• 2025. április 26., szombat

Kellenek a könnyek!


2018.02.12

Száraznak és irritáltnak érzi a szemét? Nincs egyedül, hiszen a szemszárazság a látásromlás mellett az egyik leggyakoribb panasz, ami miatt szemorvoshoz megyünk. Elsődleges tünetek a szúró, viszkető, égő, illetve az idegentest érzés.



A szemszárazság nagyon kellemetlen érzés. Ilyenkor a szemünk szúr, fáj, arról nem is beszélve, hogy következményeként bizonyos szövődmények is kialakulhatnak, például kötőhártya- és szaruhártya-gyulladás. A probléma sokakat érint – tudtuk meg dr. Kósa Tünde szakorvostól, aki azt is elmondta, hogy ez az egyik leggyakoribb ok, amivel fel szokták keresni a szemészeket. A szemeket borító vékony könnyréteg feladata a nedvesség fenntartása, a szaruhártya oxigén- és tápanyag-ellátása, és a bekerülő idegen testek eltávolítása. A könnyfilm tulajdonképpen az első védelmi vonal a bakteriális és vírusos fertőzésekkel szemben, hiánya tehát nem csak komfortérzetünket csökkenti, de számos egészségügyi probléma kockázatát is növeli – magyarázta korábban a szakember. „Ahhoz, hogy tisztán lássunk, először el kell sírnunk a könnyeinket” – tartja a mondás, és valóban: előfordul, hogy a túlzott szemkönnyezés a panasz, mely hátterében az áll, hogy a száraz, irritált szemet a szervezet túlzott könnytermeléssel próbálja óvni. Idővel a szemszárazság homályos látást okozhat vagy károsíthatja a szaruhártyát, ami szintén látászavarhoz vezet.

Rizikófaktorok
Ha Ön sok időt tölt a számítógép monitora előtt, füstös, zárt térben, légkondicionált helyiségben, ha kontaktlencsét hord, esetleg az uszoda klóros vizével érintkezik, vagy csak sokat vezet, netalán alváshiánnyal küzd, előfordulhat, hogy gyakran érzi fáradtnak, száraznak szemeit. A jelentkező szemproblémák, legyen az átmeneti szárazság vagy akár fertőzés, visszavezethetőek az életstílusra, a környezetre, az aktuális egészségi állapotra – mondja a szakorvos. Előfordul, hogy szemfelszíni betegségek állnak a háttérben, ezeket pedig gyakran valamilyen gyógyszer mellékhatása okozza, így például a glaukóma kezelésére szedett gyógyszerek, az aknés bőr kezelésére alkalmazott készítmények. A szárazszem-szindróma – ellentmondásnak tűnően – könnyezéssel is járhat, aminek az oka a szaruhártya sérülését követő reflexes könnyezés.

Mi a teendő?
Gondoskodjon szemei megfelelő hidratáltságáról! Igyon sok folyadékot, használjon párásítót! Ha a számítógép monitora vagy olvasás, tanulás miatt érez kellemetlenséget, akkor egyszerű dolga van: tartson szünetet! Dőljön hátra lehunyt szemmel néhány percre és pihenjen! Ha munka közben úgy érzi, a szeme száraz, tudatosan figyeljen arra, hogy gyakrabban pislogjon! Ha csak teheti, viseljen napszemüveget a szabadban! Ha több órát tölt síeléssel, korcsolyázással vagy akár hólapátolással, a jégről, illetve a hóról visszaverődő ultraibolya fény károsíthatja a szem felületét, szaruhártya-gyulladást okozva. A száraz szem kezelésére több terméktípusból választhatunk: hatásosak a cseppek és a permetek - de minden esetben kövessük az orvos utasításait!

A szemben lévő üvegtest 99%-a víztiszta folyadék. A szemben mintegy 125 millió fényérzékelő sejt van. Percenként átlagosan 20-szor pislogunk, de ez a szám a negyedére is csökkenhet, ha tartósan a számítógép monitorját vagy a telefon kijelzőjét nézzük.

Dózsa-Kádár Dóra


Gyógyhír Magazin

Cikkajánló


Szem és szem körüli fájdalom kívülről látható szembetegség nélkül Gyógyhír Magazin

Kettős látás vagy szellemképes látás: tegyünk rendet a fogalmak között Gyógyhír Magazin

Mit látnak azok, akik színvaksággal élnek? Gyógyhír Magazin

5 fontos szempont lézeres szemműtét előtt Gyógyhír Magazin

Szemészeti problémákat is okozhatnak a hormonzavarok Gyógyhír Magazin

Mit tehetünk, ha folyamatosan romlik a gyermekünk szeme? Gyógyhír Magazin


Megjelent a GYÓGYHÍR MAGAZIN
áprilisi száma


Patikákban ingyenes.
Kérje gyógyszerészétől!
Legális patikai webáruházak
Regisztrált étrendkiegészítők listája