

Évszakváltáskor az immunrendszerünk legyengülhet, így több támogatásra van szüksége. Ha nem erősítjük meg szervezetünk védelmi vonalát, könnyen felfázhatunk.
Talán nincs is olyan ember, aki ne ismerné a sok kellemetlenséggel járó húgyúti fertőzéseket és a nagyon gyakori hólyaggyulladást. A köznyelvi fordulat ellenére a felfázást, vagyis a hólyaghurutot nem szabad félvállról venni, a húgyutakban elszaporodó baktériumok ugyanis eljuthatnak a vesékhez is és akár vesemedence-gyulladást is okozhatnak – figyelmeztet dr. Regős Imre urológus főorvos. A hólyaghurut leggyakoribb tünete az állandó vizelési inger, csípő érzés, alhasi fájdalom, kisebesedett húgyhólyag. Mint a szakorvos mondja, ettől általában megijednek az emberek és ilyenkor mennek orvoshoz. Ha a fenti tünetek mellett láz és derékfájdalom is jelentkezik, akkor már valószínűleg vesemedence-gyulladásról van szó, ami sokkal komolyabb kórkép, akár kórházi felügyeletet is igényelhet. Az egyszeri hólyaghurutnál sokkal problémásabb, ha a betegség krónikus, kiújuló formában jelentkezik. Amíg egyszeri alkalomról van szó, addig nincs gond, mivel ez gyakran előfordulhat, de ha már visszatérő a fertőzés, akkor teljesen más megközelítésre és kezelésre van szükség – véli az urológus, aki szerint ilyenkor az akut panaszok kezelésén túl a megfelelően felépített és akár egyénileg kialakított megelőzési stratégia lenne a legfontosabb.
Ami hajlamosít a betegségre
Fontos tudni, hogy néhány tényező hajlamosíthat a betegségre. Ilyen például a cukorbetegség, vagy a hüvely gyakori öblítése. A túlzásba vitt irrigálás felborítja az egészséges hüvelyflórát, és ez az ott élő baktériumok szaporodásának kedvez. A helytelen higiénés szokások is okozhatnak hólyaghurutot, hiszen anatómiailag a női húgycső- és végbélnyílás közel van egymáshoz, így a nem megfelelő irányú törlés alkalmával a székletben található baktériumok a húgycsőbe, és onnan a hólyagba kerülhetnek. Alapvető tehát az intimhigiénia, az időjárásnak megfelelő öltözködés és az immunrendszer erősítése – hívta fel a figyelmet a szakorvos. Fontos, hogy kerüljük a lúgos, fertőtlenítő hatású szappanokat, mert ezek elpusztítják a szervezet saját védekező rendszerét. Hideg évszakokban tartsuk melegen az alhas és a derék tájékát derékmelegítővel, vagy öltözzünk rétegesen, úgy, hogy derekunk sose legyen fedetlen. Ezen kívül érdemes odafigyelni, hogy ne fázzon meg a lábunk, hiszen a lehűlt szövetekben könnyebben elszaporodnak a kórokozók. Együnk vitaminokban, ásványi anyagokban gazdag ételeket, sportoljunk, és próbáljuk meg elhagyni a káros szokásokat – hiszen minél erősebb az immunrendszerünk, annál hatékonyabban birkózunk meg a betegségekkel.
Dózsa-Kádár Dóra