• 2025. április 26., szombat

Tiszta orral könnyebb a gyógyulás


2020.12.02

A csecsemők immunrendszere még fejletlen, így élete első évében egy kisbaba akár hét-nyolc alkalommal is megfázhat. Mivel a kicsik az orrukon át lélegeznek, ilyenkor az első teendő az eldugult orrlyukak megnyitása.


Fotó: Pixabay


Bármennyire óvjuk is a gyermekeket, nem tudjuk elkerülni, hogy megfázzanak – már egy köhögés vagy tüsszentés is megfertőzheti őket. A gyakori nátha hozzátartozik a csecsemők fejlődéséhez: a kisebb fertőzések legyőzésével erősödik az immunrendszerük, és felkészülnek a komolyabb betegségek elhárítására. A náthára nincs különösebb gyógymód, a szervezet magától számol le a fertőzéssel. Pár nap elteltével már látszik a javulás, és a megfázás a legtöbb esetben hét-tíz nap alatt teljesen elmúlik. 

Szüntessük meg az orrdugulást
A megfertőződéstől számított egy-három napon belül észlelhetjük a megfázás tüneteit: az orrdugulást, a gyakori tüsszögést, a köhögést, a nyugtalanságot, az étvágytalanságot vagy a hőemelkedést. Mivel a kisgyermekek életük első hat hónapjában az orrukon keresztül lélegeznek, számukra az egyik legkellemetlenebb tünet a megfázással járó orrdugulás. Ha pedig egy csecsemő nem képes szabadon lélegezni az orrán keresztül, akkor táplálkozni sem tud rendesen – ami akár néhány óra leforgása alatt kiszáradáshoz vezethet. 

hirdetés

Ha észleljük a légzési nehézségeket, orrszívóval tegyük szabaddá az orrot. Elősegíthetjük a folyamatot, ha először sóoldatos orrcsepp vagy spray segítségével fellazítjuk a felgyülemlett, esetleg beszáradt váladékot, amit így könnyebb kiszippantani. Az orrdugulás megszüntetésével az olyan szövődményeket is megelőzhetjük, mint a komolyabb kezelést igénylő középfül- vagy arcüreggyulladás. A nyálkahártya duzzanatának enyhítésére ugyancsak érdemes csecsemőknek való orrcseppet vagy spray-t használni.

Ne fűtsük túl a lakást
A szülők hajlamosak túlfűteni a lakást, hogy megóvják gyermekeiket a megfázástól. Pedig a csecsemők anyagcseréje sokkal gyorsabb a felnőttekénél, a hidegben kevésbé fáznak, melegben viszont könnyen kiizzadnak, orrnyálkahártyájuk kiszárad, sebezhetővé válik. Ezért nappal 21 foknál, éjszaka 18 foknál ne legyen melegebb a lakásban, rendszeres szellőztetéssel és párologtatással pedig gondoskodjunk a levegő megfelelő páratartalmáról.

Szerdahelyi Krisztina


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Online is el lehet sajátítani a helyes légzéstechnikákat Gyógyhír Magazin

Nem csak a változékony idő miatt súlyosbodhatnak az asztmás panaszok Gyógyhír Magazin

Asztmás? Erre figyeljen párásítás és inhalálás során! Gyógyhír Magazin

A vírusok a munkahelyen is támadhatnak. Mit tehetünk ellenük? Gyógyhír Magazin

Enyhe légúti fertőzés is belobbanthatja az asztmát Gyógyhír Magazin

Nem biztos, hogy a járvány okozza a rekedtségét Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája