• 2025. április 26., szombat

Védjük kezünket a kiszáradástól!


2024.10.03

A légúti megbetegedésektől sújtott téli időszakban a szokásosnál is nagyobb figyelmet szentelünk a kézmosásnak és a fertőtlenítésnek. Csakhogy a szappan és a fertőtlenítőszerek károsítják bőrünk védőrétegét, ami a kéz kellemetlen kiszáradásához vezet, és újabb kaput nyithat a fertőzéseknek.



Ahétköznapok során számos mikroorganizmussal találkozunk. Némelyik ártalmatlan, de vannak köztük olyanok is, amelyek súlyos megbetegedéseket okozhatnak. Az Egészségügyi Világszervezet, a WHO tájékoztatása szerint megfelelő kézhigiéniával a fertőzések 80 százalékát elkerülhetnénk: a baktériumok és vírusok elpusztításához már 30 másodperces melegvizes, szappanos kézmosás is elegendő. 

Cseppfertőzéssel terjedő járványok idején – mint most is – a kézhigiéniára, illetve környezetünk fertőtlenítésére fokozott figyelmet kell fordítanunk. A tüsszentéssel, köhögéssel levegőbe kerülő kórokozók ugyanis megtapadnak mindennapi használati tárgyakon, ahonnan a kezünkre, s végül a szervezetünkbe kerülhetnek. Ilyenkor az egyik legfontosabb védelmi vonalat a rendszeres és alapos kézmosás jelenti. Jártunkban-keltünkben, ha nem áll rendelkezésünkre szappan és víz, vagy orvostól, egészségügyi intézményből való hazatérést követően érdemes kézfertőtlenítőt használni a vírusok és baktériumok semlegesítésére. 

Építsük újra a természetes védőgátat!
Ami viszont a betegség elleni védekezés szempontjából hasznos, az a kezünknek sajnos nem tesz jót. A szappanok és fertőtlenítőszerek egyes összetevői ugyanis károsítják a bőr savas védőrétegét, így az nedvességet veszít, szárazzá, érdessé válik, a mikrorepedéseken át pedig további jelentős mennyiségű víz távozik. 

Ez nemcsak kellemetlen, hanem a fertőzések kockázatát is növeli, mivel a bőrfelszínen keletkezett apró réseken keresztül kórokozók, vegyszerek, allergén anyagok kerülhetnek a szervezetünkbe. Azoknál, akik hajlamosak rá, a viszkető, fájdalmas szárazság nyomán ekcéma, vagy rosszabb esetben kontaktallergia is kialakulhat. 

Ezért fontos, hogy ebben az időszakban is megőrizzük a bőr külső védőrétegét, vagy ha már megsérült, mielőbb helyreállítsuk. 

A külső és belső hidratálás is fontos
Bőrünk vízháztartásának fenntartásához belső és külső hidratálásra egyaránt szükség van. Ezért igyunk akkor is, ha nem vagyunk szomjasak, és gondoskodjunk a lakás levegőjének párásításáról. Emellett rendszeresen kenjük be a kezünket tápláló kézkrémmel, naponta többször, kézmosás, mosogatás, fürdés után is. A kozmetikai olajokat, hidratáló hatású összetevőket, vitaminokat tartalmazó testápolók szinte azonnal megnyugtatják a bőrt: csökkentik a viszketést, és visszaállítják természetes védekező képességét. 

A kézápoló krémek bőrvédő tulajdonságait különböző hámosító, gyulladáscsökkentő hatású gyógynövényekkel is lehet fokozni. Az egyik legnépszerűbb, a népi gyógyászatban évszázadok óta használt növény a körömvirág, amely több hatóanyag együttes aktivitásával segíti a száraz, igénybe vett bőr regenerálódását. Magas poliszacharid- és triterpéntartalmának kiemelkedő szerepe lehet a gyulladáscsökkentésben, a virág sárga színéért felelős karotinoidok hozzájárulhatnak a sebgyógyításhoz, antimikróbás hatását pedig elsősorban illóolaj-tartalmának köszönhetjük. 

Szerdahelyi Krisztina
 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


A ChatGPT hibátlanul felismeri a leggyakoribb bőrproblémákat Gyógyhír Magazin

Szabad-e tavasszal levetetni az anyajegyet? Gyógyhír Magazin

Bőrrákra utalhat-e, ha vérzik az anyajegy? Gyógyhír Magazin

10 bőrápolási tanács a téli hónapokra Gyógyhír Magazin

Így maradhat télen is hidratált és ápolt a kezünk Gyógyhír Magazin

Szépségkezelések, hogy legjobb formájában legyen az év végén Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája