• 2025. április 26., szombat

Keresés


539 db találat a következő kifejezésre: Fert

Ingadozó testsúly, rossz közérzet, hiányzó nyári csúcsforma?

2025.04.22

Szerencsére ma már leszámoltunk a klisékkel és elfogadtuk, hogy nem a tökéletes beach body, hanem inkább az a lényeg, hogy jól érezzük magunkat a bőrünkben. A nyár beköszöntével mégis sokan szeretnének változtatni a külsőjükön, hogy nyaraláskor vagy strandoláskor a lehető legjobb formájukat hozzák. A kiegyensúlyozott étkezéssel kombinált rendszeres testmozgás mellett esély nyílik a változásra, de mi van akkor, ha ez sem válik be?

Az izomfájdalom kezelése

2025.04.21

„Semmi sem rombolja annyira az ember testét, mint a tartós tétlenség” – hirdette az egyik legnagyobb görög filozófus, Arisztotelész. Úgy vélte: diétázhatunk, kerülhetjük a káros szenvedélyeket, ha nem mozgunk, akkor bizony sosem leszünk igazán egészségesek…

Lüktet, nyilall, sajog, hasogat

2025.04.20

Murphy törvénye szerint a fogfájás hétvégén, vagy ünnep idején jelentkezik. Amikor belátható időn belül nem tudunk elmenni a fogorvoshoz, jól jöhetnek olyan hétköznapi megoldások a fájdalomcsillapítók mellett, amelyek enyhítik a fogfájást.

Erős csontok, fájdalommentes mozgás

2025.04.20

Hazánkban a csontritkulás megközelítőleg 1 millió embert érint, míg a leggyakoribb krónikus mozgásszervi gyulladásos megbetegedéssel, a rheumatoid arthritisszel a felnőtt lakosság 0,5-1%-a él együtt. Mozgásszerveink egészségében nagy szerepet játszik életmódunk, a genetikai hajlam, valamint környezeti tényezők is. Éppen ezért fontos tudatosan odafigyelnünk a megelőzésre, valamint javasolt a rendszeres kivizsgálás. Javaslatokról kérdeztük a SYNLAB orvosszakértőjét.

Mikor forduljon orvoshoz kullancscsípés után?

2025.04.17

Nem csak erdei kirándulásokon, hanem a játszótéren vagy a kertünkben is találkozhatunk kullanccsal, így fontos, hogy tudjuk, mihez kezdjünk kullancscsípés esetén. Dr. Kádár János immunológus, infektológust kérdeztük.

Hasi vagy gyomorfájdalom gyötri éjszaka?

2025.04.16

Az éjszakai hasi fájdalomnak számos oka lehet. A leggyakoribb, étkezésből adódó problémák mellett akár súlyos emésztőrendszeri betegségek is állhatnak a háttérben, amelyeket érdemes minél előbb felderíteni.

Szem és szem körüli fájdalom kívülről látható szembetegség nélkül

2025.04.11

A szemet érintő fájdalmakról korábbi beszélgetéseink során Prof. Dr. Holló Gábor, a Szemészeti Központ szemész szakorvosa, glaukóma specialistája már számos szempontból nyújtott hasznos ismeretet. A mostani beszélgetésben a kívülről látható szemészeti eltérések és a látás érdemi megváltozása nélkül kialakuló szem és szem körüli fájdalmakról lesz szó.

Mikor elég és mikor nem a lactobacillus kúra?

2025.04.10

A lactobacillusok igen fontosak az intim egészség szempontjából, hiszen segítenek fenntartani a hüvelyflóra egészségét, így védenek a különböző fertőzésektől. Éppen ezért fontos olykor -akár kúraszerűen- bejuttatni őket, hiszen mind prevenció, mind pedig terápia gyanánt igen hatékonyak. De vajon mikor elegendő ez a fajta kezelés, és mikor van szükség többre? A kérdést dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-sebésze válaszolta meg.

Bélbetüremkedés - ultrahanggal jól látható a probléma

2025.04.09

A bélbetüremkedés kisgyermekek esetében viszonylag gyakori, és nem ritkán áll az erős hasi fájdalmak hátterében. Kezelése igen fontos, máskülönben könnyen hashártyagyulladás léphet fel szövődményként. Hogy mit kell tudni az állapotról és hogyan diagnosztizálható, azt dr. Kövi Ritától, az Ultrahangközpont gyermek radiológusától kérdeztük.

Így ismerhető fel a csalánkiütés gyerekeknél

2025.04.08

A csalánkiütés kivizsgálását nehezíti, hogy a tünetek gyakran elmúlnak, mire a kis beteg orvoshoz kerül. Dr. Balogh Ádám gyermekgyógyász, allergológus, a Gyermekgyógyászati Központ orvosa elmondta, hogy milyen tünetek utalnak csalánkiütésre és hogyan készüljünk a kivizsgálásra.

Milyen betegségeket jelezhet a véraláfutás?

2025.04.06

A véraláfutások általában valamilyen sérülés következtében alakulnak ki. Többnyire teljesen ártalmatlanok és spontán gyógyulnak. Előfordulhat azonban, hogy súlyosabb egészségügyi állapotra hívhatják fel a figyelmet – mondja Dr. Halm Gabriella, a Trombózis-és Hematológiai Központ belgyógyász, hematológus szakembere.

Ezeket okozza az E-vitamin hiány

2025.04.06

A zsírban oldódó vitaminok közé tartozik az E-vitamin, számos növényi eredetű élelmiszerben megtalálható. Lényeges szerepet játszik az idegek, az izmok és az immunrendszer működésében, így a hiánya elsősorban ezeket érinti.

Mi történik 40 felett a női egészséggel?

2025.04.05

A női reproduktív rendszer, vagyis az a terület, amivel a nőgyógyászat foglalkozik, minden életszakaszban kiemelt szerepet játszik, de 40 fölött már minden nőnek tudatosabbnak kell lennie e téren. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész arra hívta fel a figyelmet, hogy a hormonális átmenet és a kismedencében lezajló változások okozta panaszok gondos kezelést igényelnek.

Mi a véleménye a neurológusnak a migrén piercingről?

2025.04.05

Aki krónikus migrénnel küzd, szinte mindennel hajlandó megpróbálkozni, amitől a panaszok enyhülését reméli. Így jutnak el néhányan a migrén piercingig, amelyről dr. Para Szabolcs, a Neurológiai Központ neurológusa mondta el a szakmai állásfoglalást és a véleményét.

Mikortól beszélhetünk krónikus fájdalom szindrómáról?

2025.04.04

A krónikus fájdalom szindróma széleskörű megítélése napjainkban jelentős változáson megy át, hiszen ma már egyre kevesebben bélyegzik „hisztinek”, ha valaki tartósan komoly, de nem feltétlenül konkrét eredetű fájdalomtól szenved. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa a KFSZ legújabb megközelítéséről és a komplex kezelés lehetőségeiről beszélt.

Miért ne végezzük otthon a fültisztítást?

2025.04.02

Közeleg a nyár, és vele együtt az évszakra jellemző fül-orr-gégészeti panaszok időszaka. Ezek közül is az egyik leggyakoribb a fülzsírdugó kialakulása. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gége Központ orvosa elmondta, hogy a rendelőben néhány perc alatt megszabadulhatunk tőle, az otthoni próbálkozások az eltávolítására azonban komoly szövődményekhez is vezethetnek.

Melyek a leggyakoribb hibák a cukorbetegség kezelésében?

2025.04.01

A cukorbetegség terápiája igen összetett, melyben nagy szerepe van az orvos szakértelmének, valamint a beteg együttműködésének. Sajnos könnyű kisebb-nagyobb hibákat véteni, ezért megkérdeztük dr. Polyák Annamáriát, a Cukorbetegközpont diabetológusát arról, vajon melyek ezek közül a leggyakoribbak.

Asztmás? Erre figyeljen párásítás és inhalálás során!

2025.04.01

A szellőztetés télen is nagyon fontos, így nemcsak a lakás levegőjének minőségét tudjuk javítani, hanem a páratartalmat is befolyásolhatjuk. Mire figyeljenek a krónikus légúti betegek? Hogyan hat a páratartalom a tüneteikre? Erről kérdeztük dr. Hidvégi Edit tüdőgyógyászt, a Tüdőközpont orvosát.

Segítség, csomót tapintok ki a bőröm alatt!

2025.04.01

A bőr alatti csomók általában nagy riadalmat keltenek, mivel az érintettek attól tartanak, rosszindulatú daganat okozza. Sajnos kizárni ezt a lehetőséget sem lehet, ám érdemes tudni, a rákon kívül még sok más állapot is kiválthatja a problémát. Hogy mi minden okozhatja, és hogy miként lehet diagnosztizálni, arról dr. Horváth Ilonát, az Ultrahangközpont radiológusát kérdeztük.

Gyermekkori asztma

2025.03.30

Az asztma gyakran gyermekkorban kezdődik, megjelenésének esélyét növeli az öröklött hajlam. Megfigyelhetünk nemek közti különbségeket: fiúknál 1,5-2-szer gyakrabban jelentkeznek a tünetek.

Idős korban több törődést kíván az immunrendszer

2025.03.29

Az életkor előrehaladtával számos változás zajlik a szervezetben, ami az immunrendszer működését is befolyásolja. Ezért különösen fontos, hogy az idősebbek a fertőző betegségekre időszakokban a szokásosnál is jobban odafigyeljenek immunrendszerük karbantartására.

Aranyér, hasmenés, herpesz: Így kezeljük otthon a kínos betegségeket!

2025.03.26

Ezek olyan kínos betegségek, amelyekről nem szívesen beszélünk, pedig minden második ember érintett a problémában. Eördögh Zsófia diplomás homeopata, természetgyógyász és piackutató számos lakossági kutatást végzett a természetes megoldásokkal kapcsolatosan, amelyből kiderült, nem szívesen megyünk orvoshoz ezekkel a betegségekkel. Ugyanakkor az alternatív gyógymódokat sem ismerjük igazán, amelyek kíméletes megoldást nyújthatnának. Íme néhány, amely segítségünkre lehet a bajban.

Jelek, hogy gyermekednek hallásvizsgálatra lehet szüksége

2025.03.25

Az újszülöttek objektív hallásvizsgálata 2015 óta kötelező Magyarországon. Megtörténhet azonban, hogy mégsem derül fény gyermekünk halláskárosodására, vagy akár egy későbbi életkorban alakul ki nála halláscsökkenés egy hurutos megbetegedés kapcsán. Milyen jelek utalhatnak arra, hogy gyermekünk nem hall jól? És mi a teendőnk ilyenkor? Dr. Kiss Sándor audiológus, fül-orr-gégésszel, a Fül-orr-gége Központ munkatársával beszélgettünk a gyermekkori halláscsökkenésről.

Napok óta szemviszketéssel kínlódik? Szénanátha is okozhatja

2025.03.20

A ciprus-és tiszafafélék, valamint a nyár magas pollenkoncentrációja mellett az éger, a kőris, a juhar és a fűz virágpora is közepes koncentrációban van jelen országszerte. Dr. Moric Krisztina, az Allergiaközpont allergológus, klinikai immunológus szakembere szerint, ha valaki könnyezést, szemviszketést vagy akár szemhéjduzzanatot tapasztalt a napokban, és gyakori orrfolyás, tüsszögés is kíséri kellemetlen szemtüneteit, annál valószínűleg a szénanátha jelentkezett.

Pszichiátriai- és alvászavarok - hogyan szakíthatjuk meg az ördögi kört?

2025.03.18

A pszichés betegségekkel élők pontosan tudják, mennyire képes rontani az állapotukon a rossz alvás, az alvászavarban szenvedők pedig szembe kell, hogy nézzenek számos betegség, így például a depresszió növekvő kockázatával, illetve meglévő pszichés betegségeik súlyosbodásával. Hogyan segíthet ennek az ördögi körnek a megszakításában a pszichiáter? Erre a kérdésre adta meg a választ dr. Veres Andrea főorvos, a Pszichiátriai Központ pszichiátere.

Így segíthet az AI a pajzsmirigybetegség felismerésében

2025.03.16

A pajzsmirigyet érintő betegségek Magyarországon népbetegségnek számítanak, a lakosság 10-15 százalékát érintik. Különösen érintettek a hölgyek, a pajzsmirigy betegséggel élők 75-80 százaléka ugyanis nő. A tünetek sokfélék és sokáig észrevétlenek lehetnek, így elsőre nem mindig beazonosíthatóak. A SYNLAB új vizsgálatával, a mesterséges intelligencia segítségével már egyetlen vérvételből felmérhető a hat leggyakoribb pajzsmirigyet érintő betegségcsoport kockázata, így megelőzhető a súlyos tünetek kialakulása.

Táplálkozással is támogathatjuk az immunrendszer működését

2025.03.14

Régóta tudjuk, hogy bizonyos ételek fogyasztásával természetes módon erősíthetjük szervezetünk védekezőképességét. A következő immunerősítő élelmiszereket akár hetente többször is érdemes beiktatni az étrendbe.

Májbetegségek és előjeleik

2025.03.12

A máj egyike a létfontosságú szerveinknek, az agyunk után a legbonyolultabb szervünk. Fontos szerepe van az anyagcsere-folyamatokban, részt vesz a szervezet méregtelenítésében, segít fenntartani a normális glükóz szintet, a máj termeli az emésztést segítő epét is, stb. Ha valami nem stimmel ezeken a területeken, akkor nagy valószínűséggel májprobléma állhat a háttérben. Cikkünkből megismerhetsz néhány intő jelet, amit érdemes komolyan venned, ha óvni szeretnéd a májadat, és a leggyakoribb májbetegségek kapcsán is bepillantást nyerhetsz.

5+1 tavaszi veszély, ami kedvenced egészségét fenyegeti

2025.03.10

Ahogy beköszönt a tavasz, végre több időt tölthetünk kedvenceinkkel a szabadban. A hosszabb séták, erdei kirándulások és kertben játszadozások mind izgalmas élmények, de sajnos a tavaszi időszak nemcsak örömöket, hanem veszélyeket is tartogat. Sérülések, fertőzések, élősködők – néhány olyan probléma, amely tavasszal különösen gyakori kisállatoknál. De hogyan előzheted meg ezeket? Íme a legfontosabb teendők!

Méltósággal fogadjuk el az öregedést!

2025.03.07

Minél idősebbek vagyunk, annál nehezebb szembenézni az idő múlásának nyomaival. A lelkünk mélyén még fiatalnak érezzük magunkat, de nehezebben megy a mozgás, a tükörből is egyre ismeretlenebb arc néz velünk farkasszemet, és bizony egyre több egészségügyi probléma nehezíti a mindennapokat. Vajon mit tehetünk, hogy jobban érezzük magunkat?

Illóolajok a tavaszi megfázásra

2025.03.05

A tavaszi időjárás nagyon csalóka, hiszen az egyik nap hét ágra süt a nap, másnap pedigismét fel kell vennünk a nagykabátot, annyira hideg van. Az illóolajok ilyenkor issegítségünkre lehetnek, így megfázás és köhögés esetén is jó szolgálatot tehetnek.

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

2025.03.04

„Csúnyán köhög” – panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.

Miben segíthet, az asztmás gyereknek?

2025.03.03

Az inhalációs terápiák légúti betegségekben való alkalmazása már régóta ismert. A só tisztítja a tüdőt, a hörgőket, segít a váladék oldásában, és így kiegészítő terápiaként az asztmás gyermekek kezelésében is jótékony hatású lehet.

A vírusok a munkahelyen is támadhatnak. Mit tehetünk ellenük?

2025.03.02

A megfázás és az influenza munkahelyi terjedése meglehetősen gyakori. A megfelelő higiénia hiánya, a félvállról vett megfázás tovább növelheti a kockázatot, szerencsére azonban vannak módszerek a fertőzés rizikójának csökkentésére.

Új vodcast cáfolja a tévhiteket a daganatokról

2025.03.01

Áltudományos állítások lepték el a közösségi médiát az utóbbi években a rák kapcsán, egyre nehezebb valós információhoz jutni. Nyíltan beszélni erről a betegségről amúgy is komoly kihívás a családban és a közösségekben, ezért egy új vodcast indult, amelyben rákkutatók és orvosok segítenek tudományos alapon, őszintén beszélni a daganatokról.

Tiltott gyümölcsök a terhesség alatt

2025.02.28

Azt tudjuk, hogy egyes élelmiszerek nem tesznek jót a kismamáknak. A nyers húsok, a nyers tojás vagy éppen a tengeri herkentyűk ilyenkor a kerülendők listájára vándorolnak, de sokan néhány gyümölcsöt is tiltólistára tesznek. Tényleg vannak olyan gyümölcsök, amiket kerülni kell a terhesség alatt?

Kockázatot hordoznak az otthoni víztisztitók

2025.02.28

Magyarországon általában semmi nem indokolja, hogy tisztított ivóvizet igyunk. A Semmelweis Egyetem közegészségtudományi szakértője szerint a vélt szennyeződéseket eltávolító háztartási berendezések ugyanakkor számos egészségügyi kockázatot hordoznak, és sok esetben rontják a vezetékes víz mikrobiológiai minőségét.

A demencia és a D-vitamin hiány közti kapcsolat

2025.02.27

A University of South Australia kutatói a The American Journal of Clinical Nutrition folyóiratban közölt cikkükben arról számoltak be, hogy vizsgálatuk eredménye szerint közvetlen kapcsolat áll fenn a demencia és a D-vitaminhiány között – írja a PharmaOnline.

Egy titokzatos betegség: az irritábilis bél szindróma

2025.02.26

Magyarországon szinte népbetegség lett az irritábilis bél szindróma (IBS), amelynek tüneteitől a lakosság mintegy 20-30 százaléka szenved. A szakemberek az IBS-t egyre inkább a ma terjedő „menedzserbetegségek” egyikének tartják.

Borsmenta: 2024-ben az év gyógynövénye volt

2025.02.24

2024-ben az év gyógynövénye a sokak által kedvelt borsmenta (Mentha × piperita) lett, mely gyógyteák, mellkastisztító krémek és koktélok kedvelt alapanyaga.

Hogyan jelzi a bajt a hasnyálmirigy?

2025.02.21

Ha krónikussá válik a hasnyálmirigy-gyulladás, akár sokkos állapotot is okozhat, ezért különösen érdemes ismerni a tüneteit.

A D-vitamin nyomában

2025.02.18

Felmérések szerint tél végére hazánkban a lakosság 90 százalékának  D-vitamin-szintje elmarad a kívánatostól, nagyjából minden harmadik embernél pedig súlyos hiányállapot alakul ki. Ilyenkor sok szó esik a vitaminpótlásról, de csak ritkán gondolunk arra, hogyan fedezték fel ezeket a nélkülözhetetlen mikrotápanyagokat.

Krokodilkönnyek szemvörösség ellen

2025.02.18

Sokszor észre sem vesszük, milyen mostohán bánunk a szemünkkel: dörzsöljük, erőltetjük, irritáló szemfestéket teszünk rá, nem tartjuk be a kontaktlencse viselésének legalapvetőbb szabályait, hogy csak néhányat említsek a szemvörösödést kiváltó tényezőkből.

Óvjuk szemünket a kiszáradástól!

2025.02.16

A számítógépes munkavégzés, a mobilhasználat, az autóvezetés, a mesterséges fények, a légszennyezettség vagy a kontaktlencse viselése miatt egyre többen szenvednek a száraz szem kellemetlen tüneteitől. Nézzük, mi okozza a problémát, és hogyan védekezhetünk ellene.

A csontok és ízületek egészségét fokozó kovaföld

2025.02.15

Az utóbbi években egyre több az egészségtudatos ember. Nagyon sokan figyelnek oda a csontjaik és a bőrük egészségére. Vannak, akik az egészséges táplálkozást még egyes étrend-kiegészítőkkel egészítik ki. Ilyen étrend-kiegészítő például a kovaföld is, amely nemcsak a csontokat, az izmokat, a hajat és a körmöt erősíti meg, hanem sok más pozitív tulajdonsága is van.

A szaglásterápia segíthet a depressziós betegeken

2025.02.13

Évente több mint 700 ezer depressziós követ el öngyilkosságot világszerte, ezért egyre fontosabbá válik a betegség okainak feltárása. Több mint 300 ezer, depressziós és egészséges férfi és nő profilját elemezve arra keresték a választ, mely csoportoknál lehet magasabb a depresszió kialakulásának kockázata, és ez mely génvariánsokkal hozható összefüggésbe.

Milyen gyógynövényeket fogyasszunk megfázásra?

2025.02.13

A tél a megfázás és az influenza évszaka.  A köhögés, a torokfájás, a rekedtség, a bedugult orr ellen sok gyógynövény nyújthat hathatós segítséget, lerövidítve így a kellemetlen tünetekkel járó betegség lezajlását.

A fűtési szezon buktatói: ezért erősödhetnek fel allergiás panaszai

2025.02.11

A fűtési rendszerek beüzemelésével számos olyan beltéri allergén kerülhet a levegőbe, ami panaszt okozhat az allergiások számára. A beltéri levegő minőségének az sem tesz jót, hogy a fűtési szezonban sokan igyekeznek megóvni otthonaik melegét, és a fűtési költségeket is szeretnék minimalizálni, ezért ritkábban és rövidebb ideig szellőztetik a lakótereket – hívja fel a figyelmet Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gyermek- és felnőtt-tüdőgyógyász szakembere, akit a fűtés okozta allergiás panaszokról kérdeztünk.

Aludjon többet az egészségéért!

2025.02.10

Mikor ébredt fel ma reggel?  Rendesen kialudta magát? Nem? Lehet, hogy ön is azok közé tartozik, akik alvásproblémákkal küzdenek, de nem ismerik fel, vagy nem akarják tudomásul venni.

Enyhe légúti fertőzés is belobbanthatja az asztmát

2025.02.09

Tipikus náthás tünetekkel, tüsszögéssel, orrfolyással kezdődik, majd néhány nap elteltével súlyos nehézlégzéssé alakul az enyhe megfázás. Ha valaki asztmás, még jobban kell figyelnie a megelőzésre, kezdeti tünetekre és kezelésre.

Nem biztos, hogy a járvány okozza a rekedtségét

2025.02.09

Az elmúlt hetekben már közel 300 ezer ember fordult orvoshoz akut légúti fertőzéssel, amelynek velejárója lehet a rekedtség is. Előfordulhat azonban, ha ez a tünet a betegség gyógyulása után is megmarad, és tartós problémát okoz. Lehetséges, hogy a rekedtség nem is az akut fertőzés vagy gégegyulladás tünete, hanem valami másra utal? Mikor érdemes orvoshoz fordulni a zavaró panasszal? Dr.  Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gége Központ szakorvosa válaszolt a kérdésekre.

Tanácsok, amivel megúszhatjuk az influenzát

2025.02.08

Az új év idén az influenzajárványnak is lendületet adott hazánkban, így az ünnepi kikapcsolódás után sokakat hamar és váratlanul döntött le a lábáról a vírus. A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ adatai szerint a légúti megbetegedések közül a negyedik héten is egyértelműen az influenza vezette a listát 43,7 százalékkal.

Ön helyesen mossa meg a zöldségeket?

2025.02.06

A friss zöldségek és gyümölcsök jót tesznek a szervezetünknek, és ilyenkor nyáron végre bőségesen fogyaszthatunk belőlük. De vajon tudjuk, hogyan kell helyesen megmosni őket?

Kevesebb cukorral a jobb közérzetért

2025.02.05

A túlzott cukorfogyasztás nem csupán az elhízás, az anyagcsere- vagy a szívbetegségek előidézője, de a bőrre gyakorolt káros hatása miatt a ráncok idő előtti megjelenéséért is felelős lehet. Az egész testünk meghálálja, ha csökkentjük a napi cukorbevitelt.

Ezekkel a szembetegségekkel vigyázzon 50 felett

2025.02.05

Világszerte 1,3 milliárd ember él valamilyen szembetegséggel, 80 százalékuk esetében megelőzhető lenne a látásromlás, ami a kor előrehaladtával egyre nagyobb eséllyel lép fel. A közepes vagy súlyos látáskárosultak 65, a vakoknak pedig 82 százaléka 50 éven felüli.

Egy korty erő

2025.02.05

Úgy érezzük, bujkál bennünk valami? Ne engedjük, hogy a nátha ágynak döntsön, de lehetőségünk szerint pihenjünk sokat, és egy csésze gyógyteával bízzuk magunkat a természet erejére!

Hogyan legyen fitt 50 felett?

2025.02.04

Életmódváltáshoz sosincs késő: a több testmozgás, az egészségesebb táplálkozás és a lelki-szellemi egyensúly fenntartása 50 felett is komoly változásokat hozhat. Egy kis odafigyeléssel megőrizhető a jó erőnlét, a fiatalos külső, és csökkenhet a szívbetegségek, a rák, a csonttörések és a mentális problémák kockázata.

Így lesz egészséges a bélflóra

2025.02.03

Az emberi testben mikroorganizmusok milliárdjai élnek, többségük a bélflóra része. Nagy részük nélkülözhetetlen a szervezet egészséges működéséhez: többek között lebontják a rostokat, vitaminokat termelnek, megelőzik a fertőzéseket, csökkentik a gyulladást, és védik a bélnyálkahártyát.

Az epilepszia felnőttkorban is jelentkezhet

2025.02.02

Nemrégiben járta be a sajtót a hír, miszerint egy tízéves kisfiú önállóan mentőt hívva és cselekedve megmentette édesapja életét. Utólag derült ki, hogy az apuka epilepsziás rohamot élt át, valószínűleg először. A laikusokban felmerülhet tehát a kérdés, hogy ezek szerint nem csak gyermekkorban indulhat ez a betegség? Van különbség a gyermekkori és a fiatalkori epilepszia közt? Dr. Prinz Gézát, a Neurológiai Központ neurológusát kérdeztük.

A szamárköhögés nem csak gyermekbetegség

2025.02.01

A jelentések szerint a szamárköhögés esetszáma jelentősen megnövekedett Magyarországon az elmúlt időszakban. Bár a 6 hónaposnál fiatalabb csecsemőkre nézve a legveszélyesebb, nem kizárólag gyermekbetegségről van szó, felnőttek körében is előfordulhat, gyakran komoly tünetekkel. Hogyan lehet felismerni ezt a köhögéssel járó betegséget, mikor kell orvoshoz fordulni, és miért fontos a védőoltás felnőttkorban is? Dr. Jelenik Zsuzsanna, a Budai Egészségközpont szakorvosa összefoglalja a legfontosabb tudnivalókat, és elmondja, hogyan kezelhető és előzhető meg a szamárköhögés.

Hogyan kezelhetjük hatékonyan a torokfájást?

2025.02.01

Sokunk életét megkeseríti a hidegebb hónapokban a kaparó, fájó és a nyeléskor jelentkező kellemetlen fájdalom. Ilyenkor alig várjuk, hogy minél hamarabb túl legyünk rajta és minél gyorsabban enyhítse valami a szenvedésünket!

Milyen okok állhatnak az immungyengeség mögött?

2025.01.30

Az immunrendszer arra szolgál, hogy a szervezet képes legyen felismerni és megsemmisíteni az olyan idegen (és saját) anyagokat és sejteket, amelyek az egészséges működést veszélyeztetik. Bizonyos tényezők azonban felborítják az egyensúlyt, és legyengítik az immunrendszert.

Tévhitek a hajápolásról

2025.01.30

Ön megfelelően ápolja a haját? Ha egészségesen táplálkozik, elég folyadékot iszik és a hajtípusának megfelelő sampont, balzsamot és hajpakolást használ, már csak arra kell vigyáznia, hogy valamelyik makacs tévhit félre ne vezesse.

Nyaki nyirokcsomó-mintavétel: erre készüljön

2025.01.30

A megnagyobbodott nyirokcsomókat eredményező állapotok spektruma rendkívül változatos, ezért nem kell egyből a legrosszabbra gondolnunk, amikor nyirokcsomó-duzzanatot tapintunk a nyakunkon – mutat rá dr. Róna Ágnes, az Ultrahangközpont szakorvosa, akit az ultrahangvizsgálattal igazolt, morfológiailag bizonytalan nyirokcsomók aspirációs mintavételéről kérdeztünk.

Reflux és fel nem ismert allergia is okozhat nyelőcsőgyulladást

2025.01.30

Rendszeresen úgy érzi, mintha az étel elakadt volna a nyelőcsövében? Csak nagyobb mennyiségű folyadék elfogyasztásával képes egy-egy falattal megbirkózni? Az étkezések előtt apró darabokra vágja az ennivalót, hogy le tudja nyelni? Ha a fenti kérdésekre igennel válaszolt, akkor elképzelhető, hogy a nyelőcső krónikus gyulladásos betegségében, az úgynevezett eozinofil nyelőcsőgyulladásban szenved – hívja fel a figyelmet dr. Pászthory Erzsébet, az Allergiaközpont gasztroenterológusa, belgyógyász szakorvosa, aki a háttérben álló okokról és a kezelési lehetőségekről is beszélt.

Okoslelet: mesterséges intelligenciával elemez

2025.01.28

Pár évtizede még biztosan utópisztikus gondolatnak hittük volna, hogy egy mesterséges intelligencia-alapú elemzés segíthet az embereknek az egészségtudatos életmód kialakításában. Ma már azonban nem annyira meglepő, hogy az orvostudomány a mesterséges intelligenciát (MI) hívja segítségül.

A hasfájást kiváltó okok

2025.01.27

A hasi vagy gyomorfájdalom hátterében az egészen hétköznapinak számító okoktól a súlyos betegségekig több tényező is állhat. A hasi kivizsgálás egy komplex algoritmus, a terápiák abszolút diagnózis függőek, nem igazán lehet általánosítani.

A gyomorégés többféle betegséget jelezhet

2025.01.23

Az akut gyomorproblémák tünetei az egyszerű telítettségérzettől az émelygésen és hányingeren át a gyomorégésig terjedhetnek. A kellemetlen közérzet néhány óra vagy egy-két nap alatt többnyire magától elmúlik, elhúzódó panaszok esetén azonban mindenképpen orvosi kivizsgálás szükséges. Nézzük, milyen okok állhatnak a visszatérő gyomorégés hátterében.

Mi a Calicivírus fertőzés?

2025.01.21

Gyomor- és bélhurutot nagyon sok kórokozó okozhat, közéjük tartozik a calicivírus. A vírusra jellemző, hogy a környezeti hatásoknak jól ellenáll és a szervezetbe kerülve már kis csíraszámban is megbetegedést okoz.

Bőrrákra utalhat-e, ha vérzik az anyajegy?

2025.01.21

Ha egy anyajegy vérezni kezd, több kérdés is felmerülhet bennünk: tudjuk-e, mi okozhatta a vérzést? Más változás is mutatkozik-e az anyajegyen? Orvoshoz kell-e ezzel fordulni, szükséges-e az anyajegy eltávolítása vagy elég, ha csak leragasztjuk? Lehetséges-e, hogy bőrrák okozza a vérzést? Dr. Karászi Viktória, az Anyajegyszűrő Központ bőrgyógyásza, nemi gyógyász szakorvos válaszolta meg a legfontosabb kérdéseket.

Megfázás vagy beltéri allergén okozza panaszait?

2025.01.19

Orrfolyás, gátolt orrlégzés, köhögés, tüsszögés és könnyezés – amikor ezekre a tünetekre ébredünk a tél derekán, leginkább arra gondolunk, hogy egy újabb felső légúti fertőzés kerített bennünket hatalmába. Dr. Augusztinovicz Monika, az Allergiaközpont allergológusa, klinikai immunológus és fül-orr-gégésze azonban arra hívja fel a figyelmet, hogy panaszainkat akár beltéri allergének is kiválthatják.

Hogyan hat a szervezetre a rossz alvás?

2025.01.18

Sokan úgy gondolják, négy-öt óra alvás elég éjszakánként, holott felnőtteknél 7-8 óra jó minőségű éjszakai alvás lenne szükséges, gyerekeknél és serdülőknél még ennél is több. A nem megfelelő mennyiségű és minőségű alvás ugyanis nem csak nappali tüneteket okoz, de számos betegség rizikóját is növeli.

Milyen teát igyunk télen?

2025.01.17

Sajnos számítanunk kell arra, hogy a megfázás, nátha, köhögés vagy súlyosabb esetben az influenza nem várt vendégként nálunk is megfordul majd. Mit tehetünk ellene? Miháldy Kinga, az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezésegészségügyi Intézet dietetikusa, élelmiszerminőségbiztosító agrármérnök elmondja.

Mit jelezhet az alacsony neutrofilszám?

2025.01.15

A neutrofil granulocita a fehérvérsejtek egyik típusa, a vérkép alapvető laborparamétereinek egyike. Alacsony értéke figyelemfelkeltő lehet: azt jelzi, hogy szervezetünk nehezebben veszi fel a harcot a különféle fertőzésekkel. Hogy pontosan milyen okok állhatnak a neutrofilek csökkenése mögött, arról dr. Halm Gabriellát, a Trombózis- és Hematológiai Központ hematológusát, belgyógyászát kérdeztük.

Jelek, hogy utolér minket az influenza

2025.01.14

Az influenzát az ortomixovírusok családjába tartozó influenzavírus A, B és C okozzák. A vírusok olyan kórokozók, amelyek a gazdaszervezet felhasználásával a gazdaszervezetben szaporodnak tovább. Az A típusú influenzavírus az emberen kívül más emlősök és madarak között is elterjedt kórokozó. Ez okozza a legnagyobb (akár világméretű) járványokat és a legsúlyosabb betegségeket, újabb változatok alakulnak ki, melyek ellen a gazdaszervezetek még nem védettek.

Reumás csomók: mi a teendő velük?

2025.01.13

A reumás csomók jellegzetes, bár általában ártalmatlan tünetei a sokízületi gyulladásnak. Mi a teendőnk a bőr alatt megjelenő kisebb-nagyobb elváltozásokkal.

Légúti megbetegedések is okozhatnak gombócérzést

2025.01.11

Úgy érzi, mintha valami megakadt volna a torkán? A nyakkendő és a sál szinte bilincsként szorítja a nyakát? A gombócérzéstől krákogással, torokköszörüléssel és bőséges folyadékfogyasztással igyekeznek megszabadulni az érintettek, általában hasztalanul – a hideg  hónapok légúti megbetegedései is gyakran váltanak ki hasonló panaszokat.

Bújkál bennem valami...

2025.01.10

Szipogás, könnyezés, tüsszögés, fülzúgás, köhögés… az őszi-téli időszak kellemetlen velejárói. „Békés” körülmények között olyan, mintha – képletesen és valóságosan is – víz alá kerültünk volna, a világjárvány idején azonban mindez úgy törhet ránk, mint egy cunami, hiszen minden jelre jobban figyelünk, mint máskor.

Mit tehetünk a téli ekcémafellángolások ellen?

2025.01.08

Az ekcéma fő tünete a bőrpírral, hólyagképződéssel, pörkképződéssel és hámlással járó, erősen viszkető bőrgyulladás. A téli időszak több szempontból sem kedvez az ekcémás bőrnek, amely ilyenkor a szokásosnál is több gondoskodást igényel.

Jelek, amelyek hipochondriára figyelmeztetnek

2025.01.06

A hipochonder kényszeresen sokat foglalkozik saját egészségével, és minden apró tünetet komoly megbetegedésnek vélhet. A súlyos betegségtől való félelmét az sem oszlatja el, ha az orvosi vizsgálatok semmilyen problémát nem jeleznek.

Az étrend nemcsak trend! Életet is menthet!

2025.01.06

Napjainkban egyre nagyobb népszerűségnek örvend az egészségtudatos étkezés, amely különböző diéták és étrendek elterjedését eredményezi. Sokan alakformálás és egészségük megőrzése céljából követnek valamilyen diétát, de vannak akik orvosi utasításra, valamilyen egészségügyi probléma vagy betegség hatására kezdenek szigorúan szabályozott étrend szerint étkezni.

10 bőrápolási tanács a téli hónapokra

2025.01.05

Ahogy a hideg időjárás beköszöntével lecseréltük az őszi ruhatárat, úgy a szépségápolási szokásainkon is érdemes változtatni. A következő gyakorlatok a bőr állapotától függően a téli hónapokban is segíthetnek az egészséges egyensúly fenntartásában.

Szaunakisokos: melyik a tökéletes választás?

2025.01.04

A szaunázásnak sokféle jótékony hatása ismert, ilyen például, hogy endorfin szabadul fel a testünkben, miközben a melegben lazítunk.

Az ingadozó vérnyomás fáradtságot, fejfájást is okozhat

2025.01.03

A zárt térben való tartózkodás, a gyakoribb fertőzések, a stressz mind indokolhatják az olyan általánosabb jellegű tüneteket, mint a fáradtság, a szédülés, a rossz közérzet, a fejfájás. Mikor érdemes tehát szakemberhez fordulni ilyen panaszokkal, és miért érintheti ez gyakrabban a magas vérnyomás betegeket?

Ha köhög, náthás, megfázott

2025.01.02

Náthára késő ősztől lehet számítani, az influenzajárvány rendszerint január végén, február elején jelentkezik. Ezekre a felső légúti fertőzésekre fogékonnyá tesz a szervezetben kialakult vitaminhiány, a stressz, ám az immunrendszer védelmet nyújthat a betegségek ellen.

Tájékoztatás a látogatási korlátozásról, tilalomról, a kötelező maszkhasználatról

2024.12.30

2025. január 2-án 12 órától a járványügyi helyzet miatt a Semmelweis Egyetem Klinikai Központjának betegellátó szervezeti egységeinél látogatási korlátozást és tilalmat, valamint kötelező maszkhasználatot rendeltek el.

Legyen körültekintő: télen magasabb a szívroham kockázata!

2024.12.28

A szívproblémák kockázata az évszakokkal együtt változik: tudományos kutatások igazolják, hogy télen megnőhet a szívelégtelenség, a szívroham és más szív- és érrendszeri problémák gyakorisága. Nézzük, milyen tényezők állhatnak a háttérben.  

Így maradhat télen is hidratált és ápolt a kezünk

2024.12.28

A kézfejünk bőre árulkodik leginkább az életkorunkról: a fizikai munkavégzés, az UV-sugárzás, a kézmosás szárító hatása mind összeadódik életünk során. Idővel a kézfejünk bőre jóval szárazabb, durvább tapintású lehet, ráadásul a téli időszakban a hideg idő, a szél és a fűtött belterek száraz levegője is gyakran okoz kézszárazságot. A regenerálásához épp úgy célzott hatóanyagokra van szükség, mint az arcbőr esetén.

Néma gyilkos: jelek, amelyek cukorbetegségre figyelmeztethetnek

2024.12.27

Szervezetünk mindig jelez a benne zajló változásokról, csak ezeket az üzeneteket nem mindig tudjuk értelmezni. Így van ez sokszor a cukorbetegség tüneteinél is. A  cukorbetegség alattomos kór, amely éveken, évtizedeken át rombolja a szervezetet anélkül, hogy komolyabb fizikális tüneteket okozna, azaz nem fáj, nem érezzük, hogy bajunk lenne. Ezért is nevezik néma gyilkosnak – magyarázza prof. dr. Somogyi Anikó az 1-es és 2-es típusú cukorbetegség specialistája a Cukorbetegközpont belgyógyász, diabetológus, endokrinológus szakorvosa.

Töltsük meg gyógyító illatokkal a lakást

2024.12.27

Az illóolajokat az ókor óta nagy becsben tartjuk és számtalan formában használjuk. Messze túlmutatnak a kellemes illaton: segíthetnek a közérzetünk javításában, és gyógyhatásuk is figyelemre méltó. Hét olyan illóolajat gyűjtöttünk csokorba, amelyek a zord télben is energiával töltenek fel a hétköznapokra.

Mindig kezelje a bőrsérüléseket!

2024.12.21

A karácsonyi kapkodás sokszor vezet kisebb-nagyobb otthoni balesetekhez. A sérülések gyors ellátása után érdemes figyelni a sebek állapotát, mert súlyos problémákhoz vezethet, ha elfertőződik a vágás vagy a karcolás.

A gyertya az ünnepi asztalra való, nem a fülbe

2024.12.20

Az alternatív gyógymódok iránt érdeklődők körében nagy népszerűségnek örvendő fülgyertyát előszeretettel ajánlják a fület és arcüregeket érintő betegségek gyógyításához. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, a Fül-orr-gége Központ orvosa azonban azt javasolja, hogy ezekkel a heveny betegségekkel inkább forduljunk szakemberhez a mielőbbi gyógyulás érdekében. A fülgyertya használata ugyanis számtalan veszélyt rejthet.

Így őrizzük meg lelki egészségünket idén karácsonykor

2024.12.18

Nagymértékben megnőtt a nyugtatók felírása a járványhelyzet miatt, melyekből a patikák is komoly mennyiségeket rendeltek be az év végére. Dr. Katona Edit pszichiáter, homeopata enyhébb esetekben inkább természetes szorongáscsökkentő és egészségmegőrző megoldásokat javasol az ünnepekre.

Enyhíteni a megfázás tüneteit

2024.12.16

A szervezetünk oxigénellátásában létfontosságú légutakat alsó és felső légutakra szokás osztani – utóbbiak közé tartoznak a gége és a garat, továbbá az orr-, a homlok és az arcüreg. A felső légutak gyulladásos megbetegedései minden korosztályban a leggyakoribb kórképnek számítanak. Mit tehetünk a kellemetlen tünetek enyhítésére?

Vegyük komolyan a felfázást!

2024.12.15

Az őszi-téli időszakban gyakori betegség a felfázás, más néven hólyaghurut. Azért érinti elsősorban a nőket, mert a nők húgycsöve rövidebb, mint a férfiaké, így könnyebben juthatnak fel rajta a gyulladást okozó baktériumok. A hűvösebb hónapokban az immunrendszerünk gyengülhet, ezért ilyenkor sokkal fogékonyabbak lehetünk a különböző betegségekre, köztük a felfázásra is!

Demencia – sokszor a személyiség változik először

2024.12.14

A demencia egy krónikus, progrediáló betegség, de a romlás üteme egyénenként változó. Minél előbb fordul orvoshoz az érintett, annál hatékonyabb lesz az életmód-változtatás és a gyógyszeres kezelés eredménye. Dr. Blazsek Péter, a Pszichiátriai Központ pszichiátere, gondozóvezető főorvos arra hívta fel a figyelmet, hogy sokszor a személyiségváltozás előbb jelentkezik, mint a memóriazavar.

Szépségkezelések, hogy legjobb formájában legyen az év végén

2024.12.14

Még nem késő beiktatni néhány szépségkezelést annak érdekében, hogy legjobb formánkat tudjuk hozni az év végi ünnepeken, bulikon, találkozókon. Akár ragyogó arcbőrre, akár gyönyörű kezekre vagy puha ajkakra vágyunk, a profi kozmetikus segíteni tud, sőt Peterman Krisztina, a Dermatica kozmetikus mestere, gyógykozmetikus olyan kezelésekre is felhívja a figyelmet, amelyeket éppen most, télen ideális elvégeztetni. 

Az ételallergiás számára az ünnepi asztal egy aknamező

2024.12.11

Szabó Magda szerint a karácsony egy lelkiállapot, nem pedig étkezés. Az ünnepi asztalnak és ételkülönlegességeknek azonban mégiscsak szimbolikus jelentősége van a családdal és szeretteinkkel való találkozáskor. Dr. Hidvégi Edit, az Allergiaközpont gasztroenterológusa szerint az ételallergiások esetében karácsonykor még fontosabb az éberség, a sok veszély miatt. A doktornő egyúttal arra is kitért, hogy milyen jelek alapján különböztethetjük meg a diétahibát egy esetleges ételmérgezéstől.

Muskátliolaj: külsőleg is hatásos

2024.12.06

A muskátliolaj nemcsak az egészségünket védheti, hanem a szépségápolásban is nagy hasznát vehetjük. Az egyik legjobb tulajdonsága, hogy eredményesen csökkenti a depressziós tüneteket, illetve a szorongást is jól oldja.

Bajt jelez az egyoldali nyirokcsomó-duzzanat?

2024.12.02

A duzzadt nyirokcsomók jelzésértékűek a szakorvos és a beteg számára is, hiszen arról tudósítanak, hogy a szervezet nagy valószínűséggel egy fertőzés leküzdésén munkálkodik. A nyirokcsomó elhelyezkedése és a kísérőtünetek további fontos támpontokat adnak a probléma pontos meghatározásához. A fertőzéseken túl milyen egyéb okok állhatnak a megnagyobbodott nyirokcsomók hátterében, és mikor alakul ki egyoldali nyirokcsomó- duzzanat? – dr. Kárpáti Ágnes, a Trombózis- és Hematológiai Központ belgyógyász, hematológus szakembere foglalta össze a témához kapcsolódó legfontosabb tudnivalókat.

Elhúzódó orrdugulás gyermekkorban – mi okozhatja?

2024.11.30

A gyermekek különösen nehezen viselik a rendszeres orrfújást, orrcseppeket és az orrdugulással járó egyéb kellemetlenségeket. A sokszor banális eredet mellett, dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Gyermekgyógyászati Központ orvosának segítségével sorra vesszük az orrdugulás súlyosabb kiváltó okait is.

Hogyan lassíthatjuk az öregedést?

2024.11.29

Bár az örök fiatalság titkát máig nem ismerjük, egy kis odafigyeléssel mindannyian tehetünk azért, hogy fiatalosabban, egészségesebben és hosszabb ideig éljünk. Ebben segíthetnek a következő, szakértők által is jóváhagyott tanácsok.  

Melyek a leggyakoribb férfias problémák?

2024.11.28

Minden évben van egy hónap, amikor a férfiaké, pontosabban a férfiegészségé a főszerep. Ez a hónap a november, amely egyben a Movember elnevezésű nemzetközi mozgalom hónapja is, melynek célja, hogy felhívja a férfiak figyelmét a szűrővizsgálatok fontosságára. De miért is van szükség erre a figyelemfelkelő akcióra és miért fontos, hogy az urak ne csak novemberben figyeljenek magukra?

Még nem késő beadatni az influenza elleni oltást

2024.11.27

A rizikócsoportba tartozóknak, a környezetükben élőknek különösen ajánlott az oltás, de azok számára is javasolt, akik szeretnék a fertőződés és a betegség elhúzódásának esélyét lecsökkenteni. A négy komponensű vakcina az influenza több altípusával szemben is jelentős védettséget ad.

Íme, a 8 legjobb élelmiszer ízületi gyulladás esetén

2024.11.25

Több érintett megfigyelhette már, hogy bizonyos ételek, étrend képes csökkenteni az ízületi gyulladás tüneteit. Szarka Dorottya, az Életmód Orvosi Központ dietetikusa az erre vonatkozó kutatási eredményekről beszélt.

Rándulás és ficam – természetes orvoslás

2024.11.24

Ficamról olyankor beszélünk, ha túlzott erőbehatás miatt az ízületi fej elhagyja az ízületi árkot. Ránduláskor a két csontvég elmozdul a helyéről, az ízületi szalag és tok megnyúlik vagy akár el is szakadhatnak, ám az ízületi felszínek (az úgynevezett fej és vápa) a helyükön maradnak. A népi gyógyászat mindkét állapot enyhébb eseteire használ gyógynövényeket.

Minden sebet kezelni kell!

2024.11.23

Mindenki tudja, hogy kis sebet házilag, nagyot orvosnál kell ellátni. Az viszont fontos, hogy még a legkisebb sérülést se bagatellizáljuk el! 

Pajzsmirigygyulladás: mikor van szükség gyógyszerre?

2024.11.22

A pajzsmirigy betegségek zöme gyógyszeresen kezelendő, és nem ritka, amikor a páciensnek élete végéig kell szednie az adott készítményt. Felvetődhet a kérdés, hogy mi van akkor, ha az illető pajzsmirigygyulladással küzd? Hiszen a probléma nem mindig jár hormonszint eltéréssel, és ha mégis, gyakran -akár spontán - gyógyul. A választ dr. Békési Gábortól , a Budai Endokrinközpont pajzsmirigy specialistájától tudtuk meg.

Nagy veszélyeket rejt a kezeletlen hüvelygyulladás

2024.11.21

A hüvelygyulladás szinte a leggyakoribb intim probléma a nők körében, melyet jellemzően valamilyen fertőzés okoz. Szinte nincs is olyan nő, aki ne esett volna már át életében legalább egyszer rajta, és sajnos sokaknál visszatérő kellemetlenségeket okoz. Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyász-sebésze ennek okait és kezelését ismerteti.

Nátha, megfázás: mikor forduljunk orvoshoz?

2024.11.20

Több mint 200 vírus okozhat megfázást, ezért sem meglepő, ha felnőtteknél évente több alkalommal is náthás tünetek jelentkeznek. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orrgégeközpont orvosát h arról kérdeztük, vajon elég otthoni praktikákat bevetni megfázás esetén, vagy javasolt inkább orvoshoz fordulni?

Visszatérő felfázás

2024.11.19

A hólyaghurut sok nő problémája a hűvösebb hónapokban. Aki „szerencsésebb” gyógyszeres kúra után meg tud szabadulni tőle, másoknál viszont krónikussá válhat a gyulladás.

Prosztataproblémák – vigyázzunk az apákra!

2024.11.19

A prosztatagondok sokaknál  már 40 éves kor körül jelentkeznek, 80 körül pedig már 5-ből 4 férfi érintett. Ha időben felismerjük és kezeljük a problémát, sokat javíthatunk az érintett életminőségén.

Támogassa immunrendszerét!

2024.11.18

Immunrendszerünk minden nap szorgos munkával védelmez minket a kórokozók, baktériumok, gombák és vírusok garmadájával szemben. Ez a roppant bonyolult és komplex védekezőrendszer szervezetünk elsődleges védőbástyája. Vértezze hát fel magát a hideg évszakokra az alábbi tanácsok megfogadásával!

Nyugtató, immunerősítő és bőrápoló

2024.11.17

Rohanó világunkban egyre többen szenvednek a szorongás és a depresszió tüneteitől, és  problémájukkal rögtön nyugtatókhoz és antidepresszánsokhoz fordulnak. Sok esetben azonban a gyógynövények ereje is hatékony lehet.

Koronavírus 2024: ilyen tüneteket okozhat

2024.11.17

Ha a nyári szezon végén köhögő, tüsszentő emberekre leszünk figyelmesek a környezetünkben, sokféle betegségre gondolhatunk: a szezonális allergia mellett a klasszikus légúti fertőzések is okozhatnak hasonló panaszokat, és a világjárványért felelős koronavírus sem tűnt el.

Viszketés kiütés nélkül? Íme, 8 lehetséges ok

2024.11.16

A viszketés és a kiütések gyakran együtt jelentkeznek meg a bőrön, de ez nem minden esetben van így. Dr. Borbola Kinga, a Dermatica bőrgyógyász-kozmetológusa, klinikai onkológus azokat a gyakori okokat vette számba, amelyek kiütés nélküli viszketést eredményezhetnek.

Hogyan segíti a mesterséges intelligencia a prosztatrák-szűrést?

2024.11.13

Világszerte 1,3 millió, Európában 450 000, Magyarországon pedig 4000 férfit diagnosztizálnak prosztatarákkal évente, amelyből közel 1500-an vesztik életüket a betegség következtében hazánkban. A fejlődő diagnosztika és a növekvő felismerésszám ellenére a prosztatarák az ötödik leggyakoribb rákhalálok világszerte.

Kötéscsere biztonságosan és fájdalommentesen

2024.11.13

Hosszasabb sebgyógyulás esetén elengedhetetlen a rendszeres sebápolás, melynek fontos része a kötéscsere. Korszerű anyagokkal, szakszerűen végezve elkerülhetjük a komplikációkat, és meggyorsíthatjuk a hámosodást.

Meglátszik a szemén

2024.11.12

A számítógépes munkavégzés, a mobilhasználat, az autóvezetés, a mesterséges fények, a légszennyezettség vagy a kontaktlencse viselése miatt egyre többen szenvednek a száraz szem kellemetlen tüneteitől. Nézzük, mi okozza a problémát, és hogyan védekezhetünk ellene.

Pompás testápolás – a sokoldalú körömvirág

2024.11.11

Bár a tudomány több mint 2000-féle gyógynövényt ismer és alkalmaz, a körömvirág egyike a legelterjedtebbeknek. Minden apró részét fel lehet használni szárától a levelén át a virágáig, és kívül és belül is kifejti gyógyító erejét.

5 tünet, ami vérképzési zavarra utalhat

2024.11.11

A fáradtság, a láz és a duzzadt nyirokcsomók gyakran előforduló, általános kísérőtünetei lehetnek többféle betegségnek, és vérképzőszervi megbetegedésre is felhívhatják a figyelmet – mondja dr. Kárpáti Ágnes, belgyógyász, hematológus, a Trombózis- és Hematológiai Központ szakembere. A vér és a vérképző szervek rendellenességeire utaló tünetek esetén hematológiai szakrendelést felkeresve tisztázhatjuk a kiváltó okokat és részesülhetünk a szükséges terápiában.

A kisfiúkat érintő leggyakoribb urológiai problémák

2024.11.09

November a férfiegészség hónapja, ami minden évben ráirányítja a figyelmet a férfiak egészségére, különösen az őket érintő urológiai problémákra és azok megelőzési lehetőségeire, beleértve a szűrővizsgálatokat. Fontos azonban, hogy ennek kapcsán ne csak a felnőtt férfiakra gondoljunk, hanem az egészen kisfiúkra is, hiszen az ő esetükben a korai felismerésnek még fontosabb szerepe van. A Budai Egészségközpont szakmavezető főorvosa, dr. Póth Sándor bemutatja a fiúkat érintő leggyakoribb gyermekurológiai betegségszeket, azok okait, tüneteit, továbbá hasznos tanácsokat ad a komolyabb szövődmények megelőzéséhez és a kezeléshez.

HPV fertőzés: továbbadhatjuk, még ha nem is tudunk róla

2024.11.09

Mivel a Humán Papilloma Vírus 16-os genotipusa felelős egyes szájüregi és gége rosszindulatú daganatos megbetegedésekért, ill. a 6-os és a 11-es genotípus egyes jóindulatú elváltozások kialakulásáért, ezért még panaszok nélkül, megelőzésképpen is fontos a fül-orr-gégészeten a rendszeres szűrővizsgálat! A különböző rizikócsoportokba tartozó személyeknél ez még nagyobb jelentőségű!

Diabétesz – együtt élni a betegséggel

2024.11.07

1991 óta minden évben november 14-én tartják a Diabétesz Világnapot. A Nemzetközi Diabétesz Szövetség (IDF) és tagszervezetei világszerte e napon hívják fel a figyelmet a betegségre, illetve megelőzésének lehetőségeire. Mi okozza a diabéteszt, és mit tehetnek az érintettek életminőségük megőrzéséért?

Az éltető vas

2024.11.07

Vajon ön elegendő vasat juttat a szervezetébe? Ebből a létfontosságú nyomelemből naponta 14-15 milligrammra lenne szükségünk. Mivel a vas hiánya az immunrendszert is károsítja, a fertőző betegségekkel terhelt őszi-téli hónapokban a szokásosnál is fontosabb a pótlása.

Láz- és fájdalomcsillapítás gyerekeknél

2024.11.06

Gyermekeknél különösen ijesztőek lehetnek a lázzal járó betegségek, mert a tünetek erőteljesek, és rontják a kicsik komfortérzetét. A láz nem betegség, hanem testünk jelzése arról, hogy valamilyen gyulladás, fertőzés vagy más betegség van jelen. Ezért nem csupán a lázat kell csillapítani, hanem az alapbetegséget is kezelni kell.

Jön-megy a mellkasi fájdalom? Ez lehet az oka

2024.10.31

A vissza-visszatérő mellkasi fájdalomnak számos oka lehet, enyhébbek és orvosi ellátást igénylők is. Dr. Sztancsik Ilona, a Budai Kardioközpont kardiológusa, aneszteziológus, intenzív terapeuta arról beszélt, mi minden okozhat ilyen tünetet és mikor érdemes orvoshoz fordulni.

Miért pont télen támad a megfázás és az influenza?

2024.10.29

Mindenki a háta közepére kívánja a késő őszi, téli megfázásos időszakot. Amikor nem elég, hogy korán sötétedik és hideg van odakint, idebent majdnem mindenki prüszköl, szipog, vagy épp láztól csillogó szemekkel bámul maga elé. Egy amerikai felmérés szerint a megfázás és az influenza a leggyakoribb oka az iskolai vagy a munkahelyi hiányzásoknak, és ugyan a nátha pár nap alatt elmúlik magától, az influenzának súlyosabb következményei lehetnek. De miért pont télen csapnak le ránk ezek a vírusok?

Szépségápolás a hidegben

2024.10.29

Ha közeleg a tél, rétegesen öltözködünk, ruhatárunkat is cseréljük. Napi rutinunkkal is készüljünk fel a hűvös évszakra, de a hármas jelszót: tisztítás, tonizálás, ápolás, ne feledjük!

Tudatos tervezéssel a sikeres babavárásért

2024.10.26

Ma már egyre több pár tudatosan hozza meg a döntést: kisbabát szeretnének. Erre azonban testileg és lelkileg is érdemes felkészülni. Már a várandósság időszakában elvégzendő teendőkről, kötelező vizsgálatokról, ajánlott életmódbeli változásokról sokat hallhatunk, pedig már a fogantatást megelőzően sokat tehetünk azért, hogy kisbabánk egészségesen születhessen.

Áfonyával az őszi betegségek ellen

2024.10.19

Ősszel és télen nagyon ügyelnünk kell a felfázásra, ami oka lehet a húgyúti fertőzések kialakulásának. Az áfonya nagyszerűen beilleszthető az étrendünkbe, nem mellesleg rendkívül sok előnnyel rendelkezik az egészségünkre nézve. Mutatjuk is, melyek ezek, illetve egy csodálatos áfonyareceptet is olvashatnak a kedves olvasók.

Mi áll az izomgyengeség mögött?

2024.10.17

Sokféle oka lehet annak, ha valaki úgy érzi, nehezebben áll fel a székből, megerőltető felmenni a lépcsőn, vagy gyenge a keze ahhoz, hogy kinyisson egy befőttesüveget. Az izmok többnyire apránként veszítenek erejükből, de olykor hirtelen is felléphet az izomgyengeség.

Kiderült, miért lehetnek nyűgösebbek a férfiak betegen

2024.10.17

Fej- és torokfájás, köhögés, orrfolyás – a megfázás és influenza tüneteit a hűvösebb időszakokban gyakrabban tapasztaljuk. Általános vélekedés, hogy a férfiak nehezebben viselik a betegségeket: de miért nyűgösebbek, és tényleg több törődésre vágynak ilyenkor mint a nők? Érdekes eredmények születtek egy nemzetközi kutatás során amelyből többek között az is kiderült, hogy egy-egy megfázás esetén gyakran az apukák maradnak otthon a gyerekükkel.

A csodálatos hallás

2024.10.16

Hallásunk 24 órán át szolgál minket – még alvás közben is. A fül a szem mellett a legnagyobb teljesítőképességű és egyben a legérzékenyebb érzékszervünk. Ha hallásunk rendkívül összetett rendszere sérül, a megértés nehezebbé vagy teljesen lehetetlenné válik.

Csúnyán köhög a gyermek: mi a teendő?

2024.10.14

„Csúnyán köhög” – panaszolják aggódva a szülők, amikor náthás és napok óta köhögő gyermekeikkel felkeresik az orvost. Dr. Mezei Györgyi, a Tüdőközpont gyermektüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakorvosa arra hívja fel a figyelmet, hogy a vírusfertőzaésekkel együtt járó köhögés 3-4 hétig is fennállhat.

Ödéma - kardiológiai vagy más oka van?

2024.10.13

Az ödéma egy szemmel is látható duzzanat, amelyet könnyű beazonosítani az érintettnek is. Dr. Vaskó Péter, a Budai Kardioközpont szakorvosa a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet, hiszen akár komoly betegség is meghúzódhat a tünet mögött.

Téli vitaminforrásaink

2024.10.10

A téli időszakban még fontosabb odafigyelnünk a vitaminpótlásra, mint a többi évszakban, ugyanis nehezebb vitamindús ételekhez jutnunk. Napi 400-600 gramm gyümölcs és zöldség elfogyasztása javasolt, több adagban.

Megfázott? Így szüntesse meg az orrdugulást!

2024.10.10

A kiadós nátha legfőbb tünete a „taknyosság” és az orrdugulás. Ám sokszor hiába fújjuk az orrunkat, nem jön belőle semmi, mégsem kapunk levegőt. Ezért az orrnyálkahártya duzzanata a felelős.

Fázás - felfázás? Készüljünk az őszre!

2024.10.09

A hólyaghurutnak (közkeletű nevén felfázásnak) számtalan oka lehet. Legismertebb tünetei az állandó, gyakori vizelési inger, szúró érzés, sötét, szagos vizelet és az alhasi fájdalom.

Őszi immunerősítés, ami egész évre kihat

2024.10.08

A meleg nyári napokat felváltotta a hűvösebb és borongósabb ősz. Nem csoda, hogy akárcsak tavasszal, ebben az időszakban is olykor enerváltnak, kimerültnek érezhetjük magunkat. Az évszakváltás megterheli a szervezetet, de idézzük fel a nyár energiát adó erejét!

Hogy kaphatjuk el a megfázást? (És hogy kerüljük el?)

2024.10.08

Ha megfázásról vagy nátháról beszélünk, általában nem egyfajta betegségről van szó, hanem azonos tüneteket produkáló betegségcsoportról, mivel egy sor vírus okozhatja ugyanazokat a tüneteket: bedugult orr, köhögés, kaparó torok, fejfájás, borzongás, rossz közérzet, esetleg láz.

Mi okozhat fájdalmas nyelést?

2024.10.06

Elhúzódó panaszok esetén a beteg akár látványosan le is fogyhat, hiszen nyelési panaszai miatt az evés is nehezére esik. Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniátert, a Fül-orr-gégeközpont orvosát a nyelési zavarok okairól kérdeztük.

Évente akár több tíz kiló por is felhalmozódhat a lakásban

2024.10.05

Egy átlagos háztartásban naponta több száz gramm por keletkezik, átlagosan egy négyzetméter területen évente akár több kilogramm por is felhalmozódhat. Egy tipikus lakásban ez akár több tíz kilogramm port is jelenthet évente, ha nem történik rendszeres takarítás. Általánosságban elmondható, hogy egy ember naponta 10-20 mikrogramm poratka-allergént lélegez be. Az otthoni takarítás hatékonyságát célzó technológiai innovációk, például az intelligens porszívók és a fejlett szűrőrendszerek, egyre nagyobb szerepet kapnak a por elleni küzdelemben.

Védjük kezünket a kiszáradástól!

2024.10.03

A légúti megbetegedésektől sújtott téli időszakban a szokásosnál is nagyobb figyelmet szentelünk a kézmosásnak és a fertőtlenítésnek. Csakhogy a szappan és a fertőtlenítőszerek károsítják bőrünk védőrétegét, ami a kéz kellemetlen kiszáradásához vezet, és újabb kaput nyithat a fertőzéseknek.

Mi áll az izomgyengeség mögött?

2024.10.03

Sokféle oka lehet annak, ha valaki úgy érzi, nehezebben áll fel a székből, megerőltető felmenni a lépcsőn, vagy gyenge a keze ahhoz, hogy kinyisson egy befőttesüveget. Az izmok többnyire apránként veszítenek erejükből, de olykor hirtelen is felléphet az izomgyengeség.

Óvjuk a szemünket!

2024.09.29

Kevesen tudják, hogy a látásvizsgálattal nemcsak egy esetleg később súlyossá váló szembetegség, de például a cukorbetegségre vagy akár a magas vérnyomásra utaló jelek is felfedezhetőek. Október a látás hónapja. Ha tehetik, szánjanak fél órát az országszerte elérhető ingyenes vizsgálatokra!

Mi tegyünk afta ellen?

2024.09.29

Az afta a szájüregi nyálkahártya betegsége, általában tízből két ember tapasztalta már. Jellemzően otthon is kezelhető, de ha az evés vagy akár a beszéd fájdalmassá válik, mindenképpen célszerű fogorvoshoz menni. Sokan azt hiszik, hogy az afta vírus- vagy baktériumfertőzés miatt alakul ki, de ez nem így van: valójában a szervezet autoimmun reakciója váltja ki. Megfigyelések szerint az apró seb gyakrabban alakul ki B12-vitamin-hiány esetén, gluténérzékenyeknél, valamint olyan embereknél, akik állandó stresszben élnek. Most sorra vesszük az afta okait, tüneteit, és azt, hogy mit tehetünk ellene. 

Csíp, szúr a vizelet? Felfázás vagy valami más?

2024.09.28

Sok nő tapasztalja a hólyaghurut kellemetlenségeit, amit a legtöbben „felfázásként” ismernek, és a hideggel hoznak összefüggésbe. A vizelet kiválasztása és elvezetése a szervezeten belül zárt rendszerben történik, tehát egészséges emberben steril, azaz szinte elenyésző számú kórokozó van benne. A hólyaghurut (orvosi nevén cisztitisz) a húgyhólyag szöveteinek gyulladásos állapota, mely az esetek többségében valamilyen kórokozó, többnyire baktérium felszaporodásából származik.

Levegőőőőőőőt!

2024.09.28

A felső légutak gyulladásos betegségei általában fertőzéses eredetűek, melyeket leggyakrabban vírusok, esetenként baktériumok okoznak. A bakteriális eredetű fertőzéseket általában antibiotikumokkal, a vírusos fertőzéseket pedig gyulladáscsökkentőkkel kezelik, a tüneteket enyhítik.

(Le)döntő különbségek

2024.09.27

Szakértők szerint az influenzával kapcsolatos tévhitek elleni harc legalább olyan nehéz, mint a vírus legyőzése. Mivel az influenza veszélyes, fontos, hogy figyeljünk minden tünetre! 

Amit a felfázásról tudni érdemes

2024.09.27

A hólyaghurut vagy közismert nevén a felfázás, húgyúti gyulladás következménye, és elsősorban valamilyen bakteriális fertőzés  eredménye. A húgycsőbe, illetve a húgyhólyagba került idegen kórokozók megtelepednek, elszaporodnak és gyulladást okoznak.

Egy időskori problémáról

2024.09.26

A többek között a vesék, a húgyhólyag, a húgycső és a húgyvezeték alkotta kiválasztó szervrendszer baktérium vagy más kórokozó (pl. gomba) által kiváltott gyulladását húgyúti fertőzésnek nevezzük. Az idősebb korosztálynál ez az egyik leggyakoribb fertőzés, ráadásul náluk súlyosabb tüneteket produkál a kórállapot, mint a fiataloknál. Milyen szimptómák jellemzik a betegséget, és mit tehetünk ellene?

Őszi vitaminpótlás

2024.09.25

Ősszel különösen fontos, hogy szervezetünk megfelelő mennyiségű vitaminhoz jusson, hogy az immunrendszerünk erős maradjon.

Mozgás az egészségért – ősszel is

2024.09.25

A nyári szabadságot sokan töltötték vízparton, esetleg túrázással vagy valamilyen wellnessprogrammal – a vakáció alatt nemegyszer azok is megtapasztalják a rendszeres mozgás örömét, akik egyébként a hétköznapokon hajlamosak elkényelmesedni. Az alábbiakban ahhoz adunk ötleteket, milyen és mennyi testgyakorlást érdemes szokásunkká tenni egészségünk megőrzéséhez.

Kockázatok és mellékhatások

2024.09.24

Minden évben január körül éri el Magyarországot az influenza, és október végén kezdődik a kampányszerű oltás. Az influenza panaszai hirtelen jelentkeznek, lázzal, a megfázás vagy nátha tünetei viszont fokozatosan alakulnak ki. Ez az egyik legjellemzőbb különbség a két megbetegedés között. Az előbbi súlyos szövődményekkel is járhat, a nátha kevésbé veszélyes.

Mi a különbség az árpa és a jégárpa között?

2024.09.19

Amikor egy kisebb duzzanat jelenik meg a szemünkön, általában arra gondolunk, hogy nagy valószínűséggel egy árpa okozza a kellemetlenséget. Azzal azonban talán már kevesebben vagyunk tisztában, hogy az árpának két típusa létezik: az árpa (hordeolum) és a jégárpa (chalazion). De vajon milyen tünetekről ismerhetők fel, miben különböznek és hogyan kezelhetőek? A legfontosabb kérdésekre Dr. Gaál Zsuzsanna, a Budai Szemészeti Központ szemész szakorvosa válaszolt.

Egyre több az allergiás beteg a géllakk összetevői miatt

2024.09.18

Világszerte nő a géllakk okozta allergiások száma, mely leggyakrabban a folyton változó összetevőkkel, az újabb termékek megjelenésével és a nem szakszerű felhelyezéssel magyarázható. A körömszépészeti termékekben előforduló vegyi anyagok közül az úgynevezett akrilátorok okozzák a legtöbb allergiás megbetegedést. Ezek felelnek azért, hogy az UV lámpa hatására a köröm felszínén a géllakk megkeményedjen.

Amikor a fagyievés öröm, de utána órákig kínlódik a gyerek

2024.09.17

Sokaknál azonban a tejből készült hideg finomság a pillanatnyi élvezet után akár keserves órákat okozhat a hasfájás, haspuffadás, hasmenés miatt. A rosszullét oka lehet laktózérzékenység is, ami a táplálkozástól és attól is függhet, hogy földrajzilag hol élünk. Szerencsére ma már modern orvosi készülékekkel gyorsan és fájdalommentesen kideríthetjük, valóban erről van-e szó – ilyen például az a hidrogén monitor, amelyet a 2023-as K&H gyógyvarázs pályázat keretében kapott az egyik kelet-magyarországi kórház gyermekosztálya.

Enyhe légúti fertőzés is belobbanthatja az asztmát

2024.09.16

Tipikus náthás tünetekkel, tüsszögéssel, orrfolyással kezdődik, majd néhány nap elteltével súlyos nehézlégzéssé alakul az enyhe megfázás. Ha valaki asztmás, még jobban kell figyelnie a megelőzésre, kezdeti tünetekre és kezelésre. Dr. Potecz Györgyi tüdőgyógyász, a Budai Allergiaközpont főorvosa elmondta, milyen lépésekkel előzhető meg, hogy nátha hatására az asztmás tünetek fokozódjanak.

Milyen betegségek okozhatnak másodlagos fejfájást?

2024.09.16

Sokan tapasztalhatták már, hogy a fejfájásuk más betegségek kísérőjeként jelentkezik. Dr. Vida Zsuzsanna, a Budai Fájdalomközpont neurológusa szerint ilyen esetekben az alapbetegséget és a fejfájást is kezelni kell.

3 jel, amikor komolyan kell venni a nyakfájdalmat

2024.09.15

A nyakfájdalom meglehetősen gyakori panasz, de nem minden esetben jelez komoly problémát. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra az esetekre hívja fel a figyelmet, amelyeket mindenképpen ki kell vizsgáltatni.

7 dolog, ami a fülben vérzést okozhat

2024.09.14

Hétköznapi okok, egy kisebb sérülés is okozhatja, de súlyos betegségeket, akár daganatot is jelezhet, ha a fülből véres váladék távozik. A főbb kiváltó okokat dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész, foniáter, a Fül-orr-gégeközpont orvosa foglalta össze.

Egy kis szíverősítő

2024.09.13

Szívünk körülbelül 2,5 milliárd alkalommal ver életünk folyamán, biztosítva ezzel az egész szervezet folyamatos vérellátását. Rendületlenül hordja a sejtekhez az oxigént, a tápanyagokat és a hormonokat, miközben a bomlástermékeket elszállítja.

Légúti betegségek is jelezhetik az ételallergiát gyermekkorban

2024.09.12

Visszatérő középfülgyulladás és asztmás hörghurut esetén érdemes ételallergia irányába is vizsgálódni. Dr. Hidvégi Edit gyermekgyógyász, gasztroenterológus, tüdőgyógyász a táplálékallergiák légúti tüneteire a Prima Medica Szakmai Napon tartott előadásában hívta fel a figyelmet.

Hogy enyhítsem, amikor fáj?

2024.09.09

A fájdalom a leggyakoribb panasz, amivel az emberek orvoshoz vagy gyógyszerészhez fordulnak. Számos oka lehet, ráadásul a hatóanyagok és gyógyszerformák tengerében nem könnyű megtalálni azt a szert, amivel csillapíthatjuk. Ha elolvassa a szakgyógyszerész tanácsait, könnyebb lesz az eligazodás.

9 gyógynövény az egészségünk szolgálatában

2024.09.09

Beköszöntött az ősz, itt az idő, hogy felvértezzük immunrendszerünket a nátha, megfázás, influenza és társai ellen. Az immunrendszer  alacsony hőmérsékleten tapasztalt csökkent működése okolható elsősorban azért, hogy a hidegebb évszakok beköszöntével gyakrabban szenvedünk felső légúti megbetegedésektől.

Élelmiszerbiztonság melegben

2024.09.04

Élelmiszerbiztonsági szempontból a nyár mindig kritikus időszak, főleg, ha olyan extrém hőhullám köszönt ránk, mint most. Ilyenkor sokkal könnyebben romlanak az élelmiszerek, mert a nagy külső hőmérséklet kedvez a mikroorganizmusok elszaporodásának. A legnagyobb kockázatot a magas víz- és fehérjetartalmú ételek jelentik: a tojás, a tej- és tejtermékek, a halak és a nyers tőkehúsok – figyelmeztet a Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége.

Így előzze meg az ágyi poloska fertőzést

2024.09.04

Évszaktól függetlenül is terjed, de az idegenforgalom élénkülése miatt nyáron, főszezonban ugrik meg leginkább az ágyi poloskák száma. A tiszta környezet nem jelent védelmet a rovarok ellen, bizonyos folyamatok optimalizálásával ugyanakkor csökkenthetjük az ágyi poloska fertőzés kockázatát.

5 dolog, amit tudnia kell a hátsó garatfali váladékcsorgásról

2024.09.02

A neve sem hangzik túl jól, az emberek többsége pedig mit sem tud a hátsó garatfaláról, egészen addig, amíg ezt a diagnózist nem hallja az orvosától. Valójában a probléma sokakat érint, különösen, a téli náthás időszakban. Dr. Augusztinovicz Monika fül-orr-gégész, allergológus, a Fül-orr-gégeközpont orvosa összefoglalta a betegséggel kapcsolatos főbb tudnivalókat.

Ezért fáj éjszaka a csípője

2024.09.01

A csípő külső oldalán érezhető fájdalom kialakulhat fokozatosan és hirtelen is, és számos ember főként éjszaka szenved tőle. Dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a Budai Fájdalomközpont sebésze, fájdalomspecialista, akupunktőr arról beszélt, mi lehet a forrása és hogyan szabadulhatunk meg az éjszakai csípőfájdalomtól.

Szájról-szájra

2024.08.31

Úgy terveztem, tudományos téziseket írok a leggyakoribb szájbetegségekről, tudják, miszerint tízből hat ember (közelről) ismeri az aftát, és a felnőttek 90%-a tapasztalta már a herpesz kellemetlen tüneteit. A vírus bennünk él, már kisgyermekkorban cseppfertőzéssel kerül a szervezetbe, és az idegek mentén telepedik meg. A később látható és érezhető tünetek már csak fellángolásai a meglévő fertőzésnek…

Ízületeink védelméért

2024.08.30

A statisztikák szerint hazánkban az emberek mintegy 10-15%-át érinti valamilyen mozgásszervi elváltozás. Az állapottal gyakran együtt járó ízületi fájdalmakat számos ok válthatja ki: többek között porckopás, fertőzés, gyulladás, sérülés vagy autoimmun betegség. Mit tehetnek az érintettek?

Nyeregben az egészségért

2024.08.29

A biciklizés javítja a közérzetet, egészségesebbé és kiegyensúlyozottabbá tesz, sőt még kapcsolatainkat is jótékonyan befolyásolja. Hat érvünk van amellett, hogy aki csak teheti, minél többször szálljon nyeregbe. Könnyű terepen idősebbek is elkezdhetik!

Gyönyörűek és gyógyítanak

2024.08.29

A virágok szimbolikus jelentését évszázadok óta ismerik nemcsak Európában, de még Ázsiában is. Már az ókori görögök, rómaiak és egyiptomiak is hittek a virágok gyógyító hatásában és érzelmekre ható erejében.

Mozogjon könnyedén!

2024.08.26

Az ízületi problémák szinte menetrendszerűek életünk második felében: nehezen mozog, ropog a térd, fáj a derék, merev a könyök. Nem csoda, hogy ízületeink ilyen sérülékenyek, hiszen szinte folyamatosan használjuk őket. Sok kellemetlenséget megelőzhetünk, ha óvni próbáljuk őket. 

Nyári felfázás? Nem, ez húgyúti fertőzés!

2024.08.22

Felfázás nyáron? A mosdó használatkor jelentkező égő, fájdalmas érzés, alhasi fájdalom esetén gyakran szoktuk mondani, hogy felfáztunk. Ám a kellemetlen tünetek nem a felfázás miatt, hanem húgyúti gyulladás következtében jelentkeznek, amelynek kialakulásában többféle tényező is szerepet játszhat.

Hidrogén-peroxid: univerzális szer a háztartásban

2024.08.20

A hidrogén-peroxid egy szervetlen kémiai vegyület – gyenge sav és egyben erős oxidálószer. A háztartásban a Hyperol tabletta vízben történő feloldásával juthatunk hozzá, és a víz mennyiségétől függően bármilyen erősségűre beállíthatjuk. A takarításhoz használatos hidrogén-peroxid-oldat 3%-os.

Makacs szemölcs a gyermek talpán?

2024.08.20

A talpi szemölcs a humán papillomavírus által okozott ártalmatlan bőrnövekedés, ami azonban járás közben rendkívül fájdalmat okozhat a gyermeknek.

Lupusz: ezerarcú és nőkre különösen veszélyes

2024.08.19

Különösen a nőkre veszélyes a lupusz néven ismert autoimmun betegség, amely a 20-30-as korosztályt is súlyosan érintheti, ugyanis a betegek 90 százaléka 18-45 év közötti nő.

Emelkedett PSA-szint? Nem csak prosztatarák lehet

2024.08.17

Sok férfiban aggodalmat kelt, ha azt látja a laborleletében, hogy a PSA, vagyis a prosztata specifikus antigén szintje emelkedett, mert attól tart, ez csakis prosztatarákra utalhat. Dr. Rákász István, az Urológiai Központ urológusa arra hívta fel a figyelmet, hogy nem csak daganatos betegség emelheti meg a PSA szintet, valamint részletezte, hogy tünetek esetén szükséges az urológiai vizsgálat.

3 jel, amikor komolyan kell venni a nyakfájdalmat

2024.08.17

A nyakfájdalom meglehetősen gyakori panasz, de nem minden esetben jelez komoly problémát. Dr. Páll Zoltán, a Budai Fájdalomközpont sebésze, traumatológus, sportorvos azokra az esetekre hívja fel a figyelmet, amelyeket mindenképpen ki kell vizsgáltatni.

Herpesz – kellemetlen, de kezelhető

2024.08.15

A herpeszvírusoknak számos fajtája létezik; hazánkban a legtöbbeket az úgynevezett herpes simplex HS-1 nevű változata fertőz meg, amely az ajakherpesz (herpes labialis) kialakulásáért felelős.

Amikor megszaporodnak a vécére szaladós éjszakák…

2024.08.15

Tapasztalt már gyakori vizelési ingert, ami éjszaka sem hagyja nyugton? Érezte már, hogy nehezen indul meg a vizelete, gyenge a sugár, és hogy az ürítés végén még sokáig csepeg a folyadék? Ráadásul nem érzi úgy, hogy megkönnyebbült volna? Akkor jobb, ha megvizsgáltatja a prosztatáját!

A fájó ízületek kezelése

2024.08.14

Testünk annyira bonyolult és komplex rendszer, hogy néha igazán nehéz kiismerni és megérteni üzeneteit. A fájdalom jel, hogy valami nincs rendben, a fájdalom helye viszont sokszor megtévesztő lehet. Például a csuklónkban jelentkező kellemetlen, éles érzés akár vállproblémákra is utalhat.

Tabu és titok: a székrekedés

2024.08.14

Manapság alig van ember, aki ne szenvedne időlegesen vagy tartósan valamilyen emésztési zavarban, köztük székrekedésben. Pedig bélrendszerünk egészséges működése nélkülözhetetlen az erős immunrendszerhez és a jó közérzethez.

Amikor elfogynak a könnyeink

2024.08.14

Sírunk vagy nevetünk, vagy csak nézünk ki a fejünkből, nem számít – mindig könnyezünk. Ez a folyadék felelős azért, hogy szemünk külső felülete tökéletesen sima legyen és egészséges maradjon, de gyakran nincs belőle elég.

A figyelem és körültekintés a jó időben is elengedhetetlen!

2024.08.13

Habár a nyári jó idő a legtöbb embert felvillanyozza, rengeteg veszélyt rejthet a daganatos betegségekkel küzdők számára. A sok napsütés, a hosszú világos nappalok és a meleg idő pozitívan befolyásolhatja a betegségekkel küzdők hangulatát és hozzáállásukat, így segítve gyógyulási folyamataikat, azonban rendkívül fontos, hogy a pozitív hangulat mellett, fokozottan figyeljenek egészségük megőrzésére és a jó idő kínálta lehetőségek esetleges negatív hatásaira.

Így bírja ki a nyarat, ha változókorba lépett

2024.08.11

A nyári hőség sokak számára nagy megterhelést jelent, főleg akkor, ha valaki belépett a változókorba. Ekkor a kánikulától függetlenül olyan kellemetlen tünetek gyötrik az illetőt, mint az izzadás, hőhullámok, ingerlékenység, alvászavar. Ezeket sajnos csak súlyosbítja, ha magasra kúszik a hőmérő higanyszála. Hogy miként lehet elviselni a nyári kánikulát klimax idején, arra dr. Hetényi Gábor, a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza adott hasznos tanácsokat.

Nyolc érv a sörivás mellett

2024.08.07

Miért igyunk sört? Elsősorban azért, mert jólesik. Ám akinek ez kevés lenne, annak szolgálunk néhány további érvvel a mérsékelt sörfogyasztás mellett. Tudományosan igazolt állítások következnek a sör egészségre gyakorolt jótékony hatásáról. 

Az utazók betegségei

2024.08.07

Amikor nyaralásunkat tervezzük, érdemes azt is átgondolni, hogyan védekezzünk az egészségügyi kockázatok ellen.  A klímaváltozás miatt pedig még azok is találkozhatnak új betegségekkel, akik itthon maradnak.

A hólyagrák tünete lehet az akadozó és véres vizelet

2024.08.05

A gyakori vizelési inger, az akadozó vizelet meglehetősen sokakat érintő tünet, a véres vizelet azonban olyasmi, ami jóval ijesztőbbnek tűnik és hamarabb orvoshoz fordul miatta a beteg. Nagyon fontos felhívni a figyelmet arra, hogy urológus szakorvoshoz kell fordulni még a kevésbé fenyegető tünetekkel is, mivel a hólyagrák tüneteként megjelenő vérvizelés sokszor csak a laborelemzés során mutatható ki. Dr. Med. Habil. Buzogány István PhD, az Urológiai Központ urológusa a daganatos betegség további lehetséges tüneteire, valamint a kivizsgálás jelentőségére hívta fel a figyelmet.

Nyaralni – bosszúságok nélkül

2024.08.04

Elkezdődött a nyaralási szezon: most és a következő hónapokban családok, párban vagy egyedül utazók kerekednek fel közelebbi vagy távolabbi úti célok felé pihenni, regenerálódni. Rengeteg kellemetlenségtől kímélhetjük meg magunkat, ha már az utazás tervezésekor figyelembe vesszük az egészségünk védelmével kapcsolatos szempontokat. Hogyan készüljünk fel a vakációzásra?

Nyaraláskor is biztonságban!

2024.08.02

A kisebb-nagyobb rosszullétek, betegségek nyaralás közben is bárkit utolérhetnek. Főleg a külföldi, de a belföldi utazások alkalmával is könnyebbséget jelenthet, ha kéznél van a megfelelő gyógyszer.

Napsugárzás okozta bőrproblémák

2024.08.02

Régóta várjuk már a nyarat, hiszen a meleg és napfényes idő a jókedvre is garancia. Nem árt azonban odafigyelnünk a hőség okozta veszélyekre, érdemes védeni magunkat a káros napsugarak ellen.

Nyáron sem ritka a felfázás

2024.08.01

Szinte folyamatos vizelési inger, kellemetlen, fájdalmas vizelés, sötét színű, zavaros vizelet, alhasi görcsök. Nagyon sok nő küzd a felfázás vissza-visszatérő tüneteivel.

Mit kell tudni a Lyme-kórról?

2024.07.31

Már javában benne járunk a kullancsszezonban, ezért a kirándulások, erdei-mezei séták, piknikezések után mindenkinek ajánlott alaposan megvizsgálni, nem akaszkodott-e a bőrébe egy-két apró vérszívó. A kullancsok többféle betegséget is terjesztenek, ezek közül most a Lyme-kórt nézzük meg alaposabban.   

Ezért veszélyes, ha légy száll az ételre

2024.07.31

A nyári melegben, amikor tárva-nyitva hagyjuk az ajtót-ablakot, a házi legyek rendszeres látogatói a konyhának és étkezőasztalnak. Jobb távol tartani őket, mert nemcsak kellemetlenek, de a betegségek terjesztésében is élen járnak.

Így maradjon egészséges utazás alatt

2024.07.29

Végre itt van az egész évben várt vakáció, kár lenne, ha egy váratlan betegség elrontaná. Csak néhány dologra kell figyelnie, hogy ezt megelőzze. Ha útmutatónknak megfelelően viselkedik szabadságán, szinte biztos, hogy a vakáció alatt is egészséges marad. Miért ne próbálná meg? 

A napfénytől is kijöhet a herpesz

2024.07.29

Minden, ami gyengíti az immunrendszert, zöld utat adhat a herpesz támadásának. A nyári nap sugarai „felébreszthetik” a vírust, ha pedig már megjelentek a fájdalmas hólyagok, kellemetlen lehet a napozás.

Nehéz esetek nyomában - hogyan segíthet a fájdalomspecialista?

2024.07.27

Hová fordulhat az a beteg, aki egyik orvostól a másik „csodagyógyítóig” jutott és még mindig fájdalomtól szenved? Mihez kezdhet valaki a halmokban álló leleteivel, miközben nem ért el jelentős javulást? Mihez szükséges a hosszú rendelési idő? A kérdésekre dr. Arnold Dénes Arnold MSc, a FájdalomKözpont sebésze, fájdalomspecialista, a neurálterápia - és a HKO / TCM szakorvosa válaszolt.

Strand után kiütések – gyakori kiváltó okok

2024.07.27

Akár a napfény vagy a naptej egyes összetevői, de a medence vize miatt is jelentkezhetnek testszerte viszkető kiütések. Dr. Vincze Ildikó bőrgyógyász-kozmetológust, a Dermatica főorvosát arról kérdeztük, hogyan enyhíthetjük a tüneteket.

Felfázás nyári forróságban

2024.07.25

Téved az, aki úgy gondolja, felfázni csakis télen lehet. A legnagyobb nyári hőségben ugyanis éppúgy megtörténhet  velünk, mint a hűvösebb évszakokban. Ráadásul a nők esetében genetikai adottságok is növelhetik ennek esélyét. 

Tartsd szárazon a fürdőruhát!

2024.07.25

Valószínűleg Ön is ismeri az angol hadvezér és államférfi, Oliver Cromwell híres mondását: „Tartsd szárazon a puskaport!”, ami a háborús időkben azt jelentette, hogy sose bízzunk senkiben, mindig legyünk készenlétben bármi támadás esetén. Nem véletlen, hogy cikkünk címe a híres idézet átfordítása békésebb időkre, a lényeg viszont ugyanaz.

A herpesz nyáron is támad

2024.07.24

Itt a nyár, a várva várt nyaralás, napfény, vízpart, hegyvidék… Sajnos, sokunknál a herpesz is aktivizálódik ilyenkor… Ha hagyjuk, sok kellemetlenséget hozhat a nyaralás alatt.

Napra-nap természetesen!

2024.07.24

Szeretjük a nyarat és a napsütést... úgy általában, de nem feledkezhetünk el arról, hogy veszélyei is lehetnek. Három alapszabályt sosem késő hangsúlyozni: kerüljük a napot, amikor az a legerősebb, vagyis délidőben, használjunk napvédő készítményeket, öltözzünk fel praktikusan, mindig legyen nálunk napszemüveg, kalap vagy sapka.

Fesztiválok, szabad szerelem- a nemi betegségek esélye ilyenkor a legnagyobb

2024.07.24

A nyári hónapokban szinte egymást érik a különböző fesztiválok, nagyszabású koncertek. Sokan ilyenkor jobban elengedik magukat, kiadják magukból az egész évben felgyülemlett stresszt, ráadásul remek alkalom az ismerkedésre is. Viszont nem árt tudni, hogy a gyorsan levetkőzött gátlásoknak megvan az árnyoldala is- az intim nemi fertőzések esélye ilyenkor a legnagyobb. Hogy mikor gyanakodjon rá, azt dr. Karászi Viktóriától, a Nőgyógyászati Központ nemigyógyászától kérdeztük meg.

Egyre kevesebb sebészeti eset van, amit nem lehet megoldani apró metszéseken keresztül

2024.07.23

A laparoszkópos sebészeti technika alkalmazása mellett a műtét utáni sebfertőzés és a későbbi sérvképződés esélye jelentősen kisebb, kevesebb időt kell kórházban töltenie a betegnek, csekélyebb mértékű műtét utáni fájdalom jelentkezik, és jóval hamarabb visszatérhet a megszokott életéhez – tudtuk meg dr. Karaffa Iván sebész főorvostól, akivel többek között arról is beszélgettünk, hogy mire számíthatunk egy rutinszerű, laparoszkópos epeműtétnél.

Használjuk helyesen a klímát!

2024.07.22

Nem csak fej- és torokfájás, de ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek, ha nem ügyelünk a klímaberendezés helyes használatára. Van néhány szabály, amit érdemes betartani ahhoz, hogy a légkondicionálás valóban javítsa, és ne rontsa a közérzetünket.

A krónikus betegekre veszélyesebb a körömgomba

2024.07.21

Cukorbetegség, vérképzőszervi betegségek, a végtagok rossz vérellátása, legyengült immunrendszer, túlsúly – néhány hajlamosító tényező, amelyek esetében komoly egészségügyi problémát okozhat a körömgomba.

Nyáron gyakoribb a kontaktlencse miatti fertőzés

2024.07.21

Jóval többen keresik fel a szemorvosukat nyáron a kontaktlencse túlhordása, valamint a nem megfelelő tisztítása és tárolása miatt kialakult betegségek kapcsán, mint a téli hónapokban. Leggyakrabban bakteriális fertőzés és szaruhártya-gyulladás tüneteivel fordulnak orvoshoz ilyenkor a páciensek, de ha ehhez szemfelszíni sérülés is párosul, akkor akár végleges látásromlás is előfordulhat, amely az esetek egy-három százalékát teszi ki – mondta dr. Nagy Zoltán Zsolt, a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinika igazgatója. A nyári melegben a baktériumok könnyebben szaporodnak, így a fertőzésveszély is magasabb.

A hangja bánhatja: óvatosan a jeges italokkal!

2024.07.21

Ha valaki elveszti a hangját, annak leginkább hangszalag- és gégegyulladás az oka – mondja dr. Holpert Valéria a Fül-orr-gége Központ fül-orr-gégész, foniáter szakorvosa, akit arról kérdeztünk, hogy a nyári forróságban elfogyasztott jeges italok és fagylaltok befolyásolhatják-e hangszalagjaink egészségét.

Tüdőbeteg? Ezért jelenthet nagy kihívást a kánikula

2024.07.19

A kánikula különösen megviselheti azokat, akik a tüdőt érintő tartós megbetegedésben szenvednek. Miért követel nagyobb óvatosságot a forró nyár a COPD-s és asztmás betegektől? A kérdésre dr. Potecz Györgyi a Tüdőközpont tüdőgyógyász, allergológus szakembere válaszolt.

Ellenség a vérben: hematolóliai rosszindulatú daganatok

2024.07.16

A hematológiai rosszindulatú daganatok - köznyelvben vérrák - gyakori rákos megbetegedésnek számítanak, melyek bármely korosztályt érinthetnek. Dr. Kárpáti Ágnest, a Trombózis-és Hematológiai Központ onkohematológusát a vér rosszindulatú daganatairól kérdeztük.

Áfonya – egy aprócska, de értékes gyümölcs

2024.07.15

Havasi meggy, boronyica, kakojza, kukajsza, kokojza, molabogyó, afinya. Viccesebbnél viccesebb elnevezések, amik bizony mind az áfonyát rejtik. Manapság szinte mindenhol áfonyaként hivatkoznak rá, ezek a népies elevezések mára jórészt kikoptak. Nem úgy, mint maga a növény, ami hazánkban is egyre elterjedtebb, hiszen a cserje termése nem csak rendkívül finom, de egészséges is. Otthoni termesztése nem annyira egyszerű, hiszen hazánk éghajlata kissé meleg számára, ennek ellenére egyre többen próbálkoznak vele.

Ég, szúr, fáj

2024.07.15

A húgyúti fertőzés a légúti fertőzések után a második leggyakrabban előforduló betegség. A férfiaknál kevésbé jellemző, viszont a nők 80 százalékát érinti a probléma, aminek anatómiai oka van. A nőknél a fertőzések könnyen és gyorsabban feljuthatnak a húgyhólyagig, vagy akár a vesemedencébe is, komoly szövődményeket okozva.

Bőréhség – ismeri ezt a fogalmat?

2024.07.14

Sokan tapasztalják, hogy az emberi érintés vagy ölelés feltölti és megnyugtatja őket. Ennek az ellenkezője is igaz, a testi kontaktus hosszan tartó hiánya rontja a pszichés és érzelmi állapotot. A neurológia is ismeri a jelenséget, amit a köznyelvben csak bőréhségnek neveznek.

Nyári kánikula terhességi cukorbetegséggel

2024.07.13

Egyre több kismamánál kerül manapság diagnosztizálásra a terhességi cukorbetegség, mely mind a babára, mind az anyukára igen nagy veszélyeket rejt, ha nem kezelik megfelelően. A várandósoknak a nyári időszak igen sok kellemetlenséget tartogat, hát még akkor, ha a kismama cukorbeteg is. Hogy mi mindenre érdemes ügyelniük ilyenkor, azt dr. Porochnavecz Mariettától, a Cukorbetegközpont diabetológusától kérdeztük meg.

Erre figyeljen, ha vízpartra megy

2024.07.13

Rákkeltők a napvédő szerek?  Szennyezettek természetes vizeink?  Mi igaz ezekből az állításokból?  Röviden: semmi. A részletesebb válaszért olvassa el cikkünket.

A prosztata betegségei

2024.07.11

Ami a nőknek októberben a ruhára tűzött rózsaszín szalagocska, az a férfiaknak novemberben a frissen növesztett bajusz: előbbi a mellrák-, utóbbi a prosztatarákszűrés fontosságára hívja fel a figyelmet. Pontosabban hívná, mert míg a mellrákmegelőzés gyakori téma a médiában,  a férfias problémák jellemzően a háttérbe szorulnak – talán szeméremből, talán tudatlanságból, talán érdektelenségből, de mindenképpen tévesen.

Ha nyár és strand, akkor úszófül?

2024.07.08

A strandolás kellemetlen velejárója lehet, különösen gyermekek és fiatalok körében fordul elő gyakran. Megelőzéséről és kezeléséről dr. Holpert Valéria fül-orr-gégészt, foniátert, a Fül-orr-gége Központ orvosát kérdeztük.

Nyári veszélyek

2024.07.06

Étkezés előtt természetes a kézmosás, de vajon egy sérülés után miért nem ösztönös a sebkezelés fontos lépése, a fertőtlenítés? Egy aprócska vágás vagy horzsolás után több millió kórokozó kerülhet a véráramba, fontos tehát az óvatosság, még akkor is, ha a kisebb balesetek nem jelentenek komoly kockázatot.

Mi legyen az úti patikában?

2024.07.01

Nyaralásra készülve nem csak az útitervet és a látnivalók sorát érdemes összeállítani, de gondoskodni kell megfelelő egészségügyi csomagról is. Az alapbetegségek mellett a választott úti cél is befolyásolja a szükséges gyógyszerkészletet, amely számos kellemetlenségtől óvhat meg minket.

Akár életeket is menthetnek a várandósság alatti vizsgálatok

2024.06.29

A várandósság alatt minden szervrendszerben lezajlanak egészségesnek tekinthető változások, ez természetes folyamat. Ilyenek például a szív- és érrendszer, a légzőrendszer, az emésztőrendszer, az immunrendszer és a hormonális rendszer változásai. A kismamák kismértékben fogékonyabbá válnak a fertőzésekre is, valamint fáradékonyság léphet fel, és megnő az esélye a terhességi cukorbetegség kialakulásának is. Az idejében felismert problémák jól kezelhetőek, ezért fontos a megelőzés, a rendszeres vizsgálatok, valamint az életmódbeli változtatások. Dr. Bartók Róza, a SYNLAB orvosa segítségével gyűjtöttük össze, hogy milyen értékekre érdemes odafigyelni a várandósság alatt és melyek azok a vizsgálatok, amik ugyan nem tartoznak a kötelező protokollhoz, de bizonyos esetekben érdemes elvégeztetni azokat.

Mit árul el a mellkasi röntgenfelvétel?

2024.06.28

A mellkasröntgen elvégzésére tüdőszűrő és tüdőgyógyászati vizsgálat keretein belül is sor kerülhet. Kiknek ajánlott, illetve kötelező a tüdőszűrő vizsgálaton való részvétel, és milyen esetben kapunk beutalót a tüdőgyógyásztól mellkasi felvétel elkészítéséhez? A kérdésekre dr. Potecz Györgyi a Tüdőközpont tüdőgyógyász, allergológus és klinikai immunológus szakembere adja meg a választ.

Áttörés a Lyme-kór diagnosztikájában

2024.06.28

Piacra lépett a legújabb, magyarok által fejlesztett innovatív labordiagnosztikai eljárás a DualDur, amely azonosítja a kullancsok által terjesztett Lyme-kór okozóját a betegség bármely időszakában, akár már a csípést követően egy héten belül is.

Mitől lehet alacsonyabb a hemoglobin szintje?

2024.06.27

Mit mutat a laborleletünkben olvasható hemoglobin szint? Milyen okai lehetnek az alacsonyabb hemoglobin értéknek, és mi a teendő vele? Ezekben a kérdésekben segített tájékozódni dr. Halm Gabriella, belgyógyász, hematológus, a Trombózis- és Hematológiai Központ szakembere.

Fülbetegség a strandról

2024.06.27

​Leginkább strandolás vagy úszás után jelentkezhet a külső hallójárat fájdalmas, gyulladásos fertőzése, az úszófül néven ismert megbetegedés. Szakszerű kezeléssel eredményesen gyógyítható, de még jobb, ha körültekintő fürdőzéssel és megfelelő fülhigiéniával megelőzzük a bajt.

Erős vérzés 50 felett? Ilyen okai lehetnek

2024.06.26

Ha túl erős vagy túl hosszú a menstruáció, menorrhagiáról van szó, ami egy bizonyos ponton túl orvosi segítséget igényel. De vajon milyen okai lehetnek ennek a jelenségnek 50 felett és mit lehet tenni ellene? Dr. Józan Gyöngyi, a Nőgyógyászati Központ nőgyógyásza, sebész válaszolt a kérdésekre.

Puffadást csökkentő gyógynövények

2024.06.25

A puffadás nagyon sok embert érint világszerte. Az emberek jelentős hányadánál valamilyen ételintolerancia okozza ezeket a panaszokat, míg mások esetében a fokozott bélgázképződés, a bélflóra egyensúlyának a felborulása, a székrekedés vagy valamilyen gyomor- és bélrendszeri fertőzés okozza a tüneteket. Léteznek azonban olyan gyógyteák, amelyek nagyon hatékonyak a puffadás csökkentésében és annak megszüntetésében.

A legkisebbek vannak a legnagyobb veszélyben – ezért adassuk be a rotavírus elleni védőoltást!

2024.06.25

5 éves korára szinte valamennyi kisgyermek átesik a rotavírus-fertőzésen, ami leginkább a csecsemők és kisdedek számára okozhat súlyos tüneteket. A rotavírus elleni vakcina 2006-os bevezetésével azonban jelentősen csökkent a kórházi kezelésre szoruló kis betegek száma – mondja Prof. Dr. Mészner Zsófia, a Gyermekgyógyászati Központ csecsemő és gyermekgyógyász, infektológus, védőoltási szaktanácsadója.

Gyengeség, hányás, só utáni sóvárgás lehet az Addison-kór tünete

2024.06.22

A ritka betegségek közé tartozó Addison-kór, vagyis mellékvesekéreg működésének elégtelensége bizonyos hormonok hiánya miatt alakul ki, és az általánosabb tüneteken túl olyan különös jelenségek is felhívhatják rá a figyelmet, mint a só utáni sóvárgás vagy a bőr elsötétedése bizonyos területeken. Dr. Mutnéfalvy Zoltán, az Endokrinközpont belgyógyásza, endokrinológus a diagnózis felállításának és a kezelésnek a jelentőségére hívta fel a figyelmet.

A nátha megelőzésének leghatékonyabb módszerei

2024.06.22

A nátha az egyik leggyakoribb típusú fertőzés, kis túlzással a leghétköznapibb betegség. Ahogyan a mondás tartja, egy hét alatt, de legkésőbb hét nap után túl lehetünk rajta. Közérzetünk azonban sokat javul, ha közben a kellemetlen tüneteket, az orrdugulást és orrfolyást megszüntethetjük.

Nyáron megnő a hasmenés kockázata

2024.06.22

A gyermekkori hasmenések jelentős részét vírusos vagy bakteriális fertőzések okozzák. A meleg időjárás kedvez a kórokozók szaporodásának, ráadásul a nyári táplálkozási szokások miatt ismeretlen kórokozók is támadhatják a szervezetet.

Immunerősítés – nyáron egyszerűbb, de szükséges!

2024.06.22

Sokan úgy gondolják, hogy csak ősszel és télen van szükségük immunerősítésre. A legyengült immunrendszer azonban évszaktól függetlenül hajlamosíthat a betegségekre, így a szervezet védekezőképességének megőrzését a nyári hónapokban sem hanyagolhatjuk el.

A bélflóra egyensúlya kulcs az egészséghez

2024.06.21

A bélben élő jótékony mikroorganizmusok szerepe jól ismert az emésztőrendszer egészségének fenntartásában. Talán a legfontosabb, hogy gátolják a kórokozók elszaporodását, illetve stimulálják a szervezet védekező rendszerét, többek között hozzájárulnak a mostanában sokat emlegetett T-sejtes immunválasz aktivizálásához.

Életet ment a korai rákdiagnózis

2024.06.20

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint a végzetessé váló daganatos betegségek mintegy 30–50 százaléka megelőzhető lenne, ha a prevencióra és a szűrésre mindenütt nagyobb hangsúlyt fektetnének a kormányzatok és az egészségügyi szakemberek.

A legfontosabb teendők konyhai balesetek esetén

2024.06.19

A konyha veszélyes üzem, az ételek előkészítése és a főzés során enyhébb és súlyosabb sérüléseket egyaránt szenvedhetünk. Most a leggyakoribb konyhai baleseteket vesszük sorra, és a gyors otthoni elsősegélyhez is tanácsokat adunk.

Lábszárból kivett ideggel mentették meg egy beteg látását

2024.06.18

Hazánkban először a Semmelweis Egyetem plasztikai sebészei és szemészei közösen hajtották végre azt a speciális műtétet, amely során a beteg lábszárából kivett 15 centiméteres ideget ültették be egy érzőideg és a szem szaruhártyája közé, hogy a páciens visszanyerhesse a szaruhártya érzékelési funkcióját.

Hő és hullámok, avagy klimax nyáron

2024.06.18

A változókorba lépve sokan tartanak a melegebb időjárástól, hiszen panaszaik a hőségben felerősödhetnek. Érdemes időben végig gondolni, mit tehetünk azért, hogy elviselhetőbbé tegyük a kánikulát.

A gombás fertőzéstől a chlamydiáig

2024.06.17

A női hüvelyben jelentkező fájdalmas, égő érzésnek számos oka lehet, amelynek fontos utánajárni. Dr. Karászi Viktória, a Nőgyógyászati Központ nemigyógyásza, bőrgyógyász szakorvos összegzéséből kiderül, hogy az irritációtól a menopauzán át a nemi úton terjedő betegségekig többféle lehetőség is felmerülhet, amelyek kezelése természetesen szintén különbözik.  

A nyár árnyoldala: intim fertőzések

2024.06.17

A strandolás, élményfürdőzés az egyik legkedveltebb nyári kikapcsolódás, de sajnos kellemetlen következményei is lehetnek. Ezt jelzi, hogy ebben az időszakban jóval többen keresik fel az orvost hüvelyfertőzés vagy hüvelygyulladás gyanújával.

Itt a kánikula, használjuk helyesen a klímát!

2024.06.17

Nem csak fej- és torokfájás, de ízületi fájdalmak is jelentkezhetnek, ha nem ügyelünk a klímaberendezés helyes használatára. Van néhány szabály, amit érdemes betartani ahhoz, hogy a légkondicionálás valóban javítsa, és ne rontsa a közérzetünket.

Tegye elviselhetőbbé az allergiaszezont!

2024.06.17

Több száz olyan növényfaj létezik, amely finom virágport bocsát a levegőbe, és kora tavasztól késő őszig allergiás reakciót okozhat. Az allergiagyógyszerek szedésén túl az alábbi életmódbeli változtatások is segíthetnek, hogy könnyebben átvészelje az allergiaszezont.

A rovarcsípés veszélyeiről

2024.06.17

A lakosság közel 2 százaléka érintett rovarcsípés-allergiában. Gyermekek és felnőttek körében egyaránt előfordulhat. A leggyakoribb allergiás reakciót okozó rovarok, a méhek és darazsak csípéséről és kezeléséről, az allergia kivizsgálásáról Prof. Nékám Kristóf allergológust kérdeztük.

Az ártalomcsökkentés széles skálán mozog: az egészségedről te döntesz!

2023.12.11

Hajlamosak vagyunk a betegségekre valamiféle kivédhetetlen sorscsapásként tekinteni, pedig a tudomány tényei és a számok egészen mást mutatnak: a személyes döntéseinknek, a tudatos választásainknak meglepően nagy hatásuk van az egészségünkre. Most mutatunk pár olyan tippet, amellyel hatalmasat léphetünk előre az egyéni ártalomcsökkentés útján!

A megelőzés három alappillére

2022.08.31

Folyamatosan napirenden van a koronavírus fertőzésen átesettek késői szövődményeinek kezelése, illetve a súlyos tüdőkárosodás megelőzésének kérdése.

A döntéseink hatása az inflációra

2022.06.26

A gazdasági életet átfogóan tárgyaló elméletek korábban csak arra mutattak rá, hogy ha egy gazdaságban összességében több pénz van mint megvásárolható áru és szolgáltatás, akkor szükségképpen nőni fog az infláció. Azután elértéktelenedik a pénz, így egyfajta kiegyenlítődés jön létre az áruk/szolgáltatások és az anyagiak viszonyában, így idővel helyreáll az egyensúly, az áremelkedés lelassul.

A cickafark az év gyógynövénye

2022.05.21

A cickafark az év gyógynövénye A közönséges cickafark évelő növény, elsősorban legelők, rétek, utak mentén találjuk. A cickafark fehér virágát és a leveleit júniustól kora őszig lehet gyógyászati célra gyűjteni, a föld feletti vastagabb szárrészek nélkül. A barnuló virágú növényt már ne szedjük le!  A gyógyászatban elsősorban gyulladáscsökkentő, görcsoldó és étvágyjavító hatása miatt alkalmazzák.

Nemzeti Rákellenes Nap: sok a tévhit

2022.04.12

A pandémiát megelőzően a daganatos betegségek egyes típusainál a halálozási arány stabilizálódott vagy éppen csökkenni kezdett. A daganatos betegek ellátása javult és egyre több kezelés vált elérhetővé, illetve a betegek is egyre nagyobb figyelmet fordítottak a megelőzésre és szűrésekre. A járvány azonban világszerte súlyosan hátráltatta a daganatos betegségek felderítését és megnehezítette, késleltette a kezeléseket – hívja fel a figyelmet a Magyar Rákellenes Liga.

Miről árulkodik a fertőtlenítőszer címkéje?

2022.02.09

A fertőtlenítőszerek fontos segítőtársaink, melyek megakadályozzák, hogy az olyan apró kórokozók, mint a vírusok és a baktériumok bejussanak a szervezetünkbe. De miként képesek erre, és mi garantálja hatásosságukat? Górcső alá vettük őket!

A Rák Világnapja: globális összefogás a daganatos betegségek ellen

2022.02.02

2020-ban a rák közel 10 millió áldozatot követelt, s ezzel a második vezető halálozási ok világszerte. A betegségre és a megelőzés, a megfelelő kezelés fontosságára szeretné felhívni a figyelmet a Rák Világnapja, amelyet a Nemzetközi Rákellenes Unió (UICC) hívott életre.

Téli immunvédelem: fókuszban a D-vitamin

2022.02.01

A D-vitamin a csontoktól az immunrendszer helyes működésén át a szív- és érrendszer egészségéig számos tényezőt befolyásol. Mivel a nyáron felhalmozott D-vitamin-készlet két-három hónap alatt kiürül a szervezetünkből, ilyenkor télen egyre több figyelmeztetést hallunk a „napfényvitamin” szükséges pótlásáról.

Kis beteg a családban

2022.01.05

Az ősz és a tél a felső légúti betegségek, köztük a nátha szezonja. Gyermekeknél hasonló tünetek jelentkeznek, mint a felnőtteknél, de az orrfolyás, orrdugulás különösen megnehezítheti a nappalokat és az éjszakákat. Megfelelő módszerekkel azonban hatékonyan tudunk enyhíteni a panaszokon.

Szükség van a véradásra és a gyógyultak plazmaadására!

2022.01.04

Kampánnyal buzdítja vérplazmaadásra a COVID-19-betegségből gyógyultakat az Országos Vérellátó Szolgálat, hogy az önkéntesek ezzel segíthessék a súlyos állapotú fertőzöttek terápiáját. Dr. Nagy Sándor szakmai főigazgató-helyettes érdeklődésünkre elmondta: a koronavírus okozta járványügyi helyzetben is számítanak az emberekre, hiszen egyetlen véradás alkalmával akár három élet is megmenthető. A donorok aktivitása azonban csökkent az utóbbi időkben.

Ezek voltak a 2021-es év legnagyobb egészségügyi kihívásai

2022.01.03

2020 eleje óta a Föld lakossága pusztító világjárvánnyal küzd. A Covid–19 terjedése becslések szerint 2021 decemberéig több mint 270 millió embert fertőzött meg, és 5,3 millió ember halálát okozta világszerte. Miközben a fertőző betegségek szakértői továbbra is folyamatosan tanulnak az új vírusvariánsokról és a kezelési lehetőségekről, az egészségügynek számos egyéb kihívással is számolnia kell.

Közelebb a COVID REJTÉLY megoldásához

2021.12.02

Hogyan erősíti meg az immunrendszert a létfontosságú D- és K2-vitamin? Meglepő kutatási eredmények láttak napvilágot, amelyekről a fenti címmel megjelent könyvben olvashatunk. Bizonyára hallott már a D-vitamin pozitív hatásairól, de mi a helyzet kulcsfontosságú „partnerével”, a K2-vitaminnal? A legújabb kutatások azt mutatják, hogy a K2-vitamin is nélkülözhetetlen az egészséges immunrendszerhez, és hiánya összefüggést mutat a COVID-19 megbetegedések kimenetelének súlyosságával.

Füstmentes nap – füstmentes élet

2021.11.10

Magyarországon minden órában három, naponta hetvenhét, évente pedig 28 ezer ember hal meg a dohányzás következményeként.  A WHO által is támogatott Füstmentes Világnap november harmadik csütörtökén arra szólítja fel a dohányosokat, hogy 24 órán át ne gyújtsanak rá, és ezzel tegyék meg az első lépést a leszokás felé.

Resistar Pro: komplex megoldás immunrendszere támogatására

2021.10.29

Az egyre hűvösebb, nedvesebb időjárás, a gyakori közösségi programok és a légúti fertőzések terjedéséről szóló hírek hallatán sokan úgy gondolják, itt az ideje az őszi immunerősítésnek. De hogyan válasszunk a drogériák polcain, valamint az interneten sorakozó számtalan készítmény közül?

Erős immunvédelmet mutatnak a koronavírus-fertőzésen átesettek

2021.09.30

Egyre több tanulmány igazolja, hogy a SARS-CoV–2-fertőzésen már átesettek természetes immunvédelme hatékonyabb az oltással szerzett immunitásnál.

A mozgás szabadsága

2021.09.27

Mozgásszervi panaszok esetén érzékeljük leginkább, hogy mekkora ajándék a mozgás szabadsága. Mivel a reumatikus betegségek, az ízületi gyulladás vagy a különböző kopások az egyszerű hétköznapi tevékenységeket is korlátozhatják, természetes, hogy mielőbb szeretnénk megszabadulni a fájdalomtól.

Előzzük meg a felfázást!

2021.09.22

A hólyaghurutot, hétköznapi nevén felfázást, nem szabad félvállról venni, mert könnyen hosszan tartó kellemetlenséget okozhat. Ezt a gyulladásos betegséget sokan a hideggel hozzák összefüggésbe, pedig bakteriális eredetű.

A korábbi fertőzöttség véd a delta variáns ellen

2021.09.20

Aki egyszer átesett az új típusú koronavírus-fertőzésen, az nagyobb védettséget élvez a delta variánssal szemben, mint aki nem fertőződött meg, de megkapta a vakcinát – derült ki egy friss izraeli kutatásból. Egy 700 000 fős izraeli tanulmány két héttel ezelőtt megállapította, hogy fertőzöttek 27-szer kisebb valószínűséggel kaptak második tüneti covid-fertőzést, mint azok, akiket oltottak. A tudósok ugyanakkor arra figyelmeztetnek, hogy a védőoltás továbbra is létfontosságú.

Közösségbe készülünk

2021.09.14

A közösségekben terjedő betegség gyermeket és szülőt egyaránt megvisel, érthető tehát, hogy a tudatos szülő a kockázatcsökkentés minden eszközét megragadja, hogy felkészítse gyermekét az őszi-téli időszakra. Erősítsük meg időben a kicsik immunrendszerét!

Felelős ember felelős döntése

2021.09.09

Köhögsz, fáj a torkod, folyik az orrod. Soha nem nagy öröm, de mostanában még az a kérdés is felvetődik, elkaptad a koronavírust, vagy „csak” megfáztál, vagy az allergia kínoz? Bár léteznek olyan táblázatok, ahol összevetheted a tüneteket, igazán megbízható eredményt csak egyvalami ad: a teszt. 

Őszi immunerősítés okosan

2021.09.01

A nyárral együtt a lazítás időszaka is véget ért, szeptembertől gyerekekre és felnőttekre egyaránt több feladat vár. Ráadásul rövidülnek a nappalok, csökken a hőmérséklet, ami kedvez a megfázást okozó vírusoknak. Ideje felkészíteni a szervezetet a megterhelőbb őszi napokra.

Krízisnövekedés a pandémia után – mikor kapjuk vissza a régi életünket?

2021.07.28

Bár a világjárvány kollektív élmény, nagyon is egyedül vagyunk benne veszteségeinkkel, amelyekből egyre több van. Kisebb a biztonság, kényesebb az egyensúly, nem tudunk hosszú távra tervezni, kopnak az emberi kapcsolatok, veszélyben az egzisztenciánk – de vajon van-e valami pozitív dolog a mérleg másik serpenyőjében? 

(K)rém egyszerű!

2021.07.12

Rovarcsípés, napégés, csalánkiütés: ne engedjük, hogy kiütéssel győzzenek felettünk a nyári kellemetlenségek! Figyeljünk a megelőzésre, a megfelelő fényvédelemre!

2021-ben ötödször nyerte el az MSD az „Év Gyógyszere” díjat Magyarországon

2021.06.29

A Magyar Kísérletes és Klinikai Farmakológiai Társaság rangos szakmai elismerését idén az allogén őssejt-átültetésen átesett felnőtteknél gyakran kialakuló veszélyes vírusfertőzés megelőzésére kifejlesztett gyógyszer érdemelte ki. Magyarországon egyedi méltányossági kérelemmel már elérhető a díjazott készítmény, amely az érintettek körében végzett klinikai vizsgálatok szerint jelentősen csökkenti a CMV-fertőzés kiújulásának, a súlyos, gyakran halálos kimenetelű szövődmények kialakulásának veszélyét, és javítja a betegek túlélési esélyeit.

Balassi Bálint halála

2021.06.14

A magyar nyelvű reneszánsz költészet legnagyobb alakja volt Balassi Bálint (1554-1594), aki irodalmunkban először írta le az „édes haza” szókapcsolatot, aki verseiben úgy társalkodik Istennel, mintha a legjobb cimborája volna, akinek csodálatos szerelmes verseiből generációk tanultak meg udvarolni. Pedig a teljes életműve csak három évszázaddal a halála után lett ismert, amikor 1874-ben előkerült az ún. Balassi-kódex, verseinek egy közel korabeli kéziratos másolata. Életében nagyobb közönség csak az Istenes verseit ismerhette – illetve a szerelmes versek terjedtek lapu alatt, kézzel másolva, főleg fiatal, udvarolni készülő férfiak körében, „Balassi Bálint fajtalan éneki” cím alatt, afféle szerelmi sorvezetőként.

Kassák Lajos – egy modern zseni viszontagságai

2021.05.27

Kassák Lajos (1887-1967) a magyar avantgard vezéralakja és egyúttal az egyetlen jelentős honi alkotója volt. Imponálóan gazdag életművet hagyott hátra és nemzetközileg is jegyzett művész volt. Egészségével nem sokat törődött, de szerencsés adottságai miatt mégis magas kort ért meg.

A COVID-fertőzés növeli a trombózis kialakulásának esélyét

2021.05.19

A COVID-19 járvány kezdete óta folynak kutatások, hogy minél jobban megérthessük a vírus  okozta betegséget. Ezek során egyebek mellett fény derül arra, hogy a COVID-19 nagyobb valószínűséggel okozhat vérrögképződést, mint más szezonális fertőző betegségek. Egy megdöbbentő szám pedig azt mutatja, hogy a COVID-19 miatt kórházba kerülő 100 betegből körülbelül ketten kapnak stroke-ot, 35%-uk pedig ennek következtében hal meg.

Öt tévhit és tény a koronavírus-vakcinákról

2021.05.18

A közösségi médiában számos tévhit terjed a koronavírus elleni vakcinákról. Sokan épp ezekkel a megalapozatlan információkkal érvelnek az oltás ellen. Aggodalmaikat az amerikai Health egészségügyi magazinnak nyilatkozó szakértők segítségével szeretnénk eloszlatni.

Így gyógyuljunk ki a koronavírus-fertőzésből

2021.05.12

Sokan tapasztalhattak a covid-fertőzés utáni maradványtüneteket, amelyek közül a leggyakoribbak a visszatérő légszomj, a tartós köhögés, az izomerő csökkenése, az álmatlanság vagy a krónikus fáradságérzet. Mit tehetünk a tünetek enyhítéséért? 

Még egyszer: a Covid-19-fertőzést is rosszabbul viselik a túlsúllyal élők

2021.05.03

Abból a mintegy 2,5 millió halálozásból, mely a SARS-CoV–2, vagyis az új típusú koronavírus miatt következett be, 2,2 millió olyan országokban történt, ahol magas a túlsúlyosak aránya. A túlsúly növekedésével ráadásul a Covid–19 megbetegedés súlyossága is fokozódik.

Csokonai betegsége: „Születésétől fogva gyenge Machina”

2021.04.26

A magyar klasszicista irodalom legjelentősebb szerzője, Csokonai Vitéz Mihály (1773–1805) már életében legenda volt, halála után pedig misztikus történetek éppúgy kötődtek alakjához, mint kacagtató anekdoták. Mondták őt varázserejű garabonciás diáknak, aki a vidéket járva képes szélvihart támasztani; burokban született táltosnak; terjesztették saját kéziratúnak mondott jövendöléseit.

Mire jó a pulzoximéter?

2021.04.21

Ha mostanában valaki megfázik vagy allergiás tüneteket tapasztal magán, az első gondolata valószínűleg az lesz: elkaptam a koronavírust? Bár több cikk szól a tünetek elkülönítéséről, és léteznek otthon is használható gyorstesztek annak kimutatására, átestünk-e már a fertőzésen, nem árt, ha van egy plusz eszköz a tarsolyunkban.  

Régóta vártuk – óvatosan, de nyitnak a teraszok

2021.04.16

Ha elérjük a 3,5 millió beoltottat, bekövetkezik, amire régóta vártunk, és kinyitnak a teraszok. Újabb lépést teszünk abba az irányba, hogy az életünk visszatérjen a régi kerékvágásba. Egy kicsit mégis másképpen kell viselkednünk nekünk is és a vendéglátóknak is, hogy a lazítás ne idézze elő a járvány fellobbanását. 

Most minden eddiginél fontosabb a tesztelés

2021.04.15

Április közepén már 3 millió embert oltottak be nálunk koronavírus elleni vakcinával. Sajnos szó sincs azonban arról, hogy hátradőlhetünk. Egyre több jelzés érkezik a világ több országából arról, hogy a kínai Sinopham vakcina a második oltás után sem biztosít elegendő védettséget, azaz nem termelődik elegendő antitest a beoltottak szervezetében. 

Nagy László élete és halála

2021.04.12

Nagy László (1925 – 1978) az 1945 utáni költőnemzedék emblematikus alakja volt: feleségével, az ugyancsak költő Szécsi Margittal kifejezetten híresek, népszerűek voltak a hetvenes években, Nagy László gyakran szerepelt a televízióban, rádióban. Költői életműve mellett műfordítói munkássága is jelentős: nemcsak Garcia Lorca vagy Dylan Thomas műveinek volt értő tolmácsolója, de a délszláv népköltészet remekei is az ő fordításában jelentek meg. Emellett képzőművészként is alkotott: 1959-től haláláig, csaknem húsz éven keresztül volt az Élet és Irodalom képszerkesztője, és önálló kiállításai is voltak.

Tényleg csak allergia?

2021.04.08

Az „áprilisi tél” visszafogta ugyan a pollenek terjedését, de számíthatunk arra, hogy amint melegszik az idő, jelentkeznek a szénanátha tünetei az arra érzékenyeknél. De várjunk csak… vajon a szénanátha vagy a Covid-19-fertőzés tüneteit tapasztaljuk? Sajnos nem mindig egyszerű választ adni erre a kérdésre, mert vannak átfedések.

Itt a tavasz: támadnak a pollenek!

2021.04.06

A mogyoró- és égerfélék virágzásával már kora tavasszal beindul az allergiaszezon, amitől majd csak szeptemberben vehetünk búcsút. A szénanátha kellemetlen tünetei, az orrdugulás, az orrfolyás, a szem irritációja sokak életét hónapokra megkeseríthetik.

Idén nyáron már utazhatunk!

2021.04.02

Egy év bezártság után pálmafás tengerpartról álmodozom, és nem hiszem, hogy egyedül vagyok ezzel. Április elején gőzerővel folynak az oltások, és talán már látszik az alagút vége. Számos turistacélpont már most olyan feltételeket szabott az utazáshoz, amiket nem nagyon nehéz teljesíteni. Úgyhogy hajrá, már csak néhány hónap, és utazhatunk! 

Ez legyen a házi patikában: pulzoximéter

2021.03.18

Ha mostanában valaki megfázik vagy allergiás tüneteket tapasztal magán, az első gondolata valószínűleg az lesz: elkaptam a koronavírust? Bár több cikk szól a tünetek elkülönítéséről, és léteznek otthon is használható gyorstesztek annak kimutatására, átestünk-e már a fertőzésen, nem árt, ha van egy plusz eszköz a tarsolyunkban.

Az elhízás a Covid-19-et is súlyosbítja

2021.03.05

Az elhízás előfordulása a világ országaiban szoros összefüggést mutat a Covid-19 megbetegedéssel és halálozással a World Obesity adatai szerint, ezért a kormányoknak nagyobb figyelmet kellene fordítaniuk a megelőzésére és a kezelésére.

Covid-öntesztek a patikákban

2021.03.01

„Szerintem én már átestem a koronavírus-fertőzésen, de nem tudom biztosan… semmi kedvem elmenni emiatt egy magánlaborba, hogyan tudnám egyszerűbben megoldani?” – fordult hozzám pár napja az egyik barátnőm, akinek mivel tanárnő – valóban nem mindegy, hogy rendelkezik-e pontos információval saját egészségi állapotáról. Azt javasoltam neki, menjen el a legközelebbi gyógyszertárba, mert, míg a tavalyi évben nem árusíthattak covid-öntesztet a patikák, idén már erre is van lehetőségük. Ha ott megveszi az egészségügyi szakszemélyzet nélkül, otthoni körülmények között is egyszerűen használható öntesztet, akkor perceken belül tudni fogja, termelt-e már a szervezete „vírusölő” antitesteket. 

Kazinczy Ferenc és a koleralázadás

2021.03.01

Kazinczy Ferenc (1759 – 1831) 72 éves volt, amikor hosszú és viszontagságos életének, sikeres és elismerésre méltó életművének végére pontot tett az 1831-es kolerajárvány. Kazinczy ekkor már évtizedek óta a magyar irodalmi élet vezéralakja volt, és bár az utolsó években helyét fokozatosan átvették a romantikus fiatalok (Kisfaludy Károly, majd Vörösmarty és köre), de az idős mester tekintélyét és befolyását senki nem vonta kétségbe, személyét tisztelet és elismerés övezte. 

Antigén-teszt verhetetlen áron cégeknek

2021.02.23

Manapság egyre elterjettebb az antigén gyorstesztek használata, mivel így megakadályozhatóak a nagyobb gócpontok kialakulásai. Az antigén fontosságát egyre előrébb sorolja a WHO is, fontosságát rangsorolva már-már a PCR tesztel vetekszik, bizonyos szempontokat figyelembe véve sokoldalúbb és lényegesen olcsóbb is. Az antigén gyorstesztek már a korai szakaszban képesek felismerni a Covid-19 fehérjéit a szervezetünkben.

Szeresd mindig, és öleld, ha kéri! Párkapcsolataink és a vírus

2021.02.10

Amikor ez az írás napvilágot lát, a COVID-19 járvány miatt 2020 őszén elrendelt szigorítások és korlátozások ötödik hónapjában járunk már. Túlságosan elhúzódik a járvány, túlságosan hosszú ideje tartanak a kényszerű korlátozások, túl régóta kell viselnünk a maszkot. Belefáradtunk.

Erős immunrendszer gyógynövényekkel

2021.02.09

A téli hidegben egyre gyakrabban tapasztalhatjuk a különböző meghűléses betegségek tüneteit. Most bemutatunk néhány növényt, melyek immunerősítő tulajdonságaik mellett a fertőzések elleni védelemben is hatékonyak lehetnek.

Így óvjuk kezünket a kiszáradástól

2021.01.25

A tél egyik kellemetlen velejárója a bőr kiszáradása, amit a hűvös, szeles idő és a fűtés miatti száraz levegő okoz. Leginkább a kéz bőre érintett: ez az időszak sokaknak olyannyira megviseli a kezét, hogy a bőr berepedezik, sőt akár vérzik is.

Köd előttünk, köd utánunk: télen is a szabadban

2021.01.21

A tarka őszi táj sokakat csábított kirándulásra, de ahogy közeledik a tél és csökken a hőmérséklet meg a napsütéses órák száma, jellemzően úgy csökken a motiváció és a lelkesedés is. Pedig a friss levegőn mozogni jó, megfelelő felkészüléssel egy téli túra is szuper hétvégi program lehet, arról nem is beszélve, hogy mennyi pozitív élettani hatása van a szabadtéri sportnak.

Előzzük meg a vashiányt!

2021.01.18

A vas hiányát nemcsak a sápadtság, a fáradékonyság, a hajhullás vagy a köröm töredezettsége jelzi: a fokozott hajlam a fertőző megbetegedésekre szintén arra figyelmeztethet, hogy ideje feltölteni szervezetünk vasraktárait.

Weöres Sándor: „Ha szín-normális volnék, akkor nem írnék verseket”

2021.01.08

Weöres Sándor (1913-1989), a magyar irodalom „csodagyereke” volt, akinek már 15 évesen versei jelentek meg a Pesti Hírlapban és a Nyugatosokkal barátkozott.  Később, felnőtt- majd időskorában is jellemzője maradt a gyermeki szemlélet és a kissé infantilis viselkedés, emiatt igazán sosem tudott kinőni a „csodagyerekség” skatulyájából és erős a gyanú, hogy tán nem is akart. 

Reviczky Gyula – „Az orvos szabja meg lélegzetem”

2020.12.21

Reviczky Gyulát (1855-1889) gyakorta úgy emlegetik, mint a magyar irodalom talán legszerencsétlenebb sorsú költőjét – és ez a jelző csakugyan nem túlzás, még úgy sem, hogy tudjuk: a mezőny igen erős. Nemcsak a súlyos és akkor még gyógyíthatatlan betegség, a tüdőbaj keserítette meg az életét, de a gyökértelenség, az állandó nélkülözés és súlyos pénztelenség, a szerelmi csalódások és költészetének visszhangtalansága is.

Nostradamus, a pestisdoktor

2020.12.15

Nostradamus nevét mindenki a jövendöléseiről ismeri. Jóval kevesebben tudják, hogy orvosdoktorként végigküzdött három szörnyű pestisjárványt, később pedig mint keresett kozmetikus még szépségápolási receptjeinek gyűjteményét is kiadta.

Vaspótlás jóízűen

2020.12.10

Aki állandó kimerültséget, gyakori szédülést, fejfájást, étvágytalanságot tapasztal, az gyanakodhat arra, hogy vastartalékai kimerülőben vannak.  E fontos nyomelem hiányát többnyire az egyoldalú táplálkozás okozza, ilyenkor megfelelő étrenddel helyreállíthatjuk a szervezet vasháztartását.

Tiszta orral könnyebb a gyógyulás

2020.12.02

A csecsemők immunrendszere még fejletlen, így élete első évében egy kisbaba akár hét-nyolc alkalommal is megfázhat. Mivel a kicsik az orrukon át lélegeznek, ilyenkor az első teendő az eldugult orrlyukak megnyitása.

Heim Pál, a modern csecsemőgyógyászat meghonosítója

2020.12.02

Ha máshonnan nem is, a róla elnevezett gyermekkórház miatt biztos mindenkinek ismerős Heim Pál neve. De ki volt ő, és mit köszönhetünk neki? Az egyik legnagyobb magyar gyermekgyógyászra, a csecsemőorvoslás és -gondozás megújítójára emlékezünk születésének 145. évfordulóján.

Vakcina-keringő

2020.12.02

December 2-án engedélyezte a brit gyógyszerfelügyeleti hatóság (MHRA) a Pfizer és a BioNTech vállalatok által az új típusú koronavírus ellen kifejlesztett oltóanyag forgalmazását. Elvileg így az Egyesült Királyság lesz a világ első olyan országa, ahol megkezdődhet az oltás, hacsak Oroszország meg nem előzi. Ugyanezen a napon ugyanis Vlagyimir Putyin orosz elnök is utasítást adott a koronavírus elleni széleskörű védőoltás jövő heti megkezdésére. Még jónéhány koronavírus-vakcina van versenyben: nézzük, hogy állnak a többiek?

Így győzzük le a megfázást

2020.12.01

A téli nyirkos, hűvös időszak a légúti fertőzések szezonja, ilyenkor számtalan kórokozó indít támadást ellenünk. Ha úgy érezzük, a betegség hamarosan ledönt a lábunkról, készüljünk fel rá, hogy jó pár napba beletelik, míg teljesen megszabadulunk a kellemetlen tünetektől.

Ezt kell tudni a COVID-19 tesztekről

2020.11.18

A COVID-teszt életünk részévé vált: az is naponta hall róla, akin még nem végezték el. De mit is kell tudni róla valójában? Hányféle teszt létezik, melyik mit mutat ki, melyek az előnyeik illetve a hátrányaik? Összeállításunk a Synlab cikke alapján készült.

Élet a koronavírus után

2020.11.16

A Covid-19-en átesettek fele heteken át tartó fáradtságot tapasztal a gyógyulást követően is egy ír kutatás eredményei szerint.

Tiszta kézzel

2020.11.05

A hétköznapok során számos mikroorganizmussal találkozunk. Vannak köztük ártalmatlanok, és olyanok is, amelyek súlyos megbetegedéseket okozhatnak. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szerint megfelelő kézhigiéniával a fertőzések 80 százalékát megelőzhetnénk.

Köszönjük, dr. Salk!

2020.10.28

A járványos gyermekbénulás a 20. század egyik legrettegettebb betegsége volt. Nem a halálozási rátája miatt, hanem azért, mert elsősorban gyermekeket érintett. A kiváló tudós, Jonas Edward Salk 65 éve fejlesztette ki a betegség elleni védőoltást, s ezzel az „emberiség jótevője” lett. 

Hatékony lesz-e a magyar gyártású koronavírus-gyógyszer?

2020.10.19

Hét COVID-19 beteg kapta meg eddig a magyar gyártású remdesivirt a Semmelweis Egyetemen, amelynek három klinikája vesz részt a Richter Gedeon Nyrt. által gyártott koronavírus-gyógyszerrel kapcsolatos klinikai vizsgálatban. Az egyetem már augusztus eleje óta használja a hatóanyag amerikai változatát, eddig 15 beteget kezeltek vele. A klinikákon alkalmazott komplex terápia része a vérplazmaterápia is, amiben eddig 57-en részesültek.

Fertőtlenítsen ezüsttel!

2020.10.15

Az ezüst fertőtlenítő és betegségmegelőző tulajdonságai évezredek óta ismertek. Ezen alapelven működnek az IMMUNETEC egyedülálló magyar fejlesztésű innovatív termékei.  Már az ókorban is előszeretettel használták az ezüstöt a kórokozókkal szembeni védekezésre. Hippokratész, az orvostudomány megalapítója műveiben is beszámolt gyógyhatásairól. Az idő előrehaladtával széles körben is elterjedt az ezüst fertőtlenítőként való alkalmazása: használták ételek, italok tartósítására, sebek fertőtlenítésére, valamint felületkezelésre is.

A hatékony kézfertőtlenítés tíz szabálya

2020.10.15

Október 15. a Kézmosás világnapja, ebből az alkalomból közreadjuk azokat a szabályokat, amelyeket betartva hatékonyan fertőtleníthetjük kezünket a vírusok ellen is.

Így élünk titokban a HIV-vel

2020.10.15

Márta és Éva tanárnők, édesanyák, nagymamák, feleségek. Egy dolog különbözteti meg őket másoktól: minden nap pontosan ugyanakkor gyógyszert kell szedniük, mert mindketten HIV-vel élnek. Átlagos életet, egy nem átlagos kórokozóval.

Kiadták az orvosi Nobel-díjat

2020.10.06

A hepatitis C vírus felfedezéséért két amerikai és egy brit tudós, Harvey J. Alter, Charles M. Rice és Michael Houghton kapja az idei orvosi-élettani Nobel-díjat – jelentették be a stockholmi Karolinska Intézetben.

A mélység titka

2020.10.05

Minden percben és minden mozdulatunkkal dolgoztatjuk őket, mégsem tudunk róluk szinte semmit. Kivéve, ha begyulladnak, mert az nagyon fáj. Az ízületekről van szó, amelyek sokféle panaszt okozhatnak, eltérő okokból. Hideg időben, frontok alatt igazolhatóan erősödnek a mozgásszervi panaszok. Éljünk a gyógyvizek jótékony hatásával!

Richter Gedeon, az emberbarát gyógyszergyáros

2020.09.23

Richter Gedeon építette fel Kőbányán az első magyarországi gyógyszergyárat, amely a kitűnő fizetések, juttatások és az emberséges légkör miatt a kor egyik legjobb munkahelyének számított. A második világháború előtt már közel száz gyógyszer-specialitásuk volt, és öt világrész több mint száz országában forgalmazták készítményeiket.

Tolonganak az orosz koronavírus-vakcináért

2020.09.22

A szükséges 40 ezer helyett több mint 60 ezer önkéntes jelentkezett Moszkvában a Covid-19 megelőzésére szolgáló Szputnyik V vakcina klinikai tesztelésének harmadik szakaszára – jelentette be Szergej Szobjanyin, az orosz főváros polgármestere.

Ingyenes szűrések Budapesten

2020.09.16

Ingyenes anyajegy- és szájüregi daganatszűrésre, valamint szemészeti vizsgálatra jelentkezhetnek azok, akik időben regisztrálnak és részt vesznek a témákhoz kapcsolódó online előadásokon a Semmelweis Egyetem által szervezett október elsejei Semmelweis Egészség Napon.

Madách Imre, a „zörgő csontú kórvitéz”

2020.09.13

Madách Imre (1823 – 1864) a magyar irodalom nagy betegeskedőinek egyike. Ő is különböző bajoktól szenvedett úgyszólván egész életében, csakúgy, mint Arany vagy Babits. Számos szervi betegségéről tudunk és lelki eredetű problémái is voltak, amelyek felerősödtek az életben őt ért különböző csapások miatt.

Arcmaszk – tévhitek és aggodalmak

2020.09.08

Magyarországon soha nem látott ütemben emelkedik a koronavírus-fertőzöttek száma. Bár sokan szkeptikusok a maszk viselését illetően, tudósok egyértelműen arra figyelmeztetnek, hogy ez az egyszerű eszköz pillanatnyilag az egyik leghatékonyabb fegyver a vírus terjedése elleni küzdelemben.

Évi több száz életet menthet meg a HPV elleni vakcina

2020.09.07

A Humán Papillomavírus (HPV) okozta megbetegedések Magyarországon évente 4-500 nő és ugyanennyi férfi haláláért felelősek Magyarországon, pedig a fertőzés védőoltással és rendszeres szűrővizsgálatokkal megelőzhető.  A magyar szülők 2020. szeptember 16-ig igényelhetik a HPV elleni államilag támogatott, ingyenes védőoltást hetedikes lányaik számára.

„Ne ülj a hideg kőre, mert felfázol!”

2020.09.04

Ugye ismerős az intés, amellyel a fájdalmas, vizelési nehézségekkel is járó húgyúti fertőzések elkerülésére figyelmeztettek bennünket a szüleink? De vajon tudjuk-e, valójában mi a felfázás? És mi köze van a hideghez?

A visszerek ellen

2020.09.04

A láb fájdalma, dagadása, viszketése, elnehezülése, a lábikrák görcse – e tünetek (a visszérbetegség szimptómái) a statisztikák szerint hazánkban minden ötödik embert érintenek. Mit tehetünk a visszeresség kezeléséért és megelőzéséért?

Így teheti vírusmentessé a tanévkezdést

2020.08.31

Ez a tanévkezdés más, mint a többi. Sok dolgot újra kell gondolni, hogy a diákok egészségesek maradjanak: az utazást, a közös tanulást, az étkezéseket és a tanórák utáni szabadidős programokat. Adunk néhány tippet, mit tehet, hogy – a lehetőségekhez képest – vírusmentes legyen a tanévkezdet.

Kresz Géza, akinek a mentés lett az élete

2020.08.31

1887 májusában lépett szolgálatba a Budapesti Önkéntes Mentő Egyesület első lóvontatású mentőkocsija. A „száguldó” járműnek csengetéssel kellett jeleznie jöttét, és már az első napon két hívást kapott. A fővárosi egyletet a nyitott, haladó szellemű orvos, Kresz Géza hozta létre, aki hamar felismerte, hogy az életmentésnek orvosi kézben a helye.

„A bezártság egyfajta szabadságot is adott”

2020.08.30

Három hónap után búcsút intett a Balatonnak, ahol egyébként felnőtt, és ahol most a kényszerű szabadságot töltötte. A siófoki lány, az EMeRTon-díjas Vincze Lilla aktív pihenésre, feltöltődésre használta az időt, és új dalok is születtek. Most pedig óvatos tervezés mellett beindul számára is a munka, az élet.

Hosszú távú immunitás a COVID–19-cel szemben?

2020.08.27

A legfrissebb kutatások szerint hosszú távú immunitás alakul ki azokban, akik átesnek a koronavírus-fertőzésen. Ezért nem csak az antitesteka felelősek: a szervezet többszintű védelemmel küzd az újrafertőződés ellen.

Bejegyezték az első koronavírus-vakcinát

2020.08.11

Vlagyimir Putyin elnök bejelentette a Covid-19 elleni első orosz vakcina hivatalos bejegyzését. Az orosz államfő szerint a vakcina hatékony és tartós immunitást alakít ki a szervezetben „és minden szükséges ellenőrzésen átment”.

Ezek az intézmények végeznek PCR-tesztet

2020.08.11

2020. augusztus 1. napjától változtak a Magyarországra történő beutazási szabályok. Az a magyar állampolgár, aki piros vagy sárga besorolású országból érkezik haza, az országba való belépéskor hatósági házi karantén elrendeléséről szóló iratot és piros cédulát kap, melyet köteles a lakása vagy háza bejáratára kiragasztani. A karantén elkerüléséhez kettő darab, öt napnál nem régebbi negatív teszteredményt kell prezentálni úgy, hogy a két teszt között legalább 48 órának el kell telnie.

Sebkezelés okosan

2020.08.04

Nyáron a gyerekek a szokásosnál is többet kúsznak-másznak a szabadban, ami gyakran jár horzsolásokkal, és mi felnőttek is könnyebben szerzünk hámsérüléseket kerti munka, nyaralás vagy kirándulás közben. Nem mindegy, hogyan kezeljük a sebeket: szakszerű ellátással gyorsabban megszabadulhatunk tőlük.

Előrelátóan a víz mellett

2020.08.03

A koronavírus életünk minden területét felforgatta, beleértve pihenési, nyaralási szokásainkat is. Bár a hazai strandok, fürdők, uszodák nagyjából pünkösdtől ismét fogadnak látogatókat, e helyek mindegyikénél korlátozásokra számíthatunk. Természetesen a járványtól függetlenül továbbra is érdemes néhány szabályt betartani egészségünk védelméért.

Keresik az oltóanyagot, de bizonytalan, mikorra lesz eredmény

2020.07.15

Százötven különböző kísérlet fut párhuzamosan, de húsznál kevesebb esetben jutottak el addig a fázisig, ahol már embereken próbálják ki az új szert  – mondta Ledia Lazeri,  a WHO magyarországi irodájának vezetője. 

Pihenés a járvány után

2020.07.03

A nyár a megérdemelt hosszabb pihenés ideje. Még akkor is – vagy éppen azért –, ha a koronavírus-járvány miatt éppen hogy csak túl vagyunk több hónapnyi kényszerű kihagyáson a munkánkban, mindennapi életünkben, társas érintkezéseinkben. Márciustól júniusig mind fizikai, mind mentális értelemben erős nyomás nehezedett ránk: megfertőződünk-e mi magunk, a közvetlen családtagjaink, szeretteink, s ha igen, milyen követ-kezményei lehetnek mindennek?

Megvannak a májusi H-UNCOVER eredményei: alacsony a fertőzöttségi ráta

2020.07.01

A nemzetközi viszonylatban is jelentős kutatás alapvetően azt a kérdést vizsgálta, hogy a járvány lecsengésekor, a lazítás megkezdése előtt mekkora volt az újtípusú koronavírussal fertőzött személyek száma hazánkban, illetve hányan fertőződtek meg a járvány során és szerezhettek immunitást a vírussal szemben.

Alzheimer, aki leírta a feledés betegségét

2020.06.14

Aloysius Alzheimer 1901-ben találkozott azzal a páciensével, akinek betegsége világhírűvé tette a nevét. Tíz év elteltével a pszichiátriai tankönyvek már Alzheimer-kórként emlegették az agykéreg elváltozása nyomán fellépő elbutulást. A német idegorvos, neuropatológus 156 éve, 1864. június 14-én született Bajorországban.

Beszéljünk a tabutémákról is! Ha viszket ott lent…

2020.06.04

Kellemetlen, de gyakori problémáról van szó. A hüvely viszketésének több oka lehet, ráadásul a legtöbb közülük orvosi kezelést igényel, ha már kialakult. A megelőzésre is van azonban lehetőség.

Herpesz nyáron?

2020.06.04

Bár igazán a hideg hónapokat szereti, nyáron sem vagyunk teljesen védettek a herpesz ellen. A napégés is okozhatja a herpesz megjelenését, sőt van, akinél már maga a napsütés is a kiváltó okok között szerepel.

Ne felejtsen hidratálni!

2020.06.03

Az elmúlt néhány hét olyan változásokat hozott mindenki életébe, amit korábban senki sem tapasztalt. A kijárási korlátozás, távolságtartás, tartós otthon maradás nagy hatással van a testi-lelki egészségünkre – nem kivétel ez alól a bőrünk sem, főleg a kiszáradásra leginkább hajlamos testrészek, az arc, a kéz és a lábszár. Most pedig itt a nyár, és a légkondicionálók használata is dehidratálja a bőrt.

Se kutyája, se macskája

2020.06.03

Emberi kapcsolataink folyamatosan változnak és az utóbbi évtizedek egyik markáns változási iránya az izolálódás és az elmagányosodás. Számos ok áll ennek a hátterében, egyebek mellett a gazdasági folyamatok és a munkavégzés körülményeinek az átalakulása, a technológiai fejlődés, ezen belül is elsősorban az infókommunikáció  (pl. TV, internet, közösségi média) életmód-változtató hatása, az emberek „jó élettel” kapcsolatos elvárásainak radikális változásai, a családszerkezet széles körben tapasztalható átalakulása, a férfi és a női szerepekről vallott felfogás megváltozása. A családalapítás, a gyermekvállalás időben kitolódik, vagy akár teljesen elmarad.

Sebek – jelek

2020.06.01

Tényleg mi vagyunk az egyetlenek, akik képesek akárhányszor megégetni magunkat a sütőből kivett tepsivel? Valóban csak mi tudjuk elvágni az ujjunkat egy papírdarabbal is? Sokunkban felmerül a kérdés az apró háztartási sérülések kapcsán, de amekkorát fordult velünk a világ, ezek mind zárójelbe kerülnek a hétköznapok egyáltalán nem hétköznapi megpróbáltatásai mellett.

Az otthoni tanulás mentális terhei

2020.05.29

Bár az élet legtöbb területén fokozatosan visszatérhetünk a normál életvitelünkhöz, az iskolák továbbra is csak nagyon korlátozott formában és tartalommal indíthatják meg a személyes részvételt igénylő foglalkozásaikat, lényegében ennek a tanévnek a végéig a távoktatás marad a diákok tanításának-tanulásának fő eszköze. Gyűlnek a tapasztalatok arról, hogy milyen fizikai, pszichés és szociális hatásai vannak a szülőkre és a gyerekekre a járvány okozta kényszerű életstílus változásoknak.

Zöld fordulat jön a járvány után?

2020.05.27

A koronavírus-járvány néhány hónapja alatt többet csökkent Földünk szén-dioxid-kibocsátása, mint azt a környezeti aktivisták legmerészebb álmaikban gondolták. Sokan úgy vélik, ez a globális krízis végre ráébreszti a világot, hogy az eddigi pazarló és felelőtlen életmód nem folytatható. Vagy csak annyi lesz a tanulság, hogy ezentúl többször mosunk kezet?

Az időskorú lakosság egészségvédelmében vállal kiemelkedő szerepet a Richter

2020.05.26

Összefognak a Richter Egészségváros és a Proaktív 19 program szervezői, hogy a leginkább veszélyeztetett 60 év feletti korosztály minél nagyobb részének segítsenek felkészülni egy esetleges koronavírus-fertőzés egészségkárosító hatásainak minimalizálására. A kezdeményezésben részt vevő egészségügyi szakemberek telefonon, térítésmentesen biztosítanak személyre szabott tanácsokat a 60 év felettiek számára.

Ezt kell tudni a koronavírus-tesztekről

2020.05.11

Hányféle teszt létezik, hogyan működnek, mennyire megbízhatóak, meg kell-e ismételni őket? A Róbert Magánkórház cikke alapján összefoglaljuk, mit kell tudni a koronavírus kimutatására alkalmas tesztekről. 

Vidéken is elkezdődött a koronavírus-szűrés

2020.05.07

Május 7-én Fejér megyében, míg pénteken már Nógrád megyében is elindul a Semmelweis Egyetem által szervezett koronavírus szűrés. Pest megyében a vizsgálatok szervezése május 1-je óta folyamatos. 

Komplex COVID–19-szűrés a Dr. Rose-ban

2020.05.07

Az invazív vizsgálatokhoz kötelező PCR-tesztet és szerológiai szűrést orvosi konzultációval együtt kínálja a prémium szolgáltató

Szúnyogviadal, szúnyogdiadal

2020.05.07

Kipirosodott és irritált bőr, elviselhetetlen viszketés: általában ezek a rovarcsípések jellegzetes tünetei. Mindenkinek van valami tuti módszere a csípések ellen, még akkor is, ha a helyzettel időről-időre meg kell birkóznunk (esetleg barátkoznunk), ha természetközelben vagyunk.

Határozottan – nem csak a herpesz ellen!

2020.05.07

Ma, amikor nincs ember a földön, akinek ne kúszna be a gondolataiba milliószor a vírusveszély, a társas érintkezés szabályai gyökeresen megváltoztak, fénytörésben látjuk az életünket. Ép testben ép lélek – tartja a mondás, de egy percre meg is fordíthatjuk: fegyelemmel és figyelemmel érdemes az előttünk álló hetekre tekinteni, és amellett, hogy szervezetünk védekezőképességét erősítjük, fejben, lélekben is helyt kell állnunk.

Tíz tévhit a koronavírusról

2020.05.05

Még mindig nagyon kevés tudományosan igazolt információval rendelkezünk az új típusú koronavírusról, ezért is röppenhetnek fel újra és újra álhírek a COVID-19 terjedésével, tüneteivel vagy lehetséges megfékezésével kapcsolatban. Tíz, a világhálón keringő tévhit hiteles cáfolata következik.

Ezt is hozta a járvány: megbélyegzés

2020.05.05

„Gyalázzák az időseket ordenáré módon, mert elmennek vásárolni. Azoktól, akik ilyen hangnemben írogatnak, kérdezem: őket ki szülte?” – írta egy elkeseredett és dühös nyugdíjas korú hölgy egy népszerű internetes portálon. „Érdekelne, hogy került be a vírus az idősotthonokba, mert abban biztos vagyok, hogy közülük egy sem síelt Tirolban!” – vágja oda dacosan egy szüleit féltő fiatalasszony ugyanott.

Érdekes fejlemények egy lehetséges Covid-terápia körül – a Richter is „belenyúlt”?

2020.04.29

Néhány napja a párizsi közkórházak igazgatósága nyilvánosságra hozott egy tanulmányt, melyben arról számolnak be, hogy az immunrendszer válaszreakcióit befolyásoló – alapvetően a reumatoid artritisz kezelésére szolgáló – tocilizumab nevű gyógyszer hatékonynak bizonyult a súlyos állapotban lévő koronavírus-fertőzöttek gyógyításában. 

FFP2 maszkokat ad egészségügyi dolgozóknak a Wörwag Pharma

2020.04.29

Tízezer FFP2 maszkot adományoz a Wörwag Pharma háziorvosoknak, szakorvosoknak és gyógyszerészeknek. Az adomány értéke bruttó 31 millió forint. A Wörwag Pharma ezzel is szeretne hozzájárulni az egészségügyi dolgozók és az általuk ellátott betegek védelméhez és a koronavírus elleni fellépés eredményességéhez.

Életmentő tippek cukorbetegeknek a járvány idejére

2020.04.28

Az eddigi tapasztalok szerint az életkor és a társuló krónikus betegségek is jelentős szerepet játszanak a koronavírus okozta betegség lefolyásában, és a fokozottan veszélyeztetett csoportok közé tartoznak a cukorbetegek is. Vajon mit tudunk eddig a COVID-19 és a diabétesz kapcsolatáról, és hogyan vészelhetik át a járványidőszakot a cukorbetegek?

A koronavírussal kapcsolatos tárgyakat vár az orvostörténeti múzeum

2020.04.27

Járványtörténeti gyűjteményéhez vár felajánlásokat, a koronavírus-járvánnyal kapcsolatos tárgyakat, dokumentumokat – az MNM Semmelweis Orvostörténeti Múzeum Könyvtár és Adattár. 

Lassítja a járványt, ha sokan hordanak textilmaszkot

2020.04.22

A járványügyi időszakban minden olyan helyzetben érdemes maszkot viselni, amikor több emberrel is találkozhatunk, a 65 éven felüliek számára pedig javasolt, hogy maszkban lépjenek ki az otthonaikból. A lakosság számára a sebészi maszkok helyett a dupla rétegű, magas hőfokon mosható textil maszkokat ajánlják a szakemberek.

Arany János nyavalyái

2020.04.22

„Nálam, ha a test szenved, rendesen a lélek is cudarképpen bágyadt” – írja Arany János (1817-1882) kedves barátjának, Petőfinek 1849. január 2-án, 32 esztendős korában. Azt gondolhatnánk, hogy egy ilyen fiatal férfi a súlyos betegségekből fakadó testi szenvedést még nemigen ismerheti, de nem lenne igazunk: Arany Jánost apró gyermekkorától kezdve egész élete során elkísérték a korban nehezen, vagy egyáltalán nem gyógyítható, nagy fájdalmakkal járó súlyos betegségek. 

Konyhai higiénia a járvány idején

2020.04.21

Készült egy kiadvány „Konyhai higiéniai és élelmiszer biztonsági útmutató humán járványügyi veszélyhelyzet idején” címmel, ami segíti a vásárlókat a biztonságos konyhai higiéniai és élelmiszer biztonsági folyamatok kialakításában és betartásában. 

Így védheti magát a koronavírus-fertőzéstől

2020.04.14

Valószínűleg Ön is sokszor hallotta már, de nem lehet eleget ismételni, mit tehetünk azért, hogy megóvjuk magunkat és családtagjainkat a fertőzéstől. Vigyázzon magára, vigyázzon a többiekre! 

Láz, száraz köhögés, légszomj: lehet, hogy koronavírusos

2020.04.14

Az OGYÉI infografikája felsorolja a koronavírus tüneteit és leírja, mit kell tennie, ha úgy gondolja, megfertőződött. 

A járvány pszichológiai hatásai

2020.04.02

Sok szempontból különleges a mostani koronavírus-járvány. Nemcsak azért, mert egy eddig ismeretlen vírus menetel végig a világon, korábban elképzelhetetlen számban kényszerítve otthonaikba és karanténba emberek százmillióit. Nemcsak azért, mert még a legodaadóbb orvosi kezelés ellenére is tízezrek halnak meg. Nemcsak azért, mert az általa okozott közvetlen és közvetett gazdasági károk mértéke beláthatatlanul és felfoghatatlanul nagy.

Ön férfi? Akkor készülhet a prosztataháborúkra

2020.04.02

Kevés az olyan férfi, akit a kor előrehaladtával elkerülnek a prosztataproblémák. Lehet, hogy csak egy kis mirigy, mégis komoly egészségügyi problémák forrása lehet. Jobb, ha időben felkészül tehát arra, hogy mire számíthat, milyen jelekre figyeljen és mit tehet a megelőzés érdekében.

Ne adja szájról szájra!

2020.03.06

Télen és a tavaszi vitaminhiányos hónapokban többeknél alakul ki apró, égő fájdalommal járó fekély a szájban. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának okát azonban még nem tudják az orvosok, bár összefüggésbe hozzák az immunrendszer gyengülésével.

Mitől leszünk betegek illetve hogyan őrizhetjük meg egészségünket?

2020.02.05

A biológiai egészség a szervezet azon képessége, hogy zavartalanul elviseli  az élet során jelentkező fizikai, szellemi terheléseket, és ellenáll a fertőzéseknek, betegségeknek. A XX. század második felében kiegészült a definíció úgy, hogy a teljes értékű egészségen a modern élet fokozódó tempójához, gyors változásaihoz való alkalmazkodóképességet is értjük.

A szájnak „ingere”...

2020.02.05

Szerte a világon milliók életét keseríti meg a herpesz. Nagyon elterjedt betegségről van szó – egyes felmérések szerint az emberek 80 százaléka hordozza a vírust, ami időről időre kiváltja a kellemetlen tüneteket.

Beleinkben rejlik az egészségünk – így vigyázzunk rá!

2020.02.01

Sokan úgy beszélnek bélrendszerünkről, mint a második agyunkról, ami képes hangulatunk, libidónk, kreatív teljesítményünk befolyásolására. Szervezetünket százbillió apró baktériummal osztjuk meg. Élnek a bőrünkön, testhajlatainkban, körmünk alatt, szőrtüszőinkben, de a legtöbb apró társbérlőnk a bélrendszerünkben található. Segítik hasznosítható alkotóelemeire bontani táplálékunkat, befolyásolják, mennyi vitamin és ásványianyag szívódik fel a szervezetünkbe, hatással vannak arra, hogy milyen hormonok szabadulnak fel, amik kulcsszerepet játszanak hangulatunk alakulásában is.

Koronavírus - alacsony a halálozási arány

2020.01.29

Az elhunytak jellemzően más betegséggel is küzdöttek   A koronavírus ugyan gyorsabban terjed, de kevésbé súlyos következménnyel járó megbetegedést okoz, mint a SARS vírus az évezred elején – állítja egy elismert mikrobiológus. Míg a SARS-betegek közel 10 %-a halálozott el, addig ez a szám a koronavírus esetében csak 1-2 % - írja a CNBC.

Ajakherpesz – csúnya és fáj…

2020.01.09

Az egyik legelterjedtebb fertőző betegség az ajakherpesz. A szájon jelentkező fájdalmas, viszkető hólyagocskák és a később megjelenő var sokaknak okozott már kellemetlenséget, az emberek harmadánál pedig időről-időre kiújul.

Téli bajaink

2020.01.06

Orrfolyás, köhögés, émelygés, fáradtság, ingerlékenység, fájdalom, és persze láz – mindezek a tünetek sokaknak ismerősek lehetnek a téli hónapokban. A kezelés szempontjából azonban egyáltalán nem mindegy, mi a betegség okozója.

Folyó ügyeink

2020.01.06

A gyakran tévesen felfázásnak nevezett hólyaghurutot általában olyan baktériumok okozzák, melyek természetes módon is jelen vannak a szervezetben.

Leszámolás a felszálló fertőzéssel

2019.12.03

Kevés kellemetlenebb betegség van a felfázásnál, ami a fiatal lányokat éppúgy érinti, mint a változó kor utáni nőket. Tél van, hideg van, itt a hólyaghurut ideje...

Itt van az ősz. Itt van újra – a felfázás?

2019.11.10

Az őszi-téli időszakban gyakori betegség a hólyaghurut, más néven a felfázás. Utóbbi nem a legpontosabb meghatározás, hiszen a húgyhólyag hurutos megbetegedését nem elsősorban a hideg időjárás, hanem baktériumok okozzák.

Könnyes ügyek

2019.11.09

Viszketés, kaparó, égő érzés, a szem vörössége vagy akár a látás időleges elhomályosodása – ezek a tünetek mind szemszárazságra utalhatnak. Mi okozhatja a kellemetlen szimptómákat, és mit tehetünk ellenük?

Ha sokszor megfázik a kisbaba nem nagy baj, de ne vegyük félvállról

2019.11.02

A csecsemők és a kisgyerekek gyakran esnek át megfázásos betegségeken. Gyermekorvosok szerint évente akár 8-10 alkalommal is elkaphatnak olyan vírusos fertőzést, ami a jól ismert tünetekkel jár: köhögés, orrfolyás, torokfájás, eldugult orrjárat, hőemelkedés, láz. A többniyre csak náthának vagy megfázásnak nevezett tünetegyüttes mögött 200-nál is több vírus állhat, amik a bölcsődei, óvodai vagy más gyermekközösségekben meglehetősen könnyen terjednek.

Afta, herpesz gyors kezelése

2019.10.06

Elég, ha elkapunk egy kisebb náthát, vagy a szokottnál több stressz ér minket, máris jelentkezhet a jellegzetes, égető és viszkető érzés a száj környékén. A herpeszt szinte mindenki ismeri, és tudjuk, hogy vírus okozza. A hasonló kellemetlenségekkel járó afta kialakulásának oka azonban még nem ismert, bár összefüggésbe hozzák az immunrendszer gyengülésével.

Vesekő – van megoldás!

2019.09.05

A vesekő gyakori betegség. Ha ismerjük – és hamar felismerjük a tüneteit, sok fájdalmas szenvedéstől óvhatjuk meg magunkat.

Ők aztán sosem csípik ki magukat

2019.09.03

Szúnyogok, darazsak, méhek, böglyök, pókok, kullancsok – csípésük hosszabb-rövidebb ideig maradandó emlékként kísérheti  nyaralásunkat, hétvégi kirándulásainkat. Akkor sem ússzuk meg őket, ha távolabbi vidékre utazunk. Bár vannak köztük súlyos betegségeket terjesztők, itthon egyelőre még nyugodtak lehetünk. De kik, és hol csípnek minket a legtöbbször?

Ha csíp, ha viszket – rovar okozta kellemetlenségek

2019.06.09

Kipirosodó, megduzzadó bőr, jellegzetes kinézetű púp, erős viszketés – strandszezonban a legtöbben előbb-utóbb találkoznak a rovarcsípés kellemetlen következményeivel. A tünetek pár napon belül általában elmúlnak, mégis okosabb felkészülni a csípések azonnali kezelésére, hogy ne kelljen a tervezettnél hamarabb befejezni a pihenésre szánt napot.

A sebeket nem szabad elhanyagolni!

2019.06.07

A nyári napok a szabadba csábítanak… pancsolás, grillezés, zsibongó gyereksereg -  ilyenkor gyorsan megtörténik a baj, és az egyszerű, fára mászás okozta horzsolástól a grilltű szúrásán át az égési sérülésekig sokféle kellemetlenséget elszenvedhetnek a vendégek, barátok, családtagok. Bár nem feltétlenül kell minden apró-cseprő horzsolás miatt mentőt hívni, fontos, hogy a legkisebb seb sem maradjon kezeletlenül!

Vigyázz, kész, csíp!

2019.06.02

A jó idő beköszöntével egyre több időt töltünk a szabadban. Lekerültek a nagykabátok, előkerültek a rövidnadrágok, próbáljuk élvezni a természet adta lehetőségeket. Ezzel sajnos nem csak mi, hanem az ízeltlábúak is így vannak.

Veszélyes hólyagok

2019.05.07

Mi az?  Fájdalmas hólyagok – általában az arcon –, amelyek fertőznek, és rossz közérzetet okoznak. A hideg, a meleg, a legyengült immunrendszer, a stressz, bizonyos ételek stb-stb. sok minden előhozhatja. Igen, ez a herpesz, amit ha kijött, nem szabad kezeletlenül hagyni!

10 plusz 4 tipp, hogy nyáron is egészséges legyen a lábunk

2019.05.07

Jön a jó idő, le lehet dobni a zárt cipőt, helyette papucsot, szandált húzni, uszodába, strandra menni. Végre nem kell annyit aggódni egész nap zokniba bújtatott lábunk állapota miatt.  Vagy mégis?

Kiút a cukorbetegségből

2019.05.04

Magyarországon több mint hétszázezer cukorbeteg él, és – ijesztő adat – 500 ezer körülire becsülik a nem diagnosztizált esetek számát is.

Ha újra itt a meleg…

2019.05.02

Amennyire örülünk a jó időnek, a melegnek, annyi „kellemetlenséget”is hoz a tavasz és a nyár, hiszen ahogyan ébred a természet, úgy indulnak „csatába” a rovarok, a bogarak. Csípnek, szúrnak, sokan vannak, és az már csak ráadás, hogy a korai napsugarak is próbára teszik a bőrünket.

Szürkehályog nélkül - Mire érdemes figyelni a műtét előtt és után?

2019.04.03

A „szürkehályog” kifejezés a szemlencse elhomályosodását, „elszürkülését” jelenti. A műtét során az elszürkült szemlencse eltávolítására, és műlencse beillesztésre kerül sor.

Mint Columbo felesége

2019.04.02

Van az ember életében olyan időszak, nem is kevés, és jellemzően hosszú, amikor a változókor pont olyannak tűnik, mint Columbo felesége. Hallunk, olvasunk róla eleget, de valójában még a létezésében is kételkedünk. Pedig a testi tünetek– alvászavar, hőhullámok, hízás- mellett a lelkiek, mint például ingerlékenység, állandó fáradtság, szorongás, hangulatingadozás sem elhanyagolhatók.

A kutatók sem feledkeznek meg a C-vitaminról

2019.03.30

A C-vitamin nélkülözhetetlen a szervezet működéséhez, és antioxidáns hatásának köszönhetően segít kordában tartani a szervezetbe jutó oxidáns molekulákat, véd a fertőzésektől, elősegíti a sebgyógyulást. Ráadásul a D-vitaminnal együtt enyhíti a tavaszi fáradtságot. 

Ezért fontos a helyes fültisztítás - Ön vajon jól csinálja?

2019.03.07

A fülzsírt nemkívánatos kosznak tartjuk, amelytől mindenáron meg akarunk szabadulni. A zsíros fül valóban nem esztétikus látvány, de tudnunk kell, hogy természetes képződmény, amelynek komoly védőfunkciója van. Ha helytelenül akarunk tőle megválni, nem csak kellemetlenségeket, de betegségeket is előidézhetünk. Íme, a fültisztítás 4 alapszabálya!

Égető probléma

2019.03.05

Főleg a nők életét keseríti meg a kellemetlen tünetekkel járó hólyaghurut, vagy más néven felfázás. Azonban sokan nem tudják, hogy nem elég a megfelelő öltözet, hiszen általában nem a hideg, hanem bakteriális fertőzés áll a megbetegedés hátterében.

Jaj, de fáj!

2019.03.04

Az ízületi fájdalom szinte egy életen át elkíséri a modern kori embert. Amikor „még” csak a sportolás következtében tapasztalunk ízületi fájdalmat, az általában könnyen kezelhető, ám felhívja a figyelmet a megelőzés fontosságára. Ha pedig már egyre gyakrabban és több ízületünket is érinti a fájdalom, fájdalomcsillapítást és regeneráló terápiákat is igénybe kell vennünk. Az ízületi fájdalom nem válogat, és azonnali kezelést kíván!

Húgyúti fertőzés – mit tehetünk ellene?

2019.02.06

Égető fájdalom vizelés közben, a szokásosnál gyakoribb ürítési inger, rosszabb esetben láz, elesettség – a húgyúti fertőzés az egyik leggyakoribb urológiai megbetegedés, a statisztikák szerint ötből négy nőt érint legalább egyszer életében. Miért alakul ki, és hogyan kezelhető?

Immunrendszerünkért a természet erejével

2019.02.05

Az őszi-téli időszakban tetőzik a légúti megbetegedések esetszáma. Sokat tehetünk e bajok elkerüléséért, ha segítjük immunrendszerünket abban, hogy védekezzen a szervezetünket megtámadó kórokozók ellen. Hogyan?

Levegőt!

2019.02.04

A február a megfázások főszezonja. Ilyenkor gyakori az orrdugulás kialakulása, amely kellemetlen közérzetet okoz és kockázatokat is hordoz. Ezért fontos tudnunk, miként állíthatjuk helyre az orr egészséges működését!

Ezért nem szabad kezeletlenül hagyni a herpeszt!

2019.02.02

Megint náthás lett? Megint lázasan feküdt napokig? És megint kiújult a herpesze? A téli hónapok gyakori kellemetlensége a herpesz, amivel vigyázni kell. És bár megelőzni nem lehet, de a tüneteket semmiképpen sem szabad kezeletlenül hagyni! Megmutatjuk, miért lehet veszélyes a herpesz, hogyan akadályozhatjuk meg a továbbterjedését, és hogyan gyorsíthatjuk a gyógyulását.

Herpesz - Az idegeinkre megy!

2018.12.25

Beköszöntött a tél minden kellemetlenségével együtt. A nyirkos, hideg idő és a támadó vírusok pedig még tovább nehezítik az amúgy is borongós januári napok súlyát.  A téli hónapokban egyszer-kétszer szinte mindannyian megfázunk, vagy influenzásak leszünk, s ha mindehhez egy jó nagy hólyagos herpesz is az „arcunk dísze” lesz, azt már végképp nehezen viseljük…  De nem kell, hogy így legyen!

„Legyőzte a kórt, de nem győzte meg a kort”

2018.12.08

Nem véletlen, hogy Semmelweis Ignác, az anyák megmentője, az egyik legismertebb magyar orvos a világban. Azzal, hogy rájött a gyermekágyi láz okaira, vagyis arra, hogy maguk a boncolást végző orvosok viszik át a fertőzést a szülészeti osztályokon fekvő anyákra, korszakos jelentőségű felfedezést tett, de élete és munkássága tragikus véget ért. A 200 éve született tudós tiszteletére a kormány emlékévet hirdetett. Ennek kapcsán felidézzük néhány „meg nem értett” zseni történetét. Kezdjük az övével!

Csak nyugodtan a pikkelysömörről

2018.12.06

A pikkelysömör (pszoriázis) – az egyik leggyakrabban előforduló súlyos bőrbetegség – jelen tudásunk szerint nem gyógyítható 100%-osan, de ha a tünetek jól kezelhetők, jelentősen javul az életminőség. A betegség a magyar lakosság 2%-át, mintegy 200 ezer embert érint, s ez az arány a Föld népességére is elmondható, bolygónk lakosságának szintén 2%-a szenved tőle.

Trükkös vírust szabadítottak a rákos sejtekre

2018.12.04

Ígéretes rákkezelési módszert dolgoztak ki oxfordi kutatók. Vírussal fertőzik meg és pusztítják el a rákos sejteket, de közben egy zseniális trükkel rászabadítják az immunrendszert a rákot védő megtévesztett sejtekre is.

Az indiánok főtt tujalevelétől az aszkorbin-savig – kis C-vitamin-történet

2018.12.03

Felfedezése szoros kapcsolatban áll egy sokáig rettegett kórral, de a C-vitamin kedvező hatásai jóval sokrétűbbek, mint a tudományos nevében – aszkorbin-sav – máig őrzött skorbut gyógyítása.

A mozgás szabadsága

2018.11.07

Sajgó ízületek, fájó végtagok, mozgáskorlátozottság: sok esetben kiderül, nem egyszerű mozgásszervi betegség áll a panaszok hátterében.

Tenyérnyi gyermekek

2018.11.07

Magyarországon minden tizedik baba megszületik a terhesség 37. hete előtt, azaz koraszülöttként jön a világra. Többségük heteket-hónapokat tölt a koraszülött-intenzív osztályokon, míg végre édesanyjával együtt hazatérhet. November 17-e a Koraszülöttek Világnapja.

Orrdugulás, orrfolyás

2018.11.02

Az orrüreg belsejét bélelő nyálkahártya születésünk pillanatától kezdve egy életen át végzi hármas feladatát: megszűri, megmelegíti és megnedvesíti a belélegzett levegőt. Működése közben sokszor próbára tesszük, de többnyire jól reagál a környezeti ártalmakra.

Hogyan válasszunk c-vitamint?

2018.11.01

A C-vitamin az emberiség leghasznosabb felfedezései közé tartozik, hiszen annak rendszeres fogyasztása alapvető eszköz az egészség megőrzéséhez. Amennyiben táplálékunkkal nem biztosítjuk a számunkra szükséges mennyiségű C-vitamin-bevitelt, célszerű valamilyen más forrásból pótolni azt. Az óriási kínálatban azonban egyre nehezebb eligazodni….

Felejtse el a fülfájást!

2018.10.06

Ha a felgyülemlett fülzsír valamilyen oknál fogva nem tud kiürülni a fülből, akkor fülzsírdugót képezve halláscsökkenést, fülfájást, fülzúgást is okozhat. De nem a fültisztító pálcika a megoldás a problémára.

Sérülés, húzódás, zúzódás, rándulás

2018.10.05

A fizikai megterheléseknek (még az egészen kicsinek is), komoly egészségügyi következményei lehetnek! Vigyázzunk magunkra a mindennapi életben és sportolás közben is, különösen, ha beköszönt az esős, fagyos évszak.

Szemünk fénye

2018.10.02

Az októberi Látás Hónapja a Magyar Látszerész Szövetség és az optikai szakma által közösen létrehozott kampány, amelynek célja a magyar lakosság látáskultúrájának fejlesztése, az éleslátás iránti igény felkeltése.  

Ősi szépségápolási kultúrák találkozása

2018.09.29

A Holt-tenger egyedülálló ásványi összetételű vize tápláló, revitalizáló hatású, bőrmegújító képessége ősidők óta ismert. Marokkó folyékony aranyát, az argánolajat pedig sokan egyenesen a fiatalság elixírjének tartják. Mi történik, ha a Holt-tenger bőrszépítő kincseit Marokkó argán aranyával gazdagítják? Mi is kíváncsiak voltunk, hát utánajártunk!  

Hatásos segítség hasmenés esetén

2018.09.05

A hasmenés olyan kellemetlen, szervezetet kimerítő tünet, melyet mindenki szeretne elkerülni, mégis szinte mindenki megtapasztal élete során, kortól, nemtől függetlenül. Azt jelzi, hogy szervezetünkben valami nincs rendben, a vastagbélben elégtelen a folyadék visszaszívása. 

Ne legyen csípős az ősz!

2018.09.05

Hűvös a reggel, csípős az este – lassan újra beköszönt az ősz, és vele együtt a tipikus őszi betegségek szezonja. De vajon valóban tipikus tünetekkel jelentkezik az esetleg legyengült immunrendszer és egy aktív kórokozó csatája? Az ismétlődő felfázás jeleit észlelve tanácstalanok lehetünk, hogy panaszaink hátterében az elégtelen folyadékfogyasztás, egy újabb fertőzés, valamilyen krónikus betegség vagy „egyszerű” megfázás áll. 

Szívünk bajai a vezető halálok a világban

2018.08.30

Háborúk, rák, HIV-fertőzés? Nem, a legtöbb ember idő előtti halálát nem ezek okozzák, hanem olyan tényezők amiket életmódunk egészen apró megváltoztatásával is el tudunk kerülni.

Előzzük meg a felfázást!

2018.07.31

Nyári hőségben remek kikapcsolódás pancsolni a medencében, csobbanni egyet a hűsítő vízben vagy egy nagyot úszni a habok között, de nem szabad megfeledkeznünk az úgynevezett strandbetegségekről sem. Sajnos nagyon gyorsan fertőznek és legtöbbször éppen a nyaralást teszik tönkre. A folyók, tavak természetüknél fogva tele vannak különféle baktériumokkal, de még a strandok fertőtlenített, klórozott medencéiben sem lehetnek teljes biztonságban az arra érzékenyek. Ráadásul a víz és a nedves környezet ideális közeg a baktériumok szaporodásához.

Utazni jó!

2018.07.29

Hosszabb utazásainkat hetekkel korábban, a legapróbb részletekig megtervezzük. A szervezés részeként tegyünk meg mindent azért is, hogy egészségesen térhessünk haza!

A rák megelőzését találták a legjobb indoknak a HPV-oltás mellett

2018.07.01

Azt vizsgálták egy amerikai kutatásban, hogy mivel lehet leghatékonyabban meggyőzni a szülőket a HPV-oltás beadatásáról. A több rákbetegségért felelős vírusfertőzés ellen Magyarországon is létezik ingyenes védőoltás, amit azonban sokan mégsem igényelnek a gyereküknek.

Fogadom

2018.06.07

Bár nem élő fogakról van szó, a protézist is tisztán kell tartani, hiszen az ételmaradékok megtapadnak rajta. Ha a fogpótlást rendszeresen tisztítjuk és fertőtlenítjük, sok problémát megelőzünk.

Ízületi gyulladás és életminőség

2018.06.07

Az USA-ban működő, az ízületi gyulladásban szenvedőket már több mint 70 éve támogató szervezet, az Arthritis Foundation (AF) adatai szerint Amerikában a betegségcsoportban érintettek jelentős részénél alakul ki előbb-utóbb súlyos depresszió. Az AF szakemberei szerint ennek fő oka, hogy a páciensek nehezen vagy egyáltalán nem tudnak megbirkózni néhány hétköznapi helyzettel. Mit tehetnek ez ellen a betegek és környezetük?

Csak egy kis szúnyogcsípés…?

2018.06.06

Nyári estéinket megkeseríthetik a szúnyogok. Sajnos ez az a támadás, amit legtöbbször elkerülni nem, csak kezelni lehet. Adunk néhány lehetséges tippet.

Az immunrendszer söpri ki a daganatot

2018.06.05

A szervezet saját védekezőképességét használja fel a rákos megbetegedések gyógyítására egy újszerű, az amerikai Stanford egyetem kutatói által kifejlesztett módszerrel.

Körömgomba kezelése – már az első tünetektől

2018.06.04

Jótanácsok a körömgomba kezelésére.

Több figyelmet az apáknak!

2018.06.04

Az USA-ból, az amerikai polgárháborút követő időszakból származik az apák napja hagyománya; 1972 óta ott hivatalosan is ünnepnek számít június harmadik vasárnapja – idén június 17-e –, és világszerte egyre többen ünneplik ilyenkor az apákat (meg természetesen a nagy- és dédapákat.)  A jeles nap arra is jó alkalommal szolgálhat, hogy felhívjuk a figyelmet egy jellegzetes apa- (és persze általában férfi-) problémára, melynek megelőzéséhez, kezelésének mielőbbi elkezdéséhez a családi figyelem is fontos lehet.

Sürgős eset

2018.06.01

A gyermekkori hasmenés igen gyakori és inkább zavaró, mint veszélyes jelenség. Mégis fontos, hogy minden szülő ismerje a hasmenéssel járó fertőzéseket és a nem fertőző betegségeket.

Figyelem! A szívférgesség fenyeget!

2018.05.10

A szúnyogszezon kezdete nagy terhet ró a felelős kutyatartók vállára, hiszen az alig néhány éve ismert szívférgesség a tavaszi és nyári időszakban Magyarországon is fokozottan szedi áldozatait. 

Mit tehetünk a prosztatamegnagyobbodás ellen?

2018.04.14

Az életkor előrehaladtával a prosztata egyre nagyobb valószínűséggel nagyobbodik meg: míg ez 40 éves kor alatt általában nem jellemző, addig a 60 feletti férfiaknak mintegy a felét érinti, a 80 éveseknek pedig mintegy 80%-át. Hogyan ismerhetjük fel a prosztatamegnagyobbodást, és mit tehetünk ellene?

A kis dolog is nagy dolog!

2018.04.12

A téli hónapok alatt meggyöngült immunrendszer és az aktív kórokozók találkozásakor sokszor egyértelmű, melyik lesz a győztes. Az ismétlődő felfázás tüneteit észlelve nagy kérdés, hogy a panaszok hátterében egy újabb fertőzés, valamilyen krónikus betegség vagy tényleg „egyszerű” megfázás áll. Végre itt a jó idő, de vigyázzunk a túlságosan lenge öltözékkel!

Sivatagi érzés

2018.04.11

A száraz szem szindróma a magyar lakosság 10-30%-át érintő szembetegség, melynek tünetei az életkor előrehaladtával fokozódhatnak. A jelenség egy valós probléma, nem csupán egy „érzet”.

Tovább él, akinek megműtik a szemét

2018.04.10

Sokak számára jelent megváltást a szürkehályog-műtét. Az idős korral egyre nagyobb valószínűséggel kialakuló probléma ilyetén kezelése azonban az újabb kutatások szerint nem csak a látás élességét adhatja vissza, hanem szó szerint életbevágó hatása is lehet.

Visszatérő baj – a húgyúti fertőzés

2018.02.13

Szerte a világon a nők mintegy 60%-a életében legalább egyszer, míg 15%-uk minden évben átesik húgyúti fertőzésen. A férfiaknál sokkal alacsonyabb az esetszám. Melyek a betegség jellegzetes tünetei, és mit tehetünk ellene?

Kellenek a könnyek!

2018.02.12

Száraznak és irritáltnak érzi a szemét? Nincs egyedül, hiszen a szemszárazság a látásromlás mellett az egyik leggyakoribb panasz, ami miatt szemorvoshoz megyünk. Elsődleges tünetek a szúró, viszkető, égő, illetve az idegentest érzés.

Bosszantó vírus – a herpesz

2018.01.05

Pirosló, viszkető bőr, sűrűn egymás mellett kialakuló hólyagocskák – a kitartóan vissza-visszatérő herpesz sokaknak kellemetlenül közeli ismerőse. Az esetek többségében a betegség ártalmatlan, viszont komoly fájdalommal járhat. Megelőzésére egyelőre nincs ismert módszer, ám fel lehet készülni jelentkezésére.

Tanácsok szájsebészeti műtét után

2017.12.13

Mi magunk is sokat tehetünk azért, hogy megelőzzük a szájsebészeti műtétek után esetlegesen jelentkező problémákat. A legfontosabb, hogy betartsuk az orvos utasításait!

Ön is tehet a daganatos betegségek ellen!

2017.12.08

Az American Cancer Society nagyszabású kutatása leírta a különböző típusú daganatos megbetegedések kockázati tényezőit és egyben arra is rávilágított, mik azok az életmódbeli változások, amiket meg kell tennünk, hogy csökkentsük őket.

Tévhitek az egészségről

2017.12.08

Van néhány tévhit, ami annak ellenére évizedek óta makacsul tartja magát, hogy több kutatás is megcáfolta őket. Ön vajon mindent helyesen tud? Tesztelje tudását!

Mit kell tudni az idei influenzaszezonról?

2017.12.08

Az influenza szerte a világban, a fejlett országokban is komoly gondokat okoz; főleg a gyerekekre és a korosabbakra veszélyes. Mintha csak ezt a jól ismert tényt támasztaná alá egy nemrég megjelent írás, ami arról számol be: az USA-ban idén már kiskorú és idős áldozatot is szedett a járvány.

Köhögéses betegségek iskolakezdéskor

2017.11.27

„Gyakorlott anyuka vagyok, de az idei ovikezdésnél megint nem tudtuk megúszni a köhögéses megbetegedést: már a harmadik héten otthon kellett maradnunk. Miért van ez? Mit tehetünk ellene?” Válaszol: Válaszol: dr. Makó Nóra gyermekháziorvos, háromgyermekes anyuka

Amit az ajakherpeszről és az aftáról tudni érdemes

2017.11.27

Csúnya és kellemetlen és látszik: ajakherpesz – csúnya és kellemetlen, de nem látszik: afta. Először bőrpír és viszketés, majd égő, fájdalmas érzés. Sűrűn egymás mellett elhelyezkedő, duzzadt alapon apró hólyagocskák az ajkak szélén, az orcákon illetve az orr környékén: íme a bizonyosság – herpeszem van!

Pikkelysömörrel boldogan

2017.11.23

A Boldogságkutató Intézet és a LEO Innovációs Laboratórium, a LEO Pharma független szervezete felmérése alapján a psoriasissal élők a latin-amerikai országokban a legboldogabbak, Norvégiában és Dániában pedig a legboldogtalanabbak. A válaszadók 74%-a úgy véli, a társadalom nem ismeri eléggé a betegséget, 40% pedig úgy érzi, mintha egyedül csak ők szenvednének ebben a betegségben.

Fürdőgyógyászati ellátás – nem érdemes kihagyni

2017.11.20

A fürdőgyógyászati ellátás az orvosi rehabilitációs ellátások közé tartozó gyógyászati ellátás, amelyet főként a krónikus reumatológiai, ortopédiai, neurológiai illetve érbetegségek funkciójavítását szolgáló rehabilitációs kezeléseknél alkalmaznak. Tekintettel ezek rehabilitációban betöltött jelentős szerepére, a Társadalombiztosítás  (Tb) támogatást biztosít az egyes ellátások szolgáltatói árához.

Az egészséges életmód alapjai

2017.11.20

„Az egészség nem minden, de egészség nélkül minden semmi.” Az egészséges életmód kialakítása nem egyik napról a másikra megy, hanem egy folyamat eredményeként jön létre. Ebben a folyamatban több tényező is fontos szerepet játszik – mondják a táplálkozástudományi szakemberek.

Vigyázzunk fogainkra!

2017.11.20

November a Fogászat Hónapja. A szájápolás nem csupán a szép mosoly és a friss lehelet miatt fontos. Ha vigyázunk, jelentősen csökkenthetjük a szájüregi daganatok kialakulásának esélyét.

Amire oda kell figyelni: jelek és tünetek

2017.11.10

Figyelünk az étkezésre, rendszeresen sportolunk, erősítjük az immunrendszerünket, és orvoshoz megyünk, ha betegek vagyunk. Vannak azonban kevésbé ismert, néha apró jelek, melyek problémára utalhatnak. Összegyűjtöttünk néhányat.

Vitaminok készenlétben

2017.11.10

Az idő komor, ön pedig egyre lehangoltabb? Jól jönne némi vitamin-utánpótlás, hogy felkészüljön a hideg időszakra? Ha unja a banánt, válasszon más gyümölcsöt és lehetőségei szerint télen is egyen sok friss zöldséget, kiegészítésként pedig hidegen sajtolt olajokat.

Jöjjön az ősz felfázás nélkül!

2017.10.31

Évszakváltáskor az immunrendszerünk legyengülhet, így több támogatásra van szüksége. Ha nem erősítjük meg szervezetünk védelmi vonalát, könnyen felfázhatunk.

Egy nélkülözhetetlen mikroelem: a vas

2017.10.31

Szervezetünk tömegének 4-5%-át ásványi anyagok alkotják; ezek közül mikroelemeknek nevezzük azokat, amelyek egészen elenyésző mennyiségben (kevesebb, mint 0,005%) vannak jelen testünkben. Utóbbiak közé tartozik a vas is, amelynek hiánya komoly betegségekhez vezethet.

Az ősz a „felfázás szezonja”?

2017.10.18

A válasz egyszerű: nincs összefüggés a felfázás gyakorisága és az évszakok között, bár az emberek többsége valóban a hűvösebb, őszi hónapokhoz köti ennek előfordulását. Azonban a betegségnek csak a népnyelvben „felfázás” az elnevezése, okai egészen eltérőek lehetnek. Például a gyulladásos megbetegedés nemi érintkezés következménye is lehet!

Csak természetesen – gyógynövények hideg hónapokra

2017.10.12

A hideg, nyirkos őszi hónapok különösen elősegítik a légúti megbetegedések terjedését. Ráadásul ilyenkor immunrendszerünk is legyengülhet, hiszen kevesebb friss zöldséghez, gyümölcshöz jutunk, több időt töltünk négy fal között, kevesebb napfény ér minket. A népi gyógyászat régóta alkalmaz olyan növényeket, amelyek ebben az időszakban is segítenek megőrizni egészségünket.

Október a Látás Hónapja

2017.10.10

Kevesen tudják, hogy a látásvizsgálat során nemcsak egy esetleg később súlyossá váló szembetegség, de például a cukorbetegség vagy akár a magas vérnyomásra utaló jelek is felfedezhetőek. Ha tehetik, ebben a hónapban szánjanak fél órát az országszerte elérhető ingyenes vizsgálatokra, vigyázzanak szemük egészségére!

Vigyázzunk a gyermekeinkre!

2017.10.10

Minden szülő aggódik, amikor a gyermeke beteg lesz. Szerencsére ma már a legtöbb betegség megelőzhető, a szövődmények kialakulásának kockázata pedig jelentősen csökkenthető.

Bőrügyek – pikkelysömör és ekcéma

2017.10.10

Az ekcéma (dermatitis) az egyik leggyakoribb bőrbetegség; hazánkban például az emberek közel 10%-át érinti. Szintén elterjedt bőrbaj a pikkelysömör (psoriasis), amelytől az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) 2015-ös adatai szerint szerte a világon mintegy 100 millió (hazánkban megközelítőleg 200 ezer) páciens szenved. Közös a két kórban, hogy a gyógyuláshoz, vagy legalábbis a tünetek enyhítéséhez bizalmi viszony szükséges a páciens és a szakember között.

Mylan – minőségi gyógyszerek 7 milliárd ember részére

2017.09.27

A Mylan aktívan támogatja az antibiotikum-rezisztencia (AMR) elleni globális erőfeszítéseket

Biciklivel a limfómás betegekért

2017.09.15

Szeptember 15 a Limfóma Világnapja, ennek alkalmából a Magyar Rákellenes Liga kerékpáros felvonulással hívja fel a figyelmet a betegségben érintettekre. A limfóma az ötödik leggyakoribb daganatos megbetegedés, Magyarországon évente körülbelül 2000 új beteget regisztrálnak.

Ízületi fájdalmak – szelíd gyógymód

2017.09.14

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) mintegy 150 olyan betegséget, szindrómát tart számon, amelyeket mozgásszervi elváltozások váltanak ki. Közös jellemzőjük, hogy fájdalommal járnak – ennek enyhítésére többféle módszer létezik.

A „napfényvitamin”, azaz a D-vitamin jelentősége

2017.09.12

A Medical News Today cikke szerint a D-vitamin bevitele fontos, de nem minden formája egyforma. A D-vitaminok szteránvázas vegyületek (szeteroidok), melyek provitaminjaikból (azaz ergoszterinből, koleszterinből) képződnek ultraibolya sugarak hatására. Ezért is hívják „napfényvitaminnak”. Aktív formái: D2-vitamin és a D3-vitamin. Tudományos alapú, de közérthető magyarázatra vállalkozott a Gyógyhír Magazin olvasói számára Guba Lilla biológus, a Forrai Gimnázium vezető szaktanára.

A betegek kötelezettségeiről

2017.09.07

A betegek jogait bemutató cikkek után érdemes megismerkedni a betegek kötelezettségeivel is, melyek betartása nélkül az egészségügyi ellátás nehezen vagy egyáltalán nem működik. Olyan kötelezettségek ezek, melyek érvényesítése nem kíván aránytalanul nagy terhet a betegektől, kis odafigyeléssel könnyíti meg az egészségügyi dolgozók fáradságos munkavégzését.

Mit tegyen, hogy ne legyen beteg a gyerek?

2017.09.06

A bölcsőde- és óvodakezdés időszaka igénybe veszi a gyerekek immunrendszerét: szeptember első heteiben megduplázódik a beteg kisgyermekek száma az orvosi rendelőkben. Pedig megfelelő vitamin- és tápanyagbevitellel sokat tehetünk az ún. közösségi betegségek megelőzéséért, és a kisgyermekkori táplálkozás minősége a felnőttkori egészségre is hatással van. A magyar szülők többsége egyéves kor felett ennek ellenére kevésbé ügyel a vitaminpótlásra, és tízből hét baba bölcsődés korára túl kevés D-vitamint és vasat kap1.

A remény színe zöld

2017.08.30

Szeptember 15-én a Föld szinte minden országa zöldbe borul, zöld színű tájékoztató szóróanyagokkal, szalagokkal, léggömbökkel igyekeznek az érintettek felhívni a figyelmet a limfómára, erre a kevésbé ismert rosszindulatú nyirokrendszeri betegségre.

Vegye fel a harcot a felfázással

2017.08.10

Szinte folyamatos vizelési inger, kellemetlen, fájdalmas vizelés, sötét színű, zavaros vizelet, alhasi görcsök. Nagyon sok nő küzd a felfázás olyan tüneteivel, amelyek szinte már állandó jelleggel térnek vissza.

Félreértések, tévhitek, hiányos információk - az oltásokról

2017.08.10

Újra és újra felbukkan az a vélemény, hogy nincs szükség az oltásokra, és – hatalmas károkat okozva – újabb híveket hódít. Hiába létezik például a HPV vagy a rotavírus ellen vakcina, egy friss kutatás szerint a megkérdezett szülők fele nem adatta be a gyermekének, és a jövőben sem tervezi. Pedig a rotavírus okozta kiszáradás világszerte csaknem félmillió áldozatot követel minden évben, a HPV okozta méhnyakrákkal pedig évente 500 000 fiatal lányt és nőt diagnosztizálnak világszerte.

Igaz, hogy egy régebbi, ma már nem létező nemi betegség újra tarol?

2017.08.08

Kérdés: „Az interneten olvastam, hogy egy régebbi, ma már nem létező nemi betegség újra tarol. Nagyanyám ezt „kankónak” nevezte, most azt írják róla, hogy „szuper-tripper” lett a neve, mert ellenáll az antibiotikumoknak. 40 éves férfi vagyok, még keresem az igazit. Félek a fertőzésektől, jelenleg nincs párom, de ha ez a betegség ennyire komoly, talán le is mondok bármilyen párkapcsolatról. Kérem, segítsenek! Mi az igazság?” Válaszol: Dr. Tisza Tímea bőr- és nemigyógyász, a Belvárosi Orvosi Centrum igazgató főorvosa, STD és HPV centrum vezetője

Önfeledten a strandon

2017.08.04

Tapasztalta már, hogy strandolás után egyszer csak gyakrabban kellett wc-re mennie, a vizelete kellemetlenül csípett, ráadásul görcsös fájdalom jelentkezett az alhasában? Ezt a jelenséget az orvosok a bakteriális fertőzések közé sorolják, de a köztudatban csak felfázásként ismerik. Idén nyáron ússza meg az úszást problémák nélkül!

A biztonságos strandolásért

2017.08.03

Tart a nyár, időnként tombol a kánikula, ami elől sokan a természetes vagy mesterséges vizű fürdőhelyekre menekülnek. Vajon mit tesznek a hatóságok azért, hogy a strandolás ne jelentsen egészségügyi kockázatot? Mennyire biztonságosak a magyar fürdőhelyek? Hol ellenőrizhetjük, hogy a pihenésre kiválasztott helyszín megfelel-e az előírásoknak?

Tegyünk a vashiány ellen!

2017.08.03

Az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization; WHO) egyik tanulmánya szerint a vashiány a világ legelterjedtebb hiánybetegsége; a szakszóval anaemiának nevezett betegség több mint 2 milliárd ember gondja. Sajnos hazánkban sem biztató a helyzet. Mit tehetünk a vashiány ellen?

Úti patika tippek - ne legyen szüksége gyógyszerekre!

2017.07.11

A nyaralás, utazás, táborozás mindig sok izgalommal, aggódással jár. A jól összeállított úti patika segíthet abban, hogy felkészüljünk az esetleges balesetekre, egészségügyi problémákra.

Isznak Önök eleget?

2017.06.13

Emésztési problémák, csúnya arcbőr, veseproblémák, fáradtság, fejfájás – íme néhány a kiszáradás következményei közül. A víz majdnem olyan fontos a szervezetünk számára, mint a levegő, éppen ezért komolyan kell venni, hogy minimum napi két litert kell fogyasztani belőle.

A reuma okai és kezelésük

2017.06.12

Indult már úgy a napja, hogy csak jóval felkelés után kezdődött? Érezte már ébredéskor, hogy sajog a térde, szúr a dereka, nyilall a könyöke? A különböző mozgásszervi panaszok sokak életét megnehezítik. Örök igazság, hogy a betegségeket jobb megelőzni, mint utólag kezelni.

Kilencezer pislogás naponta

2017.06.09

Az ember nem is gondolná, hogy pusztán a pislogás mennyire igénybe veszi a bőrt, pedig így van – az úgynevezett mimikai ráncok kialakulásában például jelentős szerepe van. Arcunkkal fejezzük ki érzelmeinket is: csodálkozunk, örülünk, aggódunk, sírunk és nevetünk – ezek mind-mind megpróbáltatást jelentenek a bőrünk számára. S minél jobban halad velünk előre az idő, egyre jelentősebb és látványosabb lesz a változás…

Fő a férfiegészség!

2017.06.07

A szexualitás nem csupán örömforrás: sokkal több annál. A szex az egészség és életminőség igen fontos összetevője. Az aktív nemi élet csökkentheti a stresszt, erősítheti az immunrendszert, a szív- és érrendszert – meghosszabbíthatja az életet. Mindez fordítva is igaz: nem csak a szex járul hozzá a jobb egészséghez, hanem a jó egészségi állapot is javítja a szexualitást.

Asztma: még mindig sok a nem diagnosztizált beteg

2017.05.16

Minden év májusának első keddjén tartják az Asztma Világnapot, amelynek célja a tájékoztatás és figyelemfelhívás a népbetegségnek minősülő asztmára, a betegség tüneteire és a lehetséges gyógymódokra. Magyarországon a 18 év alatti gyerekek 4-8%-a asztmás, az asztmás betegek 90%-ának gyermekkorban alakul ki a betegsége. 

Tippek a nők egészségének megőrzésére

2017.03.07

A nőnap több mint ötven éve Magyarországon is a nők iránti tisztelet és megbecsülés kifejezésének ünnepe. Március 8-án a férfiak virággal, édességgel vagy egyéb aprósággal lepik meg az életükben fontos szerepet játszó hölgyeket. Az ünneplés közben azonban nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a fizikai és lelki jóllét az egyik legnagyobb kincsünk: az egészség megőrzése érdekében az alábbi tippeket mindenképp érdemes megfontolni.

Február 4-án volt a Rákellenes Világnap. Mit kell tudni a betegségről?

2017.02.05

A Rákellenes Világnapot (World Cancer Day) a Union for International Cancer Control (UICC) kezdeményezte és Párizsban, 2000. február 4-én fogadták el. A világ 155 országában több mint 800 tagszervezettel rendelkező szövetség, amelynek tagja a Magyar Rákellenes Liga is, a világnapot kezdeményező Párizsi Kartában (Paris Charter) az onkológiai betegségek és a prevenciós lehetőségek kutatása, az érintetteknek kínált lehetőségek fejlesztése, valamint a közvélemény téma iránti érzékenységének növelése állt. A világnapot azóta is minden év február 4-én tartják.

Új, magyar fejlesztésű szer a daganatos sejtek ellen

2017.01.24

A programozott sejthalál serkentésével pusztítja el a daganatokat az a kísérleti gyógyszerjelölt, melynek sikeréről a tekintélyes Nature tudományos lap számolt be – közölte az MTI-vel a Magyar Tudományos Akadémia (MTA).

Vigyázzon, szalmonellás a Lidl kölesgolyója!

2017.01.18

Szalmonellás kölesgolyókat vett észre árukészletében a Lidl, ezért most megpróbálja gyorsan visszahívni az összes ilyen fertőző bionasit. A Circuss Bio nevű termékről van szó, 120 grammos kiszerelésben, amelynek minőségmegőrzési ideje 2017. május 21. 

A koraszülés öt kockázati tényezője

2016.12.19

Hazánkban a csecsemők megközelítőleg 8,5 százaléka koraszülött. Vannak, akik nem érik meg az egy éves kort sem, és vannak, akikre akár élethosszig tartó küzdelem is várhat a maradandó károsodások miatt. A koraszülést leggyakrabban kiváltó kockázati tényezők, előjelek felismerésével azonban lehet tenni azért, hogy elkerüljük a bajt, ezért fontos tudni, hogy mire kell odafigyelni a várandósság alatt.

Magyarország nem hisz az orvostudománynak

2016.12.13

A magyarok többsége hatásosabbnak tartja az alternatív gyógyítási formákat, mint a hivatalos orvostudományt, gyűlöli a gyógyszergyárakat, és szilárdan hisz többszörösen megcáfolt egészségügyi téveszmékben – ezek a főbb tanulságai a Závecz Research által az Index megbízásából végzett, és az index.hu-n közölt országos, reprezentatív közvélemény-kutatásnak. Ijesztően magas az oltásellenesség támogatottsága, a homeopátiában viszont meglepően kevesen hisznek.

Időben be kell oltani a kisgyerekeket rotavírus ellen

2016.12.07

Időben be kell adatni a rotavírus elleni oltást a kisgyerekeknek – figyelmeztetett Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének elnöke egy közleményben. A súlyos kiszáradással fenyegető fertőzés a téli, kora tavaszi időszakban a leggyakoribb, a tünetek a kisgyermekek, csecsemők esetében olyan erősek lehetnek, hogy akár infúziós kezelésre is szükség lehet.

Nem nő az AIDS-fertőzöttek száma

2016.12.01

Magyarországon az elmúlt években rendre 200-300 új HIV fertőzést diagnosztizáltak, ezzel hazánk jelenleg a világ kedvezőbb HIV/AIDS-járványügyi helyzetű országai közé tartozik. Az ENSZ szakügynökségének adatai szerint a világ közel áll ahhoz, hogy 2030-ra megálljon a HIV-járvány.

Patika a fűszerpolcon

2016.11.27

Kipirosodott orr, rossz közérzet, fejfájás, olykor köhögés. Ha enyhe tüneteket észlelünk, nem kell rögtön orvoshoz menni, hiszen a váróban újabb vírusok támadhatnak meg minket. Érdemes körülnézni a házi patikában! Kipirosodott orr, rossz közérzet, fejfájás, olykor köhögés. Ha enyhe tüneteket észlelünk, nem kell rögtön orvoshoz menni, hiszen a váróban újabb vírusok támadhatnak meg minket. Érdemes körülnézni a házi patikában! 

Tél tüsszögés nélkül

2016.11.10

A felső légúti megbetegedések megelőzésének alapköve, hogy gondoskodjunk szervezetünk természetes védekező rendszeréről. Ha immunrendszerünk legyengül, nem tudja elég hatékonyan felvenni a harcot a kórokozók ellen.

Megszüntetni az előítéleteket

2016.10.31

Az indianapolisi székhelyű Lilly gyógyszergyár közzétette annak a nemzetközi kutatásnak az első eredményeit, amelyet a pszoriázissal (pikkelysömör) élő páciensek körében végeztek, hogy átfogó és aktuális képet kapjanak a betegség kezelésével kapcsolatos gyakorlati tapasztalatokról és nehézségekről.

Hegkezelés – minden korban, mindenkorra!

2016.10.03

A vágások és horzsolások meglehetősen hétköznapiak, de akár maradandó nyomot is hagyhatnak, nem beszélve a komolyabb sérülésekről vagy a műtétekről. A hegek hatással lehetnek önbizalmunkra, megváltoztathatják szokásainkat, viselkedésünket, ezért érdemes törődni velük. 

Iskolai sérülés: Most mi legyen?

2016.10.03

Az őszi becsengetéssel a szülők fellélegezhetnek, hiszen megszűnnek a nyári veszélyek, ugyanakkor az iskolák udvarán, a tornaórákon is sokat mozognak a gyerekek. Ilyenkor könnyen előfordulhatnak balesetek. 

Kullancsjelszó: támadás fentről és lentről!

2016.07.21

A kullancs elképesztően szívós. A szó szoros értelmében. A 3-4 mm hosszúsága ellenére, ha jól megszívja magát, testének mérete 120-szorosára is megnő. Az állatok közül az emlősöket, a madarakat kedveli, és az emberben is jól érzi magát. Ha már a bőrben van, táplálkozási ideje 15 nap is lehet. Ha jóllakott és túlélte, akkor akár évekig is elvan táplálék nélkül.

Hogyan együnk a fesztiválokon?

2016.07.20

A nagy melegben, „tábori” körülmények között gyakrabban előfordulnak élelmiszer eredetű megbetegedések, amik elronthatják a fesztiválhangulatot. A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) néhány tanáccsal segít, hogy a fesztiválozás valóban a kikapcsolódásról szólhasson.

Amit ön sem tud a nemi betegségekről

2016.07.08

Ha eddig nem tette meg, fesztiválszezonban mindenképpen beszéljen kamasz gyerekével arról, mit kell tudnia a szexuális úton terjedő betegségekről – vagy legalább küldje át neki ez a linket. Ilyenkor ugyanis megugrik a felelőtlen alkalmi együttlétek száma, aminek kellemetlen következménye is lehet.

Tévhitek a bárányhimlővel kapcsolatban

2016.06.01

2016 első negyedévében több mint 13 ezer bárányhimlős beteget regisztráltak Magyarországon. A magas esetszám hátterében főként az állhat, hogy a szülők többsége tájékozatlan a kisgyermekkori fertőzésekkel kapcsolatban, és ahány védőnő és gyerekorvos, annyi álláspont létezik a védőoltásokat illetően.

A kullancscsípés okozta betegségek megelőzhetők

2016.04.24

Az ÁNTSZ arra figyelmeztet, hogy most van a kullancsok aktivitásának egyik csúcsidőszaka: március végétől június elejéig, illetve szeptemberben a legaktívabbak.

Sebek, vágások, horzsolások helyük se maradjon!

2016.03.02

Egy felmérés szerint a konyha a legveszélyesebb terep egy magyar háztartásban. A válaszadók több mint fele általában sütés-fzés közben sérül meg. Vigyázni kell az éles késekkel és a forró tepsikkel, de a konzervek is okozhatnak maradandó problémákat.

Magyarországon a legújabb HPV elleni vakcina

2016.03.02

A méhnyakrák vezető haláloknak számít Magyarországon: évente 1000-1200 nőnél diagnosztizálják, és az érintettek fele életét veszti a daganatos megbetegedés miatt. Hiába a magas esetszám: az elváltozásért 99%-ban felelős HPV-ről a magyarok ötöde még az állami oltóprogram ellenére sem hallott, a lakosság fele pedig továbbra is a kevésbé megbízható óvszeres védekezésre hagyatkozik.

Influenza: veszélyes lehet a munkahelyi közösség

2016.02.18

Lépten-nyomon tüsszögő, orrukat fújó, köhögő emberekbe botlunk, felmerül a kérdés, hogyan előzhetjük meg a megfázást, influenzát. Dr. Kovács Viktória fül-orr-gégész segítségével utánajártunk, hol betegednek meg leginkább az emberek, és hogyan kerülhetők el jó eséllyel a kellemetlenségek. Nyakunkon az influenzaszezon, egyre több páciens keresi fel influenzaszerű tünetekkel a háziorvosokat. A lázzal, végtagfájdalommal, általános gyengeséggel, levertséggel, orrdugulással, orrváladékozással és torokfájdalommal járó állapot megelőzésére ugyan létezik védőoltás, ám sokan remélik, hogy fokozott vitaminbevitellel és odafigyeléssel megelőzhetők a komolyabb megbetegedések. A Wick Pharma GmbH 2014-ben készült globális kutatása szerint a megkérdezettek közel 40 %-a évente akár ötször is tapasztal megfázásos és influenzaszerű kínzó tüneteket.

Lelkileg is megviseli az anyákat a megfázás

2016.01.28

Gyereknevelés, munka, háztartás…. az anyukák sokszor a legügyesebb zsonglőröket is megszégyenítő módon egyensúlyoznak a teendőik között. Mi történik azonban akkor, amikor az összhang megbomlik és egy kisebb betegség, akár egy megfázás ledönti lábukról a mindent megoldó édesanyákat? A pszichológus szerint ez az egész családra negatív hatással lehet, leginkább mégis az érintettet, vagyis az anyát viseli meg lelkileg. Közeleg az év édesanyák számára igencsak stresszes időszaka: a Wick Pharma GmbH 2014-es globális kutatása szerint ugyanis a magyar anyukák 44 százaléka februárban fázik meg leggyakrabban. A megkérdezettek közel felét hiába kínozzák a meghűlés kellemetlen tünetei, a család igényeit előtérbe helyezve, hajlamosak háttérbe szorítani magukat, és nem vesznek tudomást a köhögésről, orrfolyásról, folyamatos tüsszögésről.

Teljes biztonsággal megelőzhető a méhnyakrák

2016.01.26

A méhnyakrák, a 45 év alatti magyar nők körében a második leggyakoribb daganatos megbetegedés megelőzésének fontosságára figyelmeztet az Európai Méhnyakrák Megelőzési Hét január 24. és 30. között.

Zika: veszélyes a várandósokra, illetve a magzatra

2016.01.08

Az ÁNTSZ körültekintést javasol a térségbe utazóknak! A várandós nőkre különösen veszélyes vírus okoz megbetegedéseket Dél-, illetve Latin-Amerika egyes részein, ezen belül különösen Brazíliában. A fertőző betegség behurcolásának kockázata Magyarországra rendkívül alacsony, de nem zárható ki. Az ÁNTSZ felhívja a térségbe készülők figyelmét a kockázatra, különösen azért, mert a téli időszak számít a dél-amerikai utazások csúcsszezonjának. A jellemzően szúnyogok által terjesztett ún. Zikavírus ellen nincs védőoltás, emiatt is elengedhetetlen a szúnyogcsípések elleni védekezés. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) Amerikai Regionális Irodája a térségre figyelmeztetést adott ki.

Hideg időjárás: réteges öltözködés és forró italok

2016.01.05

A nagy hideg ugyan nem kedvez a járványok terjedésének, viszont a szervezet lehűlése elősegítheti a fertőző baktériumok, vírusok bejutását szervezetünkbe. Az extrém hideg szempontjából különösen nagy kockázatnak vannak kitéve az idősek, a csecsemők, a kisgyermekek, a tinédzserek, a krónikus betegségben szenvedők, a fizikálisan vagy mentálisan korlátozottak, a szociálisan hátrányos helyzetűek, a hajléktalanok.

Karácsonykor is légúti megbetegedés nélkül

2015.12.24

Karácsony, és a hideg idő közeledtével egyre nagyobb az esélye annak, hogy elkapunk valamilyen szezonális betegséget. Év végére mindenki testileg és lelkileg is elfárad, immunrendszerünk legyengül, így nem csoda, hogy ha sokan ágyban töltik az ünnepeket. A nátha és az influenza kellemetlen tünetei sajnos legtöbbünk számára ismerősek. Egyre gyakrabban fújjuk az orrunkat, tüsszentünk, és a torkunk is sűrűbben fáj. Mi okozza ezeket a kellemetlen tüneteket? A leggyakrabban vírusok, például a torokgyulladások kialakulásának mintegy 85%-áért ezen kórokozók felelősek.1 Hogy az ünnepi időszak ne a betegségekről szóljon, érdemes tisztában lenni a megelőzés és a gyógyítás legfontosabb lépéseivel.

Teljeskörű kezelés a szegedi dialízis központban

2015.12.23

Ma Magyarországon minden 10. ember érintett valamely vesebetegségben. E betegek életmentő kezeléséhez biztosít korszerű feltételeket a Szent-Györgyi Albert Klinikai Központ. A most lezárult eszközbeszerzési projektben az új helyre költöző Dialízis Központot szerelik fel teljes körűen a legmodernebb berendezésekkel és eszközökkel.

A megfázás ne legyen ünneprontó!

2015.12.16

Nyakunkon az ünnepek, a pihenés, a nyugalom és a békés családi együttlétek időszaka. A hideg idő miatt azonban gyakori, hogy valamilyen undok betegség épp ilyenkor keseríti meg az életünket. Egy nemzetközi kutatásból kiderült, a magyarok leggyakrabban a családi ünnepekről maradnak le azért, mert az ágyat nyomják, pedig megelőzéssel és a tünetek azonnali kezelésével bárki szeretteivel lehetne a fontos alkalmakon.

Az idő kulcsfontosságú tényező!

2015.12.10

A WHO (Egészségügyi Világszervezet) becslése szerint 2030-ra a COPD (krónikus obstruktív tüdőbetegség) lesz a harmadik leggyakoribb halálozási ok a világon, a szívbetegség és a stroke mögött. Amikorra kiderül, hogy a beteg COPD-ben szenved, tüdőfunkciójának kb. 50 %-át már elvesztette, mindennapi életében pedig nehézségekkel szembesül. Dacára annak, hogy a COPD világszerte 210 millió embert érint és kétszer annyi halálozásért felelős, mint a cukorbetegség, keveset hallani róla. A COPD progresszív, kezelhető, de sajnos gyógyíthatatlan betegség, ám időben történő felismerése és megfelelő kezelése lelassíthatja a tüdőkárosodást és hosszabb, jobb minőségű életet biztosíthat a betegek számára.

Új utak a diabetes-szövődmények kutatásában

2015.11.07

Jó hír a diabeteses betegnek és az őket ellátó orvosoknak, egészségügyi dolgozóknak, hogy a területen a közelmúltban számos előre mutató kezdeményezés indult el. Tavasszal megalakult a Diabeteses Láb Munkacsoport, melynek elnöke, Dr. Kajetán Miklós az autonóm kardiovaszkuláris neuropathia és a diabeteses láb szindróma közti összefüggéseket vizsgáló tudományos kutatásba kezdett. Továbbá az országban először, idén szeptemberben podiáter képzés indult a Miskolci Egyetemen. A Wörwag Pharma a neuropathia kutatást egy Ewing-teszter rendelkezésre bocsátásával, a képzést pedig négy hallgató költségeinek fedezésével támogatja.

Forduljunk empátiával a pszoriázisos betegek felé!

2015.10.29

Világszerte 125 millió, Magyarországon 200 ezer (vagyis Miskolc lakosságával megegyező) embertársunk él pszoriázisos betegként. Nekik nemcsak magával a betegséggel együtt járó, égő, viszkető, hámló, vörös, vérző foltokkal kell napról napra együtt élniük, hanem annak súlyos lelki tényezőivel is. Számos nemzetközi és hazai kutatás alátámasztja a szomorú tényt: az elszigetelődés, kirekesztettség, társadalmi megbélyegzés érzése sokszor nehezebben elviselhető számukra, mint maga a betegség. A megfelelő orvosi kezelés mellet ezért legalább ugyanannyira fontos a társadalom empátiája, odafigyelése, így csökkentve a betegek társadalmi kirekesztettségét.

DNS-hibajavítás: személyre szabott tumorterápia?

2015.10.27

A jelenlegi genomszekvenálási módszerek előtt rejtve marad a szokatlan bázisok eloszlási mintázata. Vértessy Beáta és munkatársai az MTA Természettudományi Kutatóközpontban és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemen azt vizsgálják, hogyan lehetne feltárni ezeket a rejtett hibákat. Kutatásaik az idei kémiai Nobel-díj kapcsán kerülhetnek az érdeklődés középpontjába.

Kevésbé ismert tények a tej jótékony hatásairól

2015.10.24

A tejfogyasztás szükségességét illetően számos vita látott már napvilágot, vannak azonban tények, amelyek vitathatatlanul jótékony hatásait igazolják. Kalcium és D-vitamin tartalmának köszönhetően segít a csonttömeg kiépülésében és megtartásában, az izomfelépítéshez magas minőségű fehérjeforrásként járul hozzá, és talán kevesebben tudják, de az idegrendszerre is rendkívül kedvezően hat. Így azoknak sem érdemes teljes mértékben lemondaniuk a róla, akik például laktózérzékenységük miatt első blikkre azt gondolnák, a legokosabb amit tehetnek, hogy kiiktatják étrendjükből.

Érvényben maradnak a korlátozó intézkedések a 400 ágyasban

2015.08.03

Mint ismeretes, az ún. légiós baktériumot egy rutinellenőrzés során mutatták ki a vezetékekben keringő vízből a PTE Klinikai Központ 400 ágyas klinikai tömbjében, ami után azonnal meghozta a Klinikai Központ vezetése a Műszaki Igazgatósággal együttműködésben a biztonsági óvintézkedésekről szóló döntést, és értesítették a Népegészségügyi Hatóságot. A múlt héten végzett mérések alapján a legionella baktérium csíraszáma a gyors intézkedéseknek köszönhetően jelentősen csökkent, de néhány mérőpontnál még mindig az egészségügyi határérték felettiek voltak a mért adatok.

Hepatitis - gyógyítani tudjuk, de le is győzhetjük

2015.07.27

Július 28. a Hepatitis Világnapja, amely kapcsán a világ minden részén igyekeznek felhívni a figyelmet a fertőző májgyulladások különböző fajtáira, az azzal járó veszélyekre valamint a szűrés, megelőzés fontosságára. Az utóbbi évben nagy előrelépés történt a HCV fertőzés kezelésében. Magyarország élen jár Európában e betegség kezelésében és a terápiához való hozzáférésben, de nem dőlhetünk hátra, a lehetőség felelősséggel jár: az igazi munka most kezdődik, hiszen most esélyt kaptunk arra, hogy közösen összefogva felszámoljuk ezt a súlyos betegséget.

A szívférgesség szűrés életet menthet

2015.06.26

Az elmúlt évben egyre több felelős gazdi kért az állatorvostól szívférgesség szűrést, ám még mindig sokan vannak, akik nem hallottak erről a komoly fertőzésről. Pedig a szúnyogok által terjesztett betegség akár végzetes kimenetelű is lehet a házi kedvencek esetén, ráadásul hazánkban is egyre gyakrabban üti fel a fejét.

Használd helyesen a légkondit!

2015.06.13

Jobb az általános közérzetünk, koncentráló képességünk a munkában, ha nyáron, nagy melegben hűtött helyiségben tartózkodunk. Ilyen módon kellemesebb az otthon eltöltött idő, és pihentetőbb lehet az alvás is. Az autóban a légkondicionált utastér a nagy nyári melegekben biztonságosabbá teszi a vezetést, élvezhetőbbé az utazást. Előnyei mellett azonban a nem megfelelően karbantartott klíma az autókban, az irodákban, közösségi terekben és otthonunkban is komoly veszélyeket rejthet magában.

Szívférgesség - szúnyogcsípéssel terjed

2015.06.03

A tavasz végével és a csapadékosabb időjárás beköszöntével együtt kezdetét vette a szúnyogszezon. A szúnyogok nemcsak kellemetlenek, hanem felelősek az egyik legsúlyosabb állatbetegség, a szívférgesség kórokozójának terjesztéséért is. A fertőzés a kutyák, a macskák és a vadászgörények esetében is végzetes kimenetelű lehet. A gazdiknak érdemes odafigyelniük, hogy biztonságban tudhassák kedvenceiket és saját magukat!

Az ötkomponensű védőoltás hatása

2015.03.31

Haemophilus influenzae b (Hib) Cseppfertőzéssel terjedő baktérium, mely főleg az 5 éven aluliak körében okoz súlyos, az életet is veszélyeztető betegségeket: gennyes agyhártyagyulladást, a gégefő gyulladását (epiglottitis) és véráramfertőzést (sepsis). 1998 óta oltják a csecsemőket a betegség ellen.

Antibiotikum rezisztencia

2015.01.30

A megfázás és influenza időszakának egyik leggyakoribb tünete a torokgyulladás, torokfájás. Egy nemrégiben végzett kutatás alapján a válaszadók 12%-a leggyakrabban antibiotikumot szed, ha fáj a torka. Azonban a torokgyulladások, több mint 85%-át a felnőttek körében vírusok okozzák , melyekkel szemben az antibiotikumok hatástalanok. Az antibiotikumok a baktérium¬fertőzések hatásos gyógyszerei, viszont a vírusok okozta torokgyulladások1 kezelésében nem segítenek. A WHO az Európai Antibiotikum Nap kapcsán közzétett kutatásából kiderült az is, hogy európai szinten az esetek 40 %-ban helytelenül írnak fel antibiotikumot.

Tippek a száraz és hurutos köhögés csillapítására

2015.01.23

A szakemberek szerint hazánkat is elérte az influenzajárvány. A környező országokban már minket megelőzve felütötte fejét, de itthon is egyre többen keresik fel a rendelőket influenzaszerű tünetekkel. Ezért most fokozottan érdemes odafigyelünk a megelőzésre annak érdekében, hogy egy komolyabb betegség, vagy akár egy kellemetlen nátha, megfázás elkerüljön minket. Fontos, hogyha mégis megfertőződünk, akkor a tüneteket mindig a megfelelő módszerekkel kezeljük, nehogy többet ártsunk, mint használjunk.

Diabétesz: egy megtévesztő betegség

2014.11.24

A diabétesz észlelésekor érdemes azonnal orvoshoz fordulni, hogy az időben megkezdett kezeléssel megelőzhető vagy legalább késleltethető legyen az alapbetegségnél sokkal veszélyesebb szövődmények kialakulása.

Oxigén – a cukorbeteg lábszárfekély legnagyobb ellensége

2014.11.20

Magyarországon jelenleg 900 000-re tehető a cukorbetegek száma, de a betegség közel 2,5 millió embert veszélyeztet. A cukorbetegség hatására számos olyan szövődmény alakulhat ki, amely a beteg egész életét megkeseríti. Ilyen például a lábszárfekély, amely nagyon gyorsan amputációhoz is vezethet. A magas nyomású oxigénterápia hatékonyan gyógyítja az egyébként nehezen gyógyuló fekélyes sebeket és sok esetben megelőzheti az lábamputációt.

A torokgyulladást leggyakrabban vírusfertőzés okozza

2014.11.19

A hűvösebb idő beköszöntével egyre gyakrabban fújjuk az orrunkat, tüsszentünk és a torkunk is sűrűbben fáj. Mi okozza ezeket a kellemetlen tüneteket? A leggyakrabban vírus, például a torokgyulladások több mint 85%-ának is ez áll a hátterében . Ezt azért fontos tudnunk, mivel máshogy kell kezelnünk egy vírusos vagy adott esetben egy bakteriális fertőzést.

Termékteszt: tamponok és egészségügyi betétek

2014.11.17

A Tudatos Vásárlók Egyesülete (TVE) tesztjében hormonkárosító és lehetséges rákkeltő anyagok, így 16 féle ftalát, 4 féle parabén, és triklozán jelenlétét, valamint a ftalátok kioldódását vizsgálta ötféle népszerű tamponban és négyféle betétben. Mivel a tamponok és a betétek közvetlenül érintkeznek a nyálkahártyákkal, ezek az anyagok könnyen felszívódhatnak belőlük és károsíthatják a szervezetet. A tesztet akkreditált laboratóriumban végeztette az Egyesület.

Vészelje át a kritikus időszakot!

2014.10.31

Az októberi és novemberi hónapok beköszöntével, mindannyian nagyobb eséllyel kapjuk el a szezonális betegségeket. A nátha és influenza kellemetlen tünetei senki számára sem ismeretlenek, de annak érdekében, hogy ez az időszak ne csak a betegségekről szóljon, érdemes minél jobban megismerni a megelőzés és gyógyítás legfontosabb lépéseit.

Új weboldal az ÁNTSZ-től a tévhitek eloszlatására

2014.10.30

A védőoltásoknak köszönhetjük, hogy mára hazánkban szinte teljes elfelejthettünk olyan súlyos fertőző megbetegedéseket, mint például a kanyaró vagy a járványos gyermekbénulás. Emiatt sajnos vannak olyanok is, akik megkérdőjelezik a védőoltások létjogosultságát. Pedig a feledésbe merült fertőző betegségek újra megjelenhetnek, ha az átoltottság egy bizonyos szint alá csökken. A különböző vakcinákkal kapcsolatos oltásellenes nézetek folyamatosan terjednek az internetes oldalakon, közösségi portálokon, de elektronikus levelekben is. A tévhitek eloszlatására az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat új internetes oldalt hozott létre, amit www.antsz.hu/oltasbiztonsag címen lehet elérni.

Szemészeti műtét közvetítése élőben

2014.10.29

Egyedülálló módon élőben közvetítenek szemészeti műtéteket a Semmelweis Egyetem Szemészeti Klinikájáról, ahol a legmodernebb femtolézerrel végzett szürkehályog műtéteket mutatnak be. A csúcstechnológiát a világon először Magyarországon alkalmazták, hat évvel ezelőtt. Az Egyesült Államokban indult fejlesztést a többi közt a budapesti Szemészeti Klinikán dolgozó munkacsoport segítségével tökéletesítik, de számos magyar szakember – informatikusok, fejlesztőmérnökök – is részt vesz a közös munkában.

Fűtési szezon: a Környezetegészségügyi Intézet tanácsai

2014.10.24

A hűvösebb idő beköszöntével egyre több lakásban kezdenek el fűteni. A megfelelő szellőztetésre azonban ilyenkor is gondot kell fordítani. Néhány egyszerű módszerrel könnyen elkerülhető a belső térben megtalálható allergének, a szén-dioxid, a szén-monoxid okozta egészségkárosodás. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet összefoglalója a nátha és az influenza megelőzésére is hasznos tanácsokkal szolgál.

HPV: Netes rémhírek veszélyeztetik a sikert

2014.10.20

Tízből nyolc szülő kérte hetedikes lánya számára a méhnyakrák elleni vakcinát idén ősszel, többen pedig annyira tudatosak, hogy lánygyermekük mellett saját maguk és családtagjaik védelmére is odafigyelnek. Az állami oltóprogram sikere sajnos az oltásellenes hangokat is felerősítette: az interneten terjedő rémhírek még mindig a súlyos mellékhatásokról szólnak, pedig világszerte több millióan tudják igazolni a vakcinák megbízhatóságát. Nagyon fontos tisztázni a tévhiteket, mert a vírus nemcsak a kamaszlányokat veszélyezteti: a felnőtt nőknél, a fiúknál és a férfiaknál is daganatos megbetegedéseket okozhat. Sokan egyenlőségjelet tesznek a méhnyakrák és a HPV közé, pedig a vírus többek között az anális rákok és a nemi szervi szemölcsök kialakulásáért is felelős – olvasható az MSD Pharma Hungary Kft. által indított hpvdoktor.hu weboldalon.

Magyarországon alacsony az Ebola-kockázat

2014.10.16

"Valótlan, minden alapot nélkülöző hírt közölt az az internetes portál, amelyik arról számolt be, hogy „lázzal, piros pöttyökkel a bőrén és más ebolás tünetekkel” szállítottak egy beteget a „pécsi kórházba”. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálat rémhírterjesztés, illetve pánikkeltés miatt ismeretlen tettes ellen feljelentést tesz az illetékes rendőrkapitányságon.

Az óvatosság a leghatékonyabb megelőzés

2014.10.14

Az új tanév új kihívásokat jelent a diákok számára. Az egészségügyi szakok hallgatói friss ismeretekkel gazdagodnak, miközben − saját egészségük megőrzése érdekében − a fertőző betegségekkel szembeni védekező módszereket is elsajátítják. Bár az esős, ködös őszi napok közeledtével elsősorban az influenzavírustól tartunk, a hazánkban is gyakori más típusú, szezonalitást nem mutató vírusfertőzések szintén kiemelt figyelmet igényelnek. Ilyen például a Hepatitis C fertőzés: a magyarországi fertőzöttek 95%-át ugyanis az egészségügyi dolgozók, valamint a vétlen elszenvedők képezik.

Az állásunkba is kerülhet egy bőrbetegség

2014.10.02

Szépségfüggő társadalomban élünk: a magyarok 83%-a szerint csak vonzó külsővel lehet igazán érvényesülni, és ennél is többen vannak azok, akik kirekesztők a bőrbetegekkel szemben – derült ki az első Urticaria Világnap alkalmából közzétett, 1200 fő bevonásával készült reprezentatív kutatásból. A munkahelyen és a magánéletben is komoly hátrányt jelenthet egy feltűnő kiütés: az érintettek tizede a bőrbetegségének tulajdonítja, hogy korábban elbocsájtották, de akadnak olyanok is, akiket emiatt hagytak el.

Tízből 8 szülő kérte gyermekének a térítésmentes oltást

2014.10.02

2014. szeptember 15-ig kellett nyilatkozniuk a szülőknek arról, hogy a 7. osztályba járó leánygyermekük számára kérik-e az önkéntes, térítésmentes méhnyakrák elleni védőoltást. A visszaérkezett nyilatkozatok alapján az érintettek túlnyomó többsége, 82,6 százaléka élni kíván a lehetőséggel. 80 százalék fölötti átoltottsággal Magyarország rögtön a védőoltás bevezetésének első évében Európa élvonalába kerülhet.

Amit az Ebola vírusról tudni kell

2014.07.30

Az Ebola-vírus nagyon súlyos, gyakran halálos kimenetelű megbetegedést okoz.A kórokozót Afrika dzsungeleiben vadon élő állatok hordozzák.

Hallott már a Chron-betegségről?

2014.07.20

Vastagbélgyulladás, Crohn-betegség… Ismerősen csengenek ezek a kifejezések? Magyarországon körülbelül 25 ezer beteg szenved gyulladásos bélbetegségben. Sokan azt hiszik, csak egy gyomorfertőzést kaptak el, aminek hatásai évekig tartanak. Pedig korai felismeréssel és megfelelő gyógymóddal hatékonyan gyógyíthatók a bélbetegségek.

Irány a tengerpart – ruházkodás, étkezés, napozás

2014.07.20

• Fontos a nagy hőségben, hogy megfelelően szellőző ruházatot válasszunk, és az étkezésre is érdemes odafigyelni, mert a nehéz, nagy kalóriatartalmú ételek szintén fokozott terhelést jelentenek a szervezetnek. Lehetőleg részesítsük előnyben a zöldségeket, halat, gyümölcsöket, de mindig kellő mennyiségű folyadék fogyasztásával együtt.

Maradjunk egészségesek nyaralás alatt is!

2014.07.12

Nyáron mindenki szeret utazni, azonban egy megfázás, vírus, esetleg egy hasmenéses megbetegedés nagyban beárnyékolhatja a pihenésre szánt időt. Annak érdekében, hogy az egész család számára felhőtlenül teljen ez az időszak, érdemes néhány alapvető dologra odafigyelni, és észben tartani nyaralásunk során – főleg, ha Európán kívül utazunk. Európa mellett nagyon divatosak többek között az olyan egzotikus országok, mint Egyiptom, Marokkó, vagy Tunézia, ahol a megszokottól eltérő higiéniai és egészségügyi standardokkal találkozhatunk.

Enyhe égési sérülésre a csapvíz a leghatásosabb gyógyír

2014.07.07

Háztartási baleset, napozás utáni fájdalmak, egy sportolás közben szerzett sérülés: nyáron számos lehetőség nyílik arra, hogy égési sérülést szenvedjünk. Bár a népi hagyomány több házi gyógymódot ismer ezek kezelésére, a szakember mégis azt mondja, a legfontosabb ebben a helyzetben azt kideríteni, elégséges-e az otthoni ellátás, vagy orvosi kezelésre van szükség.

Mi is az a pikkelysömör?

2014.06.06

Magyarországon csaknem negyed millióan szenvednek a pikkelysömörtől, a bőr elszarusodásával járó, jelenleg gyógyíthatatlan, nem fertőző bőrbetegségtől. A magukat „érintetteknek" nevezők gyakran találkoznak kirekesztettséggel, megbélyegzéssel és félelemmel, ezért inkább rejtőzködnek, takargatják a testüket. Köztudott, hogy a stressz ráadásul negatív hatással van a pszoriázisos tünetek megjelenésére.

Uniós minősítésűek szabadvizi fürdőink

2014.05.10

(2014. május 9.) A hazai szabadvízi fürdőhelyek zöme kiváló minősítést kapott az Európai Unió értékelési rendszere alapján. Az Országos Környezetegészségügyi Intézet a listát az uniós irányelveknek megfelelően, négy év bakteriológiai vizsgálati eredményei alapján állítja össze, a kockázat statisztikai értékelésével. Nem csak egy-egy mintát, illetve vizsgálati eredményt vesznek figyelembe, hanem a vízminőség változásait, és az esetlegesen fennálló egyéb egészségkockázatokat is követik. Ezen besorolás szerint kiváló, jó, tűrhető és kifogásolt minősítést kaphat egy szabadvízi fürdőhely.

A kihagyott tabletta abortuszhoz vezethet

2014.03.14

A magyar nők több mint fele szerint semmilyen kockázatot nem jelent, ha egyszer elfelejtik bevenni a fogamzásgátló tablettát, és csak 3 százalékuk van tisztában azzal, hogy a kihagyás akár abortuszhoz is vezethet – derül ki egy friss kutatásból. Minden ötödik válaszadó szerint képtelenség minden nap ugyanabban az időben bevenni, kétharmaduk pedig a figyelmetlenséggel magyarázza egy-egy tabletta kimaradását. A férfiak máshogy látják: sokuk szerint inkább a hangulatingadozás állhat a nők óvatlansága mögött. A nők szívesen váltanának havonta egyszer vagy ritkábban alkalmazandó módszerre, de sok bennük a bizalmatlanság ezzel kapcsolatban.

Ne adjunk esélyt az influenzának!

2014.01.29

• Fokozottan ügyeljünk a kézhigiéniára! Meleg vízzel mossunk alaposan kezet. Használjunk antibakteriális szappant, amennyiben nincs lehetőségünk kézmosásra, használjunk víz nélkül is alkalmazható kézfertőtlenítőt!

Tájékozatlanság nehezíti meg a rák elleni küzdelmet

2014.01.25

Magyarországon háromszor annyi áldozatot szed a méhnyakrák, mint Európa más országaiban, a nők mégsem járnak rendszeresen szűrővizsgálatra, és nem oltatják be magukat a megbetegedések csaknem 100 százalékáért felelős HPV ellen. A magyarok egyharmada még nem is hallott a problémáról, a férfiak egyötöde pedig reszket a tűszúrás gondolatától, pedig ők sincsenek biztonságban. A tájékozatlanság és az ebből fakadó bizalmatlanság nagyon megnehezíti a fertőzések visszaszorítását, miközben a HPV elleni védőoltás jelenleg az egyetlen olyan vakcina, amivel meg lehet előzni a rák bizonyos fajtáinak kialakulását.

Kézhigiénia az ünnepek alatt

2013.12.29

Közelednek az ünnepek és már mindenki karácsonyi lázban ég. Megtelnek az utcák, a karácsonyi vásárok és az üzletek. Ilyenkor azonban nem csupán az emberek nyüzsögnek mindenfele, hanem a baktériumok számára is briliáns ez az időszak arra, hogy minél sűrűbben cseréljenek gazdák. Nézzünk néhány olyan szituációt, melyekben még most sem szabad elfeledkeznünk a kézhigiéniáról!

A bejglitől a cukorbeteg lábszárfekélyig

2013.12.29

Az év végi ünnepek velejárója a gazdagon terített asztal és a sok-sok finomság. Ilyenkor hajlamosak vagyunk sokkal többet, és sokkal kevésbé egészségtudatosan enni, mint egyébként. Ez azonban – a túlsúly mellett – egyéb problémákat is okozhat. Természetesen nem katasztrófa, ha a karácsonyi ebédek alkalmával kicsit több kalóriát viszünk be, és nem megyünk az ünnepek minden napján sportolni, de ne feledjük el, hogy az életvitelszerű egészségtelen életmód rengeteg betegséghez, köztük például diabéteszhez vezethet.

Ezt a számot hívja mérgezés esetén!

2013.12.04

A legutóbbi összesítés szerint hazánkban összesen 117 ezer veszélyes vegyi anyagot és keveréket tartanak nyilván. A szám folyamatosan növekszik: az Országos Kémiai Biztonsági Intézet (OKBI) által vezetett lista az elmúlt évben közel 4 ezer új készítménnyel bővült.

Ellenálló baktériumok: a legnagyobb fenyegetés

2013.11.18

Európai Antibiotikum Nap 2013. november 18.

2-3 másodperc - több ezer kórokozó mínusz

2013.11.05

A nátha szervezetünkbe való fészkelésének első tünete a torokfájás, az orrdugulás és a tüsszögés, amelyhez később fejfájás, köhögés, rekedtség és láz is társulhat. A tüsszentés a szervezet védekező mechanizmusa, egy reflex, amely – a köhögéshez hasonlóan – a felső légutakat hivatott megtisztítani a nem kívánatos betolakodóktól, hosszú távon azonban igencsak legyengítheti szervezetünket.

Magyar oltóanyaggal látjuk el a világot

2013.10.30

A magyar családok asztalára kerülő egészséges csirkehús nagyban köszönhető a hazai oltóanyaggyártás sikerének, sőt a világon minden negyedik csirkét magyar állatorvosok által fejlesztett, és Magyarországon gyártott vakcinákkal védenek meg az egyik legfertőzőbb baromfibetegség ellen, tudtuk meg a Magyar Vidék Napján elhangzott előadáson.

70 hatékony gyógyszertárban készített gyógyszer

2013.09.11

A „70 hatékony gyógyszertári készítmény” című kiadványban dr. Mike László gyógyszerész mutatja be a patikákban készített, vény nélkül is kapható, az alábbi betegségcsoportra ajánlott gyógyszereket.

Mammográfián ritkábban vesznek részt a nők

2013.09.01

A 35 év feletti hölgyek többsége rendszeresen, megelőző céllal vesz részt nőgyógyászati szűréseken, bár a kontrollok jellemzően két vizsgálatra korlátozódnak. Az ellenőrzésekről elmaradók közül sokakat a vizsgálatok kellemetlensége és a szégyenérzet tart vissza - derül ki a Szinapszis Kft. legfrissebb kutatásából, melyet a cég a WEBBeteg.hu egészségportál megbízásából készített.

Nyár végi veszélyek

2013.08.24

Zavartalan átállás a szeptemberre Az augusztus kicsit olyan, mint a hét napjai közül a vasárnap: még pihenünk, de már tudjuk, hogy hamarosan indul a teljes erőbedobás, munkában és az iskolában. Nézzük, mire figyeljünk szeptember közeledtével, hogy az átállás zavartalanul mehessen végbe. Csökkentsük például a megfázásos betegségek esélyét!

A 7 legfontosabb napozási aranyszabály

2013.08.18

Ha biztonságosan akarunk napozni, nem elég a megfelelő faktorszámú krémet használni, az sem mindegy, hogy mikor és hogyan napozunk. A most következőkben a szakértő segítségével adunk néhány hasznos tanácsot!

Hepatitis C, a csendes vírus – Nézzünk szembe vele!

2013.07.31

A hepatitis C egy vér útján terjedő vírusos fertőzés, melyet a hepatitis C vírus okoz. A fertőzés elsődlegesen a májat támadja meg, de a kórokozó más szerveket is elérhet, illetve a máj sokrétű funkcióinak károsításával súlyos károsító hatása van az egész szervezetre.

Minden tizennyolcadik beteg kórházakban fertőződik meg

2013.07.19

Az ECDC a napokban közölte az első, európai kórházakban végzett, egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések adatait, illetve az egy adott pillanatra vonatkozó antibiotikum felhasználás eredményeit tartalmazó jelentését.

A gumimedencék az óvodákban? Kockázatos!

2013.07.19

Az áruházakban vásárolt felfújható, vagy keményfalú medencéknek az Országos Tisztifőorvosi Hivatal által kiadott alkalmazási engedéllyel kell rendelkezniük. Ezek a medencék általában kizárólag otthoni, családi alkalmazásra kerülnek engedélyezésre, műszaki kialakításuk közcélú felhasználásra alkalmatlan.

Életben maradásukért küzdenek

2012.10.30

Október 30-án 16 órakor a Kossuth téren demonstráltak a hepatitis C vírussal (HCV) megfertőzött hemofíliás betegek, megemlékezve két sorstársukra, akik fiatalon estek áldozatul a HCV-nek. A Hemofiliások Baráti Körének több száz fős tagsága arra szeretne választ kapni, mikor gyógyulhatnak meg a hepatitis C fertőzöttségükből, hiszen a számukra a teljes gyógyulás reményét, az életben maradást jelentő új terápiák már léteznek.

Tíz év alatt 114 ezer euró támogatás

2012.10.29

Az idei jubileumi díjazással már 31 magyar kutatónő kapott támogatást tudományos munkájához a L’Oréal – UNESCO „A nőkért és a tudományért” ösztöndíjjal. Idén a rákgyógyítással és a bakteriális fertőzések megelőzésével kapcsolatos kutatásokért, valamint a legkisebb cukormolekula felfedezéséért kaptak elismerést a tudós nők. Az ösztöndíj lehetővé teszi, hogy ezeken a területeken korszakalkotó felfedezéseket tett magyar kutatók biztos anyagi körülmények között folytathassák itthon munkájukat, és ezt elismerjék a világ bármely pontján.

Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája