

Az elveszített fogak pótlásának lehetséges módjaival már az egyiptomiak is foglalkoztak, praktikus és esztétikai okokból egyaránt. Az évszázadok alatt – mint minden tudományban – a fogászatban is tökéletesebb megoldásokra törekedtek. A ma általánosan ismert kivehető műfogsor, melyet anno nagyszüleinknél láttunk, úgy 80 éves múltra tekinthet vissza.
Folyamatos ellenőrzése ugyanolyan természetes kellene, hogy legyen, mint a napi tisztálkodás. A statisztikák szerint hazánk ezen a területen a sereghajtók között van. Elképesztő adat, hogy átlagosan számítva egy tubus fogkrémet, és mindössze fél fogkefét „fogyasztunk” el, holott a napi minimum kétszeri fogmosás szükséges lenne, ahhoz, hogy fogainkat minél tovább megóvjuk. Sokan azt sem tudják, hogy a fogkeféket negyedévente le kellene cserélni, valamint minden megbetegedés (akárcsak megfázás) után is. A rendszeres fogorvosi ellenőrző vizsgálatok lehetővé teszik, hogy a fogak „meghibásodását” időben észleljük, és ameddig csak lehet, megmentsük a fogat, tömésekkel, más kezelésekkel.
Ma Magyarországon a hatvan éven felüliek fele fogatlan, de már a 14 éves kort elérők között is 3-4 maradandó fog elvesztésével szembesülünk. Ezt megelőzni csak fokozott odafigyeléssel lehet. Persze a fogaink állaga, helyzete családi „örökség” is lehet. A leggondosabb ápolás mellett is előfordul, hogy nem lehet a fogakat megmenteni, azonban mindenképpen pótolni kell őket. Fogaink segítségével őröljük meg az ételt, a nem alaposan megrágott ennivaló bélproblémákhoz vezethet.
Amit a műfogsorról tudni kell
Egy-egy fog pótlása még nem okoz gondot, hiszen a korrekció után az élet visszatér a rendes kerékvágásba, azonban idősebbeknél szükség lehet műfogsorra. Ezzel pedig újabb problémák veszik kezdetüket: ha az idegen test nem úgy helyezkedik el a szájban, hogy biztonságos és kényelmes érzésünk legyen, akkor nem merünk társaságban enni, le kell mondanunk a strandon a főtt kukoricáról, szenvedünk attól, ha a protézis alá szorul az étel.
Ha a műfogsor nem elég stabil, annak pszichés következményei is lehetnek: ha valaki attól retteg, hogy beszéd közben mikor „pattan ki” a pótlás, egyre kevesebbet fog beszélgetni, társaságba menni, visszahúzódóbb és depressziós lesz. „Ez az életminőséget nagyon komolyan befolyásoló dolog – mondja Dr. Szabó László fogorvos, protézisrögzítés specialista. –„Sokszor még a házastársak is szégyellik egymásnak elmondani, hogy ilyen problémával küszködnek.” A műfogsorragasztók megoldást jelenthetnek, de nem mindenkinél működnek megbízhatóan. A technológia fejlődése sokat segít, hiszen el kell érnünk azt az állapotot, amikor – ha nem is lesz maradéktalanul természetes érzés a pótlás a szájban –, a biztonság és a komfortérzet visszatér.
A legnagyobb probléma az, hogy a fogok elvesztésével, eltávolításával az íny sorvadni kezd, így a hagyományos implantátumok már csak korlátozottan építhetők be. A kifejezetten teljes kivehető műfogsorok stabilizálására kifejlesztett extra vékony implantátumokkal azonban nem csak egészséges, hanem általában sorvadtabb íny esetén is stabilizálható a műfogsor. Nyilván ez is, mint minden, egyénileg feltérképezendő és egyéni megoldást igénylő egészségügyi kérdés. Egy biztos: ha azzal szembesülünk, hogy gondoskodnunk kell elvesztett fogaink pótlásáról, meg kell találnunk a számunkra elérhető, legjobb megoldásokat, ebben pedig szakértő nélkül nem tudunk jól dönteni.
Tudta? Magyarországon egy ember évente átlagosan 1 tubus fogkrémet és fél (!) fogkefét használ el.