

Ha megfázásról vagy nátháról beszélünk, általában nem egyfajta betegségről van szó, hanem azonos tüneteket produkáló betegségcsoportról, mivel egy sor vírus okozhatja ugyanazokat a tüneteket: bedugult orr, köhögés, kaparó torok, fejfájás, borzongás, rossz közérzet, esetleg láz.
Ezért van az, hogy hiába esünk át egy fertőzésen, a többi hasonló vírus ellen még nem lesz védettségünk, és egész életünkben újra és újra elkaphatjuk látszólag ugyanazt a náthát, évente akár 2-3 alkalommal is.
De hogyan is kerülhet szervezetünkbe a kórokozó?
Érintéssel – ez a leggyakoribb. Ilyenkor a kezünk révén, a beteg orrváladékának apró kis fertőzött darabjaival juthat be a vírus, ami akár két órán keresztül is fertőzőképes marad. Ha egy náthás beteggel kezet rázunk, majd azzal a kezünkkel szájunkhoz, orrunkhoz, szemünkhöz nyúlunk, akkor mi is megfertőződhetünk. Persze nem kell feltétlenül kezet fognunk, elég lehet az is, ha csak megérintünk egy olyan felületet (pénztárpult, kilincs, kapaszkodó a buszon), amit korábban egy beteg fogott. A vírus ezeken a felületeken is órákig élet- és fertőzőképes maradhat.
Belégzéssel. Ilyenkor a vírus apró folyadékcseppekben utazik, melyek kilégzéssel, köhögéssel, tüsszentéssel jutnak ki a beteg szervezetéből. Ha túl közel állunk, és ezek a cseppecskék bejutnak légútjainkba, esetleg a szemünkbe, máris nagy eséllyel megfertőződünk.
Így kerülhetjük el a fertőzést
A fertőzés megelőzése ennek megfelelően elsősorban rendszeres és alapos szappanos kézmosással történhet. Mossunk kezet főzés, étkezés előtt, és akkor is, ha mi vagyunk a betegek, pláne, ha beleköhögtünk, tüsszentettünk a tenyerünkbe vagy kifújtuk az orrunkat! Köhögésnél, tüsszentésnél használjunk zsebkendőt, ennek hiányában inkább prüszköljünk könyökhajlatunkba, hogy elkerüljük a fertőzött folyadékcseppek, váladékdarabok szétszórását.
Még nem fertőzöttként kerüljük a betegek közelségét. Hiába mondja azt egy beteg ismerősünk, hogy már jobban van, ha csak kicsit is lázas, még nagy eséllyel fertőző.
Tartsuk tisztán orrnyálkahártyánkat is! Ez szervezetünk első védvonalai közé tartozik, itt akadnak fenn a porszemek, a levegőben lévő egyéb szennyező anyagok, az ezekhez tapadt kórokozók, vírusok. A legpraktikusabb, ha valamilyen sós oldatos orrspray-t alkalmazunk. Ezek, ha elég gyakran és bőségesen használjuk, elősegíthetik az itt fennakadt szennyeződések, kórokozók eltávolítását, és a nyálkahártyát gyengéden nedvesítve hasznosnak bizonyulhatnak akkor is, ha már elkaptuk a fertőzést.
Ballai Vince