

Leginkább strandolás vagy úszás után jelentkezhet a külső hallójárat fájdalmas, gyulladásos fertőzése, az úszófül néven ismert megbetegedés. Szakszerű kezeléssel eredményesen gyógyítható, de még jobb, ha körültekintő fürdőzéssel és megfelelő fülhigiéniával megelőzzük a bajt.
A megbetegedéshez még úszni sem kell!
Nyáron a gyerekek is, felnőttek is több időt töltenek a vízben, ami növeli az úszófül (otitis externa) kialakulásának esélyét. Általában akkor következik be, ha a gyakori fültisztítás miatt károsodik a fülzsír védelmi vonala, illetve valamilyen mikrosérülés van a hallójáratban. Ilyenkor a külső fülben egyébként is megtalálható baktériumok vagy gombák a strandolás során felázott bőrt táptalajként használva szaporodni kezdenek, s a hámszövet alá bejutva duzzanatot, gyulladást idéznek elő.
A megbetegedéshez még úszni sem kell: a hallójárat bőrének bármilyen sérülése elegendő a fertőzéshez. A száraz bőr, az ekcéma, a hallójárat vakarása, a fültisztító pálcika szakszerűtlen használata mind növelhetik a fülgyulladás kockázatát. Ha valakinek középfülgyulladása van, a középfülben összegyűlt genny a dobhártyán lévő lyukon keresztül a hallójáratba folyhat, ami ugyancsak hallójárat-gyulladást okozhat.
Mivel jár?
Az úszófül fájdalmas megbetegedés, amit olykor előrejelez a hallójárat viszketése. A külső fül vörösnek vagy duzzadtnak tűnhet, fájdalmas lehet a rágás, a fül körüli nyirokcsomók megnagyobbodhatnak és érzékennyé válhatnak. Néha a hallójáratból váladék folyik – ez eleinte általában tiszta, majd zavarossá, sárgássá és gennyessé válhat. Ha a genny vagy duzzanat elzárja a hallójáratot, a hallás átmenetileg károsodhat. A pontos diagnózishoz fül-orr-gégészeti vizsgálatra van szükség, szakorvosnak kell megállapítania, hogy bakteriális gyulladásról vagy gombás fertőzésről van-e szó, illetve hogy a külső- és a középfül milyen mértékben érintett.
Hogyan kezelik?
A bakteriális fertőzés leküzdésére a szakorvos antibiotikum-tartalmú, gyulladáscsökkentő fülcseppet írhat fel, gombafertőzés esetén gombaellenes oldatra van szükség. Ha a megduzzadt hallójárat miatt nehéz a cseppeket beadni, az orvos egy apró eszközzel gyógyszeres gézcsíkot juttat a fülbe. Előfordulhat, hogy a szakembernek kíméletes tisztítással vagy leszívással el kell távolítania a gennyet és egyéb váladékot, hogy a fülcsepp hatékonyabban célba jusson. Súlyosabb esetben szájon át szedett antibiotikum-kezelésre is sor kerülhet. Fájdalomcsillapításra a betegség első szakaszában szinte mindenkinek szüksége van. A helyi kezelés általában néhány nap alatt megszünteti a tüneteket, ettől függetlenül a fülcseppet legalább 7-10 napig kell használni. Fontos, hogy a fülbe ne kerüljön víz a gyógyulás után még legalább egy-két hétig – akár vazelinnel bevont vattapamacsot is használhatunk füldugóként, hogy megvédjük a hallójáratot mosakodás közben
Hogyan előzheti meg a betegséget?
Szerdahelyi Krisztina
A cikk a Gyógyhír Magazinban jelent meg, keresse minden hónapban a gyógyszertárakban!