• 2025. április 24., csütörtök

Folyadék, rost, mozgás: előzzük meg a székrekedést!


2025.02.19

A székrekedést a legtöbb ember úgy határozza meg, hogy jellemzően kevés és kemény széklettel járó emésztési probléma. Pedig az orvosi értelemben vett székrekedés ennél egy kicsit bonyolultabb.



Sok ember szenved olyan panaszoktól, amelyeket nem szívesen említ az orvosának, dietetikusának sem. Van, aki bagatellizálja, más szégyelli a székrekedést, pedig ha állandósul a probléma, muszáj a megoldásával foglalkozni. Nemcsak a zavaró tünetek (puffadás, esetleges görcsök) miatt, hanem mert a jelek komoly betegségekre is utalhatnak – mondta lapunknak Dr. Berki Emília háziorvos. 

A székrekedés orvosi meghatározása: a heti háromszori alkalomnál ritkább, kemény, erőlködéssel járó székletürítés, melyet a nem teljes kiürülés érzése kísér. Az idült székrekedés mögött sok esetben valamiféle betegség áll, ilyenkor másodlagos székrekedésről beszélünk. Gyakran különböző gyógyszerek (egyes fájdalomcsillapítók, magas vérnyomás elleni szerek, vízhajtók, savkötők) mellékhatásaként alakul ki székrekedés. 

Ha nem fedezhető fel olyan alapbetegség, állapot, amelynek ez lehetne a következménye, akkor úgynevezett alkati székrekedésről beszélünk.

Könnyítő étrend

A megelőzésben nagyon fontos a helyes étrend, különösen a rostfogyasztás és a sok (naponta minimum 2 liter) folyadék. A felnőtteknek kb. 27-40 g rostra van szükségük naponta, a gyermekeknél viszont a kortól függ az ajánlott mennyiség. Egy tízéves gyermek esetében ez 15 g rostot jelent. Ételkészítés közben az ételek rosttartalmát „észrevétlenül” növelhetjük zabpehellyel, zabkorpával úgy, hogy a megszokott íz közben nem változik (pl. túrógombóc összeállításánál).

Vannak olyan táplálékaink, amelyek rosttartalmuktól függetlenül is kedvező hatással lehetnek a székrekedésre. Egyéni érzékenységtől függően ilyen pl. a paradicsom, a paraj, a sóska, a fokhagyma, a hagyma, a banán. Külön említendő a szilva, amely frissen, kompótként, lekvárként, aszaltan is gyorsítja a bélmozgást.

Dózsa-Kádár Dóra 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A wellness nem csak a punnyadásról szól Gyógyhír Magazin

Mesés gluténmentes szakácskönyv segíti az ADHD-s gyerekeket Gyógyhír Magazin

Szívrohama volt? Így változtasson az étrendjén Gyógyhír Magazin

Északon és Délen tudják, hogy mi kell a szívnek! Gyógyhír Magazin

Fókuszban az egészség: fontos fehérjeforrások Gyógyhír Magazin

Mi történik velünk szénhidrát nélkül? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája