• 2025. április 26., szombat

A prosztata betegségei


2024.07.11

Ami a nőknek októberben a ruhára tűzött rózsaszín szalagocska, az a férfiaknak novemberben a frissen növesztett bajusz: előbbi a mellrák-, utóbbi a prosztatarákszűrés fontosságára hívja fel a figyelmet. Pontosabban hívná, mert míg a mellrákmegelőzés gyakori téma a médiában,  a férfias problémák jellemzően a háttérbe szorulnak – talán szeméremből, talán tudatlanságból, talán érdektelenségből, de mindenképpen tévesen.



Aprosztata gesztenye alakú és nagyságú, simaizomból és mirigyszövetből felépülő szerv, amely a húgycső felső két-három centiméteres szakaszát veszi körbe. A születéskor borsónyi méretű dülmirigy a pubertás idején, a férfi nemi hormonok hatására indul növekedésnek, és kezdi meg váladéktermelő funkcióját.

A változókorban viszont nemcsak a nők, hanem a férfiak hormonháztartása is átalakul, ami gyakran együtt jár a dülmirigy, vagyis a prosztata méretének növekedésével. Noha az elváltozás gyógyítható, komoly kellemetlenségeket okozhat.

A prosztata megbetegedései
A prosztatának jellemzően háromféle betegsége lehet: a gyulladás, a jóindulatú megnagyobbodás és a daganat. A gyulladás bármelyik életkorban előfordulhat, okozója lehet bakteriális fertőzés vagy gyulladásos góc. A prosztata jóindulatú megnagyobbodása miatt bakteriális fertőzés, és húgyúti gyulladás is kialakulhat, különösen, ha a vizelet nehezebben távozik. 

A prosztatarák leggyakrabban az ötven év feletti férfiaknál fordul elő. Kialakulásának kockázatát megnövelheti az örökölt családi hajlam, a korábban lezajlott ivarszervi betegségek, a káros szenvedélyek. Kezdeti stádiumában szinte tünetszegény, sokáig nagyon hasonlít más prosztatagondok okozta panaszokra, ezért a betegség csak szakorvosi vizsgálattal diagnosztizálható. 

Az alattomosan kifejlődő, rosszindulatú prosztatarák rendszeres szűrővizsgálatokkal már korai, jól kezelhető stádiumában kimutatható – hangsúlyozzák a szakemberek.

Rendellenességre utaló jelek
Az anatómiából adódik, hogy a prosztata bármelyik betegsége különféle vizelési panaszokat okozhat: nehezen meginduló 
és fájdalmas vizelést, gyenge vizeletsugarat, hosszabb vizeletürítést, gyakori és/vagy sürgető vizelési ingert, ami éjszaka is többször felébreszti a beteget. A fájdalom legtöbbször a végbél, a gerinc és a herék felé sugárzik. 

A prosztatarák az urológiai vizsgálatkor már tapintással is azonosítható, ezért fontos, hogy a 45. életévüket betöltött férfiak rendszeresen, legalább háromévenként menjenek el urológiai vizsgálatra mondta lapunknak korábban dr. Szűcs Miklós, a Semmelweis Egyetem Urológiai Klinikájának főorvosa. 

Az Ausztráliából indult Movember mozgalom célja, hogy felhívja a figyelmet arra, hogy a férfiaknak is törődniük kell egészségükkel, és szembe kell nézniük az egyik legelterjedtebb férfibetegséggel, a prosztatarákkal. A lelkes résztvevők novemberben egy hónapon át növesztik a kampány védjegyeként szolgáló, különböző formájú és hosszúságú bajszokat – hogy ezzel is felhívják a figyelmet a betegség megelőzésére.

A tapintásos vizsgálat kellemetlen ugyan – magyarázta a szakember-, de semmiképpen nem fájdalmas és pár percig tart. Az ún. PSA szűrés segítségével már egyetlen vércseppből nagy valószínűséggel következtethetnek az orvosok a prosztata pillanatnyi állapotára, az esetleges gyulladásos és egyéb folyamatokra. Fontos tudni, hogy prosztata elváltozásai nem mindig járnak fizikai tünetekkel, ezért fontos a rendszeres ellenőrzés. 

Mi okozhatja a prosztata megnagyobbodását?
Általánosságban elmondható, hogy nagyon keveset tudunk arról, hogy a prosztata mérete miért növekszik az évek alatt, de valószínűleg a hormonális egyensúly felbomlása a mirigyen belül, valamint bizonyos genetikai tényezők játszanak fontos szerepet. Ezenkívül minden tizedik férfi esetében megfigyeltek családi halmozódást.

Érdekességek a nagyvilágból
Európában a skandináv országokban nagyobb a prosztatarák kialakulásának az esélye, míg délebbre csökken ez az arány, felmérések szerint ugyanakkor például Japánban ritka ez a betegség. Ez is igazolja, hogy a genetika mellett tehát a táplálkozási szokások, a környezeti tényezők is szerepet játszanak a kialakulásában.

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Nemzeti Rákellenes Nap: fiatalon is figyeljünk! Gyógyhír Magazin

Segítség, csomót tapintok ki a bőröm alatt! Gyógyhír Magazin

Új vodcast cáfolja a tévhiteket a daganatokról Gyógyhír Magazin

Testünk tünetek formájában küld értesítéseket Gyógyhír Magazin

Tudatosság a rákbetegségek megelőzésében Gyógyhír Magazin

Az étrend is segíthet a rák megelőzésében Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája