

A húgyúti fertőzés a légúti fertőzések után a második leggyakrabban előforduló betegség. A férfiaknál kevésbé jellemző, viszont a nők 80 százalékát érinti a probléma, aminek anatómiai oka van. A nőknél a fertőzések könnyen és gyorsabban feljuthatnak a húgyhólyagig, vagy akár a vesemedencébe is, komoly szövődményeket okozva.
Az egyik leggyakoribb urológiai megbetegedés a húgyhólyaggyulladás. Statisztikák szerint tízből nyolc nő az élete során legalább egyszer tapasztalja az ún. „felfázásos” tüneteket. A felfázás tulajdonképpen egy gyulladásos folyamat a szervezetben, amely jellemzően a húgyutakat, illetve szinte mindig a húgyhólyagot érinti. A gyulladásért több kórokozó is felelős lehet, köztük az E. coli baktérium.
A felfázás tünetei jellegzetesek
Figyelmeztető jel lehet a
Fontos tanácsok az egészségünkért
Igyunk legalább napi 1,5 liter ásványvizet vagy gyümölcslevet. Kerüljük a hideg felületeket. Tartózkodjunk a habfürdők, tusfürdők, intim lemosók túlzott mértékű használatától. Ne viseljünk szintetikus fehérneműket. Ügyeljünk a rendszeres hólyagürítésre és a tisztálkodási alapszabályokra!
Mikor kell orvoshoz menni?
Ha láz és/vagy véres vizelet jelentkezik, illetve ha a medence tájékán fájdalmat érzünk. Különös figyelmet érdemelnek a gyermekek, kismamák, idősek, a vese- és a cukorbetegek. Hólyaghurut vagy hólyaggyulladás esetén sokat tehetünk magunkért, ha segítségül hívjuk a vizelethajtó gyógynövényeket, melyek átmossák a szervezet gyulladásban lévő vizeletkiválasztó rendszerét.
Érdemes növényi eredetű, tiszta illóolaj-hatóanyagot tartalmazó gyógyszert választani, amely hatékony baktériumölő, fertőtlenítő, lázcsökkentő hatású. A kamilla köztudottan fájdalom- és gyulladáscsökkentő, de hatásos többek között a cickafark, a rozmaring, a zsálya és az édeskömény is, illetve ezek keveréke, tiszta illóolaja és a nagytermésű áfonya és azorvosi medveszőlő is.
Dózsa-Kádár Dóra