

A téli hónapok alatt meggyöngült immunrendszer és az aktív kórokozók találkozásakor sokszor egyértelmű, melyik lesz a győztes. Az ismétlődő felfázás tüneteit észlelve nagy kérdés, hogy a panaszok hátterében egy újabb fertőzés, valamilyen krónikus betegség vagy tényleg „egyszerű” megfázás áll. Végre itt a jó idő, de vigyázzunk a túlságosan lenge öltözékkel!
Szinte folyamatos vizelési inger, kellemetlen, fájdalmas vizelés, sötét színű, zavaros vizelet, alhasi görcsök. Nagyon sok nő küzd a felfázás olyan tüneteivel, amelyek gyakran visszatérnek. „Erre a betegségre a nők fogékonyabbak. Anatómiai felépítésükből következően lényegesen rövidebb a húgycsövük, így a testükbe behatoló kórokozók is könnyebben eljutnak a hólyagig, és megtelepedve a hólyag belső falát bélelő nyálkahártyában szaporodásba kezdenek.” – magyarázta a felfázást dr. Varga Imre urológus szakorvos.
A szakorvos korábban lapunknak arról beszélt, hogy alapvetően kétféle felfázás létezik. Az egyik az elnevezésnek megfelelően valóban a hideg miatt van. Általában ebben az esetben vizelési tünetek jelentkeznek, azaz gyakoribb inger, a vizelés végén pedig kisebb (ritkán erősebb) fájdalmat érzünk. A hólyag és a kismedencei terület – azaz a húgyúti és a nőgyógyászati szervek – nagyon közel vannak egymáshoz, ezért fordul elő, hogy a nők egy része a nőgyógyászt keresi először, amikor felfázik. A másik ok pedig az, hogy a tünetek megjelenése sokszor összeköthető a szexuális együttléttel, úgy tűnhet, mintha annak során fertőződött volna meg valaki. De ez a fajta felfázás nem nőgyógyászati betegség. Jellemzően egyik pillanatról a másikra alakul ki, és ugyanúgy el is múlik – hivatalos neve a catharralis hólyaggyulladás. Ha a tünetek néhány napig eltartanak, akkor már bakteriális gyulladásról beszélhetünk. A jellemzően az E. coli nevű baktérium okozta hólyaghurutnak a közhiedelemmel ellentétben nem csak hidegben eshetünk áldozatul, de a nem megfelelő öltözet valóban elősegítheti a kialakulást – magyarázta a szakorvos.
Tanácsok a megelőzéshez
Bár itt a jó idő, kirándulások idején is figyeljünk arra, hogy mindig megfelelő lábbelit válasszunk, mert nem jó, ha egy vékony vagy egy átázott cipőben vagyunk naphosszat. Ha lehet, ne üldögéljünk hűvös padokon, és mindig védjük a derekunkat meleg ruhákkal. Fontos tanács, hogy uszoda-, illetve szauna használata után lehetőleg minél hamarabb cseréljük le a vizes, nedves alsóneműt! Igyunk naponta minimum egy liter folyadékot, ami átmossa a húgyhólyagot, és megnehezíti a kórokozó baktériumok szaporodását. Panaszok esetén a tejtermékek nem ajánlottak, mert fokozhatják a gyulladást. Érdemes növényi eredetű, tiszta illóolaj hatóanyagot tartalmazó gyógyszert választani, amely hatékony baktériumölő és fertőtlenítő hatású szer. A kamilla köztudottan fájdalom- és gyulladáscsökkentő, de hatásos a cickafark, a rozmaring, a zsálya és az édeskömény is, illetve ezek keveréke, tiszta illóolaja.
Óvakodjunk azonban a hüvelyflórát gyengítő készítmények (tusfürdők, illatosított intim mosakodók) használatától, ugyanis a túlzásba vitt intimhigiénia többet árt, mint használ.