• 2025. április 24., csütörtök

Megkérdeztük


2018.06.07

Nagyon szeretek utazni, de sajnos a hosszú buszos utazások alkalmával mindig bedagad a lábam, főleg a bokám és a lábfejem. 

Hogyan kerülhetem el a lábdagadást?



Az Ön esetéből ítélve valószínű, hogy mélyvénás pangásról van szó, ami teljesen egészséges embereknél, sőt akár sportolóknál is kialakulhat, ha például tartós (minimum 4 órás), immobilis állapotba kényszerülnek, mint például a hosszú utazás. Nem árt ilyenkor óvatosnak lenni, és a megelőzésre helyezni a hangsúlyt, mivel ha ilyen hosszú ideig vagyunk ülőhelyzetben, akkor már duplázódik a mélyvénás trombózis – és ennek következtében az embólia – kialakulásának esélye. A következőkre kell tehát fokozottan figyelnünk a hosszú utazásra való felkészülésnél: a legfontosabb, hogy biztosítsuk alsó testrészünk szabad keringését, ezt nagyon laza öltözékkel, derékban, csípőben nem szorító, szellős ruházattal tudjuk megoldani, valamint a legkényelmesebb lábbelinkkel. 
Javaslom, hogy az úton Ön is viseljen kompressziós harisnyát, amiből több változat létezik, általában elég a térdig érő harisnya (ha már korábban volt trombózisunk, csak akkor szükséges a combharisnya). Ez a gyógyharisnya sokat segít érfalunknak, megtámasztja, fenntartja a rugalmasságát, nem engedi kitágulni; gyakorlatilag fizikai támasztékot nyújt az alsó végtagunknak.
Mindemellett rendkívül fontos még a bő folyadékfogyasztás az egész út során, s ez lehetőleg szénsavmentes ásványvíz legyen. Mellőzzük a kávé és alkohol fogyasztását is, valamint a cukros üdítőket. Az étkezésre is érdemes ilyenkor odafigyelni, ha lehet, kerüljük a sós, puffasztó ételeket és a túlzott szénhidrátbevitelt.
Fontos még a hosszú út során a lehetőségekhez mérten mozogni is, így például ülés közben a bokát tornáztathatjuk, de ha repülőgépen utazunk, álljunk fel többször is, és nyugodtan mozgassuk meg tagjainkat, végezzünk több guggolást, előrehajlást, lábemelést. Autóbuszos utazásnál pedig ragadjuk meg a lehetőséget, szálljunk ki minden pihenőnél, ekkor tornáztassuk meg kicsit magunkat, és pótoljuk bőven a folyadékveszteséget.
Sokaknak segítenek még a különféle véralvadásgátló tabletták is, van köztük recept nélkül is kapható, de jobb, ha orvosa írja fel Önnek. Akinek volt már trombózisa, tudja, hogy csak ezekkel vághat bele egy hosszú utazásba.


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Bütyök - a lúdtalp és a rossz cipő is hozzájárul a kialakulásához Gyógyhír Magazin

Vállfájdalom: ezért nehéz megtalálni az okát Gyógyhír Magazin

Mit lehet kezdeni a futótérddel? Gyógyhír Magazin

A regeneratív orvoslás milyen mozgásszervi fájdalmaknál segít? Gyógyhír Magazin

A vállfájdalom leggyakoribb okainál fontos lehet az ultrahangos képalkotás Gyógyhír Magazin

Őrizze meg ízületei egészségét télen is Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája