja a tévhiteket a daganatokról Gyógyhír Magazin

Testünk tünetek formájában küld értesítéseket Gyógyhír Magazin

Tudatosság a rákbetegségek megelőzésében Gyógyhír Magazin

Az étrend is segíthet a rák megelőzésében Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája