• 2025. április 25., péntek

Herpesz - Az idegeinkre megy!


2018.12.25

Beköszöntött a tél minden kellemetlenségével együtt. A nyirkos, hideg idő és a támadó vírusok pedig még tovább nehezítik az amúgy is borongós januári napok súlyát. 

A téli hónapokban egyszer-kétszer szinte mindannyian megfázunk, vagy influenzásak leszünk, s ha mindehhez egy jó nagy hólyagos herpesz is az „arcunk dísze” lesz, azt már végképp nehezen viseljük…  De nem kell, hogy így legyen!



Az ajkakon, esetleg az orr környékén (ritkábban a szem körül) megjelenő fehér-sárga hólyagokat mindenki ismeri, hiszen a hólyagok okozója: a herpes simplex vírust az emberek 80%-a hordozza. 
A szerencsésebb vírushordozók megússzák a tüneteket, sokunk azonban már jól ismeri az égő, viszkető, bizsergő érzést, amely után hamarosan megjelenik arcunkon a herpesz.
 
Gyerekként válunk vírushordozókká
A herpes simplex vírus általában gyerekkorunkban fertőz meg minket, aztán ha minden jól megy, akár egy életen át is lappanghat szervezetünkben. Ha pedig kevésbé mennek jól a dolgok, akkor a herpes simplex vírus működésbe lép, és kellemetlen tüneteket okoz.  
 
Herpesz az arcon
A száj, orr (szem) környékén apró, majd növekvő sárgás-fehér hólyagokkal aktiválódik szervezetünkben a herpes simplex I. vírus. A hólyagosodás folyamata fájdalmas érzés Kifakadás után pörkösödni kezdenek a hólyagok, ami sokszor vérzéssel is jár. A gyógyulás 7-14 nap. A felülfertőzés veszélye nagy.
 
A puszi, a kézfogás, és a hanyag mosogatás veszélye
Gyerekkorunkban legtöbbször szüleinktől, rokonainktól kapjuk a herpesz vírust egy-egy puszival. Később a kézfogás lehet a veszélyforrás, vagy akár egy hanyagul elmosott pohár, vagy borotva is belobbanthatja a herpeszvírus terjedését a szervezetünkben. Ezért nagyon fontos, hogy herpeszes hólyagokkal ne puszilgassuk egymást, és hogy a higiéniás szabályokat mindig betartsuk, és ne nyúlkáljunk az arcunkhoz állandóan. 
 
Mindig a legrosszabbkor 
Náthás, influenzás megbetegedések után, fontos események előtt, nyaralás alatt… Nem véletlen, hogy a herpesz egy-egy lelkileg nehezebb időszak alkalmával, esetleg a napsugárzás hatására jelenik meg. Ugyanis a stressz az, amely működésbe hozza a lappangó herpes simplex vírust bennünk azáltal, hogy meggyengíti az immunrendszerünket. Az idegdúcokban várakozó herpeszvírusok, ahogy megérzik, hogy pl. egy lázas betegség következtében legyengült az immunrendszerünk, máris nekiindulhatnak az idegpályákon a nekik kiváló környezetet biztosító bőr rétege felé. 
 
Herpesz genitalis
Nemi érintkezéssel a herpes simplex II. vírus a (nemi szerveken) és fartájékon is fájdalmas hólyagokat képes okozni. Együtt járhat viszketéssel és folyással is. Erősen fertőző. Azonnali orvosi kezelést kíván. 
 
Múlj el tőlem herpesz!
1. Mivel sokan vagyunk herpeszvírus-hordozók, így elsődleges cél, természetesen az, hogy a herpesz tünetei ne aktiválódjanak a szervezetünkben. Ezért ügyelnünk kell a megfelelő immuntámogatásra: vitaminokra, mozgásra és hatásos stresszoldó technikák elsajátítására. 
2. A tünetek megjelenésekor, pl. égető érzés, repedés a szájzugban, ajkakon, hólyagok, mielőbb kezdjük enyhíteni a herpesz kellemetlen tüneteit, egyben gyorsítani a gyógyulást! Ehhez segítséget kapunk a gyógyszertárban:
  • színtelen gél formájú gyógyszer,
  • gyógyszeres kenőcsök,
  • tabletták,
  • gyógynövénykivonatokat tartalmazó készítmények,
  • tapaszok formájában. 
Bitter Noémi 

Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Ne adja szájról szájra! Gyógyhír Magazin

Koronavírus - alacsony a halálozási arány Gyógyhír Magazin

A szájnak „ingere”... Gyógyhír Magazin

Ajakherpesz – csúnya és fáj… Gyógyhír Magazin

Afta, herpesz gyors kezelése Gyógyhír Magazin

Tudta? Az utazási betegség több mint émelygés Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája