

A számítógépes munkavégzés, a mobilhasználat, az autóvezetés, a mesterséges fények, a légszennyezettség vagy a kontaktlencse viselése miatt egyre többen szenvednek a száraz szem kellemetlen tüneteitől. Nézzük, mi okozza a problémát, és hogyan védekezhetünk ellene.
A szemszárazság a magyar lakosság közel harmadát érinti, a tünetek az életkor előrehaladtával egyre súlyosbodnak. A jelenség fő oka, hogy a szem túlzott terhelése, illetve a szemet érő külső és belső káros hatások következtében megváltozik a könny mennyisége és összetétele. A szemgolyó felszínét borító úgynevezett könnyfilm legfontosabb feladatai közé tartozik a szemfelszín nedvesen tartása, a kötőhártya és szaruhártya védelme a különböző fertőzések ellen, valamint a szaruhártya oxigén- és tápanyagellátása.
A könnyfilm minden pislogásnál újjáépül.
Mi történik, ha a képernyőt nézzük?
A számítógép- és mobilhasználat okozta szemszárazság Computer Vision Syndrome (CVS) néven is ismert. Mivel szemünknek folyamatosan fel kell dolgoznia a grafikus képet és szöveget alkotó apró pixelek millióit, kevesebbet pislogunk, a könnyfilm nem pótlódik megfelelő ütemben, ennek következtében a szemünk kiszárad.
Bár a napi monitorhasználat legtöbbünk számára elkerülhetetlen, némi odafigyeléssel megóvhatjuk szemünket a kiszáradástól. Jó gyakorlat, ha minden huszadik percben nézőpontot váltunk, és legalább húsz másodpercig 60 centiméterre vagy annál távolabbra nézünk, illetve bizonyos időközönként felállunk a képernyő elől. A tudatos pislogás, a bőséges folyadékpótlás, az egészséges táplálkozás is segíthet. Jól tesszük, ha minél kevesebbet tartózkodunk dohányfüstös, légkondicionált helyiségekben, és odafigyelünk a szoba megfelelő páratartalmának biztosítására. Megfelelő szemcseppek vagy a műkönny is segíti a szemfelszín nedvesen tartását. Használatukkal csökken a súrlódás, helyreáll a sérült könnyfilm és annak koncentrációja, így a tünetek enyhülnek.
Más oka is lehet a panaszoknak
A képernyőhasználaton és a környezeti hatásokon túl egyéb tényezők is okozhatják a szem kiszáradását. A háttérben állhat fertőzés vagy allergia, különböző hormonális változások (pl. menopauza), és számos autoimmun betegség (Sjögren-szindróma), reumatológiai elváltozások (sokízületi gyulladás, köszvény) vagy pajzsmirigy- és cukorbetegség is befolyásolhatja a könnyfilm állapotát. Emellett bizonyos gyógyszerek (egyes béta-blokkolók, antidepresszánsok, szteroidos készítmények, nyugtatók, fogamzásgátlók, hormonpótlók) szedése, illetve egyes (pl. zöldhályog-ellenes) szemcseppek hosszú távú használata is okozhat szemszárazságot.
Figyelmeztető tünetek
▶ Égő érzés
▶ A szem fájdalma és vörössége
▶ Hamar elfárad a szeme, ha vizuális figyelmet igénylő tevékenységet végez
▶ Homályos látás
▶ Idegentest-érzés a szemben
▶ Nagyon száraz szemérzés után túlzott könnyezés
▶ Szemváladékozás
▶ Nehéz-szemhéj-érzés
▶ Sírásnál nem jön könny a szemből
▶ Kényelmetlenné válik a kontaktlencse-viselés
Ha a tüneteket nem kezeljük időben, akár fekély, heg, fájdalom, sőt látásvesztés is kialakulhat, ezért nem múló panaszok esetén szemész szakorvoshoz kell fordulni. A pontos diagnózis tükrében megkezdődhet a szakszerű, személyre szabott gyógykezelés.
Szerdahelyi Krisztina