• 2025. április 26., szombat

Láz- és fájdalomcsillapítás gyerekeknél


2024.11.06

Gyermekeknél különösen ijesztőek lehetnek a lázzal járó betegségek, mert a tünetek erőteljesek, és rontják a kicsik komfortérzetét. A láz nem betegség, hanem testünk jelzése arról, hogy valamilyen gyulladás, fertőzés vagy más betegség van jelen. Ezért nem csupán a lázat kell csillapítani, hanem az alapbetegséget is kezelni kell.



Aláz első tünete a hidegrázás, a bőrpír, illetve a veríték felváltva, valamint az izomfájdalom és fáradtság. Ez önmagában nem probléma, hiszen azt jelzi, hogy szervezetünk küzd a betegséggel. Akkor kell komolyan venni, ha 38 °C fölé emelkedik. Fontos azt is tudni, hogy más lázcsillapítást igényelnek a csecsemők és a kisgyermekek, mást a tíz év fölötti gyerekek, a fiatal felnőttek, és mást az idős, krónikus betegséggel is küzdő emberek.

Így lehet csillapítani a lázat 
Fizikai módszernek nevezik a hűtőfürdők, hűtőborogatások alkalmazását. Ezek kívülről hűtik a testet, elvezetik a termelődő hőt. A beteget testhőmérsékletű vízbe kell beültetni, amelyet néhány perc elteltével fokozatosan el kell kezdeni hűteni 25-26 °C-ra. Ez még nem teljesen hideg víz, nagyjából ennyire szokott meleg nyári napokon felmelegedni a Balaton. Körülbelül 5-10 percet kell tölteni ebben a lehűtött vízben, hogy ne csak a bőr, hanem a mélyebb szövetek hőmérséklete is csökkenjen – tanácsolják a szakorvosok. 

A hűtőborogatás (priznic) során a beteg mellkasára, fejére, végtagjaira tegyünk vizes törölközőt, és rögtön cseréljük, amint felmelegszik. Súlyosabb esetben lehet akár az egész testet borogatni, például vizes lepedő segítségével. 

Mikor kell orvoshoz menni?
•    ha a láz tartósan 39 Celsius-fok fölött van,
•    ha több mint három napja tart,
•    ha gyógyszer, borogatás, hűtőfürdő hatására sem csökken,
•    ha riasztóak a kísérő tünetek: erős hidegrázás, fülfájás, hányás, hasmenés, kiütések jelentkeznek, vagy tartós fejfájás, nyakmerevség áll fenn
•    kisgyermekekkel, csecsemőkkel minden bizonytalanság esetén

A lázcsillapító gyógyszerek a szervezet belső hőközpontjára hatnak, annak működését állítják helyre, így csökkentik a testhőmérsékletet. Kisgyerekek lázának csillapítására ez a legkíméletesebb módszer, bár azt is tudnunk kell, hogy gyógyszerek a láz kiváltó okát nem szüntetik meg.

Dózsa-Kádár Dóra
 


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Ezt a 7 fájdalomtípust komolyan kell venni Gyógyhír Magazin

Bélbetüremkedés - ultrahanggal jól látható a probléma Gyógyhír Magazin

Mikortól beszélhetünk krónikus fájdalom szindrómáról? Gyógyhír Magazin

Nem a hideg okozza a befagyott váll Gyógyhír Magazin

A stressz fokozott fájdalomérzéshez vezethet Gyógyhír Magazin

Köszvénynél az étkezés és az orvosi kezelés is fontos Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája