

A meleg nyári napokat felváltotta a hűvösebb és borongósabb ősz. Nem csoda, hogy akárcsak tavasszal, ebben az időszakban is olykor enerváltnak, kimerültnek érezhetjük magunkat. Az évszakváltás megterheli a szervezetet, de idézzük fel a nyár energiát adó erejét!
Mitől alakul ki az őszi fáradtság?
Az őszi fáradtság legtöbbször akkor jelentkezik, amikor már észrevehetően rövidülnek a nappalok, a napsütést felváltja a felhős, csapadékos időjárás. Ez természetesen az ember hangulatára is hatással van, sőt hozzájárul az álmosság- és fáradtságérzethez. Mindennek hormonális okai is vannak, hiszen ilyenkor a szervezetünk melatoninszintje megnövekszik, arra ösztönözve minket, hogy kicsit lassítsunk. Gondoljunk csak nagyszüleink korára, amikor a nyár végi, ősz eleji munkák, aratás, betakarítás után jött a pihenés, a visszavonulás ideje.
Tény, hogy az évszakváltás megterheli a szervezetet. Amint csökken a hőmérséklet, növekszik például a felső légúti megbetegedések kockázata az iskolai közösségekben is. Ősszel-télen még táplálkozásunk is megváltozik, ami szintén hatással van az erőnlétünkre, általános közérzetünkre.
Tippek az őszi fáradtság legyőzésére
A védekezés legegyszerűbb módja, hogy amíg lehetőségünk van rá, minél több időt töltsünk a szabadban és igyekezzünk aktív programokat találni magunknak. Itt az ideje (újra)felfedezni a természetet, az ősz csodáit, hiszen egy-egy kirándulás nem csak a testre hat jól, a hangulatunkat is javítja. Ha a rendszeresen sportolunk, erősítjük az immunrendszerünket, jobban alszunk, kipihentebben ébredünk és a mindennapok kihívásaival is könnyebben megbirkózunk.
Válasszunk a természet kínálta lehetőségek közül számunkra megfelelő immunerősítőt! Számtalan fűszer- és gyógynövény, gyümölcs és zöldség segíthet megerősíteni szervezetünk védekezőképességét.
Napfény személyre szabva
Ősztől egészen tavaszig a D-vitamin az egyik legfontosabb vitamin, amit pótolnunk kell. Jelentős szerepe van a csontképződésnél, az egészséges fogak kialakulásakor, elősegíti a kalcium és a foszfor felszívódását. Egyes kutatások szerint a D-vitamin gátolja a daganatos sejtek kialakulását.
A D-vitamin-hiány jellemző tünete a szűnni nem akaró álmosság, ráadásul gyakran jár együtt olyan betegségekkel, mint a pajzsmirigy-alulműködés, vagy a mellékvese működésének gyengülése, amelyek mindegyike okozhat kimerültséget.
Az úgynevezett antioxidánsok is jelentősen hozzájárulnak az immunrendszer kiegyensúlyozott működéséhez. Ide tartoznak a vitaminok (C-, E- és A-vitamin, flavonoidok), az omega-3 zsírsavak, és a nyomelemek (szelén, cink, magnézium).
Használjunk illóolajokat!
A téli időszakban mindig használjunk antibakteriális, vírus- és gombaölő illóolajokat párologtatásra, amellyel fertőtleníthetjük a levegőt. A citrom- vagy borsmenta-, eukaliptusz- vagy teafa-olajok kifejezetten alkalmasak erre a célra, ráadásul friss, tiszta illattal töltik meg az otthonunkat.
Egészséges életmód – már gyermekkorban
A szervezet egészségének egyik kulcseleme már gyermekkorban is a megfelelő táplálkozás: a változatos – fehérjékben, rostokban és vitaminokban gazdag – étrend. Az őszi-téli időszakban – különösen, ha a gyermek étvágytalan vagy legyengült – multivitamin-készítményekkel is hozzájárulhatunk az aktuális vitaminszükséglet biztosításához, noha a gyümölcs- és zöldségfogyasztást ezek egyike sem helyettesíti.
Tudta?
A cékla az almával együtt fogyasztva különösen hatékony immunerősítő. Legjobb, ha összeturmixoljuk őket, és naponta megiszunk 2-3 dl friss, céklás almaitalt. Ne feledkezzünk meg a citrusfélékről sem, hiszen a citrom, grapefruit, a kivi és a narancs nagy mennyiségben tartalmaz rostokat, valamint antioxidánsokat, például C-vitamint.
Az immunrendszer hihetetlen dolgokra képes: legyőzi azt a milliónyi kórokozót, ami naponta bombáz bennünket, felismeri a hibás struktúrájú sejteket, és gyorsan eltávolítja őket, azonosítja az egészségünket veszélyeztető anyagokat, és mindent megtesz azok hatástalanításáért. Azonban ahhoz, hogy kifogástalanul tudjon működni, nekünk is támogatnunk kell, mégpedig a tudatos táplálkozással.
A rendszeres testmozgás és a gyermek életkori igénye szerinti, pihentető alvás jelentőségét sem lehet eléggé hangsúlyozni. Hasonlóan fontos, hogy a kicsik naponta legalább fél-egy órát töltsenek a friss levegőn sétával, játékkal.
Dózsa-Kádár Dóra