• 2025. április 26., szombat

Sebkezelés okosan


2020.08.04

Nyáron a gyerekek a szokásosnál is többet kúsznak-másznak a szabadban, ami gyakran jár horzsolásokkal, és mi felnőttek is könnyebben szerzünk hámsérüléseket kerti munka, nyaralás vagy kirándulás közben. Nem mindegy, hogyan kezeljük a sebeket: szakszerű ellátással gyorsabban megszabadulhatunk tőlük.



Akorszerű bőrgyógyászat ma már cáfolja az ősi mítoszt, amely szerint a sebnek száradnia kell. A modern sebellátás alapelve, hogy használjuk ki saját nyirokrendszerünk gyógyító anyagait, amit az úgynevezett „nedves sebkezeléssel” tehetünk meg. Ha az alkalmazott kötszer optimális nedves sebkörnyezetet biztosít, a hámosodás során nem keletkezik var, ami azért előnyös, mert a kemény, éles peremű var útját állja a seb széle felől meginduló sejtutánpótlásnak. A felhám új, gyógyító sejtjeinek kialakulásához valójában nedves, ugyanakkor jól szellőző környezetet kell biztosítani. 

hirdetés

A korszerű kötszerek
A korszerű kötszerek átengedik az oxigént, ellenben megakadályozzák a baktériumok bejutását. A túlzott mennyiségű sebváladékot felszívják, de nem szárítják ki a sebet. Az immunsejteket, hírvivő anyagokat, fehérjéket és enzimeket tartalmazó nedves közeg segíti az új szövetek képződését és a hámosodást.

Hólyag kezelése
Érdemes korszerű kötszert alkalmazni akkor is, ha horzsolás vagy égés nyomán hólyag képződik. A nyirokkal telt üreg könnyen kifakadhat, ami utat nyit a baktériumok behatolásának. Ezért akár magától nyílik meg a hólyag, akár egy steril tű segítségével mi magunk szúrjuk fel, hogy megszabaduljunk a nyomástól, a váladék eltávozása után hagyjuk a seben a hólyag fedelét és fedjük steril nedvszívó kötszerrel (pl. gézlap). Közvetlenül a sebre érdemes kenőcsös sebfedő hálót használni, ami nemcsak megelőzi a géz sebbe tapadását, de a sebgyógyulást is támogatja.

A sebgyógyulás első fázisában, amikor még gyulladásos folyamatok is szerepet játszanak, és fontos cél a seb kitisztítása, illetve tisztán tartása, fokozottan ügyeljünk a helyes fertőtlenítésre: a seb tisztítása után  használjuk kifejezetten sebfertőtlenítéshez használatos fertőtlenítő oldatot vagy spray-t.  Ez követően a sebet steril kötszerrel fedjük.

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Nyári veszélyek Gyógyhír Magazin

Balesetveszély: kényelem és biztonság Gyógyhír Magazin

Kötéscsere biztonságosan és fájdalommentesen Gyógyhír Magazin

Sebek – jelek Gyógyhír Magazin

Minden sebet kezelni kell! Gyógyhír Magazin

A sebeket nem szabad elhanyagolni! Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája