• 2025. április 24., csütörtök

A gyomorégés többféle betegséget jelezhet


2025.01.23

Az akut gyomorproblémák tünetei az egyszerű telítettségérzettől az émelygésen és hányingeren át a gyomorégésig terjedhetnek. A kellemetlen közérzet néhány óra vagy egy-két nap alatt többnyire magától elmúlik, elhúzódó panaszok esetén azonban mindenképpen orvosi kivizsgálás szükséges. Nézzük, milyen okok állhatnak a visszatérő gyomorégés hátterében.



Az akut panaszokat kiválthatja túlzott alkoholfogyasztás, a nyálkahártyát izgató gyógyszerek (pl. szalicilátok) túladagolása, sav vagy lúg okozta felmaródás, vírusfertőzés, mérgezés (főként romlott élelmiszer vagy gombamérgezés). Ilyenkor a panaszok kezelése tisztán tüneti, legtöbbször a görcsök csillapítására, enyhe fertőtlenítésre szorítkozik. Komolyan kell venni, ha a gyomortáji fájdalom, gyomorégés nem szűnik meg, vagy gyakorta visszatér, mert a panaszok hátterében súlyos, gyógykezelést igénylő betegség is állhat.
 
Gyomorfekély
Előfordul, hogy a gyomor vagy a vékonybél nyálkahártyájának egy része felszakad, és nyílt seb, úgynevezett fekély alakul ki. A fekély gyomorégéssel, böfögéssel, puffadással járhat, különösen zsíros ételek fogyasztását követően. A fájdalom éjszaka és étkezések között súlyosbodhat. Fekély esetén az orvos gyógyszert írhat fel a fájdalom enyhítésére, a seb gyógyulásának elősegítésére.

Epekő
Az epekövek az emésztőnedvek (epe) vagy a kiválasztott koleszterinszármazékok kavicsszerű darabkái az epehólyagban. Megterhelő étkezés után órákig tartó gyomorégési tüneteket (valójában epegörcsöt) okozhatnak. A fájdalom jellemzője, hogy fokozatosan erősödik, és lassan gyengülve szűnik meg. Lehet éles, időszakos, általában néhány órán át tart. Jellemző helye a felhas jobb oldala, ahonnan a fájdalom a jobb lapocka irányába sugárzik.  

Rekeszsérv
Az az állapot, amikor a gyomor a has- és mellüreget elválasztó rekeszizom nyílásán keresztül részben a mellüregbe türemkedik. A sérv a refluxos panaszok egyik előidézője, mert lehetővé teszi, hogy a gyomorsav a nyelőcsőbe ömöljön. A sav égő fájdalmat okozhat a gyomor felső részén vagy a mellkasban, a szegycsont mögött. A rekeszsérv tünetei azonosak a reflux tüneteivel: az égő érzés fekvés és előrehajolás esetén fokozódik, esetleg nyelési nehézséggel párosul. Az életminőséget rontó panaszok esetén műtéti kezelés is szóba jöhet.

Nyelőcsőgörcs
A nyelőcső apró izomösszehúzódásokkal továbbítja az ételt a gyomorba. 60 éves kor fölött megnő az esélye a nyelőcsőgörcs kialakulásának, amit az izmok koordinálatlan, erőteljes megfeszülése idéz elő. Erős mellkasi fájdalmat, nyelési nehézségeket okozhat, és olyan érzetet kelt, mintha valami beszorult volna a torokba. A nyelőcső izmainak ellazítására szolgáló gyógyszer segítheti a panaszok megszüntetését.

Nyelőcsőgyulladás
Számos ok idézheti elő a nyelőcső gyulladását. Jellemző tünete a nyelési nehézség, a torokfájás, a köhögés, a rekedtség, illetve a kellemetlen, esetenként fémes szájíz és a rossz lehelet. Olyan érzés is kísérheti, mintha egy falat a beteg torkába szorult volna. A nyelőcsőgyulladás gyakran gyomorégéssel, hasi fájdalommal, hányingerre és hányással párosul. A fájdalom kisugározhat a mellkasba és a hátba is. A betegség gyanúja esetén nagyon fontos a mielőbbi diagnózis és a megfelelő kezelés, ennek hiánya ugyanis sebesedéshez, vérzéshez vezethet, a nyelőcső fekélyessé válhat, és súlyos nyelőcsőszűkület is kialakulhat. Ráadásul a nyelőcsőgyulladás többszörösére növelheti a hasonló tünetekkel járó nyelőcsődaganat kockázatát.

Szerdashelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Mikor elég és mikor nem a lactobacillus kúra? Gyógyhír Magazin

Hogyan jelzi a bajt a hasnyálmirigy? Gyógyhír Magazin

Így lesz egészséges a bélflóra Gyógyhír Magazin

Ártatlan és kezelendő okok a puffadás mögött Gyógyhír Magazin

A hasfájást kiváltó okok Gyógyhír Magazin

Mi a Calicivírus fertőzés? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája