

Nyaralásra készülve nem csak az útitervet és a látnivalók sorát érdemes összeállítani, de gondoskodni kell megfelelő egészségügyi csomagról is. Az alapbetegségek mellett a választott úti cél is befolyásolja a szükséges gyógyszerkészletet, amely számos kellemetlenségtől óvhat meg minket.
Különösen igaz ez akkor, ha külföldre utazik a család, ahol nehezebben ismerjük ki magunkat, esetleg drágábbak a gyógyszerek és az orvosi ellátás. Ilyenkor érdemes utánanézni az adott országra vonatkozó egészségügyi ajánlásoknak, ez az érvényes Covid-előírásokra is vonatkozik. Ha a választott úti cél egzotikus ország, akkor tájékozódjunk a kötelező oltásokról, és ha megkaptuk, az oltási bizonyítványt vigyük magunkkal. Jusson eszünkbe a betegség- és baleset-biztosítás is, ami baj esetén komoly segítség.
A legfontosabb, hogy a nyaralásra is a szükséges mennyiségben vigyük magunkkal a krónikus betegségekre szedett vényköteles gyógyszereket, méghozzá az eredeti, jól látható címkével ellátott csomagolásban. Sok gyógyszertár árul utazási méretű csomagokat a leggyakoribb vény nélkül kapható gyógyszerekből, valamint kis úti elsősegélycsomagokat. Ha repülővel utazunk, az úti patika mindig legyen a kézipoggyászban, és ha módunk van rá, a nyaralás idején tartsuk a csomagot száraz, hűvös, fénytől védett helyen.
Megfázás esetére legyen nálunk: fájdalomcsillapító (olyan gyógyszert érdemes vinni, ami fejfájásra, torokfájásra, lázcsillapításra is jó); torokfertőtlenítő tabletta vagy oldat; lázmérő, különösen, ha gyermekkel utazunk (a homloklázmérő a legjobb, mivel nem törik el, és nem merül le az elem); köhögés elleni gyógyszer; orrcsepp.
Balesetre, csípésékre, napégésre: fertőtlenítő oldat sebek vagy csípések tisztítására; antiszeptikus kenőcs a sebre; hólyag- és sebtapaszok, orvosi ragasztószalag; biztosítótűk, olló és csipesz, esetleg tű a szálkák eltávolításához; rovarriasztó szer; csípéscsillapító krém vagy oldat; napégés ellen magas faktorú fényvédő krém, illetve bőrnyugtató balzsam.
Emésztési problémák ellen: hasmenés elleni gyógyszer; székrekedés esetén enyhe hashajtó; probiotikum (ha egzotikus országba utazunk, már a nyaralás előtt elkezdhetünk probiotikumot szedni); savlekötő; víztisztító tabletta.
Menstruációs fájdalomra: görcsoldó.
Allergia esetén: antihisztamin-tabletta, szemcsepp, orrcsepp.
Utazás során: kézfertőtlenítő vagy fertőtlenítő törlőkendő; utazási betegség elleni tabletták, szemsíkosító cseppek (pl. a légkondicionáló kiszáríthatja a szemet); füldugó; pótszemüveg.
Aktív programra készülve: izomlazító, gyulladáscsökkentő és az ízületek fájdalmát csillapító krém.
Gondoljunk arra is, hogy a fejlődő országokba, trópusi éghajlatra vagy nagy magasságba történő utazás növeli az olyan betegségek kockázatát, amelyekkel itthon vagy a fejlett, mérsékelt éghajlatú országokban nem találkozunk. Ezek közül többet vényköteles gyógyszerek szedésével lehet megelőzni vagy kezelni. Érdemes erre is felkészülni: még utazás előtt kérjük a háziorvos segítségét például a magassági betegség elleni gyógyszerek, bizonyos bélfertőzésekre vagy súlyos légúti fertőzésekre szolgáló antibiotikumok, esetleg a malária megelőzésére szolgáló tabletták beszerzésében.
Szerdahelyi Krisztina