

A herpeszvírusoknak számos fajtája létezik; hazánkban a legtöbbeket az úgynevezett herpes simplex HS-1 nevű változata fertőz meg, amely az ajakherpesz (herpes labialis) kialakulásáért felelős.
Rossz hír, hogy az életkor növekedésével egyre nagyobb valószínűséggel van jelen a kórokozó a szervezetünkben, illetve hogy megelőzése nem lehetséges. A jó hír pedig az, hogy fellángolása ellen mi is tehetünk, illetve hogy a tünetek kezelésére bizonyítottan hatásos készítmények állnak rendelkezésre. Az USA-ból származó – és valószínűleg a fejlett világ más országaira is érvényes adatok alapján – a kisgyerekek többsége 6 hónapos és 3 éves kora között már kapcsolatba kerül a HS-1 vírussal a másokkal való érintkezés útján. Így 14-49 éves kor között az embereknek már mintegy 60%-a fertőzött, míg 60 éves korra ez az arány már 80-85%.
Sokszor a megfázással együtt jelentkezik
A lappangási időszak – vagyis a vírusfertőzés és a tünetek jelentkezése között eltelő idő – a statisztikák szerint 2 és 12 nap között változik; a legtöbb embernél átlagosan 3-6 napig tart ez a periódus. A korai tünetek közé tartozik az érintett bőrfelületen tapasztalt égő, viszkető érzés, majd ezt követően alakulnak ki a jellegzetes, sűrűn egymás mellett kiütköző hólyagocskák. Ezek világossárga, áttetsző folyadékot tartalmaznak, érintésük komoly fájdalmat okozhat. Emiatt fájdalmassá válhat például az étkezés, az italfogyasztás. Megfigyelések szerint a herpesz sokszor a közönséges megfázással együtt jelentkezik (valószínűleg azért, mert mindkettő kialakulásának kedvez az immunrendszer legyengülése). Ha a hólyagocskák az orr belsejében ütköznek ki, akkor az orrfújás lehet nagyon kellemetlen.
Szövődményei is lehetnek
A hólyagok 7-10 nap alatt akkor is leszáradnak maguktól, ha semmilyen kezelést nem alkalmazunk. A folyadék eltűnik belőlük, a helyükön pörk alakul ki, ami aztán heg képződése nélkül leesik. Ritkán azonban a fertőzés komoly szövődményekkel is járhat. Tartós károsodást okozhat például, ha a fertőzés átterjed a szem szaruhártyájára, a májra vagy az agyra – különösen a tumoros megbetegedésben, az AIDS-ben, vagy a súlyos fertőző megbetegedésekben szenvedőket fenyegeti ez a veszély. A gyermekek herpeszes megbetegedését is érdemes komolyan venni, mert az ő esetükben is gyakoribbak a komplikációk.
Mi az, ami használ ellene?
Sokan esküsznek különböző praktikákra: egyesek szerint a szimptómák jelentkezésekor a beteg bőrfelületre helyezett jég, illetve a konyhasó a jó megoldás. Ezeket a módszereket azonban semmilyen tudományos megfigyelés nem támasztja alá (a sós terápia meg kifejezetten rossz ötletnek tűnik). Sokkal hasznosabb, ha igyekszünk megelőzni a bajt. Az ugyanis bizonyított, hogy a tartós stressz, a legyengült immunrendszer, a mozgásszegény életmód, a kialvatlanság segíti a herpesz ismételt kialakulását. Ha valakin újra és újra jelentkeznek a kellemetlen hólyagok, érdemes minden alkalommal felidéznie, ugyan mi előzte meg a betegség kiújulását. Nemegyszer ugyanis valamilyen kellemetlen étel/ital, esetleg a higiéniai szabályokat lazán kezelő menza, munkahelyi étterem vagy a sarki büfé lehet a felelős. És végül az érintetteknek mindig érdemes maguknál tartaniuk egy olyan herpeszellenes készítményt, ami korábban már segített a bajukon – különösen külföldi úton, rokonlátogatáskor, vagy bármilyen más olyan alkalommal, amikor nehézségekbe ütközhet a megfelelő szer beszerzése.