

Az elhunytak jellemzően más betegséggel is küzdöttek
A koronavírus ugyan gyorsabban terjed, de kevésbé súlyos következménnyel járó megbetegedést okoz, mint a SARS vírus az évezred elején – állítja egy elismert mikrobiológus. Míg a SARS-betegek közel 10 %-a halálozott el, addig ez a szám a koronavírus esetében csak 1-2 % - írja a CNBC.
Minden jel és az eddigi adatok is arra mutatnak, hogy a 2003-as SARS vírusnál alacsonyabb halálozási aránnyal rendelkezik a koronavírus – mondta a CNBC-nek Peter Piot mikrobiológus, aki az Ebola és az AIDS kutatásában elért eredményeiről is ismert, és a London School of Hygiene and Tropical Medicine igazgatója. A koronavírusok a vírusok egy nagy már ismert családja, amely általában állatokat, de néha embereket is megfertőz, és emberről emberre is terjed.
A kínai hatóságok által közölt kedd esti adatok szerint 5974 regisztrált megbetegedés történt, 132-en haltak meg, és 103-an már átvészelték a vírus okozta betegséget. A rövid, 2-7 napig tartó lappangási idejű SARS vírus 2003-ban 8098 regisztrált esetben fertőzött meg embereket, közülük 774-en haltak meg a vírus miatt, vagyis közel minden tizedik fertőzött elhunyt.
"A legnagyobb különbség, hogy ma sokkal nagyobb transzparencia és gyorsabb információcsere van a világon, mint 2003-ban volt, és bár a járvány kirobbanásának elején Kínában igyekeztek visszatartani információkat, ma már nem ez a helyzet" – mondta Piot.
Az elhunytak jellemzően más egyéb betegségekkel is küzdöttek (pl. cukorbetegség, kardiovaszkuláris megbetegedés),és ezért a legyengült immunrendszerüket érte a vírustámadás – fejtette ki a CNBC-nek a WHO főigazgatója, Tedros Ghebreyesus.
A WHO két múlt heti vészhelyzeti meetingjén is leszavazta, hogy a koronavírus terjedése miatt globális egészségügyi vészhelyzetet hirdessen.