

Az év legszebb napjai és az ünneplés is gyorsan rémálommá válhat, ha a túlevés miatt emésztési problémákkal kell küzdeni. Másnaposság, haspuffadás, gyomorégés. Ha ismerősek ezek a fogalmak, készüljünk előre kímélő fogásokkal!
Ön is azok közé tartozik, akik karácsonykor megszakítják a diétájukat, és úgy gondolják, hogy pár nap nem a világ? Az ünnepi dőzsölés váratlan kihívást jelent a szervezetnek, nehezítve az emésztést, előidézve számos kellemetlenséget. Persze a töltött káposzta, halászlé, pulyka, különféle sültek, nehéz köretek és sütemények igazán csábítóak, és karácsonykor nemcsak az ünnep fénye nagyobb, hanem az adagok is, ezért fontos, hogy figyeljünk gyomrunk jelzéseire. A mértéktartás azért is fontos, mert ha a finomságokat ráadásul szénsavas üdítőkkel vagy alkohollal öblítjük le, még komolyabbak lehetnek a panaszok.
„Jobb ízű a falat, ha mindnyájan esznek”
– írja Arany János a Családi körben: „Nem késik azonban a jó háziasszony, / Illő, hogy urának ennivalót hozzon, / Kiteszi középre a nagy asztalszéket / Arra tálalja fel az egyszerű étket. Maga evett õ már, a gyerek sem éhes, / De a férj unszolja: „Gyer közelebb, édes!” Jobb ízű a falat, ha mindnyájan esznek, / Egy-egy szárnyat, combot nyújt a kicsinyeknek.”
Könnyen lehet, hogy a karácsonyi rokonlátogatások idén nem valósulhatnak meg olyan formában, mint tavaly, a családi, baráti találkozóknak mégis elmaradhatatlan része a közös étkezés. Persze a sokadik tálalásnál már nem csúsznak le olyan könnyen a falatok, gyomrunk pedig mindent megpróbál, hogy jelezze: túl sokat ettünk. A teltségérzet a leggyakoribb tünet, de ezt enyhíthetjük levegőzéssel, rövid sétával a szabadban. Az émelygés, hányinger, puffadás ellen többféle, recept nélkül kapható készítményt bevethetünk.
Mi szem-szájnak ingere
Az emésztés összetett folyamat, amelyet több szerv működése biztosít. Ezek egyike az epehólyag, amely a májban és az epevezetékben termelődő, a zsírok emésztéshez szükséges epét raktározza az étkezések között.
Az epepanaszok egy része közvetlenül az epehólyagot érinti. Ide tartozik a leggyakoribb epeproblémának számító epekövesség, valamint az epehólyag-gyulladás. Mindössze öt perccel azután, hogy koccintottunk, az alkohol felszívódik a véráramba, kitágítja az ereket: ettől hirtelen kimelegszünk, és a világot is vidámabban látjuk. Akár 20 percet is igénybe vehet, amíg a test telítve érzi magát, ezért érdemes komótosan, már-már szertartásszerűen megenni a jobbnál jobb fogásokat. A gyomor kapacitása egyébként körülbelül egy liter, tehát a teljes, bőséges karácsonyi vacsora elfogyasztása után jóval nagyobb lesz. Nyomni kezd más szerveket, majd megkezdődik a gázok termelése.
Harminc perc elteltével
Ha túl sokat eszünk, a vércukorszint gyorsan emelkedik, ráadásul a mértéktelen evés megterheli a hasnyálmirigyet is. Miután a hasnyálmirigy „elvégezte a munkáját”, csökken a vércukorszint, ami fáradtságot okoz. A fehérjék és zsírok két-három órán keresztül ülnek a gyomorban, teltséget és puffadásérzést okozva. Hat órával az étkezés után már az összes étel és ital a vastagbélben van, és akár 6-8 óráig is eltarthat, mire innen távozni tud.
Dózsa-Kádár Dóra